Zdravím.
Nalezl jsem informace o tom, že "basa" se na vojně nasluhovala. Ale zároveň, že vysoký funkcionář jí mohl odpustit, takže i provinilí vojáci opouštěli vojnu v běžném termínu. Jak to tedy prosím bylo?
Basa v kasínu
Re: Basa v kasínu
Když jsem byl na vojně u 4 pohr.brigády Znojmo (1969-1971) tam jedn můj pramazák , který nadsluhoval asi 3 měsíce,byl jsem s ním na brigádní ošetřovně a on si už tykal velitelem brigády (plk.), když to odsloužil . Tak se stavil v nebližší hospodě a dopadlo to tak , že tam dobouchal nějakýho podporučíka od " armády" . Byl předvené k veliteli brigády , ten zvedl telefon , zavolal pohotovostního řidiče a nějakýho praporčíka a nařídil oboun , že ho mají dovést domů na severní Moravu

Re: Basa v kasínu
Přičemž se odcházelo dříve než poslední den v měsíci, ale nadsluha se počítala až od prvního.
Pro příkl. se mohlo odcházet třeba 25., a pokud voják nadsluhoval dejme tomu týden, tak ve skut. byl propuštěn až 7., tedy 12 dnů po ostatních.
Jednou se dokonce šlo do civilu už 19. března, kvůli sjezdu KSČ, takže... nadsluha byla včetně té doby od 19. až do konce toho března...
Pro příkl. se mohlo odcházet třeba 25., a pokud voják nadsluhoval dejme tomu týden, tak ve skut. byl propuštěn až 7., tedy 12 dnů po ostatních.
Jednou se dokonce šlo do civilu už 19. března, kvůli sjezdu KSČ, takže... nadsluha byla včetně té doby od 19. až do konce toho března...
"Ivane, Ivane. Ty palice medvědí. Nic jsi nepochopil!" Dědeček Hříbeček
- palo satko
- Kapitán

- Příspěvky: 2628
- Registrován: 16/9/2013, 17:59
- Bydliště: Pezinok, Slovensko
Re: Basa v kasínu
Bol som na ZVS v Přaslaviciach. Tam to nadsluhovanie basy velitel vyriešil nasledovne. Do pripravenych V3S nastupili ti čo končili normalne a odviezli ich do Olomouca na stanicu. Ked auta odišli, dal si zavolat "basistov" a povedal im nech sa pobalia a odidu domom vo vlastnej režii. Ti chalani to asi tušili, lebo boli pobaleni a za chvilu už išli peši hore cestou na Kocandu.

Re: Basa v kasínu
Už si toho moc nepamatuji, do stovky mi už moc neschází. Za odcházející do civilu ručila ještě nějakou dobu (24h?) armáda, takže když se čerství "civilové" měli kde odvázat (a že se namazali a pořádně si zařádili, si buďte jisti), řešila mimořádnou událost armáda. Výjezd hotovosti, rvačka s opilými, jejich zavření do basy, udělení trestu, opětné vystrojení, nasloužení trestu, opětné propuštění. Takže se to řešívalo taky tak, že se do civilu propouštělo v době, kdy už byly nejmíň hodinu cesty od posádky (a nejmíň hodinu cesty k nádraží) pozavírány všechny hospody. My šli do civilu ve dvě ráno. A je zajímavé, že byli lidi, kteří dobu od večerky do propuštění prospali. Pak samozřejmě vstali daleko rychleji než při poplachu.



