Duna

Filmy, dokumenty, knihy, publikace s válečnou tématikou, TV tipy.
Odpovědět
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3821
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: Duna

Příspěvek od pjaro77 »

Piaty a šiesty diel nemuseli vniknúť, Herbert to tam hnal do extrému a stejne nedokončil.
Štvrtým dielom sa ukončuje príbeh jednej rodiny a čo bolo neskôr, to už je iný príbeh.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3821
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: Duna

Příspěvek od pjaro77 »

Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 12690
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Duna

Příspěvek od Dzin »

Jednoznačně hrdina. :wink:

Ikdyž je pravda, že když jsme byl na dvojce a Paul na konci prohlásil, že si vezme Ilurán, tak za mnou seděli nějaké dívky a ty to komentovali slovy: "To je sviňák!". :D
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5212
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Duna

Příspěvek od Alfik »

Jak už jsem psal, dílo je geniální v tom, že nikdo v něm není jenom klaďas nebo záporňas.
Paul využil Fremeny, ale Fremeni současně využili Paula. O Jessice ani nemluvě, využila proroctví a intrikovala aby zajistila svého syna - je to špatné? Ale výsledkem byl džihád...
BG eugeničily, ale proto aby se vyhnuly právě takovým válkám jaké Paul s Fremeny rozpoutal.
A spor Harkonnenů s Atreidy má hluboké historické pozadí. Ten spor by se mch vyřešil kdyby nedošlo k událostem Duny, což právě BGbáby chtěly :)
Pádišáh sice sem tam někoho skřípl ale proto, aby se Velkorody navzájem nepovraždily. Akorát to s tím Arrakisem a H. a A. nezvládl... protože nepochopil co se mu snaží Gildaři vysvětlit, a protože H. byli příliš úporní.
Atd atd atd... každá postava je "normální", má své chyby a chce dobro i zlo, dělají plány v plánech cizích plánů... a selhávají či nikoli na základě intrik jiných postav.
Proto jsou tyto filmy lepší než Lynchova Duna. Ukazují právě toto, to že každý má nějaké jiné ambice a důvody a že kdo je nahoře, musí být nutně zlý - nebo padne. A že ten, kdo věří prorokům, politikům, králům, a jiným podobným lidem, je prostě blbej jak pučtok.
"Ivane, Ivane. Ty palice medvědí. Nic jsi nepochopil!" Dědeček Hříbeček
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3821
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: Duna

Příspěvek od pjaro77 »

Dohovor cisára s harkonenmi a bene gesseritom na zlikvidovaní atreidov znamenalo, že impérium prekročilo červenú čiaru.
Preto ten dohovor bol tajný, keďže veľkorody by spustili vojnu proti rodu Corrino.
Paul to pochopil tak, že impérium sa dostalo do úpadku. Lenže miesto jeho zničenia sa ustavil za imperátora on sám.
Jeho syn pochopil, že imperium sa celé prežilo a navyše hrozí zničenie celého ľudstva. Tak ho rozložil kompletne.
Naposledy upravil(a) pjaro77 dne 2/5/2024, 22:37, celkem upraveno 2 x.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3821
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: Duna

Příspěvek od pjaro77 »

Bol som na dvojku druhý krát a tentoraz som sa sústredil na detaily. Nepochopil som niekoľko zmien oproti knihe:
1. Cisár prišiel na arrakis na pozývací dopis Paula. Vláďa Harkonen cisárovi povedal, že na severnej pologuli je všetko v cajku, a na južnej ak som správne pochopil neťažili.
V knihe fremeni zdevastovali ťažbu tak, že sa zadrhol vývoz melanže. Hlavne gilda sa domáhala u cisára aby pruser prišiel riešiť osobne.

2. Vláďa nespomenul taktiku, ktorú vymyslel na ustavenie Feyda vládcom arakis a potenciálne imperátorom. Raban mal za úlohu terorizovať fremenov, aby sa fremeni začali búriť a sťažovať sa. S jeho despotickou povahou to nebol problém. V istom čase by Feyd prišiel ako "spasiteľ" a nahradil despotického Rabana. Taktika ktorú používali už v stredoveku inkvizítori.

3. Jeden z dôvodov, prečo fremeni pomerne ľahko porazili légie sardaukarov a harkonenov bola piesočná búrka. Ako poznamenal Paul alebo Gurney v knihe, v búrke im boli letecké sily na nič. Lenže boj sa odohral na plátne v pomerne peknom počasí aj keď červy prídu znenazdajky z búrky. Videli sme útočiace toptéry strieľajúce na červov.
BTW na tú bitku som sa tešil, ale bola veľmi krátka. Strihačova ruka zrejme silne úradovala.

4. Úplne bol odbúchaný koniec. Veľkorody na obežnej dráhe mohli kľudne zničiť zhora fremenov. Nebolo dobre vysvetlené, prečo to nespravili. Chýba scéna, kde si Paul rody predvolal plus gildovných adminov a oznámil im, že ak budú útočiť, tak zničí všetky zásoby korenia aj červov. Následkom toho vymekli.
Naposledy upravil(a) pjaro77 dne 20/8/2024, 20:52, celkem upraveno 4 x.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
sahidko
podporučík
podporučík
Příspěvky: 637
Registrován: 26/7/2010, 20:07

Re: Duna

Příspěvek od sahidko »

pjaro77 píše: 28/3/2024, 10:48 BTW na tú bitku som sa tešil, ale bola veľmi krátka. Strihačova ruka zrejme silne úradovala.
Stále dlhšia ako v knihe. :D
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 12690
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Duna

Příspěvek od Dzin »

Říkal jsem si, že si musím zase přečíst Spasitel Duny. Poslední dobou totiž neustále narážím na to, že v tomto díle měl Herbert dekonstruovat Paula jako kladného hrdinu. Jenže co si tak vzpomínám na knihu, tak mi to určitě nikdy takto neevokovalo, takže jsem docela zvědaví, jak to na mě bude působit nyní.

Přitom by mě docela zajímalo, jestli se to Herbertovi povedlo a opravdu jeho čtenáři obecně přijali takové vyznění.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3821
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: Duna

Příspěvek od pjaro77 »

Ono stačí prečítať jeho životopis na encyklopédii duny.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 12690
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Duna

Příspěvek od Dzin »

To mi nijak neřekne, jak to na mě bude působit z jeho knihy. :wink:
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3821
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Dune: Part Three

Příspěvek od pjaro77 »

Je tu trailer na tretí film podľa druhej a možno aj tretej knihy
phpBB [video]
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Uživatelský avatar
Heiss
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 249
Registrován: 21/5/2025, 14:04
Kontaktovat uživatele:

Re: Duna

Příspěvek od Heiss »

...a vyšel shodou okolností v době, kdy Bret Devereaux na svém blogu vysvětluje, proč fremenský džihád nedává z vojenského hlediska vůbec žádný smysl. :D

Každopádně jsem zvědavý jak se ten film povede: knižní Spasitel podle mě nenabízí takový materiál, aby se s ním dal natočit film, který by žánrově odpovídal prvním dvěma dílům Duny, ale podle traileru to vypadá, že se scénář bude opírat o události, které knihy sice nepopisují, ale počítají s nimi.
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 11845
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Duna

Příspěvek od Lord »

No když už jsi to načal, tak autor Duny se inspiroval šíitským náboženstvím.
Celá mesiášská linka s Paulem/ Muad'Dibem je ukázka, jak funguje charisma a náboženský fanatismus.

V šíitském islámu je postava vykupitele, který má přijít před koncem světa.
Herbert tuhle naději vzal a udělal z ní nástroj, kterým lze manipulovat Fremeny.

Slovo Padishah (vládce vesmíru v Duně) není náhoda.
Je to přímá výpůjčka z perštiny, což byl titul perských šáhů, v překladu doslova „král králů“.

V šíitském islámu existuje koncept „skrytého imáma“ (Mahdího), a jednoho dne se vrátí, aby nastolil spravedlnost.
Paul Atreides pro Fremeny přesně tuhle roli naplňuje – je to ten, kdo přichází z vnějšku, aby naplnil proroctví.

Například Fedaykin (Paulova garda) vychází z perského slova Fedayeen – ti, kteří se obětují.
Historicky šlo o radikální šíitské skupiny (včetně legendárních Asasínů), které operovaly v horách dnešního Íránu.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3821
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: Duna

Příspěvek od pjaro77 »

Heiss píše: 18/3/2026, 18:31 ...a vyšel shodou okolností v době, kdy Bret Devereaux na svém blogu vysvětluje, proč fremenský džihád nedává z vojenského hlediska vůbec žádný smysl. :D

Každopádně jsem zvědavý jak se ten film povede: knižní Spasitel podle mě nenabízí takový materiál, aby se s ním dal natočit film, který by žánrově odpovídal prvním dvěma dílům Duny, ale podle traileru to vypadá, že se scénář bude opírat o události, které knihy sice nepopisují, ale počítají s nimi.
Dáva to zmysel z pohľadu tej fanatickej viery. Muaddib ho videl vo vízii budúcnosti, možno uveril, že je to nevyhnutná obeť po ceste kadiaľ kráča. On bol potom, čo vypil modrú tekutinu z červa kompletne v zajatí svojich vízií a sčasti zdedených osobností. Zmenil sa, už to nebol on. Fremeni zasa potrebovali vždy víťaziaceho vodcu, ktorý ich oslobodí.
Nezabúdať na to, čo nebolo v žiadnom filme ani seriáli o Dune nikdy spomenuté - zlatá cesta.
Tú cestu Paul videl tiež ale desila ho. Snáď ju v tom filme aspoň spomenú.
Naposledy upravil(a) pjaro77 dne 18/3/2026, 19:15, celkem upraveno 1 x.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3821
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: Duna

Příspěvek od pjaro77 »

Lord, keď už si o tom začal, tak moslimovia ani sunniti, ani šiiti ani sám prorok Mohammad nespochybnili predošlých židovských prorokov a nenahradili Kristov druhý príchod za niečo iné.
Čo som pochopil, tak Mahdí má byť akýsi predchodca návratu Krista. Bude to normálny človek. Sunnitský islám nedáva veľkú úlohu Mahdimu , šiitsky viac. Dadžal (antikrist) bude proti nemu bojovať a vraj ho porazí. Kristus má prísť krátko po ňom.

https://www.reddit.com/r/shia/comments/ ... that_imam/

https://www.quora.com/Why-does-there-ne ... Mahdi-does
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Uživatelský avatar
Heiss
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 249
Registrován: 21/5/2025, 14:04
Kontaktovat uživatele:

Re: Duna

Příspěvek od Heiss »

Fanatismus je silný faktor, ale 15 milionů Fremenů bez možnosti vyrábět štíty a těžké zbraně nemá moc šancí proti miliardové galaxii, která tyto možnosti má. :D

V souvislosti s Mahdím to pak Bret přirovnává k Omdurmánu.
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 11845
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Duna

Příspěvek od Lord »

To co sem dáváš Heissi, popisuje hlavně expanzi Fremenů, klíčový moment v příběhu Duny, kdy tento domorodý národ pouštní planety Arrakis pod vedením Paula Atreida (Muad'Diba) vystoupí ze své izolace, porazí Harkonneny a imperiální jednotky a získá kontrolu nad celým impériem.

To je blbost a to zpochybňuje, ale pokud si vezmeme partyzánskou válku předtím, ta mohla dobře fungovat.


Mahdího "učení" je ideologickým konceptem íránských revolučních gard.

Zatímco dříve byl příchod Mahdího vnímán spíše pasivně (věřící čekají, až se Bůh rozhodne ho poslat), revoluční ideologie tvrdí, že cestu pro něj musíme „připravit“.

Muktada as-Sadr
Mahdího armáda vedla krvavé povstání proti koaličním silám vedeným USA, zejména v letech 2004 a 2007, a to především v Bagdádu, Nadžáfu a dalších šíitských oblastech. Nekonečná destabilizace regionu.

Ve filmu Paul Atreides ví, že ten mýtus je podvod, ale využije ho, protože mu dává k dispozici miliony lidí.
Bene Gesserit aplikoval starověké mýty na dílo DUNA a poté Džihád napříč vesmírem.


Ale nechme to asi být, aby jsme nespamovali recenze filmu nebo díla.

Populace 90 miliónů lidí je pak o něčem jiném, ale bez spojenců, a pokud fremeni neměli spojence, tak to je další blbost.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „Filmy, dokumenty, knihy“