Ruská vojenská reforma - kosmické vojsko

Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Ruská vojenská reforma - kosmické vojsko

Příspěvek od Rase »

Je fakt, že se hovořilo o cvičných hlavicích z betonu - prý taková verze vznikla snad už za SSSR. Předpokládám že od toho "sestupového divadýlka" očekávali v Moskvě větší efekt - že se Ukrajina obratem vzdá, nebo něco podobného. Přitom kapituloval úplně jiný stát, na druhé straně oceánu.
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
bat
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1101
Registrován: 30/10/2011, 17:49

Re: Ruská vojenská reforma - kosmické vojsko

Příspěvek od bat »

Hodím sem ještě k tomu pár odkazů, které doplňují pár věcí k Ořešníku.

Už V-2 měl cvičné hlavice z betonu (a použili je i bojově), takže to by mohli zvládnout :)
Technologicky ten "zázrak" vypadá spíš jako vzpomínka na staré časy SSSR: https://militarnyi.com/uk/news/zhurnali ... mni-lampy/

IMO dávat na tak slabou raketu kinetické hlavice je fyzikální nesmysl. Přesnost je sice také důležitá, ale v tomto případě na druhém místě. Už SSSR měl s přesností svých raket problém a tento deficit si stále Rusko táhne s sebou.

https://defence-ua.com/weapon_and_tech/ ... 21440.html
Obrázek
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Ruská vojenská reforma - kosmické vojsko

Příspěvek od Rase »

Ruská vojska pravděpodobně zasáhla ukrajinské hlavní město Kyjev raketou Orešnik středního doletu. Zde je vidět, jak submunice prší na Kyjev.

Vypadá to, že Rusko potřetí za celou válku použilo IRBM Orešnik a zasáhlo s ní poprvé Kyjev. Orešnik je nosič jaderných hlavic, při tomto konvenčním použití jde o extrémně drahou a také ne moc přesnou zbraň. Jde spíše o zastrašení. Jeho odhadovaná cena je 650+ milionů.

https://twitter.com/osinttechnical/stat ... 9574091230
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Ruská vojenská reforma - kosmické vojsko

Příspěvek od Rase »

Šíří se teorie, že poslední odpaly "Orešniku" byly ve skutečnosti dva — přičemž první zasáhl okupované území Doněcké oblasti. Zakládá se na videu z bezpečnostní kamery v Doněcku, na kterém jsou vidět charakteristické dopady hlavic. Video bylo natočeno v 00:59, zatímco zásah garáží v Bílé Cerkvi nastal v 1:16. KiberBorošno potvrzuje, že kamera v Doněcku směřuje na sever: "Na internetu bylo zveřejněno video z kamery, která pravděpodobně zachytila rozdělení bojových bloků balistické rakety středního doletu 'Kedr/Orešnik'. Můžeme potvrdit, že na záběrech je vidět nedostavěné obchodní centrum Rose Park v Doněcku a kamera směřuje na sever/severozápad, konkrétně směrem k lokalitám Avdijivka, Kramatorsk, Slovjansk, Izjum, Vovčansk a Bělgorod. Určit přesně místo zásahu však není možné." Oficiálně byl oznámen pouze jeden odpal, takže zatím zůstává celá tato situace nejasná. Tady je tedy důvod, proč tam raději ty jaderné hlavice nemontují.

https://t.me/oko_gora/19235
https://twitter.com/jurgen_nauditt/stat ... 1302616414
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Xawi3r
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 594
Registrován: 1/12/2013, 21:20

Re: Ruská vojenská reforma - kosmické vojsko

Příspěvek od Xawi3r »

Rase píše: 25/5/2026, 18:19 Šíří se teorie, že poslední odpaly "Orešniku" byly ve skutečnosti dva — přičemž první zasáhl okupované území Doněcké oblasti. Zakládá se na videu z bezpečnostní kamery v Doněcku, na kterém jsou vidět charakteristické dopady hlavic. Video bylo natočeno v 00:59, zatímco zásah garáží v Bílé Cerkvi nastal v 1:16. KiberBorošno potvrzuje, že kamera v Doněcku směřuje na sever: "Na internetu bylo zveřejněno video z kamery, která pravděpodobně zachytila rozdělení bojových bloků balistické rakety středního doletu 'Kedr/Orešnik'. Můžeme potvrdit, že na záběrech je vidět nedostavěné obchodní centrum Rose Park v Doněcku a kamera směřuje na sever/severozápad, konkrétně směrem k lokalitám Avdijivka, Kramatorsk, Slovjansk, Izjum, Vovčansk a Bělgorod. Určit přesně místo zásahu však není možné." Oficiálně byl oznámen pouze jeden odpal, takže zatím zůstává celá tato situace nejasná. Tady je tedy důvod, proč tam raději ty jaderné hlavice nemontují.

https://t.me/oko_gora/19235
https://twitter.com/jurgen_nauditt/stat ... 1302616414
Celý tento příspěvek jsem nepochopil :lol: Nejdůležitější sdělení je, ze kamera byla na sever... Ale proč tam teda ty jaderné hlavice nemontují? :)
bheid
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 904
Registrován: 7/12/2008, 19:26

Re: Ruská vojenská reforma - kosmické vojsko

Příspěvek od bheid »

Xawi3r píše: 26/5/2026, 07:37
Rase píše: 25/5/2026, 18:19 Šíří se teorie, že poslední odpaly "Orešniku" byly ve skutečnosti dva — přičemž první zasáhl okupované území Doněcké oblasti. Zakládá se na videu z bezpečnostní kamery v Doněcku, na kterém jsou vidět charakteristické dopady hlavic. Video bylo natočeno v 00:59, zatímco zásah garáží v Bílé Cerkvi nastal v 1:16. KiberBorošno potvrzuje, že kamera v Doněcku směřuje na sever: "Na internetu bylo zveřejněno video z kamery, která pravděpodobně zachytila rozdělení bojových bloků balistické rakety středního doletu 'Kedr/Orešnik'. Můžeme potvrdit, že na záběrech je vidět nedostavěné obchodní centrum Rose Park v Doněcku a kamera směřuje na sever/severozápad, konkrétně směrem k lokalitám Avdijivka, Kramatorsk, Slovjansk, Izjum, Vovčansk a Bělgorod. Určit přesně místo zásahu však není možné." Oficiálně byl oznámen pouze jeden odpal, takže zatím zůstává celá tato situace nejasná. Tady je tedy důvod, proč tam raději ty jaderné hlavice nemontují.

https://t.me/oko_gora/19235
https://twitter.com/jurgen_nauditt/stat ... 1302616414
Celý tento příspěvek jsem nepochopil :lol: Nejdůležitější sdělení je, ze kamera byla na sever... Ale proč tam teda ty jaderné hlavice nemontují? :)
Nejspíš vědí, že by si to mohli hodit sami na sebe :D
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5212
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Ruská vojenská reforma - kosmické vojsko

Příspěvek od Alfik »

Xawi3r píše: 26/5/2026, 07:37 Celý tento příspěvek jsem nepochopil :lol: Nejdůležitější sdělení je, ze kamera byla na sever... Ale proč tam teda ty jaderné hlavice nemontují? :)
Protože místo Ukr trefili jednou raketou svoje lidi. Asi ne foršusem, ale atomofka by těm jejim lidem nadělala dost ošklivých věcí.
"Ivane, Ivane. Ty palice medvědí. Nic jsi nepochopil!" Dědeček Hříbeček
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Ruská vojenská reforma - kosmické vojsko

Příspěvek od Rase »

Ruské síly o víkendu s vysokou pravděpodobností neodpálily pouze jednu střelu Orešnik, ale hned dvě. Zatímco ta první zasáhla ukrajinské město Bila Cerkva asi 80 kilometrů od Kyjeva, ta další selhala a místo ukrajinského cíle Rusové trefili své vlastní pozice v okupované části Doněcké oblasti. S odkazem na analýzy záběrů dostupných na sítích o tom informoval americký Institut pro studium války (ISW).

Rusové v noci na neděli podnikli kombinovaný letecký útok na Ukrajinu, během něhož použili stovky dronů a na 90 raket a střel. Dvě z nich měly být právě hypersonické střely středního doletu Orešnik. Při útoku na celou zemi zemřeli čtyři lidé, dalších asi sto bylo zraněno. "Ruské síly pravděpodobně odpálily druhou balistickou střelu středního doletu Orešnik, která údajně selhala a dopadla na území okupované Doněcké oblasti v rámci již tak rozsáhlého a nákladného úderu, který proběhl ve dnech 23. až 24. května," napsali američtí analytici. ISW s odkazem na ukrajinské otevřené zpravodajské zdroje (OSINT) uvedl, že záběry z 24. května naznačují, že ruské síly odpálily druhou střelu, která selhala a zasáhla ruské pozice v okupované části Doněcké oblasti. "Záběry zřejmě ukazují šest kusů submunice dopadajících na zem. Podle jednoho z ukrajinských zdrojů OSINT střela mohla zasáhnout ruské vojenské pozice poblíž okupovaných měst Avdijivka nebo Jasynuvata," uvedli analytici. Doplnili, že obě města leží asi 40 kilometrů od frontové linie. Analytici dále sdělili, že pokud se zpráva o selhání Orešniku potvrdí, znamenalo by to, že jedna ze čtyř těchto střel, které ruská armáda dosud ve válce použila, selhala.

Ukrajinská zpravodajská agentura ukrajinského ministerstva obrany ArmyInform uvedla, že ruský úder na Ukrajinu ve dnech 23. a 24. května stál Rusko asi 361 milionů dolarů (přes 7,5 mld Kč), včetně 50 milionů dolarů za jednu střelu Orešnik. Použití druhé střely tak tyto náklady vyšponuje až na 411 milionu dolarů, tedy navíc o další miliardu Kč. Rusové Orešnik použili poprvé v listopadu 2024, kdy zaútočili na Dnipro. Podruhé pak letos v lednu při úderu na Lvov.

https://www.novinky.cz/clanek/valka-na- ... e-40579985
https://understandingwar.org/research/r ... y-25-2026/
https://twitter.com/war_monitor_ua/stat ... 2879352193
https://www.youtube.com/watch?v=g4BwNLflmWE

Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
bat
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1101
Registrován: 30/10/2011, 17:49

Re: Ruská vojenská reforma - kosmické vojsko

Příspěvek od bat »

Jen pro zajímavost, jaká je to zoufalost a plýtvání zdroji ze strany Ruska.
Mini kráter po submunici z Ořešníku: https://x.com/bayraktar_1love/status/20 ... 1761842516
Obrázek
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Ruská vojenská reforma - kosmické vojsko

Příspěvek od Rase »

Ruská armáda už má k dispozici pouze jednu jedinou hypersonickou střelu středního doletu Orešnik. Uvedli to američtí analytici z Institutu pro studium války (ISW), kteří vycházejí z informací ukrajinské analytické skupiny Dallas Analytics. Ta uvedla, že Rusové si po prvním nasazení zbraně na Dnipro nechali vyrobit čtyři Orešniky, tři z nich však již nasadili.

https://www.novinky.cz/clanek/valka-na- ... i-40583612
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Odpovědět

Zpět na „SSSR - Rusko“