historie taková jaká je nebo jakou jí chceme....

Odpovědět
miroslav.chylek
četař
četař
Příspěvky: 65
Registrován: 31/8/2006, 20:01
Bydliště: ostrava
Kontaktovat uživatele:

historie taková jaká je nebo jakou jí chceme....

Příspěvek od miroslav.chylek »

chtěl jsem otevřít trochu možná pandořinu skříňku , jako mladý student historie , si pamatuji slova přednášek doc. káni o interpretaci pramenů , dobové situace , nestranosti historika a zejméńa kritiky pramenů podle určité zásady , že mnohdy papír snesl všechno. samozřejmě k těmto obecným principům , bych chtěl přiřadit i novinky dnešní doby absenci českých národních zájmů , přecenování významu roku 1968 , který pro mne byl v důsledcích zklamáním a první životní zkušenosti. Prohrou a náhradou. V každém případě se děsím interpretace a výkladů , mnohdy smyšlenek o roce 1945. Co je poněkud zavádějíci a tendenční je naivní , nebo cílená interpretace příslušníků wermachtu a oddílu ss jako bojovníků. Obecně se zapomíná , že to byla zdivočelá , zaslepená fanatická a podlá sebranka , která mnohdy bojovala ale vraždila , kradla ještě 10 minut obrazně po dvanáct0 Poněkud se opomělo na hrdiny bojovníky 1čs . tankové brigády a 1 smíšené letecké divize v SSSr. Toto lidé hrdinové svými peripoetiemi a poválečnými osudy jsou dnes neprávem opomenuti. při diskuzích nejen s nimi ale s mnohými dalšími účastníky 2. světové jsem nikdy neslyšel o německém chlapáctví , liskosti a dalších vlastnostech , na němce a jejich vojsko se dívali podle zásady mrtvý němec , dobrý němec . Tím jsem chtěl vyvolat diskuzi zejména s mladšími respondenty nad tím , že nelze se dvat pohledy dnešní doby a hlavně ideologiie na dění minulých dekád, nelze to jako usměvné se jeví rovněž přemalovávat minulost , protože lidí byli púo válce tak nasraní na angličany a francouze , že mnichov jen tak nepřekousli.. v tomto kontextu nebyl problém obrátit veřejné mínění. Nerozumím i já tomu odkud se hned po válce vyrojilo tolik předválečných aktívních důstojníků , kteří obsadili významná místa v armádě a ve smyslu čepičkových direktiv byli ochotni malovat lístky na zeleno či na červeno. Paradox byl v tom , že tito neměli žádné zkušenosti s ale přesto vytrvali v armádě až do 60. let, již po osvobození vznikali pro tasnkisty úsměvné příběhy , kdy je přeskakovali důstojníci předvalečné armády co něměli o tancích , dříve útočné vozbě ani ponětí. i tyto paradoxy nese naše historie a každý národ aby mohl jít dopředu se musí vypořádat se svou minulostí a věci pojmenovat. myslím , že tento server dává tomu obrovskou příležitpost a šanci. budu rád za vaše věcné přípspěvky....
Uživatelský avatar
Hans S.
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 3767
Registrován: 22/2/2007, 04:34
Bydliště: Gartenzaun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hans S. »

Tak předně téma Náhled na historii je natolik komplexní, že je snad nemožné ho nějak ideálně probrat nejen zde, ale obecně. Vzhledem k tomu, že jsi tedy zřejmě v oboru historie vysokoškolsky vzdělán, tak nemá smysl, abychom ti říkali, jak se na historii máš dívat. Přesto:
miroslav.chylek píše:Co je poněkud zavádějíci a tendenční je naivní , nebo cílená interpretace příslušníků wermachtu a oddílu ss jako bojovníků. Obecně se zapomíná , že to byla zdivočelá , zaslepená fanatická a podlá sebranka , která mnohdy bojovala ale vraždila , kradla ještě 10 minut obrazně po dvanáct0 Poněkud se opomělo na hrdiny bojovníky 1čs . tankové brigády a 1 smíšené letecké divize v SSSr.
Těmito několika větami jsi třeba mně osobně dal najevo, že na toto téma spolu diskusi absolutně vést nemůžeme. Máš své teze, ze kterých asi těžko ustoupíš - tedy že kříže jsou špatné a červenomodrobílá trikolóra je dobrá. S tím ale zcela nesouhlasím já a kdybychom o tom měli vést diskusi, tak si budeme jen vjíždět pod kůži a vůbec - vzájemně se štvát. Kontraproduktivní a zbytečné.


Jestli chceš řešit poválečné uspořádání Československa, pak ano, zde (na Palbě) je k tomu asi dobrá příležitost, ale domnívám se, že v jiném vláknu by to bylo příhodnější.
Obrázek
miroslav.chylek
četař
četař
Příspěvky: 65
Registrován: 31/8/2006, 20:01
Bydliště: ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od miroslav.chylek »

přesto děkuji za tento příspěvek de fakto potrvzuje to co je zde opomenuto , český národní zájem . Od roku 1938 do roku 1948. Osvobození národa o německého vyhlazení , fyzické morální a intelektuální likvidace . Proto zde nelze hovořit o frázích či postojích či schematech ale mojí předci , kteří postupně vymírají za boj za přežití byli ochotni dát to nejcenější - svůj život . Pokud jde o konkrétní děje i v Ostravě můj děděček František Chýlek se učastnil bojů se zbytky SS ve vítkovicích ve dnech 11- 12 . května 1945 . jaké fotky a dokumenty byly zajištěny o tom snad mluví archívy.
miroslav.chylek
četař
četař
Příspěvky: 65
Registrován: 31/8/2006, 20:01
Bydliště: ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od miroslav.chylek »

miroslav.chylek píše:přesto děkuji za tento příspěvek de fakto potrvzuje to co je zde opomenuto , český národní zájem . Od roku 1938 do roku 1948. Osvobození národa o německého vyhlazení , fyzické morální a intelektuální likvidace . Proto zde nelze hovořit o frázích či postojích či schematech ale mojí předci , kteří postupně vymírají za boj za přežití byli ochotni dát to nejcenější - svůj život . Pokud jde o konkrétní děje i v Ostravě můj děděček František Chýlek se učastnil bojů se zbytky SS ve vítkovicích ve dnech 11- 12 . května 1945 . jaké fotky a dokumenty byly zajištěny o tom snad mluví archívy.
víte , přečetl jsem si podrobně Váš příspěvek , určitě je špatně , jak se dívate na historii. Pokud si naivně myslíte , že existovala dobrá válka a špatná válka , není tomu tak. 2.světová má charakter výrazně jinný a tzo je opomíjeno a úmyslně zapomínanáno . Německo bojovalo proto , aby řešilo rasovou otázku , politický program byl plněn nástrojem ozbrojené moci. Po válce ač jsem děklal rozhovor s tankisty ze zápúadu od generála Lišky , přes pilota generála škarvadu , po české tankisty nebo piloty nikde jsem se nesetkal se soucitem. Byli to nepřátele ale především vnímání jako podlí a uskoční, S tímto jsem se setkal s posledními repportážemi a citacemi místního obysvatelstva na jižní moŕavě , ale i na zlínsku , / prlov , fryšták , Vizovice, studie kronik a v archívu/ takže se vracím k otázce poněkud tendenčního popisu hrůz války v dnešní době , kdy se zapomíná na dosah na lidi , na zráty strach a hrůzy a na mnohých webech se to bere jako falešné chlapáctví a málem boj za demokracii l. jako úplnou paranoi vidím v tom , že příspěvky na mnohých servrech se blíží rétorice protektorátních plátků To jsem chtěl jenom naokraj uvést , protože američané po válce prováděli v německu s ohledem na zločiny , hrůzy a fanatismus hitlerjegend masovou deratizaci náckovského myšlení. / mimo pár vyjímek , won braun a lidé kolem Skorzenyho , gehlena a dalších špiček . u nás se to moc neprovádělo a proto na Hlučínsku vznikl obtaz chrabrého němechého čecha , ktory mušel na front za rajch , ale o ákrtivitách se nemluvilo. Zažil jsem příběh v 70 létech , kdy na dole anselm / dnes muzeum OKd působila prrní udernícká brigáda , složená z těchto německých vojáků , komunisté se nechali oblafnout , že hlučinaci pracujom... a tak vznikla první brigáda soc . práce , uderníci se stali politickým nástrojem. V roce 1946 , jako úderníky je vyfotili a ejhle , fotky oběhly svět... ve Waršavě si je všimli , že jsou to zločinci za vraždění neviných lidí, a padla klec. většina úderníků byla zatčena , posláná do polska , a postavena před soud a piopravena....´takiých příběhů bylo více , podobně jako se rozvíjely teorie , jak rusové kradli znáslonali u nás v masovém měřítku a nevím co... proto jsem zvolil tuto diskuzi a téma , protože nic není čenobílé , ale jsou určité axiomy a ty není radno měnit , protože se zrtácí tvář...
miroslav.chylek
četař
četař
Příspěvky: 65
Registrován: 31/8/2006, 20:01
Bydliště: ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od miroslav.chylek »

miroslav.chylek píše:přesto děkuji za tento příspěvek de fakto potrvzuje to co je zde opomenuto , český národní zájem . Od roku 1938 do roku 1948. Osvobození národa o německého vyhlazení , fyzické morální a intelektuální likvidace . Proto zde nelze hovořit o frázích či postojích či schematech ale mojí předci , kteří postupně vymírají za boj za přežití byli ochotni dát to nejcenější - svůj život . Pokud jde o konkrétní děje i v Ostravě můj děděček František Chýlek se učastnil bojů se zbytky SS ve vítkovicích ve dnech 11- 12 . května 1945 . jaké fotky a dokumenty byly zajištěny o tom snad mluví archívy.
miroslav.chylek píše:přesto děkuji za tento příspěvek de fakto Jestli chceš řešit poválečné uspořádání Československa, pak ano, zde (na Palbě) je k tomu asi dobrá příležitost, ale domnívám se, že v jiném vláknu by to bylo příhodnější.




potrvzuje to co je zde opomenuto , český národní zájem . Od roku 1938 do roku 1948. Osvobození národa o německého vyhlazení , fyzické morální a intelektuální likvidace . Proto zde nelze hovořit o frázích či postojích či schematech ale mojí předci , kteří postupně vymírají za boj za přežití byli ochotni dát to nejcenější - svůj život . Pokud jde o konkrétní děje i v Ostravě můj děděček František Chýlek se učastnil bojů se zbytky SS ve vítkovicích ve dnech 11- 12 . května 1945 . jaké fotky a dokumenty byly zajištěny o tom snad mluví archívy.
víte , přečetl jsem si podrobně Váš příspěvek , určitě je špatně , jak se dívate na historii. Pokud si naivně myslíte , že existovala dobrá válka a špatná válka , není tomu tak. 2.světová má charakter výrazně jinný a tzo je opomíjeno a úmyslně zapomínanáno . Německo bojovalo proto , aby řešilo rasovou otázku , politický program byl plněn nástrojem ozbrojené moci. Po válce ač jsem děklal rozhovor s tankisty ze zápúadu od generála Lišky , přes pilota generála škarvadu , po české tankisty nebo piloty nikde jsem se nesetkal se soucitem. Byli to nepřátele ale především vnímání jako podlí a uskoční, S tímto jsem se setkal s posledními repportážemi a citacemi místního obysvatelstva na jižní moŕavě , ale i na zlínsku , / prlov , fryšták , Vizovice, studie kronik a v archívu/ takže se vracím k otázce poněkud tendenčního popisu hrůz války v dnešní době , kdy se zapomíná na dosah na lidi , na zráty strach a hrůzy a na mnohých webech se to bere jako falešné chlapáctví a málem boj za demokracii l. jako úplnou paranoi vidím v tom , že příspěvky na mnohých servrech se blíží rétorice protektorátních plátků To jsem chtěl jenom naokraj uvést , protože američané po válce prováděli v německu s ohledem na zločiny , hrůzy a fanatismus hitlerjegend masovou deratizaci náckovského myšlení. / mimo pár vyjímek , won braun a lidé kolem Skorzenyho , gehlena a dalších špiček . u nás se to moc neprovádělo a proto na Hlučínsku vznikl obtaz chrabrého němechého čecha , ktory mušel na front za rajch , ale o ákrtivitách se nemluvilo. Zažil jsem příběh v 70 létech , kdy na dole anselm / dnes muzeum OKd působila prrní udernícká brigáda , složená z těchto německých vojáků , komunisté se nechali oblafnout , že hlučinaci pracujom... a tak vznikla první brigáda soc . práce , uderníci se stali politickým nástrojem. V roce 1946 , jako úderníky je vyfotili a ejhle , fotky oběhly svět... ve Waršavě si je všimli , že jsou to zločinci za vraždění neviných lidí, a padla klec. většina úderníků byla zatčena , posláná do polska , a postavena před soud a piopravena....´takiých příběhů bylo více , podobně jako se rozvíjely teorie , jak rusové kradli znáslonali u nás v masovém měřítku a nevím co... proto jsem zvolil tuto diskuzi a téma , protože nic není čenobílé , ale jsou určité axiomy a ty není radno měnit , protože se zrtácí tvář...
Uživatelský avatar
Čučkin
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 111
Registrován: 2/7/2007, 10:38

Příspěvek od Čučkin »

Proboha,to je čeština jak z nějakého filmu z 50 let,kde by mluvil sudeťák.Když něco napíšu,tak si to i po sobě přečtu,než to odešlu. Ani já nejsem žádný A. Jirásek a na škole jsem měl český jazyk za 2-3,ale tohle je docela zvěrstvo.
Uživatelský avatar
Hans S.
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 3767
Registrován: 22/2/2007, 04:34
Bydliště: Gartenzaun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hans S. »

Ano, ta čeština je natolik tristní, že mám problém pochopit myšlenku příspěvku. Pokud je myšlenkou to, že se na historii nelze dívat jako na černobílou, pak zcela souhlasím.
Obrázek
miroslav.chylek
četař
četař
Příspěvky: 65
Registrován: 31/8/2006, 20:01
Bydliště: ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od miroslav.chylek »

určitě se možná nelíbí moje stylistika, hm , zkusme se zamyslet nad obsahem , pokud jde o historii určitě má mnoho odstínů šedi ale z hlediska národních zájmů by mělo být jasno . pokud jde o obecná hodnocení otázka viny jsiou věcí definovány. / zde chci odkázat , žee současná např polská nebo francouská historiografie má k předmětnému období jasno, obecně formuluje axiomy národních zájmu a hrdosti. / tím se liší od naší , kde po začátku 90 .let byla nastolena , zejména působnosti mnohých exponentů , napíšu to velmi slušně ludáckých sil , otrázka Benešových dekretů a důsledků války. Skuteční bojovníci a hrdinové našeho odboje se dostali do pozadí a nastoupila mnohdy pochybná rétoika blízká protektorátnímu kuratoriu. mým cílem zýde je oživit diskuzi o českém odboji a vrátit se nadneseně ke kořenům , tak abychom obdivovali a uctívali ty , kteří bojovali proti fašismu. po setkání letos s veterány tankisty jsem pocitoval tento dluh. proto připravujeme film 38 . dní.....
Uživatelský avatar
thor03
rotný
rotný
Příspěvky: 95
Registrován: 2/9/2006, 12:35
Bydliště: Karviná

Příspěvek od thor03 »

Obsah je vcelku jasny tedy alespoň mě.Pouze nechápu proč jej tady prezentujete takovým způsobem. Stačilo napsat, že se vám nelíbí to že jsou tady lidé, které zajímá válka a politické události z pohledu Německa popřípadě OSY. Tento názor Vám zde jistě nikdo nevezme. Jistě si dobře vzpomínáte jak nám byla celou dobu historie prezentována, jak byla překrucována a zabarvována. Nikdo tady na palbě nechce měnit historii a všichni tady víme kdo a kdy spáchal jaké zločiny. Tohle je debatní stránka a tak se zde debatuje cituji“ VÍTEJTE na PALBĚ - portálu o druhé světové válce, středověku, novověku, bitvách, tancích, letadlech, technice, strategii a vojenství. PALBA skýtá mnoho možností, včetně zapojení se do diskusí a možnosti vkládání vlastních fotek bez nutnosti žádání administrátora či moderátorů, okamžité zveřejňování vlastních článků a postřehů a mnoho dalších věcí. Nebuďte jen pasivními čtenáři, ale aktivně pište odborné články, názory a poznatky“.Máme demokracii tak pokud neporušujeme právo máme svobodu si zde debatovat o čem chceme. Pokud je Vám líto, že se zde dostatečně nevěnujeme naši účasti ve válce máte možnost sám něco napsat a na daný problém debatovat.
To co jste napsal já osobně chápu ale nevím o čem tady mám s vámi diskutovat či na co reagovat.Zda se mě že jen chcete poučovat, že to co se zde uveřejňujeme je špatné.
Děkuji Vám za Váš názor ale takovým způsobem ničeho nedosáhnete. Zapojte se a uvidíte sám, že českou historii a náš přínos do války zajímá dost lidí jen není atraktivní. Proč není atraktivní to je otázka nad kterou můžeme diskutovat. Ale ne tak že všichni jsme mladí blbý a Vy nás zde tímto příspěvkem vytrhnete z temnot.
Uživatelský avatar
wildesau
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 420
Registrován: 5/3/2006, 09:05
Bydliště: Otrokovice

Příspěvek od wildesau »

Možná by naši hrdinové ocenili,i gramatickou část Vašich příspěvků.Je to totiž opravdu k nepřečtení.Ocenil bych alespoň velké písmena na začátku věty.Dost často mám totiž problém pochopit co vlastně chcete říct.
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Asi do toho budu muset jako admin vstoupit....

Už jsem to tu psal několikrát, sebelepší příspěvek je degradovám mizeným pravopisem. Pokud má potencionální čtenář problém "přelouskat" první tři věty, určitě bude dychtivě zkoumat další text... Bohužel na netu "prodává" příspěvky vzhled, snažte se proto o korektní češtinu a solidní vzhled příspěvku. Není přece problém do Firefoxu naistalovat český slovník.

Wilde, nepiš to jako SMS, za tečkou se dělá mezera... :D
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
miroslav.chylek
četař
četař
Příspěvky: 65
Registrován: 31/8/2006, 20:01
Bydliště: ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od miroslav.chylek »

děkuji všem , za názor , jsem rád , že se povedlo poněkud rozvířit stojaté vody. Chci jen reagovat na připomínky legionářů a veteránů zejména tankistů . zvášte na to , že mnohé kapitoly bojů na našem území nebyly doposud řádně objasněny zejména ostravské operace , proto bych uvítal , kdyby se po vzoru 70- 80 let vytvořil tým zájemců , kteří mají zájem se zabývat trímto dějem a po vzoru projektu Tobruk i toto řádně zpracovat , veřte s´tojí to za to. Pokud je tady více názorů děkuji ještě jednou.
miroslav.chylek
četař
četař
Příspěvky: 65
Registrován: 31/8/2006, 20:01
Bydliště: ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od miroslav.chylek »

problém je v pda, a ve mne
Odpovědět

Zpět na „Ostatní“