Aero L-39NG Skyfox

Odpovědět
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 6410
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Aero L-39NG Skyfox

Příspěvek od kacermiroslav »

skelet píše: 1/3/2026, 22:28 Scotty psal o NG patřící společnosti LOM. A ty nejsou vyzbrojené, protože to neumožňuje legislativa.
Legislativa se zdá změnit rychleji, když je vůle, než konstrukční změny do letounu.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16684
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Aero L-39NG Skyfox

Příspěvek od Zemakt »

A tak je určitě fajn, že nemalá míra fandovství domácímu produktu nechybí. Nicméně by se tak nemělo dít na úkor reality, popřípadě jinak zavádět. Takže:
Jsou vyzbrojeny napr. Vietnamu
clanek
https://czechairforce.com/news/vietnam- ... ha-vycvik/

Mladí vietnamští žáci odlétají na L-39NG u 910. školního leteckého pluku v Tuy Hòa kompletní osnovu základního a zdokonalovacího výcviku. Následně přejdou na výkonnější dvoumotorové cvičně-bojové Jaky-130, na nichž u 940. školního stíhacího pluku na základně Phù Cát odlétají zbývající osnovu pokračovacího a zbraňového výcviku. Vietnamské L-39NG standardně létají s dvojicí křídelních zbraňových pylonů, na něž lze navěsit například raketnice UB-16-57 či pumy OFAB-100. Samotné letouny jsou pak v Tuy Hòa provozovány z nových krytých stání na jihozápadním okraji letiště.

Navic jsou uz odladene i kulometne kontejnery FN Herstal HMP-250/400 protože je velka poptavka
clanek
https://czechairforce.com/news/skyfox-c ... zi-l-39ng/

PS: nektere veci jsou hodně akcelerovany valkou a neklidnou situaci a puvodni terminy jsou hodně zrychlene
Ve smyslu jádra diskuze, tjs. schopnosti NG vést protidronový boj, respektive momentálním schopnostem vietnamských NG, platí, že neřízenou protizemní raketou S-5 ještě nikdo žádný dron nesestřelil, pokud vím. A to samé platí pro pumu FAB-100.

Co se týče kulometných kontejnerů, tak v samotném článku na czechairfoce se píše:
V případě podvěsných 12,7mm kulometných pouzder se počítá s kontejnery FN Herstal HMP-250/400, jejichž testování by mělo začít již letos na podzim.
Myšleno podzim 2025, přičemž je ve hvězdách zdali k tomu vůbec již došlo, neb v rámci testování východní zbraňové konfigurace na maďarské střelnici nebylo Aero tehdy na PR videa skoupé. Nyní ticho.

Resumé: odladěné není nic.

V návaznosti na výše uvedené bych se držel fakt v článku uvedených, tj.
V příštím roce (pozn. 2026) se předpokládá dokončení vývoje útočné verze a bude zalétán plně upravený demonstrátor, k čemuž se využije první létající prototyp výr. č. 7001, který aktuálně létá v novém zbarvení a s trupovým číslem 0475. Začátkem roku 2027 má dojít k zahájení zkušebních střeleb nově integrované munice.
Umíme-li číst mezi řádky, pak příchod protidronové verze NG lze očekávat nejdříve v první polovině roku 2027! Což ostatně koreluje s vyjádřením Aera, ohledně možných dodávek NG na Ukrajinu.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 11850
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Aero L-39NG Skyfox

Příspěvek od Lord »

Přesně tak, musí to odladit, a celkově úpravy a systémy na letounu. Možná nějaké improvizované řešení by bylo akceptovatelné, ale to by nebylo technicky čisté. I když Ukrajinci by brali nyní asi všechno. Přesto se Aero snaží a dělá to rychleji než v době míru.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16684
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Aero L-39NG Skyfox

Příspěvek od Zemakt »

Tak dle Sotonova vyjádření
https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/d ... omika_iape
Zkušební střelby s laserem naváděnými raketami na NG již probíhají. Letadlo může nést až tři kulometné kontejnery najednou.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
simader
praporčík
praporčík
Příspěvky: 324
Registrován: 10/11/2019, 15:56

Re: Aero L-39NG Skyfox

Příspěvek od simader »

Lord píše: 2/3/2026, 09:45 Přesně tak, musí to odladit, a celkově úpravy a systémy na letounu. Možná nějaké improvizované řešení by bylo akceptovatelné, ale to by nebylo technicky čisté. I když Ukrajinci by brali nyní asi všechno. Přesto se Aero snaží a dělá to rychleji než v době míru.
je to o hodně dal nez tusite a usilovně se na tom pracuje od 2021 .Bohuzel ale nemohu rict vic než rekl ing.Sotona.Ale v Dubai bylo už odladene letadlo a ne prototyp.
simader
praporčík
praporčík
Příspěvky: 324
Registrován: 10/11/2019, 15:56

Re: Aero L-39NG Skyfox

Příspěvek od simader »

Zemakt píše: 3/3/2026, 13:28 Tak dle Sotonova vyjádření
https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/d ... omika_iape
Zkušební střelby s laserem naváděnými raketami na NG již probíhají. Letadlo může nést až tři kulometné kontejnery najednou.
ing.Sotona rekl veci ktere platily pred rokem a pul.Vybaveni a odladeni pro tyto prostredky byly soucastí prodeje do Vietnamu
Naposledy upravil(a) simader dne 3/3/2026, 21:33, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16684
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Aero L-39NG Skyfox

Příspěvek od Zemakt »

Nebylo a nebyly.Také nemohu prozradit zdroj, je mi líto.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 11850
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Aero L-39NG Skyfox

Příspěvek od Lord »

simader píše: 3/3/2026, 21:26
Lord píše: 2/3/2026, 09:45 Přesně tak, musí to odladit, a celkově úpravy a systémy na letounu. Možná nějaké improvizované řešení by bylo akceptovatelné, ale to by nebylo technicky čisté. I když Ukrajinci by brali nyní asi všechno. Přesto se Aero snaží a dělá to rychleji než v době míru.
Je to o hodně dal nez tusite a usilovně se na tom pracuje od 2021. Bohuzel ale nemohu rict vic než rekl ing.Sotona.
Ale v Dubai bylo už odladene letadlo a ne prototyp.

Je to možný, nemám vhled do zákulisí, ale tady na Palbě jsou občas lidi, kteří jo.

Sotona dal nedávno nějaký rozhovor. Možná už to tady někde je od Zemakta. Důležité body jsou vytažené, jak to dál pochopit, o tom může být tato diskuse, nebo možná jsou některé věci utajované, a to lze vzhledem k válce no..., zatím.

Podle šéfa společnosti Viktora Sotony byla investice v řádech miliard korun do podzvukového cvičného letounu tak trochu risk, který se ale vyplácí.

Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/d ... omika_iape
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1605
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: Aero L-39NG Skyfox

Příspěvek od Flader »

Práve teraz okolo Trnavy, L-39, ale bez nádrží na koncoch krídel... Žeby Skyfox na ukážke?
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5989
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: Aero L-39NG Skyfox

Příspěvek od Scotty87 »

Na konci března se má uzavírat memorandum o spolupráci a tam se mluví o prozkoumání spolupráce při pořízení cvičně-bojových letadel a společném výcviku. Takže to bude NG. Patrně výměnou za připojení ke slovenské rámcové dohodě o nákupu velkorážní munice. To už se ostatně připravovalo za minulé vlády.
Karl a Egon jsou největší nepřátelé lidstva.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5008
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Aero L-39NG Skyfox

Příspěvek od niko »

To, ze OSSR kupia Skyfox je v podstate uz hotova vec.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16684
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Aero L-39NG Skyfox

Příspěvek od Zemakt »

A kolko?
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
NagyAttila
poručík
poručík
Příspěvky: 789
Registrován: 31/7/2025, 09:40

Re: Aero L-39NG Skyfox

Příspěvek od NagyAttila »

Zemakt píše: 13/3/2026, 11:29A kolko?
Mozno povedia viac na spolocnom rokovani vlad..
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5008
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Aero L-39NG Skyfox

Příspěvek od niko »

Tak oficialne sa stale rozpravalo o pocte 8 az 12 kusov.
simader
praporčík
praporčík
Příspěvky: 324
Registrován: 10/11/2019, 15:56

Re: Aero L-39NG Skyfox

Příspěvek od simader »

Zemakt píše: 3/3/2026, 21:46 Nebylo a nebyly.Také nemohu prozradit zdroj, je mi líto.
byly jelikož jsem jsem mel tu cest spolupracovat jako zamestnanec externiho dodavatele technologie
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16684
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Aero L-39NG Skyfox

Příspěvek od Zemakt »

Laserem naváděné rakety? Tak to těžko.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 11850
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Aero L-39NG Skyfox

Příspěvek od Lord »

Jo a Dubaj bude mít třeba taky zájem ? Nelakuje nás tady někdo.
Navíc mám dojem, že je v tom už určitá cenzura, možná už se o tom nepůjde ani tak dobře bavit jako dřív.
Technických informací bude jako šafránu.

Chirurgie pro chudé (APKWS a spol.).

Laserem naváděné rakety jsou tím hlavním argumentem, proč by se Skyfoxu měl někdo bát.

Provozní hodina Skyfoxu stojí pár drobných ve srovnání s F-16 nebo F-35. Pokud bojujete proti někomu, kdo nemá pořádnou protivzdušnou obranu, je posílání drahých stíhaček a střel proti levným dronům čisté mrhání penězi daňových poplatníků.

To si Amerika a země Blízkého východu nyní dobře uvědomují.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
simader
praporčík
praporčík
Příspěvky: 324
Registrován: 10/11/2019, 15:56

Re: Aero L-39NG Skyfox

Příspěvek od simader »

Zemakt píše: 14/3/2026, 10:59 Laserem naváděné rakety? Tak to těžko.
ne rakety ne
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16684
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Aero L-39NG Skyfox

Příspěvek od Zemakt »

Takže hloupé sovětské bomby a neřízené rakety. Tak to je snad jasné ne, to je základ. O tom ovšem řeč nebyla.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
simader
praporčík
praporčík
Příspěvky: 324
Registrován: 10/11/2019, 15:56

Re: Aero L-39NG Skyfox

Příspěvek od simader »

Lord píše: 14/3/2026, 12:45 Jo a Dubaj bude mít třeba taky zájem ? Nelakuje nás tady někdo.
Navíc mám dojem, že je v tom už určitá cenzura, možná už se o tom nepůjde ani tak dobře bavit jako dřív.
Technických informací bude jako šafránu.

Chirurgie pro chudé (APKWS a spol.).

Laserem naváděné rakety jsou tím hlavním argumentem, proč by se Skyfoxu měl někdo bát.

Provozní hodina Skyfoxu stojí pár drobných ve srovnání s F-16 nebo F-35. Pokud bojujete proti někomu, kdo nemá pořádnou protivzdušnou obranu, je posílání drahých stíhaček a střel proti levným dronům čisté mrhání penězi daňových poplatníků.

To si Amerika a země Blízkého východu nyní dobře uvědomují.
no nelze se bavit o vsem dokud to vedeni Aera nezverejni.Pokud by se neco reklo co se nesmi rict tak by z toho byl pruser.Ale to je o vice vecech co ted probiha ve strojirenstvi.Auta raketově upadaji ale specialni vyroba jede 24/7 a kazdy mesic se zveda o procenta
Odpovědět

Zpět na „Letecká technika“