Západní tanky na Ukrajině
Re: Západní tanky na Ukrajině
Podle mne jsou to názory deformované specifiky tohoto bojiště. A ano, ne nepodobnému Velké válce. Jenže, potom bylo XY zcela jiných konfliktů! Co by s tímto bojištěm provedla vzdušná nadvláda, té nebo tamté strany? Vše by bylo jinak. Však i Blitzkrieg byl veden doktriálně zcela jinak. To, že jedna nebo druhá strana toho není schopna, vzhledem ke své slabosti, znamená jen toto. Budoucí válka může jít ve zcela jinak prošlapaných stopách.

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Re: Západní tanky na Ukrajině
Blietzkrieg sa taktiež zastavil pred Moskvou a potom sa obe strany na 2 roky preťahovali o kúsky území.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Re: Západní tanky na Ukrajině
To by som nepovedal. Nejaká stabilná frontová línia (až na niektoré úseky) neexistovala. Ona sa menila dosť rýchlo a hlavne často.
Re: Západní tanky na Ukrajině
Blitzkrieg a jeho alternativy se vždycky zastavily, když nějaká hlava chtěla za každou cenu dobýt město. Už jenom to rozhodnutí samotný Blitz popírá.
Jenom co tím vlastně chtěl básník říct je, že podmínkou a jedním ze základů blitzu je úzká součinnosti s letectvem, jakožto dalekonosným dělostřelectvem, které umetá cestu postupujícím kolonám. To jaksi na UA neexistuje, proto to je také jeden z hlavních důvodů onoho statického válčení alá Velká válka. A našlo by se toho asi i víc.
Jenom co tím vlastně chtěl básník říct je, že podmínkou a jedním ze základů blitzu je úzká součinnosti s letectvem, jakožto dalekonosným dělostřelectvem, které umetá cestu postupujícím kolonám. To jaksi na UA neexistuje, proto to je také jeden z hlavních důvodů onoho statického válčení alá Velká válka. A našlo by se toho asi i víc.

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Re: Západní tanky na Ukrajině
V tomhle je podle mě docela dobré sledovat diskusi ve třicátých letech o tom, co přinesou letadla: všichni je považovali za zbraň vyhrávající války, Britové se obávali, že nebudou schopni zastavit vlny německých bombardérů a Julius Fučík si představoval jak obklíčené Československo zachrání na podzim 1938 armádní sbory vysazené ze sovětského svazu novými dopravními letadly.Zemakt píše: ↑29/5/2025, 19:55 Podle mne jsou to názory deformované specifiky tohoto bojiště. A ano, ne nepodobnému Velké válce. Jenže, potom bylo XY zcela jiných konfliktů! Co by s tímto bojištěm provedla vzdušná nadvláda, té nebo tamté strany? Vše by bylo jinak. Však i Blitzkrieg byl veden doktriálně zcela jinak. To, že jedna nebo druhá strana toho není schopna, vzhledem ke své slabosti, znamená jen toto. Budoucí válka může jít ve zcela jinak prošlapaných stopách.
Výsledky se potom značně odlišovaly od představ postavených na zkušenostech z první světové války, protože lidé byli a stále ještě jsou posedlí novinkami a technologiemi a nedovedli si představit, že na jakoukoli zbraň se nakonec najde nějaká odpověď. Dowdingův systém PVO byl ale nakonec mnohem složitější než cokoli, co Britové mohli dát dohromady v letech 1914–1918, takže predikce ze sklonku dvacátých let naprosto selhaly.
Podobné je to vlastně i na Ukrajině: prostředky REB a PVO jsou dneska mnohem sofistikovanější a častější než na začátku invaze před třemi lety, jenom to není na videích z FPVček moc vidět, a pokud dostanou armády dostatek času na to vyvinout a zařadit do výzbroje funkční prostředek obrany proti dronům (což se už děje), může z nich být nakonec jenom poznámka pod čarou v historických knihách. Ostatně, válka by vypadala zcela jinak kdyby obě strany měly pod Kyjevem a u Vozněsensku stejné technické možnosti jako mají dnes.
Zákopy by pak na Ukrajině nebyly jediná podobnost s velkou válkou: stačí se podívat, co s vojenstvím udělalo například rozšíření vysílaček v meziválečném období a jak rozšíření elektroniky mezi bojující jednotky změnilo povahu boje. Pokud se mezi tankové i pěší jednotky dostane dostatek funkčních systémů REB, tanky jako prostředek palebné podpory pěchoty budou mít budoucnost.
Slovanologie.cz – Když se válka změní ve hru aneb Poučení ze dvou Kriegsspielů
Re: Západní tanky na Ukrajině
Tak ono záleží, jak moc pod kůží se budeme těmto předválečným tezím vrtat. Určitě je pravda, že letectvo samo o sobě válku nikdy nevyhrálo. Nicméně jako součást velkého vševojskového soukolí ano. V podstatě je podmínkou. Připomeňme namátkouV tomhle je podle mě docela dobré sledovat diskusi ve třicátých letech o tom, co přinesou letadla: všichni je považovali za zbraň vyhrávající války, Britové se obávali, že nebudou schopni zastavit vlny německých bombardérů a Julius Fučík si představoval jak obklíčené Československo zachrání na podzim 1938 armádní sbory vysazené ze sovětského svazu novými dopravními letadly.
- první bleskové války Wehrmachtu dokud mu nedošel dech (dvě fronty!)
- spojenci nad Afrikou
- vylodění v Normandii
- strategické bombardování Říše
- Superfortressy nad Japonskem
- Irák
a našlo by se toho nemálo, přičemž to vše má společnou jednu věc, faktickou vzdušnou dominanci, většinově nadvládu. No, a to se pak jejej útočí, že.
No a přesně tohle na současné UA absentuje, pominu-li důvody proč tomu tak je, tak je to nezvratitelný fakt. Proto ano, želví tanky a jiné podobné anomálie, nicméně toto je s ohledem na výše uvedené nutné vnímat jako z nouze ctnost. Mnohdy zoufalství a nikoliv jako nějaký budoucí ultimativní trend.
No, abych se vrátil k meritu diskuze, hodím do pléna jednu otázku. Co si myslíte o britském AJAXU, myslíte, že by byl na takto konfigurovaném bojišti stejně efektivní jako západní MBT, nebo by přinesl do nasazení nějakou vyšší přidanou hodnotu?
https://www.securitymagazin.cz/defence/ ... 72587.html

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Re: Západní tanky na Ukrajině
Objevil se další opuštěný Abrams a mostní tank M60AVLB
https://t.me/milinfolive/149822
https://t.me/milinfolive/149822

Fraška života letí kupředu jak splašená herka - a diváky už pranic nezajímá zápletka prvního aktu.
Re: Západní tanky na Ukrajině

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Re: Západní tanky na Ukrajině
Heiss prepáč ale o tých dronoch a poznámke pod čiarou je to hovadina.
Drony sa takisto vyvíjajú, začínajú používať autonavigáciu s rozoznávaním obrazu, neskôr budú bojovať v rojoch vo veľkých množstvách. To je len otázka času.
Prídu do reality tiež väčšie stealth drony ako pomocníci stíhačov aj CAS.
PVO bude mať s nimi veľa práce, bez ohľadu na to, ako sa posunie jej vývoj ďalej.
Samé o sebe drony vojnu nevyhrajú, ale dokážu kvalitne zatápať pechote a robiť teror medzi civilmi.
Sú ďaleko lepšie upotrebiteľné ako jadrové zbrane, sú to univerzálne použiteľné prostriedky - prieskum, logistika, lacná PVO, pre spojárov, na eskaláciu, v hybridnej vojne, pre operácie špeciálov a agentov.
Drony sa takisto vyvíjajú, začínajú používať autonavigáciu s rozoznávaním obrazu, neskôr budú bojovať v rojoch vo veľkých množstvách. To je len otázka času.
Prídu do reality tiež väčšie stealth drony ako pomocníci stíhačov aj CAS.
PVO bude mať s nimi veľa práce, bez ohľadu na to, ako sa posunie jej vývoj ďalej.
Samé o sebe drony vojnu nevyhrajú, ale dokážu kvalitne zatápať pechote a robiť teror medzi civilmi.
Sú ďaleko lepšie upotrebiteľné ako jadrové zbrane, sú to univerzálne použiteľné prostriedky - prieskum, logistika, lacná PVO, pre spojárov, na eskaláciu, v hybridnej vojne, pre operácie špeciálov a agentov.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Re: Západní tanky na Ukrajině
Jo, ta hyperbola byla příliš silná a vidím to podobně jako ty – vývoj bude probíhat na obou stranách a bezpilotní prostředky obecně opravdu nezmizí z bojiště.
Šlo mi ale o to, že další válka nebude "klon" Ukrajiny a role (a dopad) konkrétně FPVček podle mě nebude tak velká, stejně jako když Bayraktary zažily obrovský úspěch v Karabachu a Libyi, což byla éra, která pak skončila s tím, jak se válka na Ukrajině posunula ze své úvodní fáze. Očekávat návrat pěchotních tanků, což je hlavní myšlenka článku, ze kterého jsem dělal ty výpisky, je dost předčasné.
Slovanologie.cz – Když se válka změní ve hru aneb Poučení ze dvou Kriegsspielů
Re: Západní tanky na Ukrajině
Challenger 2 82. výsadkové útočné brigády VSU
v odkazu video (12minut)
https://t.me/milinfolive/155499
v odkazu video (12minut)
https://t.me/milinfolive/155499

Fraška života letí kupředu jak splašená herka - a diváky už pranic nezajímá zápletka prvního aktu.
Re: Západní tanky na Ukrajině
Vítá nás posádka tanku Strv122. Je to uprostřed kuřácké přestávky, jinak tráví většinu času tady pod zemí v zasypaném bunkru. Všichni si přejí zůstat v anonymitě a představují se svými válečnými přezdívkami: nabíječ "Bulgar", střelec "Bugor" a velitel tanku "Bars". Řidič chybí - v ukrajinských jednotkách tato pozice znamená, že je zároveň mechanikem a momentálně je na opravárenském úkolu. "Když Rusové uvidí švédské vozidlo, vynaloží všechny své síly na jeho zneškodnění," vysvětluje Bars. "Je spíše pravidlem než výjimkou, že je během mise zasáhnou drony. Ale většinou se vrátí bez vážného trvalého poškození." Na otázku, co si o vozidle myslí, odpověď přichází okamžitě: "Tohle je nejlepší tank na světě," říká.
Zároveň se netají tím, že tanky jsou čas od času poškozeny. Podrobnosti o přesném počtu ztrát jsou tajné, ale Officerstidningen se ptá na číslo, které kolovalo z vojenského sledovacího webu Oryx, jenž mapuje ukrajinské a ruské ztráty, jež lze potvrdit na obrázcích a videích. Tank Strv122 se tam objevuje devětkrát: jeden zcela zničený, dva poškozené a šest poškozených a opuštěných. Serhij odpovídá, že čísla jsou zavádějící - několik tanků se objevuje několikrát a že se velmi zaměřují na vyprošťování vozidel, která byla posádka nucena opustit. "Jedno číslo, které ale můžu uvést, je počet členů posádky, kteří zemřeli uvnitř tanku. Je to jen jeden, a to během dvou let služby", říká. Velitel tanku Bars dodává, že se nedá srovnávat se sovětským tankem: "V tomto případě máte reálnou šanci na přežití. Věříme ve švédskou kvalitu."
https://officerstidningen.se/ryssarna-h ... ra-fordon/
Zároveň se netají tím, že tanky jsou čas od času poškozeny. Podrobnosti o přesném počtu ztrát jsou tajné, ale Officerstidningen se ptá na číslo, které kolovalo z vojenského sledovacího webu Oryx, jenž mapuje ukrajinské a ruské ztráty, jež lze potvrdit na obrázcích a videích. Tank Strv122 se tam objevuje devětkrát: jeden zcela zničený, dva poškozené a šest poškozených a opuštěných. Serhij odpovídá, že čísla jsou zavádějící - několik tanků se objevuje několikrát a že se velmi zaměřují na vyprošťování vozidel, která byla posádka nucena opustit. "Jedno číslo, které ale můžu uvést, je počet členů posádky, kteří zemřeli uvnitř tanku. Je to jen jeden, a to během dvou let služby", říká. Velitel tanku Bars dodává, že se nedá srovnávat se sovětským tankem: "V tomto případě máte reálnou šanci na přežití. Věříme ve švédskou kvalitu."
https://officerstidningen.se/ryssarna-h ... ra-fordon/

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Re: Západní tanky na Ukrajině
Ukrajinští vojáci z 1. samostatného útočného pluku obdrželi tanky Abrams a nyní je vybavují dodatečnou ochranou. Ukrajina má v provozu několik desítek tanků Abrams. V roce 2023 začaly Spojené státy převádět 31 tanků M1A1 SA-UKR. Dne 17. října 2024 Austrálie oznámila převod tanků M1A1 Abrams ze svého arzenálu na Ukrajinu. V prosinci 2025 získaly tanky M1A1 Abrams převezené Austrálií dodatečnou ochranu proti drony a zúčastnily se bojů v Pokrovsku. Uvnitř mají také "ukrajinizovaný" ovládací panel. To by mělo zkrátit dobu výcviku ukrajinských tankistů, z nichž většina nemluví anglicky. Celkem Austrálie převedla na Ukrajinu 49 tanků M1A1, které australská armáda používala mezi lety 2007 a 2024 jako součást dvou obrněných pluků. Pro Ukrajinu je Polsko schopno tyto tanky opravit. Nedávno polská společnost Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne rozšířila svůj opravárenský závod na tanky Abrams otevřením nového výrobního závodu.
https://militarnyi.com/uk/news/1-j-oshp ... vy-frontu/
https://militarnyi.com/uk/news/1-j-oshp ... vy-frontu/

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Re: Západní tanky na Ukrajině
Vylepšování tanků Leopard 1A5
Ukrajinci si velmi pochvalují Leopard 1. Po provedených úpravách je to prý perfektní tank do tamních podmínek. 1. tankový prapor 5. těžké mechanizované brigády (5 ОВМБр) se v rozhovoru s Oboronka1 podělil o velmi zajímavé podrobnosti o ukrajinských tancích Leopard 1 a o některých vylepšeních kterými je vojáci osadili. Od samého začátku bylo plánováno, že brigáda bude plně vyzbrojena tanky Leopard 1A5. Jednotka obdržela bojová vozidla z různých evropských zemí. Před odesláním na Ukrajinu byly všechny tanky opraveny. "Máme tanky, které byly používány již v 70. a 80. letech - byť již mají palebný systém z Leopardu 2. Díky tomu můžeme pracovat na větší vzdálenosti mnohem efektivněji a přesněji," říká Vjačeslav Chodak, volací znak "Spartan", velitel roty 1. tankového praporu, který bojuje jako tankista již od ATO. Důstojník poznamenává, že s opačnou rychlostí Leopardu 26 km/h by ukrajinské jednotky mohly v prvních letech války mnohem efektivněji provádět útočné a obranné operace. "Kdybychom takové tanky měli v roce 2022, možná by to trochu změnilo průběh války. Nemuseli bychom se plížit 40 km/h na T-64 nebo T-72. Německá vozidla dosahují rychlosti až 63 km/h. Je to stejné jako při ústupu, kdy jsme se během protiútoku v Záporoží pod palbou stahovali v sovětských tancích couváním je s rychlostí 5 km/h," vzpomíná důstojník. Kromě vysoké mobility má tank rovněž dobré drážkované dělo ráže 105 mm. Pracuje s vysoce výbušnými fragmentačními, průbojnými a kumulativními granáty. Jednou z hlavních nevýhod Leopardu 1A5 byla absence automatického nabíječe. Z tohoto důvodu se posádka vozidla skládá ze čtyř, nikoli tří členů osádky, jako u sovětských tanků. V reálné bitvě však absence automatického nabíječe nebyla kritickým problémem. "Zjistili jsme, že nabíječ vystřelí projektil za 3-4 sekundy. S automatickým nabíječem to trvalo 6–8 sekund. To znamená, že v boji můžeme pracovat rychleji. Zároveň bez automatického nabíječe má tak malý tank mnohem více místa pro posádku a zásobník munice. Jedná se o 55 nábojů a mosazné nebo kovové nábojnice, v závislosti na typu munice," říká Chodak. Nyní některé tanky jednotky pracují z úkrytů jako samohybné dělostřelectvo. Jsou schopni podporovat pěchotu palbu na vzdálenost přibližně 12 km. Vjačeslav zdůrazňuje, že pokud sovětský tank potřebuje 6-7 výstřelů k efektivnímu zničení cíle z blízké pozice, pak přesnost Leopardu umožňuje zvládnout úkol za pouhé 3-4 výstřely. Tanky pracují hlavně na likvidaci úkrytů nebo živé síly protivníka, ale bylo již zaznamenáno zničení člunu se třemi okupanty na palubě, kteří se pokoušeli překročit řeku v Doněcké oblasti, a to přesným zásahem. Další část tanků jednotky je připravena k odražení masivního obrněného průlomu nepřítele. Ukrajinská armáda považuje německé tanky za velmi snadné na údržbu. Většina jejich komponent je modulární. Výměnu nebo opravu motoru lze provést přímo v terénu nedaleko frontové linie. Sovětské tanky musely být nakládány na transportní vozidla a posílány na opravu do továren. "Všechno v tanku je na rychlé uvolnění. Nemusíte nic dlouho rozebírat. Jen jsme zvedli kryt motorového prostoru, uvolnili šrouby, připevnili motor k jeřábu BREMky, vyndali jej a pak vložili nový. Pak stačí natankovat všechny potřebné oleje a tekutiny, nastartovat a může se jet. Všechno to trvá jen pár hodin," pokračuje Spartan.
Podle důstojníka se válka ve srovnání s rokem 2022 pro tankisty dramaticky změnila. Každá mise je speciální operace s mnohem větším rizikem, na které pracuje desítky lidí. "V roce 2022 jsem jel na misi v Pisky s otevřeným poklopem. Jen pár kilometrů před nepřítelem, když jsme projeli mostem kolem Doněcku, jsem vlezl dovnitř a přiblížil se. Pracoval jsem na cílech, otočili jsme se a klidně jeli zpět, a já jsem zase vylezl. Tehdy nebyly žádné drony," vzpomíná Vjačeslav. Drony donutily tankisty vzdát se obvyklého manévrového boje. Ochrana tanků na pozicích je nyní velmi podobná ochraně dělostřeleckých systémů. Tank je však navíc vybaven mnohem větší fyzickou ochranou. Pro tank je připravena uzavřená pozice, obvykle kaponier, který je pokryt maskovacími sítěmi nahoře. Na stranách je namontovaná síť "Rabica", která zachytává nepřátelské FPV drony. Tank je vybaven "grilem" na věži a motorový prostor je pokryt mřížemi i řetězy, které snižují poškození střepinami. Shora je "gril" překryt větvemi a sítěmi. Proto je pro posádku méně pohodlné nastupovat do tanku a pozorovat okolní terén. Samozřejmě, Leopard 1A5 byl posílen několika typy bloků dynamické ochrany (ERA), které jsou instalovány stejně jako u sovětských tanků – na horní a dolní přední části, na bocích a na věži. Kromě přední polosféry je však věž chráněna i ze stran a zezadu. Navíc jsou tyto boky obalené rozpletenými ocelovými lany, které směřují různými směry a tvarem připomínají "větve". Mezi tankisty byl tento koncept nazýván "Ježčí systém". Je velice účinný, jelikož zachytává FPV drony a odlamují listy rotorů těchto kvadrokoptér, které tak nemohou přinést výbušnou hlavici k pancíři tanku. Takto silná ochrana, díky níž tank nelze poznat ani zblízka, výrazně zvyšuje přežití bojového vozidla. "Jen v únoru jeden z našich tanků odolal 52 zásahům drony typu Molnija a konvenčními FPV drony. Nepřítel našel náš tank na pozici a začal na něj nepřetržitě útočit. Tank byl téměř celý den napadán. Jeden FPV tank zasáhl a na jeho místo nastoupil druhý. Pak přiletěl třetí a všechno se opakovalo. Rusové čekali, až posádka přiběhne k vozidlu, ale byli v úkrytu. Jakmile nastalo ticho, tankisté neváhali vyrazit za bílého dne, nastartovat motor a s tankem zmizet z dosahu nepřítele." říká Spartan. Další příběh souvisí s evakuací. Ukrajinský tank byl poškozen 6 km od frontové linie. Tankisté se rozhodli jej přivést s pomocí obrněného opravárenského a záchranného vozidla (BREM), aby jej získali zpátky. Operace byla provedena ráno, kdy se objevila mlha. Když však BREM dorazil k poškozenému tanku, mlha se rychle rozplynula. "Spolu s tím vyprošťovacím tankem dorazily ruské KABy a palba z děl, pak FPV drony a pak se přidaly i Grady. Každopádně přišli naši, chytli ho BREM a vytáhli ven. Během evakuace se drony pokusily zasáhnout motor BREMu, ale díky elektronickému boji (EW) se drony dostaly jen mezi něj a tank, což zachránilo obě vozidla," říká velitel roty.
Aby bylo možné pochopit situaci během boje, velitel a řidič bojového vozidla potřebují lepší výhled. Obvykle jsou bojové operace tanků koordinovány díky dronům. Operátor UAV předává veliteli směr pohybu, informace o překážkách a nepříteli, který se může na jeho cestě objevit. Drony však mohou být poblíž čáry dotyku rušeny a někdy tak zůstává osádka odkázaná jen na vlastní síly. Velitel 1. tankového praporu navrhl vybavit tanky kamerami, které by jim umožnily vidět 360 stupňů kolem. Díky tomu se dokáže velitel během boje lépe orientovat, varuje řidiče před překážkami a sleduje přibližující se FPV drony. Armáda se obrátila na Nadaci Serhije Prytuly, která přidělila finanční prostředky na realizaci tohoto projektu. "Myšlenka byla nainstalovat čtyři termokamery ve čtyřech směrech zorného pole. Umožňují vám vidět pohyby v noci, které se odehrávají ze strany a zezadu. Systém sám se skládá ze čtyř kamer a jednoho 10palcového monitoru, přes který velitel sleduje vše, co se kolem děje," říká Oleh, důstojník praporu odpovědný za vylepšení tanků. Kamery byly instalovány na "grilu" a pro lepší spolehlivost jsou informace z nich přenášeny do věže pomocí kabelů. Díky terminálům Starlink instalovaným na každém tanku se záběry z kamer nahrávají na velitelské stanoviště praporu, kde jsou velící důstojníci schopni efektivněji pomáhat veliteli tanku při plnění jeho úkolu a varovat posádku před blížícími se nepřátelskými drony. V současné době je těmito systémy vybavováno prvních 10 tanků Leopard 1A5. Jedna takováto sada stojí jen asi 40 000 hřiven (19 600 Kč). Prapor již plánuje instalaci dalších kamer pro řidiče. Současně 1. tankový prapor 5. obrněné brigády pracuje na několika dalších vylepšeních vlastních tanků, ale podrobnosti těchto o těchto projektech zatím nebyly zveřejněny. Důstojníci 1. tankového praporu Vjačeslav a Oleh zdůrazňují, že technické inovace a taktika ukrajinských tankistů často překvapují evropské protějšky a stávají se důvodem k významným zlepšením a modernizacím. Například zástupci německého koncernu Rheinmetall byli ohromeni efektivitou použití Leopardu 1A5 z uzavřených pozic. Jednotka již čeká na výsledky testů nové belgické věže Cockerill 3105 pro Leopard 1 na Ukrajině. Umožní vám zasáhnout nepřítele z uzavřených pozic ne na 12, ale až na 18 km.
https://oboronka.mezha.ua/ukrajinski-le ... nt-310045/
Ukrajinci si velmi pochvalují Leopard 1. Po provedených úpravách je to prý perfektní tank do tamních podmínek. 1. tankový prapor 5. těžké mechanizované brigády (5 ОВМБр) se v rozhovoru s Oboronka1 podělil o velmi zajímavé podrobnosti o ukrajinských tancích Leopard 1 a o některých vylepšeních kterými je vojáci osadili. Od samého začátku bylo plánováno, že brigáda bude plně vyzbrojena tanky Leopard 1A5. Jednotka obdržela bojová vozidla z různých evropských zemí. Před odesláním na Ukrajinu byly všechny tanky opraveny. "Máme tanky, které byly používány již v 70. a 80. letech - byť již mají palebný systém z Leopardu 2. Díky tomu můžeme pracovat na větší vzdálenosti mnohem efektivněji a přesněji," říká Vjačeslav Chodak, volací znak "Spartan", velitel roty 1. tankového praporu, který bojuje jako tankista již od ATO. Důstojník poznamenává, že s opačnou rychlostí Leopardu 26 km/h by ukrajinské jednotky mohly v prvních letech války mnohem efektivněji provádět útočné a obranné operace. "Kdybychom takové tanky měli v roce 2022, možná by to trochu změnilo průběh války. Nemuseli bychom se plížit 40 km/h na T-64 nebo T-72. Německá vozidla dosahují rychlosti až 63 km/h. Je to stejné jako při ústupu, kdy jsme se během protiútoku v Záporoží pod palbou stahovali v sovětských tancích couváním je s rychlostí 5 km/h," vzpomíná důstojník. Kromě vysoké mobility má tank rovněž dobré drážkované dělo ráže 105 mm. Pracuje s vysoce výbušnými fragmentačními, průbojnými a kumulativními granáty. Jednou z hlavních nevýhod Leopardu 1A5 byla absence automatického nabíječe. Z tohoto důvodu se posádka vozidla skládá ze čtyř, nikoli tří členů osádky, jako u sovětských tanků. V reálné bitvě však absence automatického nabíječe nebyla kritickým problémem. "Zjistili jsme, že nabíječ vystřelí projektil za 3-4 sekundy. S automatickým nabíječem to trvalo 6–8 sekund. To znamená, že v boji můžeme pracovat rychleji. Zároveň bez automatického nabíječe má tak malý tank mnohem více místa pro posádku a zásobník munice. Jedná se o 55 nábojů a mosazné nebo kovové nábojnice, v závislosti na typu munice," říká Chodak. Nyní některé tanky jednotky pracují z úkrytů jako samohybné dělostřelectvo. Jsou schopni podporovat pěchotu palbu na vzdálenost přibližně 12 km. Vjačeslav zdůrazňuje, že pokud sovětský tank potřebuje 6-7 výstřelů k efektivnímu zničení cíle z blízké pozice, pak přesnost Leopardu umožňuje zvládnout úkol za pouhé 3-4 výstřely. Tanky pracují hlavně na likvidaci úkrytů nebo živé síly protivníka, ale bylo již zaznamenáno zničení člunu se třemi okupanty na palubě, kteří se pokoušeli překročit řeku v Doněcké oblasti, a to přesným zásahem. Další část tanků jednotky je připravena k odražení masivního obrněného průlomu nepřítele. Ukrajinská armáda považuje německé tanky za velmi snadné na údržbu. Většina jejich komponent je modulární. Výměnu nebo opravu motoru lze provést přímo v terénu nedaleko frontové linie. Sovětské tanky musely být nakládány na transportní vozidla a posílány na opravu do továren. "Všechno v tanku je na rychlé uvolnění. Nemusíte nic dlouho rozebírat. Jen jsme zvedli kryt motorového prostoru, uvolnili šrouby, připevnili motor k jeřábu BREMky, vyndali jej a pak vložili nový. Pak stačí natankovat všechny potřebné oleje a tekutiny, nastartovat a může se jet. Všechno to trvá jen pár hodin," pokračuje Spartan.
Podle důstojníka se válka ve srovnání s rokem 2022 pro tankisty dramaticky změnila. Každá mise je speciální operace s mnohem větším rizikem, na které pracuje desítky lidí. "V roce 2022 jsem jel na misi v Pisky s otevřeným poklopem. Jen pár kilometrů před nepřítelem, když jsme projeli mostem kolem Doněcku, jsem vlezl dovnitř a přiblížil se. Pracoval jsem na cílech, otočili jsme se a klidně jeli zpět, a já jsem zase vylezl. Tehdy nebyly žádné drony," vzpomíná Vjačeslav. Drony donutily tankisty vzdát se obvyklého manévrového boje. Ochrana tanků na pozicích je nyní velmi podobná ochraně dělostřeleckých systémů. Tank je však navíc vybaven mnohem větší fyzickou ochranou. Pro tank je připravena uzavřená pozice, obvykle kaponier, který je pokryt maskovacími sítěmi nahoře. Na stranách je namontovaná síť "Rabica", která zachytává nepřátelské FPV drony. Tank je vybaven "grilem" na věži a motorový prostor je pokryt mřížemi i řetězy, které snižují poškození střepinami. Shora je "gril" překryt větvemi a sítěmi. Proto je pro posádku méně pohodlné nastupovat do tanku a pozorovat okolní terén. Samozřejmě, Leopard 1A5 byl posílen několika typy bloků dynamické ochrany (ERA), které jsou instalovány stejně jako u sovětských tanků – na horní a dolní přední části, na bocích a na věži. Kromě přední polosféry je však věž chráněna i ze stran a zezadu. Navíc jsou tyto boky obalené rozpletenými ocelovými lany, které směřují různými směry a tvarem připomínají "větve". Mezi tankisty byl tento koncept nazýván "Ježčí systém". Je velice účinný, jelikož zachytává FPV drony a odlamují listy rotorů těchto kvadrokoptér, které tak nemohou přinést výbušnou hlavici k pancíři tanku. Takto silná ochrana, díky níž tank nelze poznat ani zblízka, výrazně zvyšuje přežití bojového vozidla. "Jen v únoru jeden z našich tanků odolal 52 zásahům drony typu Molnija a konvenčními FPV drony. Nepřítel našel náš tank na pozici a začal na něj nepřetržitě útočit. Tank byl téměř celý den napadán. Jeden FPV tank zasáhl a na jeho místo nastoupil druhý. Pak přiletěl třetí a všechno se opakovalo. Rusové čekali, až posádka přiběhne k vozidlu, ale byli v úkrytu. Jakmile nastalo ticho, tankisté neváhali vyrazit za bílého dne, nastartovat motor a s tankem zmizet z dosahu nepřítele." říká Spartan. Další příběh souvisí s evakuací. Ukrajinský tank byl poškozen 6 km od frontové linie. Tankisté se rozhodli jej přivést s pomocí obrněného opravárenského a záchranného vozidla (BREM), aby jej získali zpátky. Operace byla provedena ráno, kdy se objevila mlha. Když však BREM dorazil k poškozenému tanku, mlha se rychle rozplynula. "Spolu s tím vyprošťovacím tankem dorazily ruské KABy a palba z děl, pak FPV drony a pak se přidaly i Grady. Každopádně přišli naši, chytli ho BREM a vytáhli ven. Během evakuace se drony pokusily zasáhnout motor BREMu, ale díky elektronickému boji (EW) se drony dostaly jen mezi něj a tank, což zachránilo obě vozidla," říká velitel roty.
Aby bylo možné pochopit situaci během boje, velitel a řidič bojového vozidla potřebují lepší výhled. Obvykle jsou bojové operace tanků koordinovány díky dronům. Operátor UAV předává veliteli směr pohybu, informace o překážkách a nepříteli, který se může na jeho cestě objevit. Drony však mohou být poblíž čáry dotyku rušeny a někdy tak zůstává osádka odkázaná jen na vlastní síly. Velitel 1. tankového praporu navrhl vybavit tanky kamerami, které by jim umožnily vidět 360 stupňů kolem. Díky tomu se dokáže velitel během boje lépe orientovat, varuje řidiče před překážkami a sleduje přibližující se FPV drony. Armáda se obrátila na Nadaci Serhije Prytuly, která přidělila finanční prostředky na realizaci tohoto projektu. "Myšlenka byla nainstalovat čtyři termokamery ve čtyřech směrech zorného pole. Umožňují vám vidět pohyby v noci, které se odehrávají ze strany a zezadu. Systém sám se skládá ze čtyř kamer a jednoho 10palcového monitoru, přes který velitel sleduje vše, co se kolem děje," říká Oleh, důstojník praporu odpovědný za vylepšení tanků. Kamery byly instalovány na "grilu" a pro lepší spolehlivost jsou informace z nich přenášeny do věže pomocí kabelů. Díky terminálům Starlink instalovaným na každém tanku se záběry z kamer nahrávají na velitelské stanoviště praporu, kde jsou velící důstojníci schopni efektivněji pomáhat veliteli tanku při plnění jeho úkolu a varovat posádku před blížícími se nepřátelskými drony. V současné době je těmito systémy vybavováno prvních 10 tanků Leopard 1A5. Jedna takováto sada stojí jen asi 40 000 hřiven (19 600 Kč). Prapor již plánuje instalaci dalších kamer pro řidiče. Současně 1. tankový prapor 5. obrněné brigády pracuje na několika dalších vylepšeních vlastních tanků, ale podrobnosti těchto o těchto projektech zatím nebyly zveřejněny. Důstojníci 1. tankového praporu Vjačeslav a Oleh zdůrazňují, že technické inovace a taktika ukrajinských tankistů často překvapují evropské protějšky a stávají se důvodem k významným zlepšením a modernizacím. Například zástupci německého koncernu Rheinmetall byli ohromeni efektivitou použití Leopardu 1A5 z uzavřených pozic. Jednotka již čeká na výsledky testů nové belgické věže Cockerill 3105 pro Leopard 1 na Ukrajině. Umožní vám zasáhnout nepřítele z uzavřených pozic ne na 12, ale až na 18 km.
https://oboronka.mezha.ua/ukrajinski-le ... nt-310045/

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Re: Západní tanky na Ukrajině
Zajímavé. Vlastně se leopard 1 dostává do situace, pro kterou byl kdysi plánován. Jeho hlavní ideou bylo, že sice nemá pancíř, aby odolal palbě, ale musí být schopen se poškození vyhnout a to jak aktivně, tedy ničením nepřítele na dálku tak pasivně, být pohyblivý a hůře detekovatelný. V Ukrajině všechny tyto dobré stránky zužitkovává a slabou ochranu nahrazuje přídavnou ochranou proti hlavnímu nebezpečí útočným dronům.

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Re: Západní tanky na Ukrajině
Nejvíc mě asi baví ta část jak Vjačeslav Chodak, volací znak "Spartan", nadšeně hovoří o snadné výměně motoru v polních podmínkách. Vždycky si vzpomenu, jak se před mnoha lety tady na Palbě lidi hádali, zda je lepší powerpack nebo klasické sovětské řešení pohonu.
Obecně mi ten stařičký Leopard 1 přijde vlastně jako až překvapivě nadčasový tank (hlavně se všemi těmi vylepšeními), navíc ve skladech jich je pořádná hromada, tak je asi uvidíme čím dál častěji - s tím jak se budou spotřebovávat zásoby modernějších protějšků.
Obecně mi ten stařičký Leopard 1 přijde vlastně jako až překvapivě nadčasový tank (hlavně se všemi těmi vylepšeními), navíc ve skladech jich je pořádná hromada, tak je asi uvidíme čím dál častěji - s tím jak se budou spotřebovávat zásoby modernějších protějšků.

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Re: Západní tanky na Ukrajině
Jj to si taky vzpomínám, jak to tu nebylo částí diskutujících bráno jako nějaké významné plus v konstrukci tanku. Včetně schopnosti rychlejšího couvání, kterou v článku taky zmiňuje jako velmi klíčovou vlastnost. Celkově máme díky válce v Ukrajině možnost konstatovat, že tzv. západní tanková škola se ukázala jako životaschopnější, než sovětská/ruská.

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Re: Západní tanky na Ukrajině
52 zásahů a pořád jel dál. Ukrajinský Leopard šokoval ruské operátory dronů
https://www.armyweb.cz/clanek/video-52- ... tory-dronu
https://www.armyweb.cz/clanek/video-52- ... tory-dronu

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Re: Západní tanky na Ukrajině
Tak asi hlavně záleží, zda je k dispozici dost powerpaků na výměnu. To je, protože je tam lifruje celá Evropa, takže je jednodušší celek vyměnit. Kdyby jich dost nebylo a musely by se opravovat nebo vyměňovat součástky, byla by situace opačná. A pokud dobře chápu ten zdrojový článek, nepoužívají je snad ani jako tanky, ale pro palebnou podporu. Ve které se osvědčily - ale to je všechno. Nepřipadá mi, že by zrovna tenhle případ ukazoval lepší vlastnosti západní tankové školy.Dzin píše: ↑9/4/2026, 10:21 Jj to si taky vzpomínám, jak to tu nebylo částí diskutujících bráno jako nějaké významné plus v konstrukci tanku. Včetně schopnosti rychlejšího couvání, kterou v článku taky zmiňuje jako velmi klíčovou vlastnost. Celkově máme díky válce v Ukrajině možnost konstatovat, že tzv. západní tanková škola se ukázala jako životaschopnější, než sovětská/ruská.
Re: Západní tanky na Ukrajině
powerpack se pochopitelně rovněž opravuje. Ale neopravuje se přímo na frontě, ale v zázemí.










