Pobaltí kam kráčíš?

Komentáře aktuálního dění ...
Pravidla fóra
Pokud příspěvek v Aktualitách neodpovídá charakteru a úrovni "veřejné" Palby, moderátoři mají právo jej okamžitě, bez upozornění přesunout do skryté Hospody, která byla za tímto účelem zřízena.

Pokud nemáte přístup do Hospody a chtěli byste jej, musíte být na Palbě registrováni nejméně půl roku a poté můžete napsat SZ adminům "skelet" nebo "jarl".

Ve vlákně o Ukrajině v sekci "Aktuality" platí pravidla, která budete dodržovat. Postih za nedodržování bude následující:
- smazání příspěvku
- BAN uživatele (minimálně 24hodin, maximálně na vždy)
- uzamčení vlákna
Všechny tyto postihy budou uplatňovány bez jakéhokoliv varování a vysvětlování, na základě úsudku přítomného moderátora.

Pravidla jsou následující:
- příspěvek bude věcný v českém nebo slovenském jazyce (případně s českým nebo slovenským překladem), žádné "emotivní" výlevy nebudou trpěny
- diskuze ve vlákně "Válka na Ukrajině" není povolena, k tomu je určeno patřičné vlákno v Hospodě (o vstup můžete zažádat u administrátora)
Odpovědět
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3821
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: Pobaltí kam kráčíš?

Příspěvek od pjaro77 »

Na to ako sa rusi správali za socíku - ako povýšenci v celom socialistickom tábore aj inde (egypťania by mohli rozprávať), tak po revolúcii bohatým rusom všetci robili poskokov. Tým ešte zhoršili ich povýšenosť. Stačilo.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16684
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Pobaltí kam kráčíš?

Příspěvek od Zemakt »

Jj svehoj času stačilo mít v hubě zlatý zub po někom z pátého kolena a pas byl. Je to stejnej ksindl jako ti s rusáckým pasem. Mi povídej, k nám jezdili na ryby. Dobytek
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Koba
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 566
Registrován: 22/1/2022, 17:01

Re: Pobaltí kam kráčíš?

Příspěvek od Koba »

Zemakt píše: 19/10/2025, 08:20 Jj svehoj času stačilo mít v hubě zlatý zub po někom z pátého kolena a pas byl. Je to stejnej ksindl jako ti s rusáckým pasem. Mi povídej, k nám jezdili na ryby. Dobytek
To mi připomíná, že v sedmdesátých k jedněm angažovaným známým přijela na pozvání báryšňa a na kolonádu chodila v nemožným pánským tmavě modrým saku. Oni jí zakoupili slušivou bundičku a chtěli jí sako odebrat. Odmítla ho vydat, že ho musí po návratu vrátit předsedovi kolchozu.
Kalovarská latina?
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16684
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Pobaltí kam kráčíš?

Příspěvek od Zemakt »

Nejsem z Varů, tfuj. Ale jinak jako latina dobrý :up:
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Wolfhound
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 947
Registrován: 28/1/2022, 21:03

Re: Pobaltí kam kráčíš?

Příspěvek od Wolfhound »

Litva představuje Černé jestřáby
Litevská armáda zveřejnila na Facebooku fotografie prvních vrtulníků UH-60M Black Hawk zakoupených od USA a umístěných na letecké základně Šiauliai, kde se provádí mise NATO Baltic Air Policing, jejímž cílem je ochrana vzdušného prostoru pobaltských států.

Litva zakoupila vrtulníky UH-60 Black Hawk v roce 2020. V loňském roce byl na letecké základně Šiauliai otevřen hangár pro jejich skladování, údržbu a servis.
Zdroj:
https://defence24.pl/polityka-obronna/s ... lack-hawki
Všichni bychom raději utratili peníze za školy, domy a nemocnice, ale bez silné armády budeme mít jen kouřící hromady sutin.

Lord Healey
Wolfhound
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 947
Registrován: 28/1/2022, 21:03

Re: Pobaltí kam kráčíš?

Příspěvek od Wolfhound »

Letecká policie NATO neustále zachycuje ruská letadla s vypnutými transpondéry
Litevské ministerstvo národní obrany oznámilo, že stíhačky NATO provedly minulý týden čtyři bojové lety, aby identifikovaly ruská letadla porušující pravidla létání, a jeden bojový let, aby zastavily narušení národního vzdušného prostoru.

Podle litevského ministerstva obrany identifikovaly letouny NATO 13. října ruský průzkumný letoun IL-20, který letěl z Kaliningradské oblasti a po nějaké době se vrátil do exklávy. Letadlo letělo s vypnutým transpondérem, bez letového plánu a neudržovalo rádiové spojení s Regionálním střediskem řízení letového provozu (RSVC), informovala litevská média.

Také 14. října doprovázely letouny NATO zajišťující leteckou policii v Pobaltí ruský průzkumný letoun IL-20 a stíhací letoun Su-30. V obou případech letěly letouny s vypnutými transpondéry a pouze průzkumný letoun IL-20 udržoval rádiové spojení s centrem řízení letového provozu.

15. října byl identifikován stíhací letoun Su-30SM, který stále letěl s vypnutým transpondérem, bez letového plánu a neudržoval rádiový kontakt s RSVS.
Zdroj:
https://m.defenseromania.ro/in-lipsa-de ... 37286.html
Všichni bychom raději utratili peníze za školy, domy a nemocnice, ale bez silné armády budeme mít jen kouřící hromady sutin.

Lord Healey
Wolfhound
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 947
Registrován: 28/1/2022, 21:03

Re: Pobaltí kam kráčíš?

Příspěvek od Wolfhound »

První UH-60M Black Hawks dodány Litvě
Vrtulníky, označené jako 61 Modrá a 62 Modrá, mají pravděpodobně americká sériová čísla 21-27463 a 21-27464, která byla před dodáním a lakováním vyfotografována. Zbývající dva draky vrtulníků mají čísla 21-27465 a 21-27466 a pravděpodobně se stanou čísly 63 Modrá a 64 Modrá.
Zdroj:
https://theaviationist.com/2025/10/21/f ... lithuania/
Všichni bychom raději utratili peníze za školy, domy a nemocnice, ale bez silné armády budeme mít jen kouřící hromady sutin.

Lord Healey
Wolfhound
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 947
Registrován: 28/1/2022, 21:03

Re: Pobaltí kam kráčíš?

Příspěvek od Wolfhound »

Ruská letadla vletěla do litevského vzdušného prostoru
Litevské ministerstvo obrany oznámilo, že 23.10.2025 do litevského vzdušného prostoru vstoupila dvě ruská letadla.

K incidentu se vyjádřil i litevský prezident Gitanas Nausėda. Uvedl, že ruské stíhačky se přiblížily ze směru Královecké oblasti. Tento čin označil za porušení mezinárodního práva. „Jedná se o do očí bijící porušení mezinárodního práva a územní celistvosti Litvy. To opět potvrzuje důležitost posílení připravenosti evropské protivzdušné obrany.“
Zdroj:
https://defence24.pl/polityka-obronna/r ... powietrzna

Ruské Il-78 a Su-30 narušily litevský vzdušný prostor jen několik hodin po nových amerických sankcích proti Moskvě
Ke krátkému narušení vzdušného prostoru NATO došlo ve stejný den, kdy Washington uvalil nové sankce na ruské ropné giganty Rosněfť a Lukoil, a to uprostřed rostoucího napětí mezi USA a Ruskem.

Ruský stíhací letoun Su-30 a letadlo Il-78 určené k doplňování paliva za letu narušily 23. října 2025 litevský vzdušný prostor, když vnikly přibližně 700 metrů do území země a setrvaly tam asi 18 sekund, než se otočily zpět směrem ke Kaliningradské oblasti. Obě letadla údajně prováděla výcvik doplňování paliva za letu, když k vpádu došlo.

V reakci na to byly vyslány dva španělské Eurofightery, které byly přiděleny k misi NATO Baltic Air Policing, aby v oblasti hlídaly a zastavily vpády.

K incidentu se Su-30 došlo zhruba měsíc poté, co ruské letouny MiG-31 Foxhound narušily estonský vzdušný prostor: 19. září 2025 vstoupily tři letouny MiG-31 ruských vzdušných sil do estonské vzdušné oblasti poblíž ostrova Vaindloo a zůstaly v něm asi 12 minut. Stíhačky zpočátku letěly kurzem směrem k estonskému hlavnímu městu Tallinnu, než začaly kroužit v estonském vzdušném prostoru, kde je nakonec zachytily dva letouny F-35A Lightning II italského letectva nasazené na leteckou základnu Ämari v Estonsku na podporu mise NATO Baltské letecké policie.
Zdroj:
https://theaviationist.com/2025/10/23/l ... violation/
Všichni bychom raději utratili peníze za školy, domy a nemocnice, ale bez silné armády budeme mít jen kouřící hromady sutin.

Lord Healey
Wolfhound
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 947
Registrován: 28/1/2022, 21:03

Re: Pobaltí kam kráčíš?

Příspěvek od Wolfhound »

Litva tento měsíc podruhé uzavírá letiště kvůli balónům z Běloruska
Letiště v litevských městech Vilnius a Kaunas byla v pátek večer uzavřena kvůli meteorologickým balónům, které vnikly do litevského vzdušného prostoru z Běloruska, oznámilo litevské ministerstvo dopravy s upřesněním, že se jedná o třetí takový incident v tomto měsíci, informuje agentura Agerpres.

Litevské ministerstvo dopravy ve svém prohlášení uvedlo, že provoz na obou letištích byl pozastaven do 22:00 místního času (19:00 GMT). Národní centrum pro krizové řízení (NCMC) informovalo, že na radaru bylo spatřeno „deset balónů“.

Letiště ve Vilniusu bylo uzavřeno také v úterý a 5. října, kdy do vzdušného prostoru litevské metropole vnikly balóny používané k pašování cigaret z Běloruska.

Litevská premiérka Inga Ruginiene ve středu uvedla, že pobaltská země uzavře své hranice s Běloruskem, pokud se takové balóny znovu dostanou ze sousední země.

Litva je v hledáčku Moskvy jako odveta za pokračující podporu Ukrajiny ze strany Pobaltí. Připomeňme, že ve čtvrtek večer (23. října) ruská vojenská letadla krátce narušila litevský vzdušný prostor, což vyvolalo rychlou reakci letadel NATO. Dva španělské letouny Eurofighter Typhoon byly okamžitě vyslány do vzduchu.
Zdroj:
https://m.defenseromania.ro/inca-o-coin ... 37447.html
Všichni bychom raději utratili peníze za školy, domy a nemocnice, ale bez silné armády budeme mít jen kouřící hromady sutin.

Lord Healey
Wolfhound
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 947
Registrován: 28/1/2022, 21:03

Re: Pobaltí kam kráčíš?

Příspěvek od Wolfhound »

Dron sestřelen nad základnou NATO v Estonsku
17. října letošního roku došlo v jižním Estonsku k incidentu dvou neidentifikovaných dronů. Dva drony letěly poblíž sil NATO. Jeden byl sestřelen speciální puškou proti dronům. Pozůstatky dronu nebyly dodnes nalezeny.

Reedo je místem, kde se nacházejí jednotky NATO, včetně části amerického 7. jízdního pluku.
Zdroj:
https://defence24.pl/polityka-obronna/d ... -baza-nato
Všichni bychom raději utratili peníze za školy, domy a nemocnice, ale bez silné armády budeme mít jen kouřící hromady sutin.

Lord Healey
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Pobaltí kam kráčíš?

Příspěvek od Rase »

Společnost GDELS dodala lotyšské armádě první bojové vozidlo ASCOD Hunter vybavené bezosádkovou věží Elbit Systems UT30 Mk2.

IMG_3820.jpeg
IMG_3821.jpeg
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Pobaltí kam kráčíš?

Příspěvek od Rase »

Litva brzy dostane vlastní tanky Leopard. "Dnes jsme podepsali novou dohodu o urychlení dodávek: všechny tanky Leopard 2A8 dorazí do roku 2030, přičemž první lokálně montovaný tank bude předán začátkem roku 2028 – což představuje zásadní posílení pro litevskou armádu a regionální bezpečnost."

https://twitter.com/lithuanian_mod/stat ... 5977650256

IMG_4259.jpeg
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Pobaltí kam kráčíš?

Příspěvek od Rase »

Estonsko začalo stavět bunkry podél hranice s Ruskem. Na jihovýchodě země probíhá výstavba, informuje Defense News. Sedm betonových přístřešků je v současné době připraveno k instalaci a do konce roku jich bude rozmístěno dalších 28. Jedná se o první fázi projektu zahrnujícího 600 bunkrů určených k ochraně východního křídla EU a NATO. Každý bunkr má rozlohu asi 35 metrů čtverečních a je navržen tak, aby odolal zásahu dělostřeleckým granátem ráže 152 mm. Estonsko si také nashromáždilo ostnatý drát a protitankové překážky známé jako "dračí zuby", které jsou pro případ hrozby uchovávány ve skladech.

https://twitter.com/nexta_tv/status/1999585735213473909

IMG_4289.jpeg
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Pobaltí kam kráčíš?

Příspěvek od Rase »

Narvská lidová republika

Na ruských sociálních sítích se v posledních týdnech rozjela propagandistická kampaň, která vyzývá k vytvoření Narvské lidové republiky. Narva je město na východní hranici Estonska, přičemž přibližně 90 % jejího padesátitisícového obyvatelstva mluví rusky. Doplním, že po skončení druhé světové války nedovolili sovětští okupanti uprchlíkům estonské národnosti se do města vrátit a naopak aktivně podporovali přistěhovalectví z rusky mluvících částí Sovětského svazu. Kvůli tomu se změnila národnostní struktura obyvatel a kvůli tomu dnes ve městě drtivě převládají Rusové. Estonské zpravodajské složky uvádějí, že by kampaň mohla být přípravou pro případnou ruskou invazi, jako tomu bylo v roce 2014 na východě Ukrajiny. Výzvy k vytvoření Narvské lidové republiky se na sociálních sítích Telegram a VKontakte začaly hojně objevovat na začátku března 2026. Doprovázejí je také výzvy k distribuci letáků, sabotážím a také k ozbrojování, aby se nově vyhlášená republika mohla bránit proti estonské vládě. S tím by jí ovšem samozřejmě pomohla i ruská armáda, shrnuje příspěvky německý deník Bild. K ozbrojenému odboji proti estonské vládě vyzývají hesla jako "Rusové, nejsme sami!" nebo "Ruské území sahá od Narvy po Püssi". Příspěvky zahrnují též mapy, jež zobrazují, kde by se nová lidová republika měla rozkládat. Podle mluvčí estonské služby vnitřní bezpečnosti Marty Tuuleové jsou příspěvky součástí dezinformační kampaně, která má narušit společenskou soudržnost. "Takové techniky už byly v Estonsku a dalších zemích použity. Je to jednoduchá a levná metoda narušení a zastrašení společnosti. Je to provokace a zapojení do ní může mít trestní následky," uvedla Tuuleová. Anonymní zdroj z estonských zpravodajských služeb ovšem reportérům Bildu sdělil, že nelze vyvrátit ani variantu, že se jedná o přípravu invaze. Před tím, než Rusko v roce 2014 napadlo Ukrajinu a anektovalo Krym, jeho operativci spolu s místními kolaboranty vyhlásili několik "lidových republik". Úspěšní ovšem nakonec byli jen v Doněcké a Luhanské oblasti, kde jim s jejich zřízením pomohl masivní zásah ruské armády.

https://www.novinky.cz/clanek/valka-na- ... u-40568146
https://www.bild.de/politik/ausland-und ... 8#fromWall
https://militarnyi.com/en/news/propagan ... c-estonia/

NNR-1.jpg
Gerb.jpg
navrhovaný znak NPR (Narvské lidové republiky)
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16684
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Pobaltí kam kráčíš?

Příspěvek od Zemakt »

Starého psa novým věcem holt nenaučíš. A tak se opráší starý, tolikrát ověřený scénář.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3821
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: Pobaltí kam kráčíš?

Příspěvek od pjaro77 »

Ja som zvedavý ako budú naši rusáčikovia žvaniť, že ľud si v referende vybral odtrhnutie od Estonska a pripojenie k RF podobne ako na Kryme a že tak je to správne. Správne to pre nich bude až kým Dunajská Streda a Komárno neurobia to isté.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Pobaltí kam kráčíš?

Příspěvek od Rase »

Na sociálních sítích se objevily skupiny, které požadují autonomii estonské Narvy a širšího regionu Ida-Viru. Sdílejí vlajku, "hymnu" a dokonce i zesměšňují plány na "milici". Příspěvky hovoří o "ochraně ruské identity". Estonské úřady tvrdí, že se jedná o ruskou informační operaci. Policie varuje, že účast na takových projektech by mohla vést k trestnímu stíhání. Podle tajných služeb se jedná o pokus o destabilizaci situace v zemi a šíření rozkolů ve společnosti. Estonské tajné služby se domnívají, že kampaň kolem "Narvské republiky" byla zahájena úmyslně – v době, kdy se celosvětová pozornost soustředí na Írán. Konečný cíl je nejasný, ale scénář ve stylu roku 2014 na Ukrajině není vyloučen – nejprve informační základy, poté možná intervence. Obavy rostou i v Lotyšsku. Šéf bezpečnostních složek Normunds Mežviets varoval, že nová ruská invaze by mohla znamenat konec celého státu i národa. "Všechny nás zabijí," řekl Mežviets. V Rusku byl dříve předložen návrh zákona, který by Putinovi umožnil nasadit vojska v reakci na zatýkání nebo údajné "pronásledování" Rusů v zahraničí.

https://twitter.com/nexta_tv/status/2035360184290181467

IMG_6491.jpeg
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16684
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Pobaltí kam kráčíš?

Příspěvek od Zemakt »

Řekl bych, že zrovna teď je ideální čas bez stresu přesunout do Narvy nějaké jednotky NATO. Jeden dva prapory na vyslání vzkazu postačí.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3821
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: Pobaltí kam kráčíš?

Příspěvek od pjaro77 »

Najprv stotisíc dronov do každého štátu a urýchlený výcvik od ukrajinských dronových jednotiek. Taktiež by nebolo od veci všade po východnej a strednej europe rozšíriť sieť senzorov ktorú majú ukrajinci.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 11849
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Pobaltí kam kráčíš?

Příspěvek od Lord »

Zvukové senzory, což je jakoby pasivní věc. Jsem zvědavý co na to legislativa.
Ale příprava na válku dronů je potřeba no.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „Aktuality“