pjaro77 píše: ↑11/3/2025, 21:54
K poslednému odstavcu - ako si predstavuješ budúcu vojnu ? Minulá vojna sú masívne útoky obrnených brigád.
Ja som pochopil budúcu vojnu tak, že sa bude bojisko robotizovať. Ostreľovanie raketami, okrídlenými strelami na veľkú diaľku a tiež používanie malých mršiek v roli riadenej PTRS/RPG a mikrobombardéra nezanikne len bude viac a viac autonomne.
Drony prídu do mody aj v roli stíhacieho letectva.
Odpovím ti v první řadě bohužel otázkou. Jak jsi si představoval současnou válku?
Protože, bylo v ní téměř všechno. Výsadkové, respektive aeromobilní údery, záškodnické akce, boj na zdrženou, střety obrněných sil, tradiční zbraňové systémy, drony (to že budou na bojíte patřit bylo vysoce pravděpodobné od Karabachu), jak vysoce mobilní, tak statické operace. Ukázala se síla i slabiny jednotlivých systémů, můžeme vidět jisté trendy a vývoj. Ale do podoby příštích konfliktů nám to otevírá jen velmi úzký náhled.
Pokud by Rusové měli trochu lepší plánování, víc se zaměřili na konkrétní aspekty výbavy a vedení svých výsadkových sil, a samozřejmě i to válečné štěstí - Ukrajinci by hbitě nereagovali a hrdinsky se nedrželi v několika klíčových střetech. Mohl být Kyjev v prvních dnech ruský a ti co dnes bez okolků obdivují drony, by do každé rodiny chtěli paragána.
Nestalo se. Příští válka bude záležet na čase, místě, situaci, výbavě, taktikách obou stran a schopnostech nutit protistranu hrát podle mých pravidel. Ukrajinci ukázali sílu když rozhýbali frontu. Tak se Rusové zakopali. Klasické drony jsou v extrémní míře rušeny, tak se začaly používat ty s optickými vlakny. Přesto Ukrajinci stále jako nejlepší systémy na zastavení těžkých formací soupeře hodnotí PTŘS, miny, vlastní těžší techniku a dělostřelectvo. Respektive ideálně jejich mix, drony slouží jako průzkum a lov lehčích kusů, případně dokončování poškozené techniky.
Tahle válka kombinuje 1 i 2 světovou, do toho z fleku přilévá aktualizované poučky studenoválečné a do mixéru hází dosud nevídané schopnosti průzkumu, situačního povědomí, propojenosti sil a velmi přesného bodového ničení slabších cílů skrz drony.
Zatím se zdá, že obě strany se stále perou s tím jak to co nejlépe využít. Což neznamená, že v příští válce na to někdo nepřijde, postaví silný mix, dobrou taktiku a nevytře soupeři zrak podobným stylem, jak se to povedlo Němcům Blitzkriegem.
Další válka klidně může v některých fázích být jen přestřelování se přesnou municí dlouhého dosahu, snaha o získání vzdušné nadvlády, nebo masivní kybernetické, psychologické a teroristické útoky s cílem tím soustředěným efektem rozvrátit soupeřovu vůli a jeho schopnosti jakýkoliv konflikt vůbec vést. A pak klidně zas pro změnu může dojít na vysoce dynamické souboje mechanizovaných formací, kde mezi tím vším budou poletovat hejna dronů jak s ofenzivní, tak defenzivní paletou úkolů.
Suma sumárum. Konflikt na Ukrajině ukazuje do budoucího vývoje zkrátka jen to, že válčení se opět stalo komplexnější, a my musíme do struktury sil zařadit více nových ofenzivních i defenzivních schopnosti. Roli bude hrát network centric warfare, man-machine teaming, umělá inteligence, drony, ale stejně tak i ty "konvenční" schopnosti, které budou navýšeny o nové technologie. Je i není to revoluce. Spíše další evoluční krok.
A vítězit bude ten kdo se dokáže nejen rychle adaptovat, ale kdo vytvoří funkčnější mix sil, nové modely bojové činnosti a taktiky, kdo dokáže vmanévrovat soupeře do hry ve které má navrch. No a pak ty aspekty jako společenská koheze, průmysl, ochota bojovat, politika, geografie... Válčení je nejkomplexnější lidská činnost. Predikovat přesnou podobu dalšího konfliktu (který by se mohl týkat i nás) je na hranici nemožného a proto se teď imho v podstatě veškeré vojenské síly světa snaží o rychlý návrat k vševojskovosti, přípravu na široké spektrum scénářu a brainstorming jak vytvořit se současnou paletou technologií funkční celek použitelný na bojišti tak, aby maximalizoval vlastní vnímané silné stránky na základě kritérií národních potřeb.
Proto opatrně s házením přes palubu těch "legacy systémů". Nově technologie jsou jen další částí vševojskové armády. A vševojsková armáda je jen jedna z částí odolné obrany.