T72 uz netrpezlivo cakaju na presun do mobilizacnych skladov a jedna rota L2 moze posobit ako samostatna jednotka. 2 prapory CV90120 , jeden pre kazdu brigadu je vhodne riesenie.
Budoucnost tanků OSSR
-
NagyAttila
- poručík

- Příspěvky: 789
- Registrován: 31/7/2025, 09:40
Re: Budoucnost tanků OSSR
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
Pure Slovak ultra nationalist.
Re: Budoucnost tanků OSSR
No kazdopadne sa tank ako taky prakticky vytrati z OSSR. Preto musi OSSR prerobit doktrinu, postupy, cvicenia, doplnit jednotky atd. Uprimne si myslim, ze to bude rovnako drahe, ako zavedenie Leo 2A8. Ale aspon si niekto zarobi, ako vzdy.
-
NagyAttila
- poručík

- Příspěvky: 789
- Registrován: 31/7/2025, 09:40
Re: Budoucnost tanků OSSR
Tak ako Tiger II sa nepresadil v Ardenach, tak isto by zlyhal L2A8 v Karpatoch.
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
Pure Slovak ultra nationalist.
Re: Budoucnost tanků OSSR
A ty si Lynx najnovsie uz aj expert na tankove a mechanizovane vojsko, ze tu davas take bohorovne statementy ?
-
NagyAttila
- poručík

- Příspěvky: 789
- Registrován: 31/7/2025, 09:40
Re: Budoucnost tanků OSSR
Dost sa do toho vyznam, aby som napisal, to co som napisal.
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
Pure Slovak ultra nationalist.
Re: Budoucnost tanků OSSR
Dnes je uz kazdy odbornik na vsetko. Zabudol som.
-
NagyAttila
- poručík

- Příspěvky: 789
- Registrován: 31/7/2025, 09:40
Re: Budoucnost tanků OSSR
Predpokladam, ze tieto tvrdenia vies odovodnit...
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
Pure Slovak ultra nationalist.
Re: Budoucnost tanků OSSR
Jen tak mimochodem, co jsem zachytil, ta "obyčejná" pancéřová ocel je samozřejmě slitina vyráběná velmi specifickými postupy. Je nutné nejen zvláštní vybavení, ale hlavně know how, a rozhodně to není práce pro běžnou ocelárnu. Opravdu to není "jen plechařina".
Re: Budoucnost tanků OSSR
No myslim, ze som to uz raz rozoberal, ale ok. Pri zavadzani techniky, ktora v nasej doktrine nie je zahrnuta a ma nahradit tank, ktory sa v nasej armade pouziva uz asi 100 rokov, musia zakonite nastat zmeny. Musia sa prepracovat bojove plany, postupy, cvicenia a plany cviceni, zaroven sa musi upravit materialno-technicka zakladna, pravdepodobne budu musiat vzniknut aj nove jednotky. Long storry short - vozidlo bojovej podpory nie je tank. Ak nahradi tanky, musi sa zakonite zmenit aj sposob ich pouzitia. Ak by sme pouzivali vozidla bojovej podpory ako tanky, doslo by pravdepodobne velmi rychlo k vyraznym stratam. Preto musi dojst k zmenam.
-
NagyAttila
- poručík

- Příspěvky: 789
- Registrován: 31/7/2025, 09:40
Re: Budoucnost tanků OSSR
Zmeny v poslednom obdobi nastali aj so zavedenim dronov. O tom nik nepochybuje.
Je mozne, ze technika bude posobit decentralizovane, samostatne, boj sa bude viest bez frontovej linie. Najma karpatsky teren tomu praje.
A na vsetky tieto zmeny sa musi reagovat. To ci ma tank o 200mm panciera viac, alebo menej je uz podruzne.
Nik v NATO nechce viest vojnu ako ju vedu Ukrajinci.
Je mozne, ze technika bude posobit decentralizovane, samostatne, boj sa bude viest bez frontovej linie. Najma karpatsky teren tomu praje.
A na vsetky tieto zmeny sa musi reagovat. To ci ma tank o 200mm panciera viac, alebo menej je uz podruzne.
Nik v NATO nechce viest vojnu ako ju vedu Ukrajinci.
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
Pure Slovak ultra nationalist.
Re: Budoucnost tanků OSSR
Prave, ze najväcsia vyhoda boja v hornatom terene je moznost relativne malymi silami zablokovat priesmiky a tym zadrzat aj silnejsieho protivnika. Pripadne obsadit vrcholy hor a pokryvat okolie, co je ale absolutne nevhodne pre akukolvek mechanizovanu techniku. Odlucene navzajom sa kryjuce jednotky v kruhovej obrane je skor domenou boja na rovine ako je Ukrajina. Boj bez frontovej linie je teda na Slovensku skor nepravdepodobny.
Re: Budoucnost tanků OSSR
NagyAttila na boj v horách nepotrebuješ nič ako tanky.
V tom neprehľadnom teréne sa môžeš presúvať cez známe trasy v dolinách a na niektorých hrebeňoch.
Dá sam tam krásne rozsekať akákoľvek mechanizovaná armáda s dronmi , delostrelectvom, PTRS, RPGčkami. Ako fíni keď uplatnili taktiku motti.
Prosím vás Niko, to nie je diskusia, NagyAttila akurát pokračuje v tom čo tu stváral Arthur, fantazíruje o nezmysloch, nemá pripravenú žiadnu taktiku, len sa zamiloval do CV90v120.
V tom neprehľadnom teréne sa môžeš presúvať cez známe trasy v dolinách a na niektorých hrebeňoch.
Dá sam tam krásne rozsekať akákoľvek mechanizovaná armáda s dronmi , delostrelectvom, PTRS, RPGčkami. Ako fíni keď uplatnili taktiku motti.
Prosím vás Niko, to nie je diskusia, NagyAttila akurát pokračuje v tom čo tu stváral Arthur, fantazíruje o nezmysloch, nemá pripravenú žiadnu taktiku, len sa zamiloval do CV90v120.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Re: Budoucnost tanků OSSR
Blbost.niko píše: ↑26/2/2026, 18:39 Prave, ze najväcsia vyhoda boja v hornatom terene je moznost relativne malymi silami zablokovat priesmiky a tym zadrzat aj silnejsieho protivnika. Pripadne obsadit vrcholy hor a pokryvat okolie, co je ale absolutne nevhodne pre akukolvek mechanizovanu techniku. Odlucene navzajom sa kryjuce jednotky v kruhovej obrane je skor domenou boja na rovine ako je Ukrajina. Boj bez frontovej linie je teda na Slovensku skor nepravdepodobny.

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
-
NagyAttila
- poručík

- Příspěvky: 789
- Registrován: 31/7/2025, 09:40
Re: Budoucnost tanků OSSR
Cv90120 ma vyssiu takticku mobilitu a nizsie logisticke naroky v akomkolvek terene oproti L2, CH2, ci extremny Abrams. Rozdiel je v tom, ze zatial co na rovinach dostava vyniknut prave silnejsia ochrana a pohyblivost mbt je dostatocna, cim je sklon terenu vyssi, tym viac sa prejavi vysoka hmotnost, logicky. Preto cv90120 bude mat vzdy vyssiu mobilitu ako tanky hmot kat >60t.
A to nepisem o presune, kde sa tych 20t hmotnosti tiez ukaze. Su cesty aj 1.tr kde by mala aj 660hp scania problemy s 70t navesom s tankom.
A to nepisem o presune, kde sa tych 20t hmotnosti tiez ukaze. Su cesty aj 1.tr kde by mala aj 660hp scania problemy s 70t navesom s tankom.
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
Pure Slovak ultra nationalist.
Re: Budoucnost tanků OSSR
Ako u blbých. Nemá dobrú odolnosť v úlohe MBT. Na aký účel budú slúžiť teda, keď zdiaľky dokážu pôsobiť omnoho ľahšie vozidlá, rakety, drony a vrtuľníky ?
Naposledy upravil(a) pjaro77 dne 27/2/2026, 13:02, celkem upraveno 1 x.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Re: Budoucnost tanků OSSR
Včera večer jsem si to založil abych na to nezapomenul. Včíl k věci tedy. Nemusíme chodit zrovna daleko, ale i zde na Palbě je od Michana série článků věnujících se válce v Itálii 43-45. Zde to začíná viewtopic.php?t=4758Zemakt píše: ↑26/2/2026, 23:22Blbost.niko píše: ↑26/2/2026, 18:39 Prave, ze najväcsia vyhoda boja v hornatom terene je moznost relativne malymi silami zablokovat priesmiky a tym zadrzat aj silnejsieho protivnika. Pripadne obsadit vrcholy hor a pokryvat okolie, co je ale absolutne nevhodne pre akukolvek mechanizovanu techniku. Odlucene navzajom sa kryjuce jednotky v kruhovej obrane je skor domenou boja na rovine ako je Ukrajina. Boj bez frontovej linie je teda na Slovensku skor nepravdepodobny.
Asi se shodneme, že Italské bojiště respektive jeho horský charakter je tomu karpatskému slovenskému dost podobný. A asi se také shodneme proč zde Spojenci za druhé světové války neudělali žádné terno. Přičemž k tomu stačily vcelku omezené síly WH/SS. Stačil jeden dobře zakopaný tank v ohybu horské silnice a postup byl zablokován na dny. Leopard 2 nedostatkem mobility a výkonu rozhodně netrpí, a netrpěl by ani v horském prostředí. Jediné co by mohlo znepříjemňovat jeho nasazení zde jsou rozměry. Jenže porovnejte jeho rozměry s CV 120. Plus minus stejné. Jenže on by s ohledem na výše uvedenou Itálii moc nemanévroval že. Spíš by suploval funkci statického zátarasu, blokoval na vhodných a vhodně ženijně připravených přístupech komunikace v průsmycích. Jakýsi festpunkt. Přesně tak jak to bylo na té italské botě kdysi. V této souvislosti a v souvislosti s tímto nasazením je pak logické, že každé kilo balistické ochrany by se počítalo.

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Re: Budoucnost tanků OSSR
Aha, to mi zcela uniklo. A je to nějak rozebráno? Tedy že dojde k vyřazení Leo 2A4 případně jestli je už nějak blíže dáno, včetně časového harmonogramu atd. Nebo je to zatím jen v rámci nějakého potenciálního návrhu?
V situaci, jaké jste, by zavedení CV90/120 a jeho provoz byly nejspíše levnější, než zavedení a provoz Leo 2A8. Hlavní rozdíl jsou náklady na provoz a pořízení.
Ovšem, pokud jde čistě o finance, potom daleko efektivnější by bylo nezavádět ani CV90/120 a místo ní nějakou kolovou platformu ala Centauro 2. Za mě je tohle takové polovičaté řešení. Úspora nebude taková, aby to nasazení CV90/120 plně ospravedlnilo při ztrátě schopností MBT oproti kolové variantě. Víceméně jsem to rozebíral už i v tématu o AČR.
Pokud se rozhodnete pro pořízení CV90/120, potom je z hlediska logistiky nesmysl držet si Leo 2A4 a to nejen v provozu, ale i v uloženkách. Stejně jako jakýkoliv jiný tank, tedy i T-72. Jediné logické řešení je zcela je vyřadit.NagyAttila píše: ↑26/2/2026, 13:42 T72 uz netrpezlivo cakaju na presun do mobilizacnych skladov a jedna rota L2 moze posobit ako samostatna jednotka. 2 prapory CV90120 , jeden pre kazdu brigadu je vhodne riesenie.
Jedná se o zcela jiné kategorie tanků ze zcela jimými TTD. Není důvod si myslet, že by Karpaty byly pro Leo 2A8 nějaký velký problém. Ostatně i ty Tigery II dokázaly v terénu Arden a i těch Karpat operovat a dosahovat úspěchů. Nebo jak rozebírá Zemakt, v Itálii operoval i Elefant. Měly sice problémy, ale nebylo to nic, co by se nedalo překonat dobrou přípravou a plánováním. Moderní MBT jsou navíc zcela jiný případ.NagyAttila píše: ↑26/2/2026, 14:12 Tak ako Tiger II sa nepresadil v Ardenach, tak isto by zlyhal L2A8 v Karpatoch.

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Re: Budoucnost tanků OSSR
Zemakt v podstate si prvu cast mojho prispevku potvrdil. Tak co sa stazujes ?
Kazdopadne sa zhodneme, ze pri boji v horach je klucove malymi prostriedkami blokovat udolia a priesmiky ovela silnejsieho protivnika. Na toto sa tank samozrejme vyuzit da. Bojovat ale tankami v horach je nezmysel. Staci sa pozriet na Udolie smrti na Dukle, ako dopadol tankovy utok na zakopaneho protivnika. A ak sa nemyslim bol to v tejto bitke prvy a aj posledny hromadny tankovy utok.
Kazdopadne sa zhodneme, ze pri boji v horach je klucove malymi prostriedkami blokovat udolia a priesmiky ovela silnejsieho protivnika. Na toto sa tank samozrejme vyuzit da. Bojovat ale tankami v horach je nezmysel. Staci sa pozriet na Udolie smrti na Dukle, ako dopadol tankovy utok na zakopaneho protivnika. A ak sa nemyslim bol to v tejto bitke prvy a aj posledny hromadny tankovy utok.
Re: Budoucnost tanků OSSR
Ono je fajn že se může Slovensko schovat za hory, kde budou "horské tanky" tvořit neproniknutelnou bariéru proti všemu zlořádstvu světa. Co když ale nepřítel zaútočí tam, kde hory nejsou? Přeci jen lidi dneska v horách nežij a všude jsou dálnice / silnice.

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Re: Budoucnost tanků OSSR
No, jaký je poměr hmotnosti k výkonu? Jaký je měrný tlak "tankové" verze CV90? Třeba těžší Leopard 2A4 má menší měrný tlak na podloží než lehčí T-72. A tím že má vyšší světlou výšku a výkonnější motor je terénu schopnější než T-72.NagyAttila píše: ↑26/2/2026, 23:31 Cv90120 ma vyssiu takticku mobilitu a nizsie logisticke naroky v akomkolvek terene oproti L2, CH2, ci extremny Abrams.
Karl a Egon jsou největší nepřátelé lidstva.




