OSSR - nový stíhací letoun Lockheed Martin F-16 Block 70

Odpovědět
mikojan29
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1541
Registrován: 27/1/2019, 22:51

Re: OSSR - nový stíhací letoun Lockheed Martin F-16 Block 70

Příspěvek od mikojan29 »

Opäť pár fotiek z letového dňa v Kuchyni:
FB_IMG_1773175912161.jpg
FB_IMG_1773175915794.jpg
FB_IMG_1773175919248.jpg
FB_IMG_1773175922940.jpg
"Alea iacta est"
mikojan29
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1541
Registrován: 27/1/2019, 22:51

Re: OSSR - nový stíhací letoun Lockheed Martin F-16 Block 70

Příspěvek od mikojan29 »

FB_IMG_1773175928165.jpg
FB_IMG_1773175931756.jpg
FB_IMG_1773175935277.jpg
FB_IMG_1773175942851.jpg
"Alea iacta est"
mikojan29
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1541
Registrován: 27/1/2019, 22:51

Re: OSSR - nový stíhací letoun Lockheed Martin F-16 Block 70

Příspěvek od mikojan29 »

FB_IMG_1773175950847.jpg
FB_IMG_1773175956092.jpg
Foto: Martin Kaco Múcska
"Alea iacta est"
Suger
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 247
Registrován: 6/2/2018, 20:41

Re: OSSR - nový stíhací letoun Lockheed Martin F-16 Block 70

Příspěvek od Suger »

Veliteľ bojovej letky F16: Najťažšie je tankovanie za letu. Bojujeme aj proti americkým pilotom
Veliteľ taktickej letky pplk. Peter Gregor v exkluzívnom rozhovore pre Defence News opisuje, ako vyzerá najpokročilejší výcvik našich pilotov F‑16 v USA.
https://www.youtube.com/watch?v=jKIcVJhB7W0

Tu je prvá časť z rozhovoru s veliteľom taktickej letky pplk. Petrom Gregorom k slovenským F-16 Block70, k technickým dátam, výzbroji,...
https://www.defencenews.sk/aktualne/cla ... e-systemy/
NagyAttila
poručík
poručík
Příspěvky: 789
Registrován: 31/7/2025, 09:40

Re: OSSR - nový stíhací letoun Lockheed Martin F-16 Block 70

Příspěvek od NagyAttila »

V rozhovore bolo povedane, ze sa do buducnosti pocita s vycvikom letoveho personalu v USA. Cvicne stroje najskor nebudu priorita.
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5989
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: OSSR - nový stíhací letoun Lockheed Martin F-16 Block 70

Příspěvek od Scotty87 »

Takže hodláte neustále držet letadla v USA? Protože jinak to nejde.
Karl a Egon jsou největší nepřátelé lidstva.
Suger
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 247
Registrován: 6/2/2018, 20:41

Re: OSSR - nový stíhací letoun Lockheed Martin F-16 Block 70

Příspěvek od Suger »

V rozhovore veliteľ taktickej letky pplk. Peter Gregor spomína, že sa pripravuje kúpa nových štyroch F-16 Block70 (berie sa to ako hotová vec), dve "C" jednomiestne a dve by mali byť "D" dvojmiestne. V najbližších rokoch bude mať určite Slovensko nejaké svoje stroje v USA... Celkový počet by mal byť 18ks = 14 x "C" a 4 x "D". Predbežne z tých rozhovorov vyplýva, že zatiaľ všetci slovenskí piloti absolvovali/jú základný a pokročilý výcvik v USA (22 pilotov+ďaľší). Gregor sám spomína, že ešte absolvuje sám výcvik zvyšujúci jeho kvalifikáciu... Plus ročne by mali byť pre potreby OSSR pripravený 1-2 nový piloti . Spomína tam aj výcvik letového personálu, technikov a techničky, ktorí sú dnes na výcviku v USA. K tomuto nech sa vyjadria povolanejší ľudia, predpokladám, že k výcviku sa Gregor ešte v médiách vyjadrí... A MOSR s Kaliňákom spomínajú nákup L-39 Skyfox, o počtoch a výbave sa špekuluje...
Naposledy upravil(a) Suger dne 30/3/2026, 15:25, celkem upraveno 1 x.
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5989
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: OSSR - nový stíhací letoun Lockheed Martin F-16 Block 70

Příspěvek od Scotty87 »

Mít teoreticky osmnáct stojů a z toho dvě permanentně v USA není zrovna ideální varianta. Chápu že jsou piloti oslnění z možností výcviku v Americe, které na Slovensku nikdy nebudou. Ovšem až začnou chodit "faktury" za povoz, údržbu letadel a výcvik bude to už vypadat jinak.
Karl a Egon jsou největší nepřátelé lidstva.
NagyAttila
poručík
poručík
Příspěvky: 789
Registrován: 31/7/2025, 09:40

Re: OSSR - nový stíhací letoun Lockheed Martin F-16 Block 70

Příspěvek od NagyAttila »

No jo, lenze to co vycvicite v USA na F16, nikdy na L39 nenacvicite, napr tankovanie za letu. Po tom, co budu pocty pilotov stabilizovane, nebude dovod drzat stroje v USA.
(Som zvedavy, aky vplyv na Aero bude mat potencialna zmena.vlady v HU)
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5989
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: OSSR - nový stíhací letoun Lockheed Martin F-16 Block 70

Příspěvek od Scotty87 »

Na Texanu nebo Talonu taky necvičí tankování za letu.
Co to znamená že budou počty pilotů stabilizované? Že je vycvičíte a budou sloužit už napořád? Asi ne. Každý rok budou nějací piloti odcházet a logicky budou nastupovat nový. Takže buď ta letadla budete v USA držet trvale nebo výcvik stejně lokalizujete tady. Držet si výcvik za oceánem kvůli třeba dvěma pilotům ročně asi nebude finančně průchozí.
Karl a Egon jsou největší nepřátelé lidstva.
NagyAttila
poručík
poručík
Příspěvky: 789
Registrován: 31/7/2025, 09:40

Re: OSSR - nový stíhací letoun Lockheed Martin F-16 Block 70

Příspěvek od NagyAttila »

Prave kvoli 2 pilotom je nezmysel kupovat 6 (alebo kolko) x L39, ked si ten vycvik mozu spravit v USA, kde su na to vhodnejsie podmienky po kazdej stranke.
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5989
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: OSSR - nový stíhací letoun Lockheed Martin F-16 Block 70

Příspěvek od Scotty87 »

Ovšem za ty roky vás to bude stát jako možná 30 L-39.
Karl a Egon jsou největší nepřátelé lidstva.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16684
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: OSSR - nový stíhací letoun Lockheed Martin F-16 Block 70

Příspěvek od Zemakt »

(Som zvedavy, aky vplyv na Aero bude mat potencialna zmena.vlady v HU)
Ideálně by mohli chtít prodat svůj podíl, zájem je. Bohužel to zatím nevypadá.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3819
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: OSSR - nový stíhací letoun Lockheed Martin F-16 Block 70

Příspěvek od pjaro77 »

Scotty87 píše: 30/3/2026, 17:46 Ovšem za ty roky vás to bude stát jako možná 30 L-39.
Kľudne môžeme nechať výcvik na Texanoch v STA či kde. Medzičlánok v podobne celej letky L39 v OSSR je mizerne odôvodnený, výcvik taktiež môže poskytnúť firma so 4-6 kusmi napríklad LOTN.
Nakoniec nechať robiť pokračovací výcvik v Poľsku s našimi f16.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
NagyAttila
poručík
poručík
Příspěvky: 789
Registrován: 31/7/2025, 09:40

Re: OSSR - nový stíhací letoun Lockheed Martin F-16 Block 70

Příspěvek od NagyAttila »

Čím sa líšia slovenské F-16 od starších strojov?
https://www.futurearmy.sk/2026/04/10/ci ... h-strojov/
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5008
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR - nový stíhací letoun Lockheed Martin F-16 Block 70

Příspěvek od niko »

Detajly prveho spolocneho slovensko-americkeho cvicenia s F-16.

https://defence-industry.eu/u-s-and-slo ... -exercise/
NagyAttila
poručík
poručík
Příspěvky: 789
Registrován: 31/7/2025, 09:40

Re: OSSR - nový stíhací letoun Lockheed Martin F-16 Block 70

Příspěvek od NagyAttila »

Slovenske F16 na cvicnom lete v CR
https://www.facebook.com/share/p/1C6nHrpF2C/
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
mikojan29
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1541
Registrován: 27/1/2019, 22:51

Re: OSSR - nový stíhací letoun Lockheed Martin F-16 Block 70

Příspěvek od mikojan29 »

Výlet SK F-16 do ČR :lej:
FB_IMG_1776260684330.jpg
"Alea iacta est"
mikojan29
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1541
Registrován: 27/1/2019, 22:51

Re: OSSR - nový stíhací letoun Lockheed Martin F-16 Block 70

Příspěvek od mikojan29 »

2FFECDA0-229D-48A8-B519-3979B11937AF.jpg
3FF51583-260E-4434-8FDB-BE12F4FAD0AE.jpg
E3F6B692-6815-493E-916E-A7D2CE204C0E.jpg
03D0D80B-8E43-4F0D-B6B4-EC39B15F62E0.jpg
"Alea iacta est"
Hall
praporčík
praporčík
Příspěvky: 326
Registrován: 30/10/2018, 23:31

Re: OSSR - nový stíhací letoun Lockheed Martin F-16 Block 70

Příspěvek od Hall »

Slovensko si v americkom Tucsone prevzalo poslednú stíhačku F-16
https://www.teraz.sk/slovensko/os-sr-sl ... sSlovensko
Odpovědět

Zpět na „Letecká technika“