Polská armádo kam kráčíš?

Komentáře aktuálního dění ...
Pravidla fóra
Pokud příspěvek v Aktualitách neodpovídá charakteru a úrovni "veřejné" Palby, moderátoři mají právo jej okamžitě, bez upozornění přesunout do skryté Hospody, která byla za tímto účelem zřízena.

Pokud nemáte přístup do Hospody a chtěli byste jej, musíte být na Palbě registrováni nejméně půl roku a poté můžete napsat SZ adminům "skelet" nebo "jarl".

Ve vlákně o Ukrajině v sekci "Aktuality" platí pravidla, která budete dodržovat. Postih za nedodržování bude následující:
- smazání příspěvku
- BAN uživatele (minimálně 24hodin, maximálně na vždy)
- uzamčení vlákna
Všechny tyto postihy budou uplatňovány bez jakéhokoliv varování a vysvětlování, na základě úsudku přítomného moderátora.

Pravidla jsou následující:
- příspěvek bude věcný v českém nebo slovenském jazyce (případně s českým nebo slovenským překladem), žádné "emotivní" výlevy nebudou trpěny
- diskuze ve vlákně "Válka na Ukrajině" není povolena, k tomu je určeno patřičné vlákno v Hospodě (o vstup můžete zažádat u administrátora)
Odpovědět
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16684
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Polská armádo kam kráčíš?

Příspěvek od Zemakt »

To že nechápeš, nebo nechceš chápat souvislosti, ale zase trolíš není můj problém Lynxi.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
NagyAttila
poručík
poručík
Příspěvky: 789
Registrován: 31/7/2025, 09:40

Re: Polská armádo kam kráčíš?

Příspěvek od NagyAttila »

Mne len pride smiesne, ze zakaznik (ua) chce produkt, v tomto pripade L159 a vy (aero) sa mu snazite nanutit nieco , co nechce (L39). A poliaci, ktori kupuju vsetko, v aere nekupili tiez zhola nic...
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16684
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Polská armádo kam kráčíš?

Příspěvek od Zemakt »

Opakuji se, nechápeš souvislosti. A směšné mi to nepřipadá,. To nepochopení.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
NagyAttila
poručík
poručík
Příspěvky: 789
Registrován: 31/7/2025, 09:40

Re: Polská armádo kam kráčíš?

Příspěvek od NagyAttila »

Velke problemy motorov v tankoch K2
https://x.com/wolski_jaros/status/20169 ... Sxudg&s=19
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Polská armádo kam kráčíš?

Příspěvek od Rase »

Bohužel se potvrzují všechny obavy ohledně motorů HD Hyundai Infracore DV27K v K2GF používaných v polských ozbrojených silách. Korejské motory se rozpadají jako vánoční stromeček na Zjevení Páně.

Jejich počáteční provoz v Polsku byl poměrně obtížný, pramenil z problémů s palivem a mazáním. Po sérii zcela zbytečných poruch v K2GF se mohlo zdát, že problém je vyřešen. Bohužel se tak nestalo. Počet problémů se stal velmi vážným, přičemž obzvláště znepokojivé je přehřívání motoru a jeho úplné zadření. Vážné problémy se objevily i se zavěšením ISU. Polská armáda se ale snažila vše ututlat a oficiálně o K2GF mluvili pouze v pozitivním slova smyslu. Co vysvětluje vyšší než očekávanou poruchovost korejských motorů v K2GF? Je to pravděpodobně (jak už tomu často bývá) kombinace několika faktorů:

- mladý a nedokončený design s dětskými nemocemi, kde to, co se nedalo okopírovat z MTU, bude nějakou dobu způsobovat problémy.
- skutečnost, že tanky nejsou servisovány v polském obranném průmyslu, který si teprve osvojuje odpovídající kompetence a v současné době servis provádějí jednotky obrany a vojenské týmy v podmínkách jednotek a továren.
- skutečnost, že neexistují žádná vozidla pro výcvik řízení, trenažéry atd.
- což je nejhorší způsob učení, protože to opotřebovává techniku.

Na druhou stranu, tanky Abrams se těší velmi dobrým recenzím a možná se jim podařilo získat pár tanků AT1500, ale staré přísloví praví, že po 40 letech služby je tank prakticky vytříbeným strojem. V současné době mají tanky Leopard 2A5/PL nejnižší poruchovost, ale to je dáno především zkušenostmi polského průmyslu s těmito motory a za druhé jejich relativně shovívavým ovládáním. Vozidla také nejsou tak zatěžována jako K2GF a Abrams.

Možná se jednoho dne stanou korejské motory Hyundai Infracore DV27K HD spolehlivými a účinnými. V současné době však sloužíme jako pokusný králík a testovací prostředí pro doladění tohoto motoru a počet problémů a poruch, včetně zadření motoru, v polských ozbrojených silách v průběhu času roste, nikoli klesá. To znamená, že je něco vážně špatně, protože ani turbohřídelový motor AGT1500 v Abramsu, ani Ka.502 v Leopardu 2 takové problémy nemají. Je ironií, že problémy nemají ani motory S12U z PT-91.

IMG_5519.jpeg
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Koba
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 566
Registrován: 22/1/2022, 17:01

Re: Polská armádo kam kráčíš?

Příspěvek od Koba »

Tak si vyberte:

K2 se nebojí zimy. Polsko prověřilo jihokorejské tanky v extrémním mrazu

Na první pohled to vypadá jako scéna z filmu. Sněhem zasypaný výcvikový prostor, v dálce zvedající se mraky kouře a mezi nimi se tiše plíží moderní tanky. Ale nejde o žádnou fikci. To je realita polského výcviku s jihokorejskými tanky K2 Black Panther. A jak to celé dopadlo? Podle samotných vojáků naprosto skvěle. Na oficiálních kanálech 16. mechanizované divize se objevily fotografie a videa, které ukazují, co se na cvičišti děje. Sníh, vítr, teploty hluboko pod nulou. Přesto panovala dobrá nálada, souhra posádek a precizní manévry. Tanky K2 si poradily s počasím, terénem i požadavky výcviku. „Nowoczesny sprzęt, konkretne szkolenie!“ komentují to sami vojáci. Jinými slovy šlo o moderní stroje a smysluplný trénink, jejichž výsledkem byla opravdová spokojenost.

https://rumble.com/v7554q0-k2-isnt-afra ... e-fro.html


https://novin.cz/pozemni-technika/k2-se ... .sznhp.box
Koba
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 566
Registrován: 22/1/2022, 17:01

Re: Polská armádo kam kráčíš?

Příspěvek od Koba »

Vítěz v investiční aktivitě EU SAFE, Polsko, které má dostat 43,7 miliardy € ústy svého prezidenta Karola Nawrockiho zatím peníze odmítlo. Nawrocki odmítl podepsat příslušný zákon, dokud nebude provedená hloubková kontrola. I bez kontroly ale už ví, že přijetí by znamenalo zadlužení budoucích generací Poláků.

https://ekonomickydenik.cz/sok-varsava- ... hp.context
NagyAttila
poručík
poručík
Příspěvky: 789
Registrován: 31/7/2025, 09:40

Re: Polská armádo kam kráčíš?

Příspěvek od NagyAttila »

Poliaci maju problemy s kompatibilitou nakupenej techniky...
https://x.com/wolski_jaros/status/20230 ... PWNHQ&s=19
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Polská armádo kam kráčíš?

Příspěvek od Rase »

Polská armáda objednává systém SAN, komplexní systém proti dronům. Systém SAN bude sestávat ze 703 vozidel, z nichž přibližně 400 bude založeno na nákladních vozech Jelcz a 300 bude založeno na tanku Legwan 4x4.

Mezi efektory budou patřit:
- 70 mm laserově naváděné střely APKWS
- 35x225 mm KDA AG-35 PIT Radwar
- 30x173 mm Bushmaster RT-20 Kongsberg
- rušičky od APS
- 12,7 mm vícehlavňový kanón Monster od ZM Tarnów
- záchytné drony MEROPS určené k boji proti dronům


Období realizace programu SAN je 2026-2028, takže je to skutečně působivé.

FB_IMG_1771223984496.jpeg
FB_IMG_1771223989443.jpeg
FB_IMG_1771223993326.jpeg
FB_IMG_1771224004915.jpeg
Naposledy upravil(a) Rase dne 16/2/2026, 09:31, celkem upraveno 1 x.
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3821
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: Polská armádo kam kráčíš?

Příspěvek od pjaro77 »

stíhačky MEROPS ?
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Koba
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 566
Registrován: 22/1/2022, 17:01

Re: Polská armádo kam kráčíš?

Příspěvek od Koba »

Polsko na východní hranici NATO nasadí aerostat Barbara. Obrovská ukotvená vzducholoď bude monitorovat hrozby z Ruska

Východní hranice NATO začíná být horkou půdou. Polsko na situaci reaguje a v rámci možností se snaží o její maximální zabezpečení. Klíčovou součástí tohoto úsilí je zformování 37. radiotechnického praporu, který obsluhuje čtyři radarové aerostaty Barbara v celkové hodnotě 960 milionů dolarů.

Tento netradiční systém je mimořádně efektivní při detekci nízkoletících cílů, které sleduje stovky kilometrů směrem na východ. Úkolem praporu je identifikovat střely s plochou dráhou letu, drony, letouny či vrtulníky, ale i pozemní a námořní objekty. Ty k průniku často využívají „slepá místa“ běžných pozemních radarů, kterým aerostaty díky svému vyvýšení hravě předcházejí.
Radar operuje ve výšce zhruba čtyř kilometrů, upoutaný na laně, odkud monitoruje prostor. Podle expertů jde pravděpodobně o 3D vícesvazkový Dopplerův radar typu AESA.
GetThumbNail.jpg
bheid
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 904
Registrován: 7/12/2008, 19:26

Re: Polská armádo kam kráčíš?

Příspěvek od bheid »

Polsko vede jednání s Francií a skupinou nejbližších evropských spojenců o programu pokročilého jaderného odstrašování. Společně s našimi přáteli se vyzbrojujeme, aby se naši nepřátelé nikdy neodvážili na nás zaútočit.
https://x.com/donaldtusk/status/2028496777570037849
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Polská armádo kam kráčíš?

Příspěvek od Rase »

Polsko bude usilovat o vlastní jaderné zbraně

Polský premiér Donald Tusk naznačil, že jeho země se nakonec pokusí získat vlastní jaderné zbraně, jelikož Evropa posiluje odstrašující síly uprostřed pochybností o závazku USA bránit evropský kontinent. "Polsko bere jadernou bezpečnost velmi vážně," řekl premiér před týdenním zasedáním vlády v úterý. "S tím, jak se budou zvyšovat naše autonomní schopnosti, budeme se snažit Polsko v budoucnu připravit na co nejautonomnější kroky v této záležitosti." Varšava nebude "pasivní", protože podle premiéra investuje i do jaderných elektráren. Tusk v pondělí uvedl, že jeho země jedná s Francií poté, co prezident Emmanuel Macron nabídl dočasné nasazení stíhaček schopných nést jaderné zbraně ve spojeneckých zemích. Polský premiér uvedl, že byl také v kontaktu s dalšími evropskými spojenci, včetně Švédska a Dánska, kteří o projekt projevili zájem. Další kolo rozhovorů by se mělo konat na summitu o jaderné energii v Paříži 10. března 2026, uvedl Tusk. Výroky premiéra naznačují vzácnou shodu názorů mezi ním a prezidentem Karolem Nawrockim, který minulý měsíc prohlásil, že je "velkým zastáncem připojení Polska k jadernému projektu". Liší se však ve výběru spojenců. Nawrocki upřednostňoval úzkou spolupráci s americkou administrativou prezidenta Donalda Trumpa, zatímco Tusk se stále více přiklání k užší evropské spolupráci. Polsko, které je od 60. let signatářem Smlouvy o nešíření jaderných zbraní, se však zavázalo, že nebude usilovat o výrobu nebo jiné získání jaderných zbraní. Varšava loni podepsala smlouvu s Francií, čímž Polsku otevřela cestu k potenciálnímu získání ochrany francouzskými jadernými střelami.

https://www.bloomberg.com/news/articles ... -tusk-says
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Koba
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 566
Registrován: 22/1/2022, 17:01

Re: Polská armádo kam kráčíš?

Příspěvek od Koba »

Nawrockého prezidentské veto zapojení Polska do evropského systému SAFE, vlastně zablokování čerpání schválených úvěrů bude mít dopady na podniky polského obranného průmyslu, které se měly ze systému financovat.
Postižené údajně budou FB Radom, Maskpol a ZM Tarnów. Kromě armády měl být ze SAFE financovaný i nákup na vybavení pohraniční stráže a policie. Za symbol způsobených škod se považuje zastavení vývoje a dodávek protidronového systému ze ZM Tarnów, založeného na 12,7 mm kulomeu WLKM.
ZmRjNGNjdQwzCDh0YRF4GXBQbC4nSHZPJ0h0ZWFTaVsqX3xwYQwzATcYKzchRD0fJxovMD5EKgF9Cz4uYRxrQjYDPTciCyNCNwcsIipFalwxWHt0eQh3WTYOfmp6Uj5ff1N2JXxHbwxrCSgjLV45DjNYbDo-1.jpg
Více informací: https://novin.cz/zbrane-a-systemy/monst ... .sznhp.box
Ježek1
Příspěvky: 6
Registrován: 16/9/2023, 08:45
Kontaktovat uživatele:

Re: Polská armádo kam kráčíš?

Příspěvek od Ježek1 »

USA chce od Polska půjčit baterii Patriotů pro Blízký východ. Polský ministr obrany to odmítá: https://www.rp.pl/polityka/art44074061- ... iego-nieba
Ježek1
Příspěvky: 6
Registrován: 16/9/2023, 08:45
Kontaktovat uživatele:

Re: Polská armádo kam kráčíš?

Příspěvek od Ježek1 »

Polsko počítá se zvýšením počtu amerických vojáků na svém území: https://www.rmf24.pl/fakty/polska/news- ... Id,8076492
Ježek1
Příspěvky: 6
Registrován: 16/9/2023, 08:45
Kontaktovat uživatele:

Re: Polská armádo kam kráčíš?

Příspěvek od Ježek1 »

Polsko dnes podepíše smlouvu na půjčku SAFE, navzdory vetu prezidenta Nawrockého: https://www.rmf24.pl/fakty/polska/news- ... Id,8080925
Uživatelský avatar
palo satko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2628
Registrován: 16/9/2013, 17:59
Bydliště: Pezinok, Slovensko

Re: Polská armádo kam kráčíš?

Příspěvek od palo satko »

AI:
Aktuálna situácia (údaje k začiatku roka 2026):Verejný dlh: Na konci roka 2025 dosiahol verejný dlh Poľska 2,335 bilióna zlotých, čo je približne 554,54 mld. eur.Deficit verejných financií: Za rok 2025 dosiahol deficit 284 miliárd zlotých (66,84 mld. eur), čo predstavuje 7,3 % HDP.Ústavná hranica: Celkový dlh sa priblížil k ústavnej hranici 60 % HDP, čo je úroveň, ktorá by si vyžadovala prísne úsporné opatrenia.Dôvody a výhľad:Výdavky na obranu: Hlavným dôvodom vysokého deficitu sú extrémne vysoké výdavky na obranu, ktoré dosahujú 4 % až 5 % HDP, čo je najviac v rámci NATO.Rozpočet 2026: Poľsko schválilo rozpočet na rok 2026, ktorý zahŕňa historických 200 miliárd zlotých na obranu, ako aj rozsiahle sociálne programy (Rodina 800+, 13. a 14. dôchodok).Riziká: Analytici varujú, že napriek rýchlemu hospodárskemu rastu sa Poľsko môže dostať do dlhovej pasce, ak nezvládne narastajúce výdavky a vysoký deficit.
Obrázek
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Polská armádo kam kráčíš?

Příspěvek od Rase »

Polské letectvo přestavuje transportní letouny M28 Bryza na lovce dronů – osazuje je kulomety a potenciálně i stíhacími drony pod křídly. Přímo tak vychází z bojové taktiky ukrajinských letounů An-28, informuje server Defence24.

https://defence-blog.com/poland-to-arm- ... ng-drones/

IMG_7614.jpeg
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Koba
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 566
Registrován: 22/1/2022, 17:01

Re: Polská armádo kam kráčíš?

Příspěvek od Koba »

Mezi polskými představiteli státu a armády se šíří zklamání nad rozhodnutím Pentagonu snížit tamní stavy US Army o 4 000 mužů. Ani nákupy americké techniky v hodnotě 50 mld. a obranné investice ve výši 4,81% HDP tak nezajistily Polsku americkou solidaritu, přestože ruská válka proti Ukrajině trvá
a Polsko je první na seznamu nepřátel.

Záměr snížit stavy US ARMY v Evropě o 4 000 mužů byl původně Trumpem směřovaný do Německa jako pomsta za nepodpoření jeho útoku na Írán. Na to se ozval polský prezident Karol Nawrocki s tím, že by je přátelsky přivítalo Polsko. To ale rozporoval premiér Donald Tusk, který zdůraznil, že to Polsko nepřijme na úkor solidarity se spojenci v NATO. Jako bomba pak přišlo rozhodnutí P. Hegsetha, že snížení bude na úkor Polska. Přitom útvary už měly sbaleno!
Odpovědět

Zpět na „Aktuality“