Osvobození ostravy vzpomínky marie chýlkové

Odpovědět
miroslav.chylek
četař
četař
Příspěvky: 65
Registrován: 31/8/2006, 20:01
Bydliště: ostrava
Kontaktovat uživatele:

Osvobození ostravy vzpomínky marie chýlkové

Příspěvek od miroslav.chylek »

Vzpomínky paní Marie chýlkové , narozené 1930 , obyvatelky mariánských hor , bývalé reprezentantce českoskovenska v lehké atletice....
miroslav.chylek
četař
četař
Příspěvky: 65
Registrován: 31/8/2006, 20:01
Bydliště: ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od miroslav.chylek »

foto přidám
miroslav.chylek
četař
četař
Příspěvky: 65
Registrován: 31/8/2006, 20:01
Bydliště: ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od miroslav.chylek »

první tragická válečná vzpomínka byla mimo bombardování chemičky rutkersu v létě 44 , kdy se dům na Daliborove třásl v základech a vče bylo černé a černý dům stoupal nad Ostravu. Koncem března projížděla v podvečer tramvaj z Ostravy směerm na mariánské hory , záblesk na troleji tramvaje a okamžitý nálet ruské bombometčice , na kafemlejnku tuším polikarpovu , zásah výbuch , a sportovec hokejista sokol Gazda byl mrtev , výbuch bomby jej udečil o vrata , nárazem se mu rozbila hlava a mozek byl rozstříknut..., byli jsme od toho místa asi 30 metrů, i to byla daň Války stalo se to v místě bývalého tdomu , dnes se zde nachází ústředna telekomu.
miroslav.chylek
četař
četař
Příspěvky: 65
Registrován: 31/8/2006, 20:01
Bydliště: ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od miroslav.chylek »

Druhé seznámení s Válkou a předehrou fronty nastalo ve dnech asi 23 . dubna tehdy se před náš dum na dnešní Daliborové ulici , němci jednotky wermachtu instalovaly protiledlový flak s dlouhou hlavní a cca 8 členou posádkou, flak se svým charakteristickým zvukem , nás nenechal v klidu sílily obavy , že rusové okolí flaku vybombardují . Od tohoto dne jsme celé rodiny se odstěhovali na pryčny do sklepa , strach a nejistota a dunění fronty v nás sílily. Od 25. dubna se dubna postupně začali objevovat zanedbaní , špinaví němci z rozbitých jednotek , wětšinou příslušnici wolksturmu a wermachtu , orthaní špinaví z rozbitých útvarů ale ozbrojení , zlí se zlostí , tak vypadaly skupiny vojáků a jednotlivci , kteří se objevovali od svinova , čekali u foto pauk na tramvaj směrem na Ostravu. 25. dobna otec oznámil matce ,,že nastala mobililizace odbojářů a my mladí sokoli jsme se zapojili do hlídání mariánskohorských němců, zrádců , udavačů a příslušníků ozbrojených složek . Bylo jich hodně.
Uživatelský avatar
Hans S.
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 3767
Registrován: 22/2/2007, 04:34
Bydliště: Gartenzaun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hans S. »

Bylo by možné věty formulovat nějak lidštěji a omezit množství překlepů na minimum? Ve stávající podobě je to bohužel šíleně nesrozumitelné a neucelené. Třeba i zajímavé vzpomínky jsou pak skryté za těmito chybami spíše technického rázu.
Obrázek
miroslav.chylek
četař
četař
Příspěvky: 65
Registrován: 31/8/2006, 20:01
Bydliště: ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od miroslav.chylek »

Můj otec se jmenoval l Josef hrubý , pracoval na dnešní Koksovně šverna , snahou , která se povedla zásluhou bezvadně fungujíci odbojové organizece , byla eliminace jednotek SS a werkschutsu. Místní odbojová organizace KSČ měla podrobný přehled o záměrech plánu ARZL a ve spolupráci s rozvědkou 4 UF . Byly již týden před osvobozením podány úkoly , jak ovládnout podniky a zabránit zničení. Němci hlídkovali v ulicich , ale zahrady a dvory byly naše tam se odbývalo vše , zahrady se staly komunikací odboje . Zde neplatil zákaz vycházení.
miroslav.chylek
četař
četař
Příspěvky: 65
Registrován: 31/8/2006, 20:01
Bydliště: ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od miroslav.chylek »

Místní němci významně znervozněli a chystali se k odchodu. Od 28 dubna naši rodiče vytáhli z úkratu zbraně a postupně se na 29 dubna odbojové skupiny v podnicích začali odzbrojovat a vyhánět německé posádky mimo chemických závodů , kde fanatická a početná posádka byla odhodlána bojovat do posledního muže. 28. 4 odjel německý flak od nešeho domu zmizel. Vše nasvědčovalo , že se fronta blíží . Mladí sokolové jsme se potkávali ale matka nám zakázala z domu. 29. dubna byla v mariánských horách bhrůza , obchodníci i hostinští zavírají obchody a výčepy , ještě jezdí tramvaje , kde kurzují němečtí vojácí , opilí , nelidští , špinaví a velmi zlí před ustupem střílejí po domech a dělají naschály . Umyslně výrostci SS stříleli panzerfausty do Hotelu Slávia , vedlie je ochod - dogistické potřeby / dbes TCHAs ú zapálili a domy vyhořély. Akopalypsa však netrvala dlouho , německé jednotky postupně utíkaly , naši o´tcové hlídaly jejich ústup , byli přípravení silou zabránit vraždění a rabování. Vše vycházelo. Stíhací letadla naletávaly nad městem , třasli jsme se v krytech . Takový byl poslední den pod německou knutou.
miroslav.chylek
četař
četař
Příspěvky: 65
Registrován: 31/8/2006, 20:01
Bydliště: ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od miroslav.chylek »

3é duben . Otec se objevil nad ránem narychlo se vrátil , bral si sebou československou vlajku a rudé pásky a trikolory obvyklou cestou přes zahrady celá skupina se postupně dostala zpět do závodu pod nosem němců. 30 dubna ráno , dunění , hukot , rachot ftonty až do 10 hodin , mladí chlaoci se sokolských hlídek podávají zprávy co se děje venku. Rachot střelby , dunění , dům i ulice se otřásá ale najednou ticho . chlapci hlásí houfy němců mizí občasně zní střelba , hlavně z letadel ....a najednou absolutní ticho od 10 hodin ticho až zlověstní . chceme ven z krytu ale jsme zadrženy ticho a ticho.
Uživatelský avatar
M1A2 Abrams
podporučík
podporučík
Příspěvky: 657
Registrován: 10/8/2005, 21:34

Příspěvek od M1A2 Abrams »

tezko stravitelny material...
Entropia uzavretého termodynamického systému musí vzrastať. :-?
miroslav.chylek
četař
četař
Příspěvky: 65
Registrován: 31/8/2006, 20:01
Bydliště: ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od miroslav.chylek »

Dělostřělba ustala , zpěv ptáčků od 13 hodin , nevydržela jsem a schovalu se do podloubí a tak viděla z úkratu na naměstí , na náměstí jsem se dívala na první průzkumnici s pláštěm , pelerinou a lodička s pěticipou hvězdou na to do smrtui nezapomenu. to bylo na hlavní třídě. ale mezitím kousek od plotu , kde jsem bydlela přijel tank , obrovské překvapení , osádka mluvila česky . tank pokračoval s části vojaků na ostravu , dojel od vítkovic Postupně přijížděly další tanky se sověty. Agilní odbojáři , komunisté a sokoli ruku v ruce začali spolu s osvoboditeli prohledávat centrum mariánských hor , otec od pozdějšího reprezentanta v hokeji padl v bojii se střelci s hitlerjugend , agenty gestapa , ukryli se poblíž kostela na náměstí zákeřní střelci byli postupně likvidování. svoboda se blížila mílovými kroky. Byli jsme se po likvidaci zbytků jednotek podívaod 16 hodin na místa bojů. na novoveské jsem viděla mrtvoly německých vojáků , kolem nich diry v asfaltu . Další mrtví a ranění vojáci leželi na ulicích poblíž nosreti domu jsem viděla dobíjení ozbrojených němců , zranění leželi na cestě. lidé jedobíjeli, nebylo mi dobře jak jsem viděla rizbíjení hlav okovanými pracovními botami. Nelze se divit alwe nedělali to příslušníci odboje. Na vlasstní oči jsem se šla podívat na hulváky , v místním lesíku jsem viděla dva sloupy od stávajícího památníků střelce Nikolaje Ovčinikova , mladý střelec ležel v troskách zlomeného letala , jedno křídlo ulomeno druhé ve vzduchu , ovčinikov ležel v letadle celý od krve , trosky jej rozdrtily...
Uživatelský avatar
Čučkin
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 111
Registrován: 2/7/2007, 10:38

Příspěvek od Čučkin »

Vzpomínky by to byli určitě zajímavé.Ale můj učitel češtiny nám často říkával :když něco napíšu,tak si to po sobě i přečtu.Chápu,že ne každý ovládá češtinu na jedničku a ani já k nim rozhodně nepatřím,ale tohle mi bohužel připadá jako slovník sudeťáka s filmu z 50. let.Nezlob se,nikdo po tobě nechce v češtině zázraky,ani já je nedělám,ale polepši se. Takhle tyhle vzpomínky hodně lidí při čtení odradí.
miroslav.chylek
četař
četař
Příspěvky: 65
Registrován: 31/8/2006, 20:01
Bydliště: ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od miroslav.chylek »

dlouhý večer , na kole parta mladých sportovců na kolech kolem nich skupiny ozbrojených odbojářů , chtěli jsme vidět vše , plakali jsme nad hromadami mrtvých mladých sovětských vojáků v lesíku nad dnešními benátkami , / ulice novoveská / , takových míst bylo více , o některé čtvriti se bojovalo až do š. května , kde bylo aněmecké obyvatelstvo , tam byl tvrdý nesmouvaý boj, chemická osada , bylo místo tvrdého odporu , nelze se divit , že se němci jako zajatci nebrali , bud padli nebo byli popraveni. Fanatici vraždili do posledního dechu , bez milosti. Od 16 hodiny se uskutečnila akce odchyt gestapáka frelicha velkouzenáře z marianských hor a vítkovic. odbojáři jej zajali , schovál se po vystřílení munice s učeníky za uhlím , ve svěm obrovském domě na ulici pohraniční s křižovatkou ulice 1. máje . obrovský dům, zde byl zajat , oblékl si černou uniformu , a musel projít s ozbrojenou odbojovou stráži před stanný soud na hřišti DTJ mar hory , dnešní hřiště kymologie , na , zde byl odsouzen k smrti , pověšen dne 30. 4 večer , visel bez bot , 3 dny. podobně tomu bylo s dalšími SS a gestapáky, do 15 .května probíhalo čištění ostravy, 1. května se konala lidová veselice a 25 čuníků frelicha bylo zabito a lidová veselice s čerstvými řízky a ovarem porovázely oslavy osvobození a prvního máje ...Od 1 května němci museli co přežili museli svážet mrtvé , uklízet město , mnozí na to nečekali spáchali sebevraždu . viděla jsem jak skočili ze 4 a 5 pátra z domů , rozplácli se na zemi, viděla jsem povozy s ostatky němců , vojáků a civilů , dodnes si pamatuji jak se houpaly ruce a nohy mrtvých němců do rytmu projíždějícího vozu . takové byly příběhy války , v jednom městě dva národy a obrovská nenávist.....
miroslav.chylek
četař
četař
Příspěvky: 65
Registrován: 31/8/2006, 20:01
Bydliště: ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od miroslav.chylek »

příspěvky upravím , dnes jsem to zapsal podle povídání ,
Odpovědět

Zpět na „Ostatní“