Protidronové rušičky a systémy EW

Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Protidronové rušičky a systémy EW

Příspěvek od Rase »

BUKOVEL.jpg

Protidronová rušička Bukovel

Ukrajinský protidronový systém elektronického boje Bukovel-AD (Буковель-AD) vyvinula v roce 2015 ukrajinská společnost Proximus. Je navržen tak, aby detekoval bezpilotní letouny (UAV) na vzdálenost až 100 km a rušil přenos dat mezi dronem a jeho obsluhou na 20 km. Dokáže blokovat polohovací systémy GPS, GLONASS, Galileo a Beidou. Pokud jde o samotné drony, tak Bukovel dokáže čelit těmto typům UAV: Nano, Micro, CR, SR, MR a vyčkávací munici. Systém lze namontovat na různá vozidla i na pozemní stativ. nejčastěji jsou k vidění na automobilech Toyota Hilux nebo Ford Ranger. Příprava na nasazení systému trvá dvě minuty a dokáže být v provozu celé dny (24/7). Ukrajinské ozbrojené síly použily Bukovel-AD ve válce na Donbase k sestřelování ruských dronů Orlan-10. Krom několika stovek úspěšných zásahů je zaznamenána rovněž jedna ztráta. V květnu 2023 se objevilo video zachycující systém zpozorovaný ruským průzkumným dronem a později zničený Lancetem 3. Krom ukrajinské armády je provozuje rovněž Maroko.

Zdroj:
https://en.wikipedia.org/wiki/Bukovel_( ... ft_system)
https://www.ukrspecexport.com/uploads/r ... _PRINT.pdf
https://twitter.com/front_ukrainian/sta ... 1092696453

Vreretýstřižek.JPG
10.jpg
Ukranian-Bukovel-AD.jpg
Naposledy upravil(a) Rase dne 29/7/2024, 15:15, celkem upraveno 1 x.
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Protidronové rušičky Bukovel

Příspěvek od Rase »

Ukrajinské systémy elektronického boje podle mluvčího armády zastavily na 8 000 ruských dronů, a to za pouhý týden.

Podle zprávy velitele ukrajinských pozemních sil generála Oleksandra Pavljuka ukrajinské jednotky elektronického boje (EW) během týdne od 18. do 24. července úspěšně narušily 7 916 ruských průzkumných a FPV dronových misí. Tato zpráva podtrhuje rostoucí sílu ukrajinského elektronického boje, který byl dříve v ukrajinské armádě relativně slabý. Zpráva zároveň ukazuje rozsah používání ruských dronů, které nyní dosahují 1 000 kusů denně. Rozdělení zmařených misí zahrnuje 4 313 dronů s pevnými křídly a 3 603 dronů typu FPV. Ukrajinské jednotky EW a elektronické zpravodajské jednotky navíc ve stejném období identifikovaly 43 nepřátelských stanic elektronického boje. Generál Pavliuk vyjádřil své poděkování jednotkám EW za jejich neustálé a efektivní bojové nasazení. Zdůraznil klíčovou roli těchto jednotek při záchraně životů ukrajinských vojáků, zajištění pozic a výzbroje a umožnění ukrajinským silám úspěšně plnit obranné i útočné úkoly. "Zachraňujete životy našich bratrů a sester ve zbrani, chráníte naše pozice a výzbroj a umožňujete našim jednotkám úspěšně dokončit jejich obranné a útočné mise," uvedl Pavljuk.

https://www.pravda.com.ua/eng/news/2024 ... /index.amp

IMG_3732.png
IMG_3732.png (166.44 KiB) Zobrazeno 2516 x
IMG_3730.jpeg
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
HONZIK11
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5493
Registrován: 16/11/2014, 19:51

Re: Protidronové rušičky a systémy EW

Příspěvek od HONZIK11 »

Az to vsechno zkonci a nekdo ty spadle drony posbira ,tak jich bude celkem pekna kupa 10x vetsi nez chalupa. Desetitisice az statisice dronu. To bude dronu na trhu pres Ukrajinske Aukro.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16684
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Protidronové rušičky a systémy EW

Příspěvek od Zemakt »

Neřekl bych, oni je před tím rusácké pakáži vrátí.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Protidronové rušičky a systémy EW

Příspěvek od Rase »

Jde navíc o natolik jednorázový produkt, že i kdyby válka hned teď, z ničeho nic skončila, tak se stejně vyplácají někde v Africe nebo při ukázkách spojeneckým armádám. Ona ani ta životnost použitých materiálů nebude u FPV dronů zrovna nějak úžasná, že by je mělo smysl držet ve skladech. Osobně dost souhlasím s názorem jednoho ukrajinského vojáka, který řekl, že FPV drony jsou teď velkou hrozbou, ale časem se na ně najde protizbraň a pěchota se zase vrátí ke své práci. S tím dost souhlasím a byť třeba nevymizí úplně, tak bude jejich role upozaděnější. Podle mě se válka v budoucnosti povede trochu jinak, jak je ale otázkou.
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
seabee
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4648
Registrován: 18/7/2013, 18:59

Re: Protidronové rušičky a systémy EW

Příspěvek od seabee »

Rase píše: 29/7/2024, 19:58 Jde navíc o natolik jednorázový produkt, že i kdyby válka hned teď, z ničeho nic skončila, tak se stejně vyplácají někde v Africe nebo při ukázkách spojeneckým armádám. Ona ani ta životnost použitých materiálů nebude u FPV dronů zrovna nějak úžasná, že by je mělo smysl držet ve skladech. Osobně dost souhlasím s názorem jednoho ukrajinského vojáka, který řekl, že FPV drony jsou teď velkou hrozbou, ale časem se na ně najde protizbraň a pěchota se zase vrátí ke své práci. S tím dost souhlasím a byť třeba nevymizí úplně, tak bude jejich role upozaděnější. Podle mě se válka v budoucnosti povede trochu jinak, jak je ale otázkou.
Tragická bude především životnost baterií - pár nabití, kvůli operativnosti rychlonabíjení, které životnost ještě víc zkracuje a pak šup do odpadu - pochybuju, že má Rusko nebo Ukrajina vybudovanou sběrnou síť a recyklační provozy. Takže další bod pro ekologickou katastrofu ve vrontových a "denacifikovaných " územích.
Slyší-li nechápaví, podobají se hluchým.
Hérakleitos z Efesu, zvaný Skoteinos (Temný – asi 544-484 př.n.l.),
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Protidronové rušičky a systémy EW

Příspěvek od Rase »

V posledních dnech se nebývale zvýšila účinnost Ukrajinských systémů EW v boji proti ruským Šáhedům. Dostali se z méně než 20 % na zhruba dvojnásobek. Bude tedy zajímavé sledovat, jak rychle se dostanou na hodnotu řekněme 80 %. Dnes ráno bylo kupříkladu oznámeno, že proti Ukrajině bylo (patrně včera večer) vysláno 135 dronů, z toho 80 sestřeleno konvenčními prostředky, 44 pomocí EW a další 2 odletěly zpět do Běloruska.

IMG_4973.jpeg
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Protidronové rušičky a systémy EW

Příspěvek od Rase »

Za včerejšek se podařilo sundat víc ruských dronů pomocí EW než konvenčními zbraněmi. Konkrétně 46 ku 42.

https://twitter.com/NOELreports/status/ ... 7125444094
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Protidronové rušičky a systémy EW

Příspěvek od Rase »

Le Monde píše, že ukrajinské ozbrojené síly se s pomocí systémů elektronického boje (EW) naučily měnit souřadnice nepřátelských bezpilotních letounů Šáhed a přesměrovávat je zpět do Ruska a Běloruska. Díky "spoofingu" jen ve dnech 24. – 26. listopadu do Běloruska vletělo 43 ruských útočných dronů.

https://twitter.com/wartranslated/statu ... 7630371311

IMG_5786.png
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Protidronové rušičky a systémy EW

Příspěvek od Rase »

Momentálně čelila ukrajinská energetická soustava těžkému útoku. Na Ukrajinu bylo odpáleno 93 střel a 200 dronů (povětšinou Šáhedy). Celkem mělo být sestřeleno 81 střel (11 sundaly F-16), 80 dronů a dalších 105 potlačeno pomocí EW. V tabulce níže se udává 94 střel a 193 dronů - počty možná jsou upřesněnější. Hlavní ale je, že PVO a EW fungují velmi dobře i proti takto masivnímu útoky. Nyní měly být nasazeny i severokorejské balistické střely a stíhačky F-16 v roli "létajícího PVO".

https://twitter.com/Gerashchenko_en/sta ... 5926657511
https://twitter.com/clashreport/status/ ... 0264716635
https://twitter.com/ZelenskyyUa/status/ ... 1715450308

Geq-LBFWoAA2jv2.jpg
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
HONZIK11
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5493
Registrován: 16/11/2014, 19:51

Re: Protidronové rušičky a systémy EW

Příspěvek od HONZIK11 »

Rad bych tomu veril. Regiony jsou po tme.
A dnesni urgentni zadost od Minister of Foreign Affairs of Ukraine

Masivní ruský raketový útok na Ukrajinu dnes ráno, primárně zaměřený na energetický systém. Rusko nás chce připravit o energii. Místo toho ho musíme zbavit prostředků teroru. Znovu opakuji svou výzvu k urychlenému dodání 20 systémů protivzdušné obrany NASAMS, HAWK nebo IRIS-T.

Prostredky teroru mohou znicit ,paklize znici NOSICE . Jinak ne.
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Protidronové rušičky a systémy EW

Příspěvek od Rase »

Ukrajinské systémy elektronického boje se staly účinnějšími proti ruským raketám Kinžal, takže zásahy jsou méně časté, informuje Suspilne s odvoláním na zdroje z generálního štábu. Rychlejší rakety jsou náchylnější k rušení, vysvětlili úředníci. Rusko již utratilo v boji proti elektronickému rušení (EW) nejméně 1,5 miliardy dolarů a bylo nuceno vybavit střely a Šahedy drahými anténami CRPA v hodnotě 10 000 až 17 000 dolarů za kus.

https://twitter.com/noelreports/status/ ... 0953066870

IMG_1141.jpeg
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Protidronové rušičky a systémy EW

Příspěvek od Rase »

Díky nasazení systému REB "Lima" se za první tři měsíce letošního roku podařilo zneškodnit 26 ruských aerobalistických raket Ch-47M2 "Kinžal". Informovala o tom ukrajinská společnost Cascade Systems, která systém vyvinula.

Celkově bylo od začátku používání tohoto strategického systému elektronického boje eliminováno již 58 Kinžalů. Klíčové výsledky za I. čtvrtletí: 33 odchýlených střel s plochou dráhou letu. Více než 10 000 zneškodněných dronů. Úspěšnost přes 98 % při eliminaci řízených leteckých bomb (KAB) v zónách působení systému. Integrace "Limy" do systému protivzdušné obrany vytváří dodatečnou obrannou linii. To umožňuje likvidovat drony a rakety, které již překonaly vnější prstenec zachycení. "Lima prokázala svou účinnost proti 12- a 16kanálovým CRPA anténám, kterými jsou v současnosti vybaveny ruské drony, bomby KAB i křižující a balistické rakety," uvedl zástupce vojenské jednotky "Noční hlídka", která systém provozuje. Komplex blokuje satelitní navigaci a kriticky narušuje navádění vysoce přesných zbraní protivníka. Umožňuje neplýtvat nedostatkovými raketami protivzdušné obrany na každou hrozbu. Slouží jako pojistka pro palebné prostředky během masivních útoků.

https://www.facebook.com/share/p/18dyLE ... tid=wwXIfr
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 11849
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Protidronové rušičky a systémy EW

Příspěvek od Lord »

Bolševici už v Rusku u moci dávno nejsou, nelze to brát doslova, ne :)
Ale metody, mentalita a imperiální ambice se v mnoha ohledech vrátily.
Ne úplně stejně, ale přizpůsobené moderní době a válečnému stavu.

REAKCE na vlákno a dále související.
viewtopic.php?p=491562#p491562

Jak se píše jinde, k omezování internetu prý dochází kvůli přípravě k další mobilizaci.
Aby zabránili šíření protiválečných nálad a potenciálním vzpourám, které by mohly nastat v případě další vlny mobilizace.
Od března 2026 získal regulátor Roskomnadzor pravomoc izolovat ruský segment internetu.


OPATŘENÍ PROTI DRONŮM

Ruské úřady oficiálně zdůvodňují omezení (např. vypínání mobilních dat v Moskvě) jako ochranu před ukrajinskými drony, které využívají mobilní sítě k navigaci.
Což jak je rozebíráno moc nefunguje, když dají Ukrajinci do dronů zahraniční SIM karty.

Ale ono pravděpodobně postupně dojde k omezení všecho.
Rusko zavedlo automatické 24hodinové blokování mobilních dat a SMS pro všechny zahraniční SIM karty.
Cílem je, aby se k síti nemohly připojit "anonymní" SIM karty (včetně zahraničních), které by byly vloženy do dronů.
https://www.themoscowtimes.com/2025/10/ ... ays-a90749


To už se psalo dávno, tak proč Topwar uvádí něco jiného, nebo jestli to nějak obchází je otázka?
I když Rusko blokuje zahraniční SIM, drony mohou využívat sofistikované metody nebo roamingu z více zemí, což technicky ztěžuje úplnou blokaci všech zahraničních operátorů.

Mnoho dronů používá primárně inerciální navigaci a GPS, a mobilní síť potřebují jen pro finální korekci nebo přenos videa, což znamená, že "výpadek" nemusí zabránit letu, pouze ztížit přesné zaměření.
Ruské zdroje zmiňují, že drony mohou využívat i "zapomenuté" nebo nelegálně držené ruské SIM karty.

Expertka z organizace Access Now uvedla, že plošné vypínání internetu je "tupý nástroj" a spíše než obranou je to způsob, jak zabránit šíření záběrů útoků na sociální sítě.
Omezení pomáhají ruským úřadům testovat funkčnost "whitelistu" (seznamu povolených webů) a schopnost izolovat ruský internet (RuNet).

Z opačné strany to funguje podobně. Pokud UKRAJINCI ÚTOČILI na ROPNÝ terminál Usť-Luga mohli využívat SIM karty jak Běloruska tak třeba Pobaltských států.
Ruská propaganda a některé telegramové kanály (např. „Baltic Antifascists“) se snažily šířit narativ, že drony mohly být vypuštěny z území pobaltských států.

V březnu 2026 bylo hlášeno, že několik ukrajinských dronů změnilo kurz a zřítilo se v Litvě, Lotyšsku a Estonsku.
Pobaltské úřady tyto incidenty označily za důsledek elektronického boje a ruského rušení, nikoliv za záměrné útoky z jejich území.

Nepřátelské drony typu GERAN jsou vybaveny SIM kartami ruského mobilního operátora Tele2, jehož roaming je na Ukrajině blokován.
Podél hranic přijímají drony roamingové služby například od běloruských operátorů.
SIM karty mohou fungovat také v roamingu přes polské nebo rumunské operátory, když létají v blízkosti těchto hranic.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
bat
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1101
Registrován: 30/10/2011, 17:49

Re: Protidronové rušičky a systémy EW

Příspěvek od bat »

V nějakém dávném příspěvku Cooper & co. bylo myslím popsáno jak ruské i ukrajinské drony se dokáží orientovat podle TV vysílačů apod. Myslím, že to jde i podle BTS stanic a to nemusím se nikam připojovat pokud znám polohu dopředu (triangulace BTS se používá i v Androidu pro přibližnou polohu). Ale v dnešní době už všechno dál. Coopera asi čtete, ale pokud ne jeden nedávný příspěvek k tomu https://xxtomcooperxx.substack.com/p/ce ... operations . Jak je vidět, tak v podstatě to co dělají Rusové už nemůže stačit a i rušičky budou k ničemu.
IMO v podstatě jediný způsob je fyzické zničení dronu resp. alespoň poškození senzorů. Jinak nepomůže nic.

@Lord
V Rusku (nejen) vládne už přes sto let stejná sebranka. Nálepky se mění - bolševik, židobolševik, komunista, aktivista, soudruh - stejná pakáž.
A pokud Lorde sleduješ Carlsona častěji, tak si možná viděl jak otec Rippergr je rovná k démonům. Je to sice podivný patron, ale tuhle věc má v hlavě srovnanou.
Obrázek
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 11849
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Protidronové rušičky a systémy EW

Příspěvek od Lord »

Dobře, ale Cooper píše o LTE modemu v dronu. Orientaci pomocí BTS tam neuvádí.
V rámci budoucích sítí 6G se počítá s využitím BTS k identifikaci neautorizovaných dronů.

Dosah: Na rozdíl od běžného rádiového signálu (2.4 GHz / 5.8 GHz), který je omezen na několik kilometrů a jde rušit.
LTE umožňuje ovládat dron v podstatě odkudkoliv, kde je pokrytí mobilní sítí.

Propustnost: Umožňuje streamování videa ve vysokém rozlišení a telemetrii v reálném čase přes internetový protokol.

Orientace pomocí BTS (Triangulace)
Ohledně orientace pomocí BTS, je spíše sekundární benefit nebo bezpečnostní pojistka, o které se mluví v širším kontextu vývoje autonomních systémů, ale Cooper ji ve svém popisu nedává váhu.
Pokud vypadne GPS (např. kvůli rušení), dron může teoreticky využít sílu signálu z okolních věží k hrubému určení polohy, ale dron může zabloudit, než třeba chytne dobrý signál.

Protiopatření:
Radiofrekvenční (RF) analyzátory
Akustické senzory (mikrofony)
Tradiční radarové systémy se překvapivě dobře přizpůsobily sledování malých bezpilotních letadel.
https://prodefence.io/news/5-types-coun ... top-drones


Souvislost mezi politickou kontinuitou v Rusku a duchovním pohledem na moc je téma, které se sice rozebírá, ale jasné názory na to nejsou.

Tucker Carlson v poslední době dává těmto lidem či exorcistovi prostor, interpretují současné světové dění skrze optiku dobra a zla.
Tedy hlavně z amerického náboženského pohledu, ale neposlouchám vše, protože si to chce udělat na to čas.

ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
bat
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1101
Registrován: 30/10/2011, 17:49

Re: Protidronové rušičky a systémy EW

Příspěvek od bat »

Psal jsem **v nějakém dávném příspěvku** (vizte níže) takže v tomto z ledna to nenajdeš. Doba už je dál.

Jde o to, že na základě znalosti polohy BTS a signálu, který vysílají lze stanovit polohu na plus mínus desítky metrů a to **pasivně**. A pokud se to zkombinuje s dalšími informacemi - vizuální nebo další vysílače např. TV apod. tak si dron může vytvořit abstraktní mapu, ve které se pohybuje. Nebavíme se tedy o primitivním ovládání, ale o autonomní navigaci na velké vzdálenosti za nechtěného přispění infrastruktury protivníka. Moc bych se divil kdyby v některých sofistikovaných dálkových dronech se toto nějak doplňkově neuplatnilo pro navigaci.

BTW. co jsem zachytil, tak se zkouší technologie, že by se TV digitální signál použil pro určování polohy. Jmenuje se to Broadcast Positioning System. Samozřejmě je potřeba rozšířit stávající protokoly, ale ten princip z N vysílačů určovat polohu je stará písnička (jeden z prvních military použití byl německý Knickebein, který se pak dál úspěšně rozvíjel).

EDIT: @Heiss ano to je on... čas letí rychleji, než by měl :)
Naposledy upravil(a) bat dne 21/4/2026, 11:46, celkem upraveno 1 x.
Obrázek
Uživatelský avatar
Heiss
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 249
Registrován: 21/5/2025, 14:04
Kontaktovat uživatele:

Re: Protidronové rušičky a systémy EW

Příspěvek od Heiss »

Zase tak starý příspěvek to není. :wink:
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 11849
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Protidronové rušičky a systémy EW

Příspěvek od Lord »

Něco publikoval i poradce ukrajinského ministra obrany Serhij Beskrestnov „Flash“

Flash varoval před novou hrozbou ze strany ruských šáhídů.
https://www.echo24.cz/a/H9qU9/svet-zpra ... -na-sahidy

Na Šahídovi byla spatřena raketa typu vzduch-vzduch R-60.
Tato kombinace je určena k ničení vrtulníků a letadel taktického letectva, které loví Šahídy.

Beskrestnov provozuje populární telegramový kanál, který se věnuje vývoji UAV, elektronického boje a dalším technologickým tématům.
https://t.me/serhii_flash

Citace od Fjodorova: V dnešní technologické válce je důležité rozumět směru vývoje inovací, předvídat plány Rusů a vytvářet produkty, které mohou obrátit průběh událostí na bojišti.
Tento směr posilujeme lidmi, kteří již prokázali skutečnou schopnost tyto úkoly vykonávat.

Patří mezi nejsilnější praktické odborníky v oblasti dronů, elektronického boje a analýzy rozhodnutí nepřítele. Od začátku plnohodnotné invaze Flash pracuje i blízko fronty.
Podle Fjodorova bude Beskrestnov analyzovat nepřátelské zajaté vybavení a hodnotit vojenský vývoj.

BTS-GERAN-Internet.jpg

Generace těchto dronů může být ovládána pomocí botů v aplikaci Telegram, uvádí zpráva a cituje ukrajinské inženýry, kteří pracují v laboratoři rozebírající ruské drony.
Poznámka naznačovala, že drony přenášely letová data a živé video přenosy zpět operátorům v reálném čase pomocí Telegramu či Mobilního Internetu.
https://cybernews.com/news/telegram-bot ... e-attacks/

Ukrajinský vojenský inženýr Serhij Beskrestnov tuto zprávu asi před rokem odmítl.
"Je velmi smutné, že důvěryhodné médium píše nesprávné informace," uvedl v příspěvku na Telegramu.
Podle Beskrestnova nejsou ruské Shaheds provozovány přes Telegram, nemají AI systémy a nejsou schopny přenášet video přes místní mobilní sítě.

"Shahedové stále létají na základě satelitních navigačních systémů a rušení je ovlivňuje," řekl.
"Ještě jednou, Shahedové nejsou dálkově ovládáni, nemají žádnou takovou funkci – jen se snaží vysílat svou polohu."
https://cybernews.com/news/telegram-bot ... e-attacks/

BTS-GERAN.jpg
https://commsbrief.com/radio-access-net ... nd-ng-ran/

Tohle napsali třeba před rokem, ale v současnosti už toho zřejmě některé Gerany schopné jsou, i když přes Telegram asi nejedou, ale nevím.
A DÁLE část z nich je v současnosti ovládána rádiem, což Beskrestnov později sám napsal.

Dokonce se o navádění na jeho dům u KYJEVA osobně přesvědčil.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 11849
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Protidronové rušičky a systémy EW

Příspěvek od Lord »

V tomhle jde vývoj navigace dronů různými způsoby relativně rychle dopředu.
Na začátku konfliktu to byly ČÍNSKÉ drony MAVIC, nyní specializované, ovládané přes optické vlákno, a jiné.

Stejně jako se zvětšuje jejich dosah, v současnosti až 50 km od fronty do týlu i pomocí mateřských dronů, a dálkové STRATEGICKÉ drony klidně 500 km až 1000 km a více.
A někde jde Starlink, nebo to je kombinace GPS, GLONASS, identifikace BTS či TV vysílačů.
U Geranů je až 20 procent řízeno rádiem.


Stále „přetahovaná“ mezi vývojáři dronů a experty na elektronický boj (EW), zatím v podstatě nekonečná spirála.

Přitom nyní mají, zdá se sofistikovanější drony náskok jo. Ale jde o to jak rychle se mění frekvence, jak silné jsou vysílače, přijímače, apod.

TV digitální vysílače tam prostě jsou a vysílají na známých frekvencích, a pak Rusko, a zřejmě i Ukrajina buduje vlastní sítě.
Dronu stačí změřit úhel nebo zpoždění signálu z několika věží a ví, kde je. Přitom se využívá roje dronů.

Za další drony můžou mít v paměti mapu terénu (satelitní snímky) a kamerou koukají pod sebe. Počítač v reálném čase porovnává, jestli ten lesík a křižovatka dole odpovídají mapě. Žádný signál zvenčí nepotřebuje, takže ho nejde vyrušit.


Starlink

Má tisíce družic na nízké oběžné dráze, takže se to blbě ruší směrově.
Ale je to pořád závislé na jedné soukromé firmě (a náladách Elona Muska), která může „geofencingem“ vypnout signál nad určitým územím kdykoliv.
Starlink prostě ví, kde se každý jeho terminál nachází s přesností na metry. Pokud se GPS souřadnice protnou se zakázanou zónou, spojení se okamžitě přeruší.
Jde to i nějak obejít, úprava firmwaru, aby terminál neposílal svou polohu nebo ji falšoval. Ale zase u Muska můžou přepsat několik řádek kódu a je to na prd. SpaceX tohle sleduje v reálném čase.


Vyšla na to i nějaká čínská vědecká práce
UAV Positioning Using GNSS: A Review of the Current Status
Určování polohy bezpilotních letadel pomocí GNSS: Přehled současného stavu

Globální navigační družicové systémy (GNSS) sice zůstávají páteří absolutního určování polohy, ale jejich výkon je silně omezen charakteristikami platformy UAV a složitým prostředím v nízkých nadmořských výškách.
Za normálních okolností pro civily.
https://www.mdpi.com/2504-446X/10/2/91

Zajímavý, jak to publikují spíše Čínani, to ukazuje, jak se mimo jiné svět posunul.
Západní vědci to radši už více nepublikují, kdysi Joe Khalife a Zaher (Zak) M. Kassas z Kalifornie.

Proto v tomto článku nejprve představujeme nové paradigma směrování, nazývané oportunistické směrování rozšířené o drony pro MSN založené na orientačních bodech.

Začleněním náhodné mobility mobilních uzlů a deterministické mobility dronů je definován model oportunistické cesty.

https://ece.osu.edu/sites/default/files ... nments.pdf


:arrow: Bezpilotní letoun (UAV) je vyslán do nejisté polohy v prostředí bez signálu GNSS a má za úkol doletět k waypointu.

UAV-waypoint.jpg

Naivní strategie (znázorněná fialově) by spočívala v tom, že by se UAV pohyboval přímo k poloze waypointu, čímž by riskoval velké chyby v odhadu polohy, které by vedly k minutí waypointu.

Strategie MOMP (znázorněná modře) by vedla k tomu, že by bezpilotní letoun určil složitější trajektorii, která vyvažuje dva cíle za účelem zachování spolehlivého odhadu polohy:
(i) pohyb k waypointu a (ii) minimalizaci nejistoty polohy bezpilotního letounu.
Strategie MOMP zaručuje (v pravděpodobnostním smyslu) dosažení waypointu.


UAV jsou obvykle vybaveny souborem senzorů pro odhad polohy, zejména přijímačem GNSS, IMU, barometrickým senzorem nebo výškoměrem, magnetometrem atd.

V prostředích bez signálu GNSS může bezpilotní letoun, je-li vybaven vhodnými přijímači, využít měření pseudo-vzdáleností od okolních SOP k odhadu polohy v globálním souřadnicovém systému.

Jak bylo zmíněno, nejistota spojená s odhadem polohy založeným na SOP silně závisí na relativní geometrii mezi UAV a SOP.
Proto byl za účelem snížení této nejistoty vyvinut algoritmus plánování pohybu, který umožňuje dosáhnout waypointu s požadovanou spolehlivostí.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „PVOS“