Legislativa se zdá změnit rychleji, když je vůle, než konstrukční změny do letounu.
Aero L-39NG Skyfox
- kacermiroslav
- 5. Plukovník

- Příspěvky: 6410
- Registrován: 25/3/2008, 14:07
- Kontaktovat uživatele:
Re: Aero L-39NG Skyfox



Re: Aero L-39NG Skyfox
A tak je určitě fajn, že nemalá míra fandovství domácímu produktu nechybí. Nicméně by se tak nemělo dít na úkor reality, popřípadě jinak zavádět. Takže:
Co se týče kulometných kontejnerů, tak v samotném článku na czechairfoce se píše:
Resumé: odladěné není nic.
V návaznosti na výše uvedené bych se držel fakt v článku uvedených, tj.
Ve smyslu jádra diskuze, tjs. schopnosti NG vést protidronový boj, respektive momentálním schopnostem vietnamských NG, platí, že neřízenou protizemní raketou S-5 ještě nikdo žádný dron nesestřelil, pokud vím. A to samé platí pro pumu FAB-100.Jsou vyzbrojeny napr. Vietnamu
clanek
https://czechairforce.com/news/vietnam- ... ha-vycvik/
Mladí vietnamští žáci odlétají na L-39NG u 910. školního leteckého pluku v Tuy Hòa kompletní osnovu základního a zdokonalovacího výcviku. Následně přejdou na výkonnější dvoumotorové cvičně-bojové Jaky-130, na nichž u 940. školního stíhacího pluku na základně Phù Cát odlétají zbývající osnovu pokračovacího a zbraňového výcviku. Vietnamské L-39NG standardně létají s dvojicí křídelních zbraňových pylonů, na něž lze navěsit například raketnice UB-16-57 či pumy OFAB-100. Samotné letouny jsou pak v Tuy Hòa provozovány z nových krytých stání na jihozápadním okraji letiště.
Navic jsou uz odladene i kulometne kontejnery FN Herstal HMP-250/400 protože je velka poptavka
clanek
https://czechairforce.com/news/skyfox-c ... zi-l-39ng/
PS: nektere veci jsou hodně akcelerovany valkou a neklidnou situaci a puvodni terminy jsou hodně zrychlene
Co se týče kulometných kontejnerů, tak v samotném článku na czechairfoce se píše:
Myšleno podzim 2025, přičemž je ve hvězdách zdali k tomu vůbec již došlo, neb v rámci testování východní zbraňové konfigurace na maďarské střelnici nebylo Aero tehdy na PR videa skoupé. Nyní ticho.V případě podvěsných 12,7mm kulometných pouzder se počítá s kontejnery FN Herstal HMP-250/400, jejichž testování by mělo začít již letos na podzim.
Resumé: odladěné není nic.
V návaznosti na výše uvedené bych se držel fakt v článku uvedených, tj.
Umíme-li číst mezi řádky, pak příchod protidronové verze NG lze očekávat nejdříve v první polovině roku 2027! Což ostatně koreluje s vyjádřením Aera, ohledně možných dodávek NG na Ukrajinu.V příštím roce (pozn. 2026) se předpokládá dokončení vývoje útočné verze a bude zalétán plně upravený demonstrátor, k čemuž se využije první létající prototyp výr. č. 7001, který aktuálně létá v novém zbarvení a s trupovým číslem 0475. Začátkem roku 2027 má dojít k zahájení zkušebních střeleb nově integrované munice.

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Re: Aero L-39NG Skyfox
Přesně tak, musí to odladit, a celkově úpravy a systémy na letounu. Možná nějaké improvizované řešení by bylo akceptovatelné, ale to by nebylo technicky čisté. I když Ukrajinci by brali nyní asi všechno. Přesto se Aero snaží a dělá to rychleji než v době míru.





Re: Aero L-39NG Skyfox
Tak dle Sotonova vyjádření
https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/d ... omika_iape
Zkušební střelby s laserem naváděnými raketami na NG již probíhají. Letadlo může nést až tři kulometné kontejnery najednou.
https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/d ... omika_iape
Zkušební střelby s laserem naváděnými raketami na NG již probíhají. Letadlo může nést až tři kulometné kontejnery najednou.

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Re: Aero L-39NG Skyfox
je to o hodně dal nez tusite a usilovně se na tom pracuje od 2021 .Bohuzel ale nemohu rict vic než rekl ing.Sotona.Ale v Dubai bylo už odladene letadlo a ne prototyp.
Re: Aero L-39NG Skyfox
ing.Sotona rekl veci ktere platily pred rokem a pul.Vybaveni a odladeni pro tyto prostredky byly soucastí prodeje do VietnamuZemakt píše: ↑3/3/2026, 13:28 Tak dle Sotonova vyjádření
https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/d ... omika_iape
Zkušební střelby s laserem naváděnými raketami na NG již probíhají. Letadlo může nést až tři kulometné kontejnery najednou.
Naposledy upravil(a) simader dne 3/3/2026, 21:33, celkem upraveno 1 x.
Re: Aero L-39NG Skyfox
Nebylo a nebyly.Také nemohu prozradit zdroj, je mi líto.

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Re: Aero L-39NG Skyfox
Je to možný, nemám vhled do zákulisí, ale tady na Palbě jsou občas lidi, kteří jo.
Sotona dal nedávno nějaký rozhovor. Možná už to tady někde je od Zemakta. Důležité body jsou vytažené, jak to dál pochopit, o tom může být tato diskuse, nebo možná jsou některé věci utajované, a to lze vzhledem k válce no..., zatím.
Podle šéfa společnosti Viktora Sotony byla investice v řádech miliard korun do podzvukového cvičného letounu tak trochu risk, který se ale vyplácí.
Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/d ... omika_iape





Re: Aero L-39NG Skyfox
Práve teraz okolo Trnavy, L-39, ale bez nádrží na koncoch krídel... Žeby Skyfox na ukážke?
Re: Aero L-39NG Skyfox
Na konci března se má uzavírat memorandum o spolupráci a tam se mluví o prozkoumání spolupráce při pořízení cvičně-bojových letadel a společném výcviku. Takže to bude NG. Patrně výměnou za připojení ke slovenské rámcové dohodě o nákupu velkorážní munice. To už se ostatně připravovalo za minulé vlády.
Karl a Egon jsou největší nepřátelé lidstva.
Re: Aero L-39NG Skyfox
To, ze OSSR kupia Skyfox je v podstate uz hotova vec.
-
NagyAttila
- poručík

- Příspěvky: 789
- Registrován: 31/7/2025, 09:40
Re: Aero L-39NG Skyfox
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
Pure Slovak ultra nationalist.
Re: Aero L-39NG Skyfox
Tak oficialne sa stale rozpravalo o pocte 8 az 12 kusov.
Re: Aero L-39NG Skyfox
Laserem naváděné rakety? Tak to těžko.

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Re: Aero L-39NG Skyfox
Jo a Dubaj bude mít třeba taky zájem ? Nelakuje nás tady někdo.
Navíc mám dojem, že je v tom už určitá cenzura, možná už se o tom nepůjde ani tak dobře bavit jako dřív.
Technických informací bude jako šafránu.
Chirurgie pro chudé (APKWS a spol.).
Laserem naváděné rakety jsou tím hlavním argumentem, proč by se Skyfoxu měl někdo bát.
Provozní hodina Skyfoxu stojí pár drobných ve srovnání s F-16 nebo F-35. Pokud bojujete proti někomu, kdo nemá pořádnou protivzdušnou obranu, je posílání drahých stíhaček a střel proti levným dronům čisté mrhání penězi daňových poplatníků.
To si Amerika a země Blízkého východu nyní dobře uvědomují.
Navíc mám dojem, že je v tom už určitá cenzura, možná už se o tom nepůjde ani tak dobře bavit jako dřív.
Technických informací bude jako šafránu.
Chirurgie pro chudé (APKWS a spol.).
Laserem naváděné rakety jsou tím hlavním argumentem, proč by se Skyfoxu měl někdo bát.
Provozní hodina Skyfoxu stojí pár drobných ve srovnání s F-16 nebo F-35. Pokud bojujete proti někomu, kdo nemá pořádnou protivzdušnou obranu, je posílání drahých stíhaček a střel proti levným dronům čisté mrhání penězi daňových poplatníků.
To si Amerika a země Blízkého východu nyní dobře uvědomují.





Re: Aero L-39NG Skyfox
Takže hloupé sovětské bomby a neřízené rakety. Tak to je snad jasné ne, to je základ. O tom ovšem řeč nebyla.

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Re: Aero L-39NG Skyfox
no nelze se bavit o vsem dokud to vedeni Aera nezverejni.Pokud by se neco reklo co se nesmi rict tak by z toho byl pruser.Ale to je o vice vecech co ted probiha ve strojirenstvi.Auta raketově upadaji ale specialni vyroba jede 24/7 a kazdy mesic se zveda o procentaLord píše: ↑14/3/2026, 12:45 Jo a Dubaj bude mít třeba taky zájem ? Nelakuje nás tady někdo.
Navíc mám dojem, že je v tom už určitá cenzura, možná už se o tom nepůjde ani tak dobře bavit jako dřív.
Technických informací bude jako šafránu.
Chirurgie pro chudé (APKWS a spol.).
Laserem naváděné rakety jsou tím hlavním argumentem, proč by se Skyfoxu měl někdo bát.
Provozní hodina Skyfoxu stojí pár drobných ve srovnání s F-16 nebo F-35. Pokud bojujete proti někomu, kdo nemá pořádnou protivzdušnou obranu, je posílání drahých stíhaček a střel proti levným dronům čisté mrhání penězi daňových poplatníků.
To si Amerika a země Blízkého východu nyní dobře uvědomují.



