AČR kampak kráčíš?

Komentáře aktuálního dění ...
Pravidla fóra
Pokud příspěvek v Aktualitách neodpovídá charakteru a úrovni "veřejné" Palby, moderátoři mají právo jej okamžitě, bez upozornění přesunout do skryté Hospody, která byla za tímto účelem zřízena.

Pokud nemáte přístup do Hospody a chtěli byste jej, musíte být na Palbě registrováni nejméně půl roku a poté můžete napsat SZ adminům "skelet" nebo "jarl".

Ve vlákně o Ukrajině v sekci "Aktuality" platí pravidla, která budete dodržovat. Postih za nedodržování bude následující:
- smazání příspěvku
- BAN uživatele (minimálně 24hodin, maximálně na vždy)
- uzamčení vlákna
Všechny tyto postihy budou uplatňovány bez jakéhokoliv varování a vysvětlování, na základě úsudku přítomného moderátora.

Pravidla jsou následující:
- příspěvek bude věcný v českém nebo slovenském jazyce (případně s českým nebo slovenským překladem), žádné "emotivní" výlevy nebudou trpěny
- diskuze ve vlákně "Válka na Ukrajině" není povolena, k tomu je určeno patřičné vlákno v Hospodě (o vstup můžete zažádat u administrátora)
Odpovědět
Danik
poručík
poručík
Příspěvky: 786
Registrován: 7/2/2024, 16:17

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Danik »

pjaro77 píše: 5/10/2025, 19:38 A to sa týka aj výzbroje teritoriálnych zložiek (hlavne AZ) a dajme tomu spolupracujúcich policajných zložiek ?
Policii si řeší MV, nicméně za poslední dobu byly projekty a integrovaná řešení společné koordinace činností při krizových scénářích. Ad TerS, realita je, že ti jsou složka, která je na druhé koleji (logicky) oproti profesionální části. Tudíž oni budou dostávat nová řešení až ve chvíli, kdy jimi budou nasyceny pravidelné síly. Nicméně například nových prostředků balistické ochrany se mělo koupit výrazně více, než je potřeba profi sil. Stejně tak je tam rámcovka na nové radiostanice a kryptografické prostředky.

Ten rozvoj VelTerS a jeho zcela nových praporů, bude cestou cca do roku 2030. Pak budeme moci říci jak se to vyvedlo. Nicméně už tenhle výkop je pozitivní signál. Kvantita, rezervy, toto se nedá tvořit na high-end výbavě a technice. Takže uvidíme jaký budou mít nové prapory ORBAT, co za další výbavu a výzbroj obdrží. 14 praporů bude výrazným nárůstem schopností.
Wolfhound
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 947
Registrován: 28/1/2022, 21:03

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Wolfhound »

Gripeny v českém letectvu do roku 2035

Autor Tomáš Soušek

Několik citací:
Osvědčené stroje tak ve výzbroji zůstanou do doby, než se taktické letectvo přezbrojí na nové letouny F-35A Lightning II, nicméně možnosti operačního nasazení Gripenů budou výrazně omezeny kvůli tomu, že dojde k redukci flotily na pouhých 12 kusů.
Ministerstvo obrany se rozhodlo, že i nadále chce pokračovat v pronájmu a o jeho dalších parametrech tak znovu jednalo se Švédskem. Jeho první nabídku ovšem vyhodnotilo jako příliš drahou a aby částku na pronájem snížilo, přistoupilo na poměrně sporné řešení. Místo stávajících 14 strojů bude mít letectvo od konce roku 2027 k dispozici jen 12 gripenů
Hodnotit konkrétní částky v době, kdy se ceny za jakýkoliv vojenský materiál rychle zvyšují, není snadné, nicméně je zřejmé, že bude mimořádně obtížné či dokonce nemožné nasazovat Gripeny do zahraničních misí jako byly ty předchozí v Pobaltí nebo na Islandu. Pouhých 10 kusů JAS-39C (dvoumístné JAS-39D se běžně do misí nevysílají) sotva postačí na udržení hotovosti QRA a zajištění nezbytného výcviku, protože je nutné počítat i s tím, že s přibývajícím stářím se bude provozuschopnost flotily už jen snižovat. Navíc i počet letových hodin, který je mimochodem garantován i ve smlouvě o pronájmu, se snížil ze současných 2100 hodin ročně na zhruba 1500 hodin.
Zdroj:
Letectví + kosmonautika 10/2025, s. 4.
Všichni bychom raději utratili peníze za školy, domy a nemocnice, ale bez silné armády budeme mít jen kouřící hromady sutin.

Lord Healey
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 15932
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Zemakt »

Principiálně to byl dobrý nápad. Babiš brzdí s kritikou muniční iniciativy
https://www.novinky.cz/clanek/domaci-pr ... .seznam.cz

Muhehe
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5722
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Scotty87 »

Asi začíná být jasné že hlavní problém muniční iniciativy je že má Babiš pocit že Strnad "nezaslouženě" vydělává víc než on...
Danik
poručík
poručík
Příspěvky: 786
Registrován: 7/2/2024, 16:17

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Danik »

Ve dnech 22. září až 3. října 2025 proběhl Komplexní polní výcvik ředitele Agentury KIS (AKIS). Hlavním cílem bylo procvičení nasazení taktických, operačních a strategických míst velení (MV) a ověření schopností příslušníků spojovacího vojska v realistických podmínkách. Výcvik zároveň posloužil jako platforma pro testování moderních technologií, které budou v budoucnu součástí rozvoje schopností AČR.

Realistické nasazení v civilním prostředí

Příslušníci CNS a RTSVŘ rozvinuli a přesunuli MV s využitím prostředků MNX ve dvou civilních lokalitách – v budově obecního úřadu a fotbalového klubu. Lokality byly vybrány ve spolupráci s místními samosprávami tak, aby co nejvíce simulovaly reálné podmínky nasazení.

Po celou dobu byla MV podporována mobilními provozovnami TITUS 6x6 KOVS a MRRP-4M2p, které zajišťovaly páteřní komunikační infrastrukturu včetně rádiových sítí MANET. Spojaři procvičili nejen výstavbu a provoz MV, ale také jejich přesuny, komunikaci v KV pásmu a dočasnou integraci radiostanic AN/PRC-158 do vozidel MRRP, čímž rozšířili možnosti spojení.

Ve spolupráci s 102. průzkumným praporem probíhal průběžný monitoring výstavby MV, identifikace slabin v jejich ochraně a nasazení, který byl zakončen zpravodajským vyhodnocením. Výcvik prověřil nejen odborné znalosti a technické schopnosti spojovacích specialistů, ale také logistické zabezpečení v civilním prostoru.

Technologické testování v gesci úseku rozvoje

Výcvik AKIS byl zároveň důležitou příležitostí k ověření vybraných technologií, které mohou výrazně posílit schopnosti AČR v blízké budoucnosti:

Robotika – Manipulace s břemeny o hmotnosti 100–175 kg potvrdila přínos robotických systémů pro zefektivnění logistiky při budování MV.
5G sítě – Testování v kombinaci s přenosovým prostředím AČR ukázalo potenciál pro podporu sesednutého vojáka a rozvoj armádního IoT.
Komunikační prostředí v podmínkách rušení – Systémy RRL a MILSATCOM byly testovány ve spolupráci s rušičem STARKOM, což umožnilo vyhodnotit jejich chování v degradovaném prostředí.
Monitoring spektra – Přijímač UR-206 byl prověřen pro potřeby spojovacího vojska, zejména pro detekci a sledování signálů v okolí MV.
Maskování – Testováno bylo doplňkové maskování vozidel TITUS, zaměřené na snížení viditelnosti v různých spektrech.

NATEP UGV – krok k budoucnosti robotiky

Na základě získaných poznatků je naplánován přesun technologického testování na nově vznikající národní testovací polygon pro UGV systémy (NATEP UGV) v Lipníku nad Bečvou. Tento polygon poskytne jednotné prostředí pro zkoušky všech bezosádkových pozemních systémů, které bude AČR zavádět. Jeho vznik představuje zásadní krok k systematickému rozvoji robotických schopností armády.
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3343
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od pjaro77 »

ad Komunikační prostředí v podmínkách rušení
Simuluje sa aj vyradenie paľbou jednotlivých vysielačov, radarov, prijímačov, prieskumných a komunikačných vozidiel ?
Naposledy upravil(a) pjaro77 dne 9/10/2025, 18:15, celkem upraveno 1 x.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2509
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Nesher »

Takto vypadá, že MO obrany bude jako "odborník" za Pitomiovce Jiři Hynek z AOP. Kdo toho pána zná osobně, tak už se musí jen hystericky smát. Jen připomínám, že kandidoval na prezidenta ČR za velmi obskurní uskupení Realisté.
https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/budo ... omaci_chtl
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 15932
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Zemakt »

Přeháněj
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
HONZIK11
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5493
Registrován: 16/11/2014, 19:51

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od HONZIK11 »

Furt lepsi nez Parkanova právnička Státního plemenářského podniku ci Baudys hvezdopravec astrolog.
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5722
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Scotty87 »

Buď Zůna nebo Hynek to už asi tak nějak vykrystalizovalo. V prezidentské kampani flexil s IQ přes 150 tak uvidíme. :rotuj: Dnes je to primárně lobbista českých zbrojařů a tím by asi jeho působení bylo rámované. Mohlo to dopadnout i výrazně hůř. Ani návrat slabého Metnara, zcela podléhajícího Babišovi a jeho nápadům, by nebyla nijak úžasná varianta.
Kolem Realistů se výrazně motal i Kofroň což je jinak úplně normální člověk. Každý má nárok na chybu.
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 17763
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Rase »

Metnar patrně půjde na vnitro. S tím nemá problém ani opozice. Osobně jsem fakt rád že nepůjde na obranu. Před lidmi z SPD to snad ochrání prezident.
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 15932
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Zemakt »

Minimálné by měl být od fochu.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2509
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Nesher »

Scotty87 píše: 9/10/2025, 18:49 Buď Zůna nebo Hynek to už asi tak nějak vykrystalizovalo. V prezidentské kampani flexil s IQ přes 150 tak uvidíme. :rotuj: Dnes je to primárně lobbista českých zbrojařů a tím by asi jeho působení bylo rámované. Mohlo to dopadnout i výrazně hůř. Ani návrat slabého Metnara, zcela podléhajícího Babišovi a jeho nápadům, by nebyla nijak úžasná varianta.
Kolem Realistů se výrazně motal i Kofroň což je jinak úplně normální člověk. Každý má nárok na chybu.
Nic kolem téhle vlády národních dezolátů není úžasná varianta. Nicméně ministr z Anofertu by měl alespoň nějakou politickou sílu. Takhle tam bude jen do počtu. Bureše obrana nezajímá a když tam nebude jeho člověk, tak už nebude zajímat vůbec. A dle toho budou dostávat peníze
Jinak já toho pána znám osobně, no jak to říct, Pitomio svého času šéfoval Asociací cestovních kanceláří. Tohle je dost podobné .
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2509
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Nesher »

HONZIK11 píše: 9/10/2025, 18:40 Furt lepsi nez Parkanova právnička Státního plemenářského podniku ci Baudys hvezdopravec astrolog.
Tady někdo ha 35 let evidentně nepochopil, že ministr je v demokracii politický garant daného resortu nikoliv odborný. Nic jako expert v roli ministra neexistuje, je to funkce pouze a jenom politická.
Wolfhound
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 947
Registrován: 28/1/2022, 21:03

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Wolfhound »

Jsem připraven výzvu přijmout, říká exkluzivně pro SM Zůna. Zkušenosti z NATO i mezinárodní autorita
Neoficiální informace zmiňují jako možného nástupce ministryně Černochové generálporučíka Jaromíra Zůnu, bývalého prvního zástupce náčelníka generálního štábu. Nezpochybnitelný „atlantista“ a jednoznačná odborná autorita se jeví jako ideální kandidát.

Jestliže političtí soupeři vyčítali hnutím ANO a SPD nejen v průběhu volební kampaně jistou afinitu k východu, a obviňovali je z nadbíhání zájmům Vladimíra Putina, jmenování generála Zůny může s jistotou uklidnit i spojence a zahraniční partnery České republiky, že v oblasti obranné politiky se Česká republika východním směrem rozhodne vydávat nebude. Zůna je absolventem řady kurzů a škol ve Spojených státech, například Command and General Staff College ve Fort Leavenwort v Kansasu, National Defense University, National War College ve Washingtonu, D.C., nebo The Joint and Combined Warfighting School (JCWS), Joint Forces Staff College téže univerzity.
Zdroj:
https://www.securitymagazin.cz/defence/ ... 73681.html
Všichni bychom raději utratili peníze za školy, domy a nemocnice, ale bez silné armády budeme mít jen kouřící hromady sutin.

Lord Healey
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3343
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od pjaro77 »

Nesher píše: 9/10/2025, 19:28
HONZIK11 píše: 9/10/2025, 18:40 Furt lepsi nez Parkanova právnička Státního plemenářského podniku ci Baudys hvezdopravec astrolog.
Tady někdo ha 35 let evidentně nepochopil, že ministr je v demokracii politický garant daného resortu nikoliv odborný. Nic jako expert v roli ministra neexistuje, je to funkce pouze a jenom politická.
Nesúhlasím, takto to chodí v banánistánoch. Musí sa tomu nejaký čas venovať aby vôbec vedel, o čom je reč na jednaniach s rôznymi zákazníkmi a zahraničnými ministrami. Prečo myslíš, že existujú tieňoví ministri v stranách ?
My sme mali na ministerstve investícií bábkoherečku a nechci vedieť čo sa tam dialo .
Naď pracoval na MO pred tým, než sa stal ministrom.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2509
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Nesher »

pjaro77 píše: 9/10/2025, 21:21
Nesher píše: 9/10/2025, 19:28
HONZIK11 píše: 9/10/2025, 18:40 Furt lepsi nez Parkanova právnička Státního plemenářského podniku ci Baudys hvezdopravec astrolog.
Tady někdo ha 35 let evidentně nepochopil, že ministr je v demokracii politický garant daného resortu nikoliv odborný. Nic jako expert v roli ministra neexistuje, je to funkce pouze a jenom politická.
Nesúhlasím, takto to chodí v banánistánoch. Musí sa tomu nejaký čas venovať aby vôbec vedel, o čom je reč na jednaniach s rôznymi zákazníkmi a zahraničnými ministrami. Prečo myslíš, že existujú tieňoví ministri v stranách ?
My sme mali na ministerstve investícií bábkoherečku a nechci vedieť čo sa tam dialo .
Naď pracoval na MO pred tým, než sa stal ministrom.
Můžeš nesouhlasit, můžeš protestovat, ale to je tak všechno co se s tím dál dělat.
V normálních zemích je ministr politický post, který za svěřený resort odpovídá politicky, od odborných věci má za sebou odborný personál. Na Západě je běžné, že ministr řídí půl volebního období třeba MO a pak třeba MD. Protože je potřeba reformovat vládu. V bananistánech řídí ministerstva členové junty, což jsou většinou vojáci.
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 17763
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Rase »

Doplním Neshera. Ministr obrany taky musí být schopný peníze pro Armádu získat, nikdo mu jich nikdy nedá dost, takže to musí být schopný manager. Oproti tomu vojáci jsou akorát schopní poslouchat, tak když mu premiér řekne že má šetřit, začne okamžitě škrtat to co je nejvíc vidět (zaškrtí nákupy a servis). Takový byl ale i Metnar, který pro jistotu nenakoupil prakticky nic, jen aby se neřeklo že utrácí, nebo aby se nezamotal do nějakého skandálu, který by mohl nedejbože očernit i celé hnutí.
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 15932
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Zemakt »

Křivda. Na tohle byl expert herec
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5722
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Scotty87 »

Metnar nemá žádnou politickou sílu. Jeho politická existence je plně závislá na Babišovi a vždycky skákal jen tak jak pískal. Plným vstupem do koncernu svou váhu paradoxně ještě snížil.
Odpovědět

Zpět na „Aktuality“