Stalo se ... Kosmos
- Franz Trubka
- 7. Major

- Příspěvky: 1815
- Registrován: 14/10/2010, 04:16
Re: Stalo se ... Kosmos
Nejsilnejsi raketa dneska,Falcon Heavy,odstartovala
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/anim ... &source=hp
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/anim ... &source=hp


Pink Floyd-On The Turning Away
Re: Stalo se ... Kosmos
Túto recyklovateľnosť prvých stupňov považujem za naväčší technologický pokrok v kozmonautike za posledných 20 rokov(prípadne od Hublovho teleskopu? neviem čo iného by to mohlo byť).
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté sily k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."




Re: Stalo se ... Kosmos
1. února uplynulo 15 let od havárie Columbie:
http://www.kosmonautix.cz/2018/02/proc- ... nevratila/
http://www.kosmonautix.cz/2018/02/wayne ... discovery/
http://www.kosmonautix.cz/2018/02/proc- ... nevratila/
http://www.kosmonautix.cz/2018/02/wayne ... discovery/
Cerkev je blízko, ale je ledovice. Krčma je daleko, ale půjdem opatrně.
Re: Stalo se ... Kosmos
20.6.2023 uskutečnil první stupeň rakety Falcon 9 jubilejní dvousté měkké přistání typu. Pro tento konkrétní stupeň se jednalo o deváté přistání. Rekordmani jsou dva se šestnácti přistáními, pro kontrolu a získání skušeností byly oba rozebrané do posledního šroubku a jsou připravované pro další starty. Nutno říct, že stupně nestartují znovu vždycky "celé", skládají se z vícero kategorií součástek, které mají různou dobu životnosti. Ale pro základ to platí. Ekonomická návratnost systému (jenom vývoj stál víc než miliardu USD) začne běžet při třetím startu stupně.
Slyší-li nechápaví, podobají se hluchým.
Hérakleitos z Efesu, zvaný Skoteinos (Temný – asi 544-484 př.n.l.),
Hérakleitos z Efesu, zvaný Skoteinos (Temný – asi 544-484 př.n.l.),
Re: Stalo se ... Kosmos
Evropa je zpátky v kosmu. Z Kourou ve Francouzské Guayaně 9.7. úspěšně odstartovala evropská nosná raketa Ariane 6. Až do ruské agrese vůči Ukrajině Evropská kosmická agentura musela kvůli zpožděnému vývoji Ariane 6 spoléhat na starty ruských nosičů Sojuz-2 ( Soyuz/ST) vybavených západní digitání telemetrickou a řídící technikou. Poté byly starty přerušené a několik nepoužitých Sojuzů ještě v Kourou zůstává. Případně se objednávalo vynesení UZ u společnosti SpaceX. Druhý start Ariane 6 se má odehrát v prosinci, kdy má vynést francouzskou průzkumnou a zpravodajskou družici CSO-3.
Ariane 6 není opakovaně použitelná, takže vynesení UZ bude dražší, než u Falcon 9, ale vzhledem k celosvětově dlouhé frontě UZ čekajícího na vynesení by to nemělo delší dobu vadit, nehledě na potřeby evropských armád.
Kapacita (nosnost) Ariane 6 na LEO je 21 650 kg v modifikaci A64 se čtyřmi urychlovacími stupni, resp. 5 000 kg na GEO (-stacionární dráhu). Kourou, 9.7.2024 - Autor: Jody Amiet/AFP via Getty Images
Ariane 6 není opakovaně použitelná, takže vynesení UZ bude dražší, než u Falcon 9, ale vzhledem k celosvětově dlouhé frontě UZ čekajícího na vynesení by to nemělo delší dobu vadit, nehledě na potřeby evropských armád.
Kapacita (nosnost) Ariane 6 na LEO je 21 650 kg v modifikaci A64 se čtyřmi urychlovacími stupni, resp. 5 000 kg na GEO (-stacionární dráhu). Kourou, 9.7.2024 - Autor: Jody Amiet/AFP via Getty Images
Slyší-li nechápaví, podobají se hluchým.
Hérakleitos z Efesu, zvaný Skoteinos (Temný – asi 544-484 př.n.l.),
Hérakleitos z Efesu, zvaný Skoteinos (Temný – asi 544-484 př.n.l.),
Re: Stalo se ... Kosmos
Ještě doplním, že Ariane 6 vynesla slovenskou družici GRB Beta, která se po oddělení už přihlásila řídícímu středisku.

Slyší-li nechápaví, podobají se hluchým.
Hérakleitos z Efesu, zvaný Skoteinos (Temný – asi 544-484 př.n.l.),
Hérakleitos z Efesu, zvaný Skoteinos (Temný – asi 544-484 př.n.l.),
Re: Stalo se ... Kosmos
Čína a Kazachstán podepsali smlouvu o společném vybudování stanice na měsíci. Jedná se o připojení k Rusko-čínském projektu Scientific Lunar Station - 国际月球科研站 - Международная научная лунная станция. Smlouva zahrnuje společný výzkum, výměnu poznatků a zkušeností a spolupráci při vývoji kosmických technologií a vědy.
https://www.zakon.kz/nauka/6443963-kaza ... -lune.html
https://www.zakon.kz/nauka/6443963-kaza ... -lune.html
Slyší-li nechápaví, podobají se hluchým.
Hérakleitos z Efesu, zvaný Skoteinos (Temný – asi 544-484 př.n.l.),
Hérakleitos z Efesu, zvaný Skoteinos (Temný – asi 544-484 př.n.l.),
Re: Stalo se ... Kosmos
Firma SpaceX představila 3. generaci motoru Raptor pro raketu Starship. Změna parametrů je následující:
Hmotnost
1. generace : 2 080/3 630 kg (nevystrojený/vystrojený)
3. generace: 1 525/1 720 kg
Tah
1. generace 185 t
3. generace 280 t Porovnání generací - https://www.nextbigfuture.com/2024/08/s ... tions.html
Tak si matně vzpomínám, že byla doba, kdy tón v kosmonautice udávali Sověti.
Hmotnost
1. generace : 2 080/3 630 kg (nevystrojený/vystrojený)
3. generace: 1 525/1 720 kg
Tah
1. generace 185 t
3. generace 280 t Porovnání generací - https://www.nextbigfuture.com/2024/08/s ... tions.html
Tak si matně vzpomínám, že byla doba, kdy tón v kosmonautice udávali Sověti.
Slyší-li nechápaví, podobají se hluchým.
Hérakleitos z Efesu, zvaný Skoteinos (Temný – asi 544-484 př.n.l.),
Hérakleitos z Efesu, zvaný Skoteinos (Temný – asi 544-484 př.n.l.),
Re: Stalo se ... Kosmos
US ministerstvo obchodu udělilo společnosti Slingshot Aerospace kontrakt v hodnotě 13,3 mil. USD na vybudování web portálu soustřeďujícího informace z jejich sítě teleskopů, monitorujících objekty na nízké oběžné dráze země. Systém Traffic Coordination System for Space (TraCSS) založený na SW Slingshot Beacon má být dostupný komerčním subjektům v rámci informačního servisu agentury NOAA - National Oceanographic and Atmospheric Administration, úřadu pro komerční využití vesmíru - Office of Space Commerce (OSC).
jeden z teleskopů sítě Slingshot
Slyší-li nechápaví, podobají se hluchým.
Hérakleitos z Efesu, zvaný Skoteinos (Temný – asi 544-484 př.n.l.),
Hérakleitos z Efesu, zvaný Skoteinos (Temný – asi 544-484 př.n.l.),
Re: Stalo se ... Kosmos
United Launch Aliance (ULA), jeden z vybraných dopravců amerických kosmických prostředků na oběžnou dráhu, pracuje na rekonstrukci druhého stupně svých nosičů Vulcan, Centaur V na prostředek s dlouhodobou vytrvalostí na oběžné dráze a s vybavením, které by umožnilo ničit protivníkovy prostředky - samozřejmě jenom ty, které by ohrožovaly americké družice, případně na oběžné dráze umístěné zbraně.
Kombinace Vulcan/Centaur při startu - Zdroj: ULA
Slyší-li nechápaví, podobají se hluchým.
Hérakleitos z Efesu, zvaný Skoteinos (Temný – asi 544-484 př.n.l.),
Hérakleitos z Efesu, zvaný Skoteinos (Temný – asi 544-484 př.n.l.),
Re: Stalo se ... Kosmos
Tak není to kulatý výročí, ale stojí za to si to připomenout: Apollo 8, 21.12.1968 jako první pilotovaná loď opustilo oběžnou dráhu země a vydalo se k měsící. 24.12.1968 zaparkovalo na oběžné dráze okolo měsíce a Wiliam Anders udělal památný snímek vycházející Země a astronauti přednesli Vánoční poselství:
Re: Stalo se ... Kosmos
Před 65 lety hlásila CIA, v předstihu před oficiální zprávou TASS, že Sovětský svaz úspěšně vypustil na oběžnou dráhu Země prvního člověka v dějinách, kosmonauta Jurije Alexejeviče Gagarina.
Re: Stalo se ... Kosmos
To mělo svůj důvod.
Stejně jako v příp. Sputniku 1 (*), tehdy ovšem nazývaného "prostějšij sputnik", tedy česky "nejjednodušší družice", nechtěli soudruzi aby se do tisku cokoli dostalo dříve, než se potvrdí, že CCCP uspěl a soudruh major (povýšení mu sdělili během letu) přežil.
Bylo tedy úmyslem, potvrdit let až ve chvíli, kdy by byl Gagarin na Zemi, a to živ a zdráv.
Mch dráha letu, především jeho výška, byla stanovena tak, že i kdyby se nezažehl brzdící motor technické sekce, atmosféra by loď brzdila natolik, že by na Zem dopadl nejpozděj za den či dva, na což byl připraven a vybaven.
Akorát by se možná netrefil na území pod kontrolou CCCP...
Proto např., podle dnešních pravidel, by jeho let ani nebyl počítán jako kosmický let, ale "jen" jako skok do vesmíru, neboť nedokončil ani jeden oblet Země
Ale byl prostě první a bašta šmidli!
I tak, O7 a pustil jsem si Broma, a připil, jako každý rok
* Jméno Sputnik 1 se začalo používat v SSSR až po startu Sputniku 2
Což byla dost darda pro opačnou stranu, vzhl. k hmotnosti a dráze této druhé družice...
Při Sputniku 1 se ještě mohli v Pentagonu cítit v pohodě, s jeho 83,6 kilogramy, ale 508,3 kg družice - no to bylo jiné Qaffe, Sputnik 2 ukázal že sověti mohou do vesmíru dopravit třeba i nějakou tu bombu, a "dodat" ji na jakoukoli adresu
O Sputníku 3 s jeho 1327 kg ani nemluvě. Ten by klidně mohl být i vodíkovkou...
"Ivane, Ivane. Ty palice medvědí. Nic jsi nepochopil!" Dědeček Hříbeček
Re: Stalo se ... Kosmos
A taky nepřistál, ale byl katapultován a to se také pak nepočítá. Tohle Sověti dlouho tajili.
Tak či tak to bylo riziko. Na druhou stranu, když si vezmu, že klidně už v 40.letech se mohl člověk do vesmíru dostat, tak je vidět to technologické zpomalení po válce.
Tak či tak to bylo riziko. Na druhou stranu, když si vezmu, že klidně už v 40.letech se mohl člověk do vesmíru dostat, tak je vidět to technologické zpomalení po válce.

Re: Stalo se ... Kosmos
Nejsu žádné rusofil, ale HLUBOKÝ RESPEKT před všemi, kdo tam v těch letech, vzhledem ke stádiu vývoje techniky, sedli. Včetně vysmívané Těreškovové. To samé na druhou stranu.
Re: Stalo se ... Kosmos
Ále kdeže, 10 dní by to odhadem trvalo, zde hle je na téma Vostok tuze moc dobrý seriál:Alfik píše: ↑13/4/2026, 10:00 Mch dráha letu, především jeho výška, byla stanovena tak, že i kdyby se nezažehl brzdící motor technické sekce, atmosféra by loď brzdila natolik, že by na Zem dopadl nejpozděj za den či dva, na což byl připraven a vybaven.
Akorát by se možná netrefil na území pod kontrolou CCCP...
https://kosmonautix.cz/stitek/usvit-vek ... ho/page/4/
I ostatní seriály tohoto autota jsou neméně tuze moc dobré.
Cerkev je blízko, ale je ledovice. Krčma je daleko, ale půjdem opatrně.
Re: Stalo se ... Kosmos
Ano. Ale obě tato pravidla byla ustanovena až po jeho letu, takže... je první
Rozhodně.
Mám pocit že v plánu bylo 48 hodin, na což měl jídlo, vodu a plínky. Dráha pak byla drobet nepřesná, takže... kdyby k tomu došlo, bylo by to víc dníÁle kdeže, 10 dní by to odhadem trvalo, zde hle je na téma Vostok tuze moc dobrý seriál:
https://kosmonautix.cz/stitek/usvit-vek ... ho/page/4/
I ostatní seriály tohoto autota jsou neméně tuze moc dobré.
Ale i tak by to asi přežil.
Naštěstí to dobře dopadlo
A ano, pan Šamánek píše supr
"Ivane, Ivane. Ty palice medvědí. Nic jsi nepochopil!" Dědeček Hříbeček
Re: Stalo se ... Kosmos
No, hele, on to Onřej Šamárek popisuje dost detailně, jak to tehdy bylo, ten seriál fakt stojí za přečtení.
Cerkev je blízko, ale je ledovice. Krčma je daleko, ale půjdem opatrně.
Re: Stalo se ... Kosmos
@Alfik rozhodné bylo, že FAI v té době požadovala pro oficiální rekord návrat **uvnitř** stroje. Z toho důvodu také Gagarin a další ostatní lhali a tvrdili, že se vrátili na zem uvnitř Vostoku. Gagarin byl první člověk ve vesmíru a to je téměř jisté i přes různé konspirace.
IMO čistě technicky to nebyl nějaký zásadní milník (Ham letěl do vesmíru dříve a ačkoliv to nebyl geneticky člověk, tak podpora života na palubě byla stejná jako pro člověka), ale společensky obrovský. V US se říkalo, že zajali špatné Němce apod. ale i díky této porážce se Kennedy rozhodl vyhlásit závod o Měsíc.
IMO čistě technicky to nebyl nějaký zásadní milník (Ham letěl do vesmíru dříve a ačkoliv to nebyl geneticky člověk, tak podpora života na palubě byla stejná jako pro člověka), ale společensky obrovský. V US se říkalo, že zajali špatné Němce apod. ale i díky této porážce se Kennedy rozhodl vyhlásit závod o Měsíc.


