Knihy

Filmy, dokumenty, knihy, publikace s válečnou tématikou, TV tipy.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5212
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Válka na Ukrajině

Příspěvek od Alfik »

Ataman píše: 3/1/2026, 11:26
Alfik píše: 3/1/2026, 09:20 Je to on?
Jo, to je on, jeho knížka "Srdce temnoty" je předloha pro Apokalypsu.
Dnes ráno jsem si uvědomil, že je to taky předloha pro "Dolů k zemi" od Roberta Silverberga :)
Jak jsem to četl kdysi dávno tak mi to hned nedošlo :)
To je sci-fi.

PS: To patří spíš do knížek, když tak to prosím přesuňte.
"Ivane, Ivane. Ty palice medvědí. Nic jsi nepochopil!" Dědeček Hříbeček
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3819
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Ako rusi veľkú vojnu vyhrali

Příspěvek od pjaro77 »

https://www.artforum.sk/katalog/181140/ ... nu-vyhrali
Chystám sa kúpiť túto knihu už dva roky, len vždy na ňu zabudnem.
Popisuje aj budovanie boľševickej ekonomiky pred sto rokmi s pomocou západu a tiež americkú pomoc Lend-lease pre ZSSR.

Úryvky z nej sú na blogu sme.
https://blog.sme.sk/jurajkumicak/politi ... ali-cast-i
https://blog.sme.sk/jurajkumicak/politi ... li-cast-ii
https://blog.sme.sk/jurajkumicak/politi ... i-cast-iii
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Koba
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 566
Registrován: 22/1/2022, 17:01

Re: Knihy

Příspěvek od Koba »

Tradecraft, Tactics, and Dirty Tricks: Russian Intelligence and Putin's Secret War
Autor: Bývalý důstojník CIA Sean Wiswesser, bakalář rusistiky z University of North Carolina, absolvent Strategic Military Studies na Air War College

Vstupte do tajného světa ruské špionáže s tímto odhalujícím popisem toho, jak ruské zpravodajské služby (RIS) operují po celém světě. Sean M. Wiswesser čerpá z let zkušeností z terénu CIA a odhaluje taktiku, postupy a myšlení RIS, což z této knihy dělá povinnou četbu pro každého, kdo je fascinován špiony, sabotáží a vysoce rizikovou zpravodajskou válkou mezi Ruskem a Západem.

Odhalte temný svět ruské špionáže díky tomuto fascinujícímu průzkumu ruských zpravodajských služeb (RIS) a jejich globálních tajných operací. Autor Sean M. Wiswesser, který má za sebou desítky let zkušeností jako operační důstojník CIA, zavede čtenáře hluboko do srdce Maskirovky – ruského umění popírání, klamání a manipulace. Na základě historických příkladů a svědectví z první ruky odhaluje tato kniha taktiky používané třemi hlavními službami ruského zpravodajského aparátu: SVR, GRU a FSB. Dozvíte se o využívání dvojitých agentů, sledování a „pouliční práci“, pastích na muže, sabotáži, aktivních opatřeních, atentátech, roli RIS v rusko-ukrajinské válce a mnohem více.

Translated with DeepL.com (free version) Bohužel jenom pro ty. kteří čtou anglicky.
91CUBpF5tBL._SY425_.jpg
Marcel Kareš
svobodník
svobodník
Příspěvky: 25
Registrován: 16/10/2010, 10:20
Bydliště: Plzeň

Re: Knihy

Příspěvek od Marcel Kareš »

AERO č.132
Aero Ab-101 československý bombardovací letoun 2.část
autor: Josef Václavík
52 stran A4, množství foto, barevné bokorysy...

2. část navazuje na AERO č.129 a věnuje se podrobnému popisu služby Aera Ab-101 u Leteckých pluků 5. a 6.
AE7.jpg
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3819
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: Knihy

Příspěvek od pjaro77 »

Mám dojem, že ju mám doma ale v staršom vydaní.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Uživatelský avatar
Heiss
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 249
Registrován: 21/5/2025, 14:04
Kontaktovat uživatele:

Re: Knihy

Příspěvek od Heiss »

Před třemi lety vyšla Stephenu Morillovi česky jeho kniha Válka a konflikt ve středověku a mě na ni dneska vyšla recenze.

Mimo jiné se v ní obecnou historičtinou dozvíte, proč je to jeden z nejlepších titulů u nás, pokud vás zajímá, proč středověké vojenství vypadalo tak, jak vypadalo (snadno a rychle a aniž byste museli číst jiné nepříjemně tlusté knihy), jak válka ovlivňovala středověké společnosti, jak středověké společnosti ovlivňovaly válku a co s tím vším mají společného klimatické změny.

...a také se dozvíte i to, proč ta kniha stojí za to i přesto, že autor v zásadě zastává stanovisko, které sám vyvrací, nerozumí vnitřní dynamice Východoturkického kaganátu a ilustrace sháněl na Vector Stocku (i když i to je možná lepší než AI).
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16684
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Knihy

Příspěvek od Zemakt »

Nemáte někdo pls. tento titul?
Naše moře: Plavba na lodích Československé námořní plavby; Pažout, Hubáček
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Ataman
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2255
Registrován: 1/4/2008, 20:31

Re: Knihy

Příspěvek od Ataman »

Zemakt píše: 27/3/2026, 12:09 Nemáte někdo pls. tento titul?
Naše moře: Plavba na lodích Československé námořní plavby; Pažout, Hubáček
Nemám, neznám, ani internety to neznají, nejmenuje se to jinak?
Cerkev je blízko, ale je ledovice. Krčma je daleko, ale půjdem opatrně.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16684
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Knihy

Příspěvek od Zemakt »

Hmmn

Edit:

no navedla mne na to AI, když jsem hledal ohledně jedné věci oporu ve zdrojích. Teď mi k tomu napsala tohle:
Dvojice Jaroslav Pažout a Miloš Hubáček je autorsky spojena především s jedním z klíčových propagačních a dokumentárních titulů o počátcích naší námořní flotily. Nejde o klasickou knihu, ale o rozsáhlejší publikaci (často označovanou jako sborník nebo brožura), kterou vydal přímo podnik ČNP.
Hlavním společným dílem je:
Naše moře: plavba na lodích Československé námořní plavby (vydáno kolem roku 1953)
Tento titul byl vydán jako reprezentativní materiál k propagaci tehdy mladého podniku Československá námořní plavba.
V archivech se na něj odkazuje jako na dokumentaci první pětiletky československé námořní dopravy.
Obsahuje popisy prvních lodí (např. Republika, Julius Fučík) a reportážní texty o životě posádek.
Normálně si vymýšlí, ať jde do prdele. Pořešil jsem to standardně přes VHA na Ruzyni, tak snad to klapne no. Mimochodem by to měla být jedna z Hubáčkových prvotin :wink:
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
bat
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1101
Registrován: 30/10/2011, 17:49

Re: Knihy

Příspěvek od bat »

> Normálně si vymýšlí, ať jde do prdele.
Vítej v klubu :) Vždycky ji nechám zdroje vypsat a **většinou** je to naprostý blábol a to co je náhodou správně (a existuje) pak jí uvedené citace vůbec nemá. Takže si i dost často vymýšlí, co v tom zdroji je a i to je potřeba kontrolovat. Co je na tom alespoň pozitivní, že některé zdroje jsou opravdu zajímavé, ale ne v tom kontextu jaké ona napíše. Zvlášť pokud se jedná o okrajové témata nebo témata do hloubky.
Obrázek
Uživatelský avatar
Ataman
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2255
Registrován: 1/4/2008, 20:31

Re: Knihy

Příspěvek od Ataman »

Jak sem psal Lordovi jinde, kašlat na AI, je to jen generátor keců a nasrání.
Cerkev je blízko, ale je ledovice. Krčma je daleko, ale půjdem opatrně.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16684
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Knihy

Příspěvek od Zemakt »

Já jsem si s ní zkoušel editovat text článku, a po pár minutách hádání jsem se na to vyprdnul. Jako čistě na gramatiku dobrý, jinak k hovnu.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 11839
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Knihy

Příspěvek od Lord »

U okrajových témat vaří AI z vody, to je pravda.

Nebo to všelijak poskládá :lol:
Pro Hubáčka to byla v podstatě učednická léta v budovatelském patosu, než se později překlopil do seriózní historie.
Kniha opěvuje lodě jako Republika a Julius Fučík. Texty vykreslují posádky jako uvědomělé hrdiny.
Mělo to sloužit jako náborová brožura pro mladé kluky, kterým slibovali dálky...
V archivech se to dneska cení hlavně proto, že tam jsou vypsané technické parametry a seznamy prvních posádek.
Citace od AI a pravděpodobně FAKE a vymyšlený příběh :!:


Systematičtější pokus podat historii československého loďstva po roce 1948 představuje knížka Zdeňka Bastla
Padesát let /nebo Století/ Československé námořní plavby

Bastl provozuje také internetové stránky http://namorniplavba.cz

Woseček Václav 1882 - kapitán dálné plavby.
Povídání o Legii
http://namorniplavba.cz/cnp/351.html

Námořní pilot (Seeflugzeugführer)
http://horice.safarikovi.org/wosecek.html

Předpokládám, že k němu hledáš zdroje.
Pro další info by jsi musel asi pátrat v archivech, pokud tam bude vůbec něco více :rotuj:
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16684
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Knihy

Příspěvek od Zemakt »

Tohle všechno znám a mám. To je základ. V podstatě to je to první a ve finále i jediné co na tebe vyskočí. Když chceš jít dál musíš holt do archivu. Což dnes, když je mnoho věcí již digitalizováno, tak není zas tak velký problém. Vše máš v podstatě online. Jenže prim mají legionáři a spol. že a na chudáka Vosečka asi není čas. Takže, solo piko alou do Prahy, nebo vykukat co tam vůbec k tomu co chceš mají, a objednat skeny. Kamanischmachen, se u nás říká.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3819
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: Knihy

Příspěvek od pjaro77 »

Ona existuje aj beletria, kde sú uvedené vymyslené citáty a knihy. Napríklad Meno ruže (Umberto Ecco).
V novinárskej praxi je vymyslených báchoriek na celé vlaky. Ak sa AI z toho učí tak sa nič nedá robiť.
Platí - nedôveruj a preveruj.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 11839
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Knihy

Příspěvek od Lord »

pjaro, přesně, ale pokud o tom někdo neví vůbec nic, tak nemůže ani nic prověřovat!
Na druhou stranu se jde docela dobře bavit s AI o lékařských zprávách.
Tam už to je trošku přežvýkané, seriózní práce a výzkumy AI podá tak, aby jim rozumněl i laik.


Zemakte, jak jsi napsal, o co je největší zájem, tak už je digitalizované.
Podobně to je i u zahraničních archivů.
Ostatní vyžaduje badatelskou práci, tj. čas a peníze.

Možná něco objevíš, pak je ale otázka, jaký k tomu dáš výklad, protože to se dělá hůře, pokud chceš být seriózní.
Buď tam vyhrabeš "poklad", nebo jen suchý seznam služebních postupů, což je ale už uvedeno jinde.
Na internetu je o tom pár digitálních stop na webech pro fajnšmekry. Jestli znáš i tohle?

Poručík Wosecek: Válečný zajatec a uprchlík.
Zážitky z italského a francouzského zajetí převyprávěné Erichem Neugebauerem.

https://www.zvab.com/Linienschiffsleutn ... 5067727/bd

Poslední kus, tak si můžeš objednat. Jinak existuje disertační práce:

Příslušníci rakousko-uherského letectva z českých zemí

Autor se už v těch různých archivech hrabal, takže by ti to mohlo ušetřit práci.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16684
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Knihy

Příspěvek od Zemakt »

Mám jedno i druhé a o dost víc. Ale pořád to nestačí. Nic, nech to bejt, už se to rýsuje :wink: Dík
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Marcel Kareš
svobodník
svobodník
Příspěvky: 25
Registrován: 16/10/2010, 10:20
Bydliště: Plzeň

Re: Knihy

Příspěvek od Marcel Kareš »

Feldwebel Eugen Bönsch - Fliegerkompagnie Nr. 51-Jagd on the Italian Front 1917–1918

Jiří Rajlich


Portrét rakousko-uherského leteckého esa Eugena Bönsche. Publikace čtenáře provede životním příběhem tohoto českého Němce, krkonošského rodáka, provozovatele proslulé Luční boudy a průkopníka plachtařského sportu v Krkonoších. Největší pozornost je samozřejmě věnována jeho letecké kariéře, zejména pak jeho službě v řadách nejúspěšnější stíhací setniny Flik 51J na italské frontě. Jedním z důvodů vzniku této publikace se stal objev více než sto let starého Bönschova osobního deníku, který si vedl ve válečných letech 1917–1918 a v němž, prakticky den po dni, líčí svůj nástup k letectvu, průběh svého pilotního a stíhacího výcviku a zejména své bojové nasazení nad Sočou a Piavou v řadách Fliku 51J. Dochovaný deník, zahrnující období od poloviny února 1917 do počátku května 1918, představuje zcela unikátní svědectví o rakousko-uherském stíhacím letectvu a o letecké válce na italské frontě. Do problematiky vnáší nemálo nového a doplňuje dosud známé archivní poznatky. Současně jim dodává osobnější a epičtější rozměr. Bönschovo osobní svědectví o tvrdém souboji se stíhači britského RFC dne 30. března 1918 v blízkosti letiště Ghirano dokonce silně koriguje dosud obecně zažité líčení této epizody nejen ze strany Britů, ale i Rakušanů. Za samotným líčením Bönschova příběhu následují stručné medailonky několika pilotů s ním souvisejících.
Text doplňují tabulky s přehledy aktivit Fliegerkompagnie 51J a Eugena Bönsche, množství dokumentů a několik mapek. Na modeláře čekají barevné bokorysy strojů Albatros D.III (Oef) (několik typů), Fokker B.II, Hanriot HD.1, Sopwith F.1 Camel.

Rozsah: brožovaná vazba, jazyk - anglický, 196 stran, 324 fotografií, 10 barevných bokorysů letadel
Ukázka: https://www.japo.eu/preview.php?prod=27
Přílohy
01.jpg
Naposledy upravil(a) Marcel Kareš dne 12/5/2026, 16:11, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16684
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Knihy

Příspěvek od Zemakt »

Bohužel bez českeho textu, snad později. Díky za echo :up:
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Marcel Kareš
svobodník
svobodník
Příspěvky: 25
Registrován: 16/10/2010, 10:20
Bydliště: Plzeň

Re: Knihy

Příspěvek od Marcel Kareš »

To Zemakt:
Dle vyjádření autora knihy pana Rajlicha ještě uvedu - viz citace:
"deník byl psaný německým obchodním těsnopisem. Byla to příšerná práce, kterou už nechci opakovat: z německého těsnopisu do lidské němčiny, z němčiny do češtiny, z češtiny do angličtiny - a to vše uhlídat tak, aby nedošlo k jevu, který proslavil film Ztraceno v překladu..."
Zda-li se na stránkách vydavatele objeví i český text pro domácí zájemce (tak, jak tomu bylo v určité podobě i u některých z předchozích publikací), není v tuto chvíli ještě jasné, ale nelze to vyloučit. Sledujte stránky vydavatele...
Odpovědět

Zpět na „Filmy, dokumenty, knihy“