Krajinotvorba - ekologie

Co nejde zařadit do témat, odborné dotazy a příspěvky.

Moderátor: Pátrač

Odpovědět
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4966
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od Juraj Tichý »

Poondiaty je aj posraty, pošťatý -poondil som sa. Aj pokazený - poondilo sa to. Aj priekliaty - ten poondiaty pes zas šteká.
Proste velavyznamove slovo, rovnako ako základ toho slova a to je oné.
A oné môže byť úplne všetko. 😉
seabee
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3651
Registrován: 18/7/2013, 18:59

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od seabee »

Zemakt píše: 20/3/2024, 08:40 Mne to neříkej, já jsem původně zootechnik/agronom :D .
Nekecej!! Já jsem pěstitel-chovatel - Děpoltovice, Kolová, Hlinky, Údrč, Javorná - ať žije pohraničí!!

Pastva je dobrá, ale když není na pole hnůj ze stájí, tak klesá sorpční komplex půdy a živiny se nemají kde v ornici zachytit - ani ty z umělých hnojiv, ani ty z kejdy. Takže sice zaplaťpámbu na třetinu klesly dávky UH na hektar, ale protože to první déšť vymyje, tak to pijem a nadáváme na koupališti na sinice. A koláče na pastvinách taky nic moc, za mě se ještě roztahovaly takovými smyky z pneumatik nebo obručí. Bo když to neuděláš, tak na jaře na místě koláče vyroste kyselý, dusíkomilný plevel, který krávy nežerou a snižuješ si tak výměru pro užitečnou píci. Ale protože ani jedno ani druhý už nedoženem, budeme dovážet lacinější obilí a maso z Ukrajiny/Středozápadu/Argentiny a přirážet clo, ze kterýho budeme platit sedláky za parkovou údržbu krajiny - skanzeny. I teď už jsou americký kuřata levnější, než ty z Vodňan, ale protože jsou před zmrazením desinfikovaná chlórem, nesmějí se do Evropy dovážet. O GMO plodinách ani nemluvě.
Slyší-li nechápaví, podobají se hluchým.
Hérakleitos z Efesu, zvaný Skoteinos (Temný – asi 544-484 př.n.l.),
Uživatelský avatar
Moskevskaja
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 509
Registrován: 3/1/2008, 19:53
Bydliště: Brdy über alles!

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od Moskevskaja »

díky! to zní, jako bych právě porozuměl slovenčině:D poondiaty pes, to budu používat, je to sehr praktisch!
"Nevěšte hlavu; co se nepodaří dnes, může se podařit zítra"
Alexander Dubček
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4219
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od Alfik »

Juraj Tichý píše: 20/3/2024, 10:12 Moskevskaja:
Možno krava, ktorá nie je cely rok zavretá vo väzení, nebude tak často chorá a agresívna.
To že automat vemeno umyje, by som nevidel ako problém.
Ale ako hovorí klasik, pesimista nájde problém na každé riešenie 😁
Je to tak, šťastná kráva nemá potřebu prudit.
Mch: Ten automat má poměrně šikovnou a chytrou myčku vemene. Jinak by to ani nešlo - mlíko s obsahem E. Coli by jim asi moc nevynášelo :twisted:
A ještě mch: V moderních kravínech aka dojicích a obslužných zařízeních, se zhusta vyskytují i myčky a drbačky na celá těla krav, a ty na ně stojí doslova frontu! :D
Ony to už dnes opravdu nejsou celodenně zavřená zvířata v nějakých sojuzních "dvaasedmdesátkách" kravínech.

PS: to je to co sem dal Pjaro77 :)
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4219
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od Alfik »

Juraj Tichý píše: 20/3/2024, 18:52 Poondiaty je aj posraty, pošťatý -poondil som sa. Aj pokazený - poondilo sa to. Aj priekliaty - ten poondiaty pes zas šteká.
Proste velavyznamove slovo, rovnako ako základ toho slova a to je oné.
A oné môže byť úplne všetko. 😉
V češtině máme potentovaný nebo zdrobněle potentočkovaný. Myslím že je to doslovný překlad slova poondiaty :lej:
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
seabee
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3651
Registrován: 18/7/2013, 18:59

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od seabee »

Vláda pošle stovky milionů na Mostecko. Zbyly jí po rekultivaci lomu
Nevyužité peníze z rekultivace hnědouhelného lomu ČSA na Mostecku půjdou na rozvojové projekty tamních obcí zasažených těžbou. Řádově by mělo jít o stovky milionů korun, které těžební společnost Severní energetická nevyužije, protože část lomu bude při sanaci ponechána přirozené obnově. Počítá s tím usnesení, které schválila vláda, informovalo ministerstvo životního prostředí (MŽP). „Přesná výše finanční úspory bude známa až po schválení plánu sanací a rekultivací ze strany Českého báňského úřadu. Řádově by se mělo jednat o stovky milionů korun. Je to vlastně nejlepší win-win situace, kdy těžařská firma dostojí svým závazkům, příroda se postará o obnovu území a místní obce získají prostředky na svůj rozvoj po ukončení těžby. Půjde o obce, které se nachází ve stejném katastru jako lom ČSA,“ uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL)......Rekultivace formou přirozené obnovy krajiny v současné době pokračuje například na části velkolomu Čertovy schody ve středních Čechách, v pískovně Cep na Třeboňsku nebo v pískovně Erika na Karlovarsku.

„Přirozená obnova znamená finanční přínos pro obce v regionu a také pro státní rozpočet. Podle původních plánu by bylo nutné financovat hydrické rekultivace, lesnické výsadby a výrazné úpravy terénu, což příroda udělá zadarmo, rychleji a efektivněji.

Že by záblesk čistého rozumu?

https://www.forum24.cz/vlada-posle-stov ... -internetu
Slyší-li nechápaví, podobají se hluchým.
Hérakleitos z Efesu, zvaný Skoteinos (Temný – asi 544-484 př.n.l.),
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4966
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od Juraj Tichý »

Alfik píše: 21/3/2024, 10:41
Je to tak, šťastná kráva nemá potřebu prudit.
https://9gag.com/gag/ayNEBO8?utm_source ... post_share :lej:
pjaro77
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 511
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od pjaro77 »

Pozri, slovo ktoré nepoznáš si môžeš skontrolovať tu: https://slovnik.aktuality.sk/synonyma/?q=poondiaty
Má veľa významov, najčastejšie sa používa vo význame ustrašený.

Slovenské "oné" má ešte jedno synonymum - izé . Netuším či je to vôbec slovenské slovo ale používal ho s obľubou môj starý otec.
pjaro77
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 511
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od pjaro77 »

Juraj Tichý píše: 21/3/2024, 14:49
Alfik píše: 21/3/2024, 10:41
Je to tak, šťastná kráva nemá potřebu prudit.
https://9gag.com/gag/ayNEBO8?utm_source ... post_share :lej:
Keď vidím kravy skákať spomenul som si na:
https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek ... cktery-kun
https://www.youtube.com/watch?v=fGH0VhjSTRQ

Američania na stredozápade vzali jazdenie na kopytníkoch od podlahy.
https://youtu.be/7gD2Aanpxy0?t=111
https://www.youtube.com/watch?v=3GQv-uCnOAE policajná kontrola - dodržujte maximálny rýchlosť prosím
Naposledy upravil(a) pjaro77 dne 21/3/2024, 19:14, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4966
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od Juraj Tichý »

😃😃
Krava parkúr je super.

Izé je z maďarčiny.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11613
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Tipy na filmy a seriály - co koupit, na co jít

Příspěvek od Zemakt »

České lesy se ozdravují. Paradoxně pomohl i kůrovec
https://archiv.hn.cz/c1-67308030-ceske- ... -i-kurovec

Co jsem ve výše uvedených příspěvcích žehral na poměr vysazených sazeniček, tak svá tvrzení musím drobet korigovat. Minulý týden jsem se s čoklíkama potuloval ve Smrčinách nad Aší, cca 700 metrů nad mořem, a ve dvou oplocenkách na které jsem narazil, mimochodem precizně postavených, jsou vysázené buky. To samé nad Vojtanovem. Takže asi záleží na revíru nebo nevím, no.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Moskevskaja
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 509
Registrován: 3/1/2008, 19:53
Bydliště: Brdy über alles!

Re: Česko-Slovenské "Techtlemechtle"

Příspěvek od Moskevskaja »

jean netahej kytky do politiky, řepka za něho chudák nemůže.
"Nevěšte hlavu; co se nepodaří dnes, může se podařit zítra"
Alexander Dubček
jean
praporčík
praporčík
Příspěvky: 324
Registrován: 3/9/2008, 19:30

Re: Česko-Slovenské "Techtlemechtle"

Příspěvek od jean »

Ale on môže za řepkä.... Tuším ste počas agrofertvlády boli najväčší producenti na jednotku ornej pôdy v Europe.
Uživatelský avatar
Moskevskaja
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 509
Registrován: 3/1/2008, 19:53
Bydliště: Brdy über alles!

Re: Česko-Slovenské "Techtlemechtle"

Příspěvek od Moskevskaja »

To se moc nemění Babiš nebabiš, spíš záleží na tom, kolik jí vzejde. Těžko budeš plnit ty pochybný klimatický závazky v našich podmínkách jinak než bionaftou. Takže nejen Babiš, ale i EU v tom má prsty. Holt se zemědělstvím nepohneš tak, jak to tady prezentuješ, to není otázka jedný vlády. Teda většinou..
Abych zakamufloval dojem, že sem taková debata nepatří (který je správný), tak se ptám, co se nejvíce pěstuje na Slovensku.
Pár let zpátky mě uhranuly obrovitánský lány svazenky těsně za hranicí SK/HU na maďarské straně. Asi se tam pěstovala na osivo. Jáj to byla nádhera. Fialová nádhera!
"Nevěšte hlavu; co se nepodaří dnes, může se podařit zítra"
Alexander Dubček
jean
praporčík
praporčík
Příspěvky: 324
Registrován: 3/9/2008, 19:30

Re: Česko-Slovenské "Techtlemechtle"

Příspěvek od jean »

Asi kukurica, u nás zas máme obrovskú továreň na biolieh. V Leopoldove. Miliony litrov ročne.
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4966
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: Česko-Slovenské "Techtlemechtle"

Příspěvek od Juraj Tichý »

Z poľnohospodárskej pôdy, najväčšiu plochu zaberajú trvalo zatravnene polia, cca tretina. Z ornych ploch je to potom kukurica, psenica a repka je štvrtá.

A dáky starší graf.
Velký obrázek
Obrázek je vizuálně zmenšen. Zobrazit v plné velikosti
Uživatelský avatar
Moskevskaja
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 509
Registrován: 3/1/2008, 19:53
Bydliště: Brdy über alles!

Re: Česko-Slovenské "Techtlemechtle"

Příspěvek od Moskevskaja »

Díky!
Jean, vidiš. Po máku tam není ani stopy, což mě trochu překvapuje a ten se v Čechách pěstuje vo stopéro. A že by nějaký provokatér vytáhnul mák do politiky to neuvidíš, přitom je to tak česká plodina.
Ale možná tam stopa bude. Když jsem si udělal součet olejnin v grafu a porovnal to s tím, co tam je uvedeno jako součet olejnin, tak mi asi 10 000 ha chybělo, což by ten mák apod. (len, saflor, nevim dál) asi mohl být, pokud tam teda nepočítaj víno:D. Víme teda, jaký já jsem matematik, tak snad jsem to nezvojtil.

Jinak co je taky česká záležitost je to, že od revoluce narostla plocha pastvin na úkor orné asi o 500 000 ha a dominantně to šlo do ekologie na pastvu dobytka. Páč se tak nejlíp sosaj dotace a je to nejmíň náročný. A občas se najdou lumeni, kteří to pokládaj jako úspěch. Nevim nevim, jestli to nemůže být bráno i jako degradace (dobře si pamatuju debatu z krajinotvorby, kde bylo pastevectví podáváno jako všelék). Ale co, holt orná je orná a je to řehole.
Jestli budu odsunut do krajinotvorby, tak jsem si odsun zasloužil, to vím a pardon za práci.
"Nevěšte hlavu; co se nepodaří dnes, může se podařit zítra"
Alexander Dubček
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11613
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Česko-Slovenské "Techtlemechtle"

Příspěvek od Zemakt »

Kukuřice do siláže, pšenice na líh možná chleba a řepka do meřa. Klasika jak u nás.
Edit: budeš, a jako sorry jestli kukuřice a řepka na jednom poli do zblbnutí, tak jedině pastva.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
pjaro77
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 511
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: Česko-Slovenské "Techtlemechtle"

Příspěvek od pjaro77 »

jean píše: 4/4/2024, 19:09 Asi kukurica, u nás zas máme obrovskú továreň na biolieh. V Leopoldove. Miliony litrov ročne.
Biolieh a bioplynky a "spálime" takto aj pôdu ako sme takmer spálili zásoby uhlia .
Naposledy upravil(a) pjaro77 dne 5/4/2024, 13:33, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Moskevskaja
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 509
Registrován: 3/1/2008, 19:53
Bydliště: Brdy über alles!

Re: Česko-Slovenské "Techtlemechtle"

Příspěvek od Moskevskaja »

Pastva pastva. A na lehkou snídani si dám biftek s jogurtem a senem že. Nedám, já volím kornflejky!:D

Nedá se biolíh dělat i ze dřeva? Bioplyn těžko, ale líh by měl jít. Když už se z bukových hoblin dělal ocet..

Když už budu stejně odsunut, tak si rejpnu. S tím Ficem si dejte bacha, aby Vás neodsunul tak daleko, že se u Vás bude pěstovat bavlna:D
"Nevěšte hlavu; co se nepodaří dnes, může se podařit zítra"
Alexander Dubček
Odpovědět

Zpět na „Ostatní“