Improvizované prostředky PVO
Improvizované prostředky PVO
Improvizované prostředky PVO
Technicaly proti dronům, které byly nedávno viděny před Kremlem, jsou údajně narychlo improvizovanou reakcí na ukrajinskou operaci Pavučina. Mnohé z nich však byly údajně přesměrovány ze strategických cílů na ochranu dačí ruských generálů. V komentáři k nedávné virální fotografii ruských vojáků obsluhujících kulomet namontovaný na zadní části automobilu Toyota v centru Moskvy komentuje telegramový kanál VChK-OGPU pozadí příběhu podle zdroje: "Toto jsou 'poslední' vozy Toyota poslané do Ruska, které byly upraveny tak, aby připomínaly syrské 'šahed-mobily'. Kulomety byly na vozidla namontovány bezprostředně po operaci Pavučina, kdy drony vyletěly z nákladních aut a zaútočili na vojenská letiště." Tato vozidla jsou spolu s další technikou uskladněna v garážích pro případ, že by ukrajinské drony zaútočily na Kreml. Existují však i další pick-upy, které byly převedeny na ministerstvo vnitra a nyní hlídají dače generálů. Podle zdroje VChK-OGPU byly nové pick-upy Great Wall Power zakoupeny z Číny. Vozidla byla vybavena systémy elektronického boje, které jsou během přepravy skryty. "Pick-upy s modrými evidenčními čísly mají být umístěny podél Centrálního okruhu a mají být mobilní." Podle zdroje jsou však jednotky umístěny a ve službě hned vedle domů vysokopostavených představitelů.
https://t.me/rucriminalinfo/5769

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Re: Improvizované prostředky PVO
Rusko začíná mobilizovat záložníky k ochraně strategických objektů. Prokremelský deník Kommersant informuje, že po celém Rusku začala rozsáhlá mobilizace záložníků k ochraně kritické infrastruktury – od energetických zařízení až po vojenské objekty. Tento krok navazuje na Putinův dekret ze 4. listopadu, který umožňuje nasazení záložníků nejen za války, ale i v době míru. Podle publikace již probíhá nábor ve 20 regionech, jehož hlavním úkolem jsou operace proti dronům a ochrana infrastruktury.
https://twitter.com/nexta_tv/status/1987796309026234811
https://twitter.com/nexta_tv/status/1987796309026234811

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Re: Improvizované prostředky PVO
Ruský protidronový tým chránící protiletadlový raketový systém BUK-M3 - jejich arzenál tvoří záchytné drony "Jolka", pušky AK-74 s termovizními zaměřovači a mobilní protiletadlová platforma s několika AK-74 osazená na nákladním voze.
https://twitter.com/trip_to_valkiri/sta ... 9311721760
https://twitter.com/trip_to_valkiri/sta ... 9311721760

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Re: Improvizované prostředky PVO
Rusko rozmístilo kolem Kremlu mobilní palebné skupiny.
https://twitter.com/heroiam_slava/statu ... 0433037693
https://twitter.com/heroiam_slava/statu ... 0433037693

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Re: Improvizované prostředky PVO
Rusko rozmístilo v Orjolu improvizovaný systém protivzdušné obrany. Zdálo se, že zařízení využívá odpalovací zařízení na nákladním automobilu vybavené raketami vzduch-vzduch R-77-1. Konfigurace odrážela řešení typu "FrankenSAM", které využívá letecké střely pro pozemní obranu proti vzdušným hrozbám.
https://mstdn.social/@noelreports/116391595724246512
https://mstdn.social/@noelreports/116391595724246512

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Re: Improvizované prostředky PVO

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Re: Improvizované prostředky PVO
Video: Vrtulník instaluje těžké zbraně na střechu moskevského věžáku
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahr ... eed_filter
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahr ... eed_filter
Re: Improvizované prostředky PVO
V poslední době se podle informací z Telegramu situace na Krymu pro Rusy trochu zlepšila díky nasazení značného počtu mobilních palebných skupin, které sestřelují ukrajinské drony.
Toto je nejen samo o sobě zajímavé, protože Rusové konečně našli reakci na tento (docela závažný) problém, který představuje jejich logistika, ale také zajímavé proto, že to váže údajně poměrně značné množství pracovní síly z různých vrstev ruské armády.
V některých izolovaných úsecích fronty to v současné době pociťují i Ukrajinci, zejména v těch, kde Rusové neprováděli žádné významné útočné operace, jako například směry Komar a Oleksandrivka v Dněpropetrovsko-Záporožské oblasti, kde Rusové pociťují určité, i když stále rozhodně ne kritické, problémy s lidskou silou, podobně jako je Ukrajina začala mít v letech 2024 a 2025.
Zejména je důležité poznamenat, že ukrajinské úspěchy v těchto úsecích se nedějí jen kvůli zhoršené ruské logistice, jak si mnozí myslí, ale zajímavé je, že také kvůli izolovaným problémům s lidskou silou z ruské strany, o kterých některé zdroje již začínají hovořit.
Měl by to někdo brát jako něco velkého? Podle mého názoru ne. Nevidíme celý obraz. Z mé strany je to jen "propojení teček" a možná naděje na střednědobý nebo dlouhodobý horizont, zejména pokud Ukrajinci najdou způsob, jak udržet tento tlak a zhoršit problém Ruska s krytím jejich obrovské pevniny.
https://twitter.com/Playfra0/status/2067950973897564210
https://t.me/exilenova_plus/23321
Toto je nejen samo o sobě zajímavé, protože Rusové konečně našli reakci na tento (docela závažný) problém, který představuje jejich logistika, ale také zajímavé proto, že to váže údajně poměrně značné množství pracovní síly z různých vrstev ruské armády.
V některých izolovaných úsecích fronty to v současné době pociťují i Ukrajinci, zejména v těch, kde Rusové neprováděli žádné významné útočné operace, jako například směry Komar a Oleksandrivka v Dněpropetrovsko-Záporožské oblasti, kde Rusové pociťují určité, i když stále rozhodně ne kritické, problémy s lidskou silou, podobně jako je Ukrajina začala mít v letech 2024 a 2025.
Zejména je důležité poznamenat, že ukrajinské úspěchy v těchto úsecích se nedějí jen kvůli zhoršené ruské logistice, jak si mnozí myslí, ale zajímavé je, že také kvůli izolovaným problémům s lidskou silou z ruské strany, o kterých některé zdroje již začínají hovořit.
Měl by to někdo brát jako něco velkého? Podle mého názoru ne. Nevidíme celý obraz. Z mé strany je to jen "propojení teček" a možná naděje na střednědobý nebo dlouhodobý horizont, zejména pokud Ukrajinci najdou způsob, jak udržet tento tlak a zhoršit problém Ruska s krytím jejich obrovské pevniny.
https://twitter.com/Playfra0/status/2067950973897564210
https://t.me/exilenova_plus/23321

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Re: Improvizované prostředky PVO
To je o čem jsem psal v Hospodě, schopnost adaptace. Rusku to sice vždy nějakou dobu trvá.
Někdy relativně dlouho, ale pokud je čas a prostředky, tak se nakonec protiopatření najdou.
Podobně to bude i s tou obranou Moskvy.
Někdy relativně dlouho, ale pokud je čas a prostředky, tak se nakonec protiopatření najdou.
Podobně to bude i s tou obranou Moskvy.





Re: Improvizované prostředky PVO
Dmitry Smirnov: "Napsal mi příbuzný z Moskvy, že na jejich výškovém domě nainstalovali protidronovou kulometnou věž. Dva vojáci, bez jídla, vody a záchodu, žebrají o všechno u obyvatel, chlastají, kadí na schodiště a perou se. Taková je ta skvělá protivzdušná obrana v Moskvě, a vy se tomu divíte..."
https://twitter.com/Dmitry924456551/sta ... 0115548233
https://twitter.com/Dmitry924456551/sta ... 0115548233

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Re: Improvizované prostředky PVO
Ruské protivzdušné obranné týmy jsou obsazeny "bezdomovci, alkoholiky, dezertéry, invalidy a idioty," stěžuje si ruský válečný bloger. Vzhledem k pokračujícím selháním v zastavení ukrajinských dronových útoků je navrhována naléhavá investice do robotických obranných systémů.
"Vojenská kronika" tvrdí, že "nedávné incidenty zahrnující použití útočných dronů proti cílům v Moskvě a Voroněži demonstrují, že lidský faktor se stává nejkritičtější zranitelností v moderních systémůch protivzdušné obrany."
"Mrtvé hlavy" vysvětlují, že ruské mobilní palebné týmy přitahují špatný druh rekrutů: "Sestavujeme mobilní úderné skupiny (MOG) a skládáme je z bezdomovců, alkoholiků, pětistovek, invalidů a idiotů - proč nic nesestřelují?"
Jiné zprávy zdůraznily, že mnoho Rusů se často zdráhalo připojit se k MOGům. Jsou formálně součástí Ministerstva obrany a podepsáním smlouvy nejsou nijak chráněni před odesláním do boje na Ukrajině – což se ostatně již stalo.
Z tohoto důvodu ruští vývojáři dronů, jako je Alexej Čadajev, často argumentovali tím, že protivzdušnou obranu by měla převzít samostatná civilní organizace. Vzhledem k tomu, ale že jde o vojenskou odpovědnost již od dob SSSR, tak se zdá nepravděpodobné, že by k tomu došlo.
V dalších komentářích se píše: "Pokud jde o téma Mobilních operačních skupin (MOGů) a jejich škálování, problém je zřejmý a spočívá ve dvou oblastech: absolutní nedostatek přípravy a nedostatek porozumění důležitosti jejich práce.
Zatímco někteří jsou ve službě bedliví a nespí, čemuž odpovídá množství sestřelů, jiní jsou vnímáni jako selhání. Jsou daleko od šéfů, dávají si v klidu drinky a můžou svalovat nedostatek výsledků na nefunkční vybavení nebo selhání hardwaru. Veškerá naděje tak spočívá v rychlém zavedení a škálování robotických protiletadlových platforem, jako je Citadel [automatická protivzdušná obranná zbraň od Rostecu]."
https://twitter.com/chriso_wiki/status/ ... 3594132585
https://threadreaderapp.com/thread/2069 ... 32585.html
"Vojenská kronika" tvrdí, že "nedávné incidenty zahrnující použití útočných dronů proti cílům v Moskvě a Voroněži demonstrují, že lidský faktor se stává nejkritičtější zranitelností v moderních systémůch protivzdušné obrany."
"Mrtvé hlavy" vysvětlují, že ruské mobilní palebné týmy přitahují špatný druh rekrutů: "Sestavujeme mobilní úderné skupiny (MOG) a skládáme je z bezdomovců, alkoholiků, pětistovek, invalidů a idiotů - proč nic nesestřelují?"
Jiné zprávy zdůraznily, že mnoho Rusů se často zdráhalo připojit se k MOGům. Jsou formálně součástí Ministerstva obrany a podepsáním smlouvy nejsou nijak chráněni před odesláním do boje na Ukrajině – což se ostatně již stalo.
Z tohoto důvodu ruští vývojáři dronů, jako je Alexej Čadajev, často argumentovali tím, že protivzdušnou obranu by měla převzít samostatná civilní organizace. Vzhledem k tomu, ale že jde o vojenskou odpovědnost již od dob SSSR, tak se zdá nepravděpodobné, že by k tomu došlo.
V dalších komentářích se píše: "Pokud jde o téma Mobilních operačních skupin (MOGů) a jejich škálování, problém je zřejmý a spočívá ve dvou oblastech: absolutní nedostatek přípravy a nedostatek porozumění důležitosti jejich práce.
Zatímco někteří jsou ve službě bedliví a nespí, čemuž odpovídá množství sestřelů, jiní jsou vnímáni jako selhání. Jsou daleko od šéfů, dávají si v klidu drinky a můžou svalovat nedostatek výsledků na nefunkční vybavení nebo selhání hardwaru. Veškerá naděje tak spočívá v rychlém zavedení a škálování robotických protiletadlových platforem, jako je Citadel [automatická protivzdušná obranná zbraň od Rostecu]."
https://twitter.com/chriso_wiki/status/ ... 3594132585
https://threadreaderapp.com/thread/2069 ... 32585.html

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček


