L-159 ALCA a její předchůdci

Odpovědět
stirling
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 509
Registrován: 31/8/2018, 09:58

Re: L159 ALCA a její předchůdci

Příspěvek od stirling »

Nesher to vystihl naprosto přesně. To, že se kupoval vše co šlo je dávno pryč a teď naopak nastává boj o zakázky z EU nebo od partnerů. Přitom schválení daru 4ks L159 doprovázen komerčním prodejem L39NG placen z EU... tak snadné to mohlo být.

Oprostím se od ostatních dementností naší současné vlády, ale tohle mě přijde vedle snižování obraného rozpočtu druhá nejhorší věc. Kapitál, který jsme si vybudovali od roku 22 jako pevní spojenci (přitom bez velkých investic z národního rozpočtu) - díky tomu naopak přitekly do naší republiky miliardy za zbraně, teď splachujeme do hajzlu. Nejde samo jen o zbrojovky, ale jestli se konečně podaří vyjednat příměří tak to budou další desítky, spíše stovky mld euro na rekonstrukci UA a zase se dá logicky přednost těm kdo drží s UA stále nejpevněji.
Fakt hovada, hlavně, že prej pragmatické myšlení. Pragmatik by naopak pokračoval v podpoře UA a těžil z toho dále i do budoucna.
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 6410
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Re: L159 ALCA a její předchůdci

Příspěvek od kacermiroslav »

Samozřejmě absolutní souhlas. Nehledě na faktu, kolik peněz na daních Ukrajinci do státního rozpočtu odvádějí. Takže ano, jednoznačný přínos pro českou ekonomiku. Holt v tomto případě neplatí to Babišové okřídlené rčení, že by stát řídil jako firmu. Pokud by to byla pravda, tak podniká úplně jiné kroky a snahy na prodej českých výrobků. Nicméně vrátím se k tomu komentáři, proč by ostatní země ochotných neměli mít zájem na nákup L-39NG? Když tak mě opravte, ale prakticky nikdo jiný nemá ve výrobních možnostech stavět letadla typu L-39NG. Těch podzvukových typů pro lov dronů, zase tolik v nabídce není. Vím ještě o brazilských A-29 Tucano (cca 18 mil USD), ale jejich cena je prakticky stejná jako L39NG (15-20 mil USD) a přitom jsou výrazně pomalejší. Tudíž by měli problém, pokud vůbec, dostihnout proudové drony.
ObrázekObrázekObrázek
stirling
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 509
Registrován: 31/8/2018, 09:58

Re: L159 ALCA a její předchůdci

Příspěvek od stirling »

Sežerou to třeba Italové s M-345/6.
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 6410
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Re: L159 ALCA a její předchůdci

Příspěvek od kacermiroslav »

stirling píše: 2/2/2026, 15:59 Sežerou to třeba Italové s M-345/6.
Díval jsem se na ty Italy, a zase nějaké oslnivé parametry jsem nezaregistroval. I v té rychlosti to také není velká hitparáda. Nižší počet závěsníků, nižší nosnost atd. Samozřejmě jsem se na to díval jen zběžně a laicky. Tak bych se spíše zeptal těch z vás, kteří tomu více rozumí, jak je tento "Ital" na tom s možností boje proti dronům a provozními náklady?
ObrázekObrázekObrázek
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2617
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: L159 ALCA a její předchůdci

Příspěvek od Nesher »

kacermiroslav píše: 3/2/2026, 20:24
stirling píše: 2/2/2026, 15:59 Sežerou to třeba Italové s M-345/6.
Díval jsem se na ty Italy, a zase nějaké oslnivé parametry jsem nezaregistroval. I v té rychlosti to také není velká hitparáda. Nižší počet závěsníků, nižší nosnost atd. Samozřejmě jsem se na to díval jen zběžně a laicky. Tak bych se spíše zeptal těch z vás, kteří tomu více rozumí, jak je tento "Ital" na tom s možností boje proti dronům a provozními náklady?
Provozní náklady asi podobné, nicméně o tom to není. UA dostane to co jí ostatní budou ochotni zaplatit. A Skyfox to potom, co tu předvádí uhersko-japonská lůza okořenéná o faši diesly bude mít hodně těžké.
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 6410
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Re: L159 ALCA a její předchůdci

Příspěvek od kacermiroslav »

Je fakt, že když se podívám na parametry M-346 Master, tak výkony má mnohem vyšší, než L-39NG. Ale to je již úplně jiný, dvoumotorový stroj, který budeme mít vyšší pořizovací i provozní náklady a svým způsobem bude pro případný lov dronů, až předimenzován.
ObrázekObrázekObrázek
NagyAttila
poručík
poručík
Příspěvky: 789
Registrován: 31/7/2025, 09:40

Re: L159 ALCA a její předchůdci

Příspěvek od NagyAttila »

kacermiroslav píše: 3/2/2026, 20:48 Je fakt, že když se podívám na parametry M-346 Master, tak výkony má mnohem vyšší, než L-39NG. Ale to je již úplně jiný, dvoumotorový stroj, který budeme mít vyšší pořizovací i provozní náklady a svým způsobem bude pro případný lov dronů, až předimenzován.
Neverim, ze M346 sa niekedy dostane na UA. A 345 tiez je skor v rovine teorie, toho sa vyrobilo este menej ako 39NG. Z tejto kategorie lietadiel to ma najlepsie rozbehnute Tucano a tu vyssiu postupne zacnu obsadzovat napr Turci s Hurjetom.
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2617
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: L159 ALCA a její předchůdci

Příspěvek od Nesher »

kacermiroslav píše: 3/2/2026, 20:48 Je fakt, že když se podívám na parametry M-346 Master, tak výkony má mnohem vyšší, než L-39NG. Ale to je již úplně jiný, dvoumotorový stroj, který budeme mít vyšší pořizovací i provozní náklady a svým způsobem bude pro případný lov dronů, až předimenzován.
Mluvil jsem o M 345, to je stejná kategorie. M346 je úplně něco jiného a jeho provozní náklady jsou úplně někde jinde, mnohem výše. Stejně jako výkony.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16684
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: L159 ALCA a její předchůdci

Příspěvek od Zemakt »

ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16684
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: L-159 ALCA a její předchůdci

Příspěvek od Zemakt »

Aero zahájilo předepsané práce PP2000/8 na spárkách L-159T1/T2
Budoucnost „královen hangáru“
Zajímavou otázkou je však konkrétní budoucnost všech provozovaných spárek v AČR. V leteckých kuloárech se již delší dobu mluví o tom, že po nucené dvouleté výluce v Náměšti nad Oslavou se L-159 už na čáslavskou základnu nevrátí. Je to poměrně logické, neboť v letech 2028-2030 zde bude probíhat intenzivní výstavba tzv. Kampusu F-35, jenž se bude nacházet přímo v místě bývalého rozptylu 212. taktické letky, kde byly letouny L-159 původně umístěné. Armáda by samozřejmě mohla k jejich hangárování využít čistě teoreticky volné úly prvního rozptylu či dokonce celý třetí rozptyl u Církvice, který se v minulosti využíval například k uložení vyřazených L-39ZA, podobné řešení je však málo pravděpodobné.

Není zároveň žádným tajemstvím, že o spárky L-159T1/T2 projevuje enormní zájem státní podnik LOM PRAHA, který by je chtěl využít v roli agresorů a nabízet je k simulaci hrozeb a zbraňového výcviku nejen v rámci AČR. Je tedy docela možné, že všech osm spárek skončí po roce 2028 na pardubickém letišti. K možnému převodu L-159T1/T2 pod státní podnik však vede ještě velmi dlouhá a trnitá cesta, na níž bude nutné vyřešit řadu legislativních, provozních a údržbových požadavků, kdy se LOM PRAHA bude muset poprat s provozem pověstných královen hangáru L-159T2. Na druhou stranu, tato aktivita může státnímu podniku přinést nové a unikátní portfolio v rámci poskytovatelů nepřátelských služeb RED AIR, které v posledních letech zažívají v Evropě nebývalý boom.
https://czechairforce.com/news/aero-zah ... -159t1-t2/

PS: ani jsem netušil jak malé rozdíly jsou mezi T1+ a T2
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 6410
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Re: L-159 ALCA a její předchůdci

Příspěvek od kacermiroslav »

Takže LOM Praha by de facto začal L-159 nabízet ve stejné "nepřátelské" roli jako Draken? Což by znamenalo prodej těchto strojů pro tuto roli do soukromého sektoru? LOM není státní že?
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16684
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: L-159 ALCA a její předchůdci

Příspěvek od Zemakt »

ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 6410
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Re: L-159 ALCA a její předchůdci

Příspěvek od kacermiroslav »

Jak je na tom aktuálně model L-39, který by mohl být militarizován pro boj proti dronům? Letounů L-39 je velké množství v celé řadě leteckých armád. Například Egypt by měl provozovat 49 ks L-39/L-59. Po nějaké úpravě by se tento typ strojů mohl používat pro boj proti dronům. Tím chci říct, že již vyrobené stroje by se teoreticky dali použít po nějaké technické úpravě právě do role lovce dronů.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16684
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: L-159 ALCA a její předchůdci

Příspěvek od Zemakt »

Daly . Ale spíš je to otázka jejich technického stavu a s tím související smysluplnosti úprav.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2617
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: L-159 ALCA a její předchůdci

Příspěvek od Nesher »

kacermiroslav píše: 14/2/2026, 00:04 Jak je na tom aktuálně model L-39, který by mohl být militarizován pro boj proti dronům? Letounů L-39 je velké množství v celé řadě leteckých armád. Například Egypt by měl provozovat 49 ks L-39/L-59. Po nějaké úpravě by se tento typ strojů mohl používat pro boj proti dronům. Tím chci říct, že již vyrobené stroje by se teoreticky dali použít po nějaké technické úpravě právě do role lovce dronů.
Ty egyptské L 59 jsou už dávno vyřazené a zahrnuté pískem. Egypt pak nakoupil čínské K8.
Koba
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 566
Registrován: 22/1/2022, 17:01

Re: L-159 ALCA a její předchůdci

Příspěvek od Koba »

Společnost Draken International, LLC, která provozuje ve Velké Británii, Nizozemsku a Dánsku letouny L-159E v roli nepřátel při výcviku pilotů tamních leteckých sil, provedla poprvé vlastními silami generální opravu stroje po dosažení 2 000 hodin náletu, předepsané práce PP2000. Samozřejmě za dohledu a asistence výrobce, Aero Vodochody. Letoun G-DKNE tak může létat dalších 8 let, případně dalších 2000 letových hodin.

Doufám, že poslali Luftjardovi aspoň pohled :D
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16684
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: L-159 ALCA a její předchůdci

Příspěvek od Zemakt »

České L-159 ALCA deklasovaly čínské J-20 na vojenském cvičení v Popradu
https://medium.seznam.cz/clanek/jan-nov ... mend_varBB

PS občas můžeme zvolnit :wink:
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5212
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: L-159 ALCA a její předchůdci

Příspěvek od Alfik »

Zemakt píše: 12/6/2026, 11:32 České L-159 ALCA deklasovaly čínské J-20 na vojenském cvičení v Popradu
https://medium.seznam.cz/clanek/jan-nov ... mend_varBB

PS občas můžeme zvolnit :wink:
Kurňa! Teď se toho chytne AIčko a jsme v pééérdeli pane hrááábě! Tolik objednávek z celého světa prostě ta fabrika nezvládne... :lej:
"Ivane, Ivane. Ty palice medvědí. Nic jsi nepochopil!" Dědeček Hříbeček
Odpovědět

Zpět na „Letecká technika“