OSSR bezpilotné prostriedky/drony

Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16684
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: OSSR bezpilotné prostriedky/drony

Příspěvek od Zemakt »

pjaro, už ti někdo třísknul pátými dveřmi od kufru, když jsi zrovna seděl za volantem? Asi jo, že. V této souvislosti se jen podívej na rozmístění osádky třeba toho Jackalu. A teď si představ, dron který vůz zasáhne kumulativním granátem. Fakt si myslíš, že střecha nebo bez je jedno a to samé?
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3819
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: OSSR bezpilotné prostriedky/drony

Příspěvek od pjaro77 »

Ty si písal - rozdiel výbuchu v otvorenom alebo zatvorenom priestore. To nie je kumulatívny granát explodujúci na povrchu ale granát vybuchujúci vnútri. Aby si vyradil posádku v otvorenom vozidle, netreba kululatívny granát, vtedy zabíja tlaková vlna a črepiny.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16684
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: OSSR bezpilotné prostriedky/drony

Příspěvek od Zemakt »

Kumulativní - má chyba pardon. Měl jsem na mysli prostě explozi po probití střechy v uzavřeném interiéru kontra otevřeném. Plus střepinový efekt, kdy odrážející se střepiny mohou násobit svoji účinnost. V uzavřeném prostoru je demage posádky zkrátka vyšší.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3819
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: OSSR bezpilotné prostriedky/drony

Příspěvek od pjaro77 »

Na tom sa zhodneme.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 6529
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: OSSR bezpilotné prostriedky/drony

Příspěvek od Juraj Tichý »

Ukrajinská armáda už začala používať drony schopné niesť 250-kilogramové bomby.
Drony dokážu preletieť až 2-tisíc kilometrov, pričom sa dokážu vrátiť späť, uviedli ukrajinské Sily bezpilotných systémov. „Ide o jedinečný vývoj, ktorý mení pravidlá na bojisku," dodali.

https://svet.sme.sk/c/23443183/ukrajina ... -2025.html
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3819
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: OSSR bezpilotné prostriedky/drony

Příspěvek od pjaro77 »

https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/ ... -odbornik/
Minister obrany Kaliňák však drony za až také výhodné nepovažuje. Označuje ich za pomalé a nemoderné zbrane. „My práve chceme rozvíjať systém klasickej hlavňovej protilietadlovej ochrany a protidronovej ochrany, pretože vojna na Ukrajine nás vrátila späť, do klasickej zostavy, to znamená delostrelectvo, tanky a pomalé lietadlá ako v 2. svetovej vojne,“ myslí si šéf rezortu.

Kaliňák je na drogách alebo mu za drony nikto neponúkol obolus ?
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Uživatelský avatar
Orlok
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 251
Registrován: 18/3/2025, 12:00

Re: OSSR bezpilotné prostriedky/drony

Příspěvek od Orlok »

Dron Sparrow 2.0: Vyvinutý na Slovensku, testovaný na Ukrajine
https://www.futurearmy.sk/2025/04/11/dr ... -ukrajine/
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 6529
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: OSSR bezpilotné prostriedky/drony

Příspěvek od Juraj Tichý »

Piestanec vyvija záchranársky dron
https://www.pnky.sk/aktuality/piestanec ... o-kuchyne/

Obrázek
NagyAttila
poručík
poručík
Příspěvky: 789
Registrován: 31/7/2025, 09:40

Re: OSSR bezpilotné prostriedky/drony

Příspěvek od NagyAttila »

Zisťovali sme, ako je na tom armáda s bezpilotnými technológiami. Vojaci sa cvičia na čínskych dronoch, zároveň testujú aj drony od domácej firmy Airvolute. https://dennikn.sk/4924783/bojove-drony ... ?ref=share
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5008
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR bezpilotné prostriedky/drony

Příspěvek od niko »

Tak toto je ta nahrada za bojove vrtulniky, ktoru tu tak niektori ospevovovali. Mo zbohom. Tak este, ze sme tie Vipery odmietli ...
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3819
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: OSSR bezpilotné prostriedky/drony

Příspěvek od pjaro77 »

Mohol by článok niekto prosím prepísať sem ? Aspoň základné veci.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
NagyAttila
poručík
poručík
Příspěvky: 789
Registrován: 31/7/2025, 09:40

Re: OSSR bezpilotné prostriedky/drony

Příspěvek od NagyAttila »

pjaro77 píše: 31/10/2025, 09:42 Mohol by článok niekto prosím prepísať sem ? Aspoň základné veci.
Ked prosis
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
mikojan29
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1541
Registrován: 27/1/2019, 22:51

Re: OSSR bezpilotné prostriedky/drony

Příspěvek od mikojan29 »

Patrí to aj sem:

"V tomto týždni LOTN a.s. spolu s naším partnerom Airvolute odovzdali dva kusy našich bezpilotných prostriedkov Ellipsis VTOL (Vertical Take-Off and Landing) Simulačnému centru Akadémie ozbrojených síl M. R. Štefánika v Liptovskom Mikuláši."
FB_IMG_1765370052957.jpg
FB_IMG_1765370056717.jpg
FB_IMG_1765370061643.jpg
Zdroj: FB LOTN a.s.
"Alea iacta est"
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3819
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: OSSR bezpilotné prostriedky/drony

Příspěvek od pjaro77 »

Pridám dáta o ELLIPSIS AI VTOL.
https://lotn.sk/uav/
Rozoznávanie obranu založené na nVidia Orin.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
NagyAttila
poručík
poručík
Příspěvky: 789
Registrován: 31/7/2025, 09:40

Re: OSSR bezpilotné prostriedky/drony

Příspěvek od NagyAttila »

Z rozhovoru vyberam podstatne:

A ta takzvaná šedá zóna, kde nejste ani vy, ani Rusové?

Je široká tak tři až pět kilometrů. Není moc kde se zakopat, všechno vidí drony. Je možné se přesouvat jen, když svítá nebo se smráká, nebo když prší a sněží, nebo když je mlha. Tam, kde jsem teď, jsou jehličnaté lesy, kde drony nejsou moc efektivní. V lese se můžeme přemísťovat bezpečněji a budovat nové pozice. V poli to nejde.
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3819
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: OSSR bezpilotné prostriedky/drony

Příspěvek od pjaro77 »

Takže v prípade napadnutia pôjdeme zasa partizánčiť do lesov ... s puškami a dronmi.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5008
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR bezpilotné prostriedky/drony

Příspěvek od niko »

Toto je predsa sucastou nasej strategie uz 80 rokov. :D
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3819
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: OSSR bezpilotné prostriedky/drony

Příspěvek od pjaro77 »

Tentoraz sa tam bude s partizánmi motať pár stoviek medveďov. Mal by sme ich nejako takticky využiť.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
NagyAttila
poručík
poručík
Příspěvky: 789
Registrován: 31/7/2025, 09:40

Re: OSSR bezpilotné prostriedky/drony

Příspěvek od NagyAttila »

Skor tie drony budu mat podstatne obmedzeny dolet.

Ja osobne (som nepodstatny) povazujem za najvacsiu hrozbu a top prioritny ciel - prieskumne drony a ich boj proti nim. Skratka aby tie riadiace centra s velkymi obrazovkami mali len cierne obrazovky, alebo obraz zdielany zdaleka. Aby nemohli visiet drony ma mieste 24/7. Potom aj pominie hrozba FPV dronov.
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3819
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: OSSR bezpilotné prostriedky/drony

Příspěvek od pjaro77 »

FPV možno ale nie dronov. Pozri sa na videách ako dokážu čínske drony samé prechádať lesom medzi stromami.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Odpovědět

Zpět na „Letecká technika“