ROD - 200

Uživatelský avatar
kníže TUDOR
Příspěvky: 9
Registrován: 14/2/2008, 19:11
Bydliště: Písek

ROD - 200

Příspěvek od kníže TUDOR »

Zdravím všechny fandy vojenské problematiky,
nedávno jsem měl možnost vidět obrázky speciálního ženijního přívěsu který byl zavedený do ČSLA. Sloužil k proražení průchodu v minových polích nepřítele. Byl to dvousý přívěs ve tvaru rakve a měl v sobě ukryty rakety na odminování. Kdyby někdo z vás věděl detaily o tomto přívěsu, o těch raketách a celkově jak ten systém fungoval budu rád když odpovíte. Předem děkuji za fotky. :D
Uživatelský avatar
thor03
rotný
rotný
Příspěvky: 95
Registrován: 2/9/2006, 12:35
Bydliště: Karviná

Příspěvek od thor03 »

Odminovacího zařízení KMT-6 a tažený výbušný odminovač.

Vozík je tažený tankem. Nejsou v něm umístěny rakety,ale nálože připevněné na vodícím kabelu.
Tank po najetí k minovému poli spustí vpředu radlici na vyorávání min a postupuje minovým polem. Kotvou odpálenou z vozíku do země se kabel ukotví a nalože se začnou vytahovat za tankem v šířce 5m.Délka odminováného pasu je cca 100m. Po ujetí 25m od poslední nálože je pás s minami odpálen.Exploze náloží s působí výbuch min a vytvoří se volný průchod.

Pokud existuje ještě vozík, který má místo kabelu rakety nevím,ale ještě pohledám se strejdou Googlem:))

zdroj:
http://zpravy.idnes.cz/vojaci-zkouseji- ... r_nato_inc

Pokud sem se dopustil plagiátorství prosím o smazání příspěvku.Děkuji.
6:00 zaměstnání - "Niitaka jama nobore, iči-ni-rei-ja"
Uživatelský avatar
jean2005
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 266
Registrován: 27/7/2007, 10:37
Bydliště: Pardubice

Příspěvek od jean2005 »

Ad Tudor:
Přímo ten přívěs neznám, ale existoval určitě odminovač s raketama. Jen mám pocit, že se to montovalo přímo na tanky. Byly to velké cívky, průměr tak metr, šířka něco přes půl a na nich byl namotaný semtexový "had". Prostě táhlá nálož z červeného semtexu, vyztuženého spoustou takových těch obyčejných "igelitových" provázků (vázaly se s nima i balíky slámy) a omotaná speciálním látkovým obalem. Na konci je udělané takové oko, hodně vyztužené, předpokládám, že tam se přes úvazek chytla ta raketa, ale tu jsem nikdy neviděl, na rozdíl od těch "hadů". Těch mi prošlo rukama docela dost.
Uživatelský avatar
thor03
rotný
rotný
Příspěvky: 95
Registrován: 2/9/2006, 12:35
Bydliště: Karviná

Příspěvek od thor03 »

Samohybný výbušný odminovač SVO A1.

Tento systém používá rakety.

Zdroj:
http://www.zspsr.sk/katalog/%C5%A0peci% ... 202006.pdf
6:00 zaměstnání - "Niitaka jama nobore, iči-ni-rei-ja"
Uživatelský avatar
jean2005
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 266
Registrován: 27/7/2007, 10:37
Bydliště: Pardubice

Příspěvek od jean2005 »

Ne ne, to nejsou rakety ani náhodou. Je to princip "spigot" neboli v podstatě obrácený minomet. Prostě na tyči je nasunutá trubka (hlaveň), která je ovšem vystřelena i s projektilem, protože je jeho součástí...
Uživatelský avatar
kníže TUDOR
Příspěvky: 9
Registrován: 14/2/2008, 19:11
Bydliště: Písek

Příspěvek od kníže TUDOR »

Všem děkuji za příspěvky.
Ten tažený výbušný odminovač - VO, o kterém píšete, je stále zavedený v AČR. Opravdu je tam 11, 100m dlouhých náloží namotaných na bubnech. Celkem je tam asi tuna trhaviny. Nezávidím tankistům kteří s tím musí vyrazit do minového a na konci cesty to odpálit. Nedej bože když by dostali zásah nebo by jejich tank byl znehybněn! Taktika velela, odpálit vlek na místě a asi nemusím zdůrazňovat co dokáže tuna plastické trhainy, skvělá na pečetění, a k tomu tank s municí......
Zpátky k ROD 200, ty rakety co mají Slováci, jsou opravdu z něj. SVO byl ještě společný projekt v ČSFR.
Kdyby jste někdo věděl co v těch raketách bylo za výbušninu a jak se celý ten přívěs odpaloval, byl bych rád za tyto informace.
Uživatelský avatar
Rosomak
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2318
Registrován: 7/8/2007, 08:54

Příspěvek od Rosomak »

By jsi se divil, ale ta jedna tuna trhaviny před tankem v podstatě tomu tanku neudělá nic. Tedy pokud nebude mít např. řidič otevřený poklop, že ;-)
Uživatelský avatar
jean2005
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 266
Registrován: 27/7/2007, 10:37
Bydliště: Pardubice

Příspěvek od jean2005 »

No až na to, že ten tank bude dost pravděpodobně tak o dvacet metrů dál ležet hezky na krovkách. Jen si vzpomeň, jak na plážích obracely a odhazovaly výbuchy lodních děl tanky. A to i kdyby v nich bylo 20% trhaviny, tak u těch nejtěžších by to dalo necelých 200kg, navíc v podstatě tritolu a ten je proti Semtexu o dost slabší. Co by to udělalo s posádkou je otázka, ale zkoušet bych to teda nechtěl.
Uživatelský avatar
kníže TUDOR
Příspěvky: 9
Registrován: 14/2/2008, 19:11
Bydliště: Písek

Příspěvek od kníže TUDOR »

Asi bych se divil kdyby se nic nestalo ani tanku ani osádce, neboť ten přívěs je na oji dlouhe necelé 2 metry!
Já spíš potřebuji informace o tom starém systému ROD 200.
Uživatelský avatar
thor03
rotný
rotný
Příspěvky: 95
Registrován: 2/9/2006, 12:35
Bydliště: Karviná

Příspěvek od thor03 »

Jak sem tak brouzdal po netu tak jsem našel že ROD-200 je jiné označení pro SEMTEX, což odpovídá tomu co psal kolega jean2005.Takže jak pišou na rozhlase.cz tak v obou odminovacích systémech tj.ROD-200 a VO se používá tato trhavina.

zdroj:
http://www.rozhlas.cz/izurnal/podkuzi/_zprava/128936
www.army.cz/mo/vyber/2004/munice_zmena.doc
6:00 zaměstnání - "Niitaka jama nobore, iči-ni-rei-ja"
Uživatelský avatar
kníže TUDOR
Příspěvky: 9
Registrován: 14/2/2008, 19:11
Bydliště: Písek

Příspěvek od kníže TUDOR »

Dobrá infrmace Thore! On tenhle starý systém je hodně podobný izraelskému Carpetu, který je však plněn tekutou kapalinou (Fuel-Air Explosive). Tak jsem si tak tiše doufal že by jsme ve vývoji mohli být taky tak daleko jako izraelci.

http://www.defense-update.com/news/6702carpet.htm

Kdyby jste ještě někde objvili ty spouštěcí mechanismy, jestli se to odpalovalo z tanku jako jedna salva nebo to šlo jedna po druhé, uvítal bych.
Uživatelský avatar
jean2005
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 266
Registrován: 27/7/2007, 10:37
Bydliště: Pardubice

Příspěvek od jean2005 »

Co se týče toho Semtexu, co o něm píšou (je to informace z roku 2004), větší část je spálená, pár set kilo jsem ničil vlastnoručně a zbytek je přepracovaný, hlavně však konečně označkovaný a už je asi v ručních granátech...
Uživatelský avatar
Martan
praporčík
praporčík
Příspěvky: 304
Registrován: 14/6/2005, 00:11
Bydliště: Domašín

Příspěvek od Martan »

O přívěsu, o kterém píše Tudor, jsem se na střední škole učil a promítli nám o něm i krátký film. Označení si bohužel nepamatuji. Jestli si dobře pamatuji, tak obsahoval jednu "hadici" (nálož) s plastickou trhavinou (Semtex?). Ta byla uložena v přívěsu ve smyčkách (asi jako když na ruku smotáte kabel). Možná to dokonce byla "osmičky", ale ruku do ohně za to nedám. Určitě to však nebyla cívka. Nálož byla připojena k tažné raketě, která ji donesla na místo určení. Přívěs byl připojen za tankem, který s ním přijel do určité vzdálenosti před minové pole. Poté byla odpálena tažná raketa, která nálož přes tank dopravila do minového pole. Nálož po dopadu explodovala, ale způsob odpálení si nevybavuji. Výbuch připravil průchod v minovém poli tím, že přivedl miny k výbuchu nebo je odhodil stranou.

Našel jsem odkaz na předpis Žen-29-6 V Výbušný odminovač Doplnky: 1 1976. Nabízel se k prodeji na Aukce Atlas i jinde.

Jedna fotka je tady (hledejte "výbušný odminovač", ale nejsem si jistý, že je to on.
Obrázek
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

Výbušné odmínovače s "hadicami" existovali najmenej dva typy:
- jeden typ prehadzoval "hadice" ťažnými raketami pred seba
- druhý sa používal s vyorávacím zariadením na tanku a ukladal hadice na míny vyorané a na plochu medzi pásmi za tankom a likvidoval míny za sebou
Ktorý je ktorý - neviem. Je tiež možné že je to jeden typ a má dve použitia.

Existovalo aj prevedenie pre "pechotu", uložené v drevenej krabici s popruhmi pre prenášanie na chrbte. Obsahovalo zdvojenú bleskovicu na oceľovaom lanku (možno sto metrov), naskladanú do osmičiek a neveľkú ťažnú raketu (s poriadne ťažkou kovovou hlavou), ktorá sa odpaľovala z vodítka na hornej strane krabice. Bedňa sa otvárala na užšej strane - ako krabička cigariet. Boli k tomu železné tŕne, ktorými sa to prichytilo o zem, aby to tá raketa neodtiahla sebou. V zostave boli ešte dva trhacie oneskorovače (po asi päť sekúnd) - jeden na rakete pre štart a druhý, namontovaný na konci ocelového lanka, pre odpálenie bleskovíc po dopade. Vedúci ukážky niečo hovoril o "cvičnom prevedení", ale nie som si už po tých rokoch istý, či to bolo to, čo nám predvádzal, alebo že existovalo... Mám neistý pocit že cvičné bolo to predvádzané, dve bleskovice sa mi zdajú dosť slabé na aktiváciu mín. Je to už nejaké štvrťstoročie, čo som to videl, odvtedy som sa s tým nestretol. Značenie bolo naše, ale na typ si nespomeniem.
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Uživatelský avatar
jean2005
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 266
Registrován: 27/7/2007, 10:37
Bydliště: Pardubice

Příspěvek od jean2005 »

Víš co, není bleskovice, jako bleskovice, záleží na gramáži. A jestli to má čistit jen miny protipěchotní (a navíc v pásu širokém odhadem tak 30cm, max 50) tak proč ne. Když si vezmeš ty zahraniční pěchotní odminovače, často sice mají jakési kuličky trhaviny na špagátu, ale zase docela daleko od sebe.
Btw., jsem viděl pomocí bleskovice a toho odminovače, co jsem o něm psal, kopat příkop. Trojitá bleskovice udělala slušnou rýhu, do toho ten 50mm semtexový had a udělalo to pořádnou škarpu.
Uživatelský avatar
kníže TUDOR
Příspěvky: 9
Registrován: 14/2/2008, 19:11
Bydliště: Písek

Příspěvek od kníže TUDOR »

Tak nějak mi to začíná dávat smysl. Celou dobu jsem si myslel, a to nevím proč, že ROD byl plný raket a SVO je jeho nástupce. V SVO se s úspěchem použili ty rakety na tahání té hadice z RODu 200. Ono tahat ten čtyřkolový přívěs asi nebylo nic v taktické situaci.
SVO je dobrá varianta, malý, pohyblivý a myslím podle toho co jsem slyšel i kvalitní "prorážeč" průchodů v minových polích.
Zajímavé by bylo srovnání s izraelským Carpetem, myslím ohledně účinnosti v likvidaci min v minovém poli.
V současnosti je hodně odminovacích systémů na protipěchotní miny, samozřejmě mají svoje výhode a nevýhody. Podle mě, ty co mají jednu táhlou nálož jsou lepší v tom že vojáci nemusí poskakovat z kráteru do kráteru po odpálení odminovače s malými náložkami za sebou.
Většina má problémy s přírodními nebo umělými překážkami v terénu(část neleží na zemi atd.).
Ale furt je to lepší než nic, anebo se propíchávat s minopichem nebo minohledačkou krz minové pole.
Kdyby jste někdo zjistil podrobnosti o těch raketách z RODu/SVO dejte vědět.
Ta hadice je jasná, jenom u toho RODu kdyby byli detailní informace jak se to dalo nebo nedalo odpálit - na dálku, elektricky nebo zápalnicí
atd.
Děkuji za dobré odpovědi.
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

Jeans - tie bleskovice boli, pokiaľ sa pamätám, zelené, a na lanko prichytené nejakou textilnou lepiacou páskou. Mám dojem, že bleskovice boli spojené, nie samostatné. "Hadica" je jasne iný prípad - mal som pár narezaných kúskov v rukách na kurze, boli už poriadne prestarnuté, celkom dosť krehké a ako plastik nepoužiteľné.

Tudor - je odmínovanie a odmínovanie. Niečo iné sa požaduje pri vytvárania priechodov v mínových poliach na prednom okraji, niečo iné pri odstraňovaní mínových polí a zátarasov na komunikáciách v týle a niečo celkom iné pri humanitárnom odmínovaní po skončení bojov. V prvom prípade je zničenie povedzme 90% mín na priechode veľmi dobrý výsledok, v druhom prípade je likvidácia 95% mín na trase dobrý výsledok, v treťom musia byť nájdené a odstránené prakticky všetky míny v priestore.

ad odpal - zápalnicou skoro určite nie, takže buď mechanicky s oneskorením v prípade nálože ťahanej raketou (oneskorenie zabezpečí čas pre dopad nálože do terénu), alebo elektricky či už po dopade nálože alebo po jej položení na vyorané míny.
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Uživatelský avatar
jean2005
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 266
Registrován: 27/7/2007, 10:37
Bydliště: Pardubice

Příspěvek od jean2005 »

Tudor:
SVO (pokud se bavíme o tom slovenském na podvozku BVP) NEMÁ žádné rakety.
Alchymista: taky jsme je měli na kurzu, byl jsi v Poličce? V kterém roce, případně? I když v spíš někde na Slovensku, že? ...přestárlé jsou jen některé série, většina byla jinak ok. Tady to všechno znova přepracovali a je to zase plastické úplně všechno, jedna báseň.
Uživatelský avatar
rabo
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 2134
Registrován: 16/1/2007, 11:52

Příspěvek od rabo »

Tudor:
SVO (pokud se bavíme o tom slovenském na podvozku BVP) NEMÁ žádné rakety

To čo odpaľuje SVO sú míny, ktorých dostrel sa nastavuje pomocou zmeny uhlu odpaľovacej rampy. Fungujú na princípe výbuchu nad zemou a tým spôsobom vyvolávajú detonáciu skrytých mín. Dostrel je od 250 do 530 m. Šírka prechodu do 5 m a dĺžka do 100 m.

http://www.zspsr.sk/katalog/%C5%A0peci% ... 202006.pdf
Uživatelský avatar
jean2005
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 266
Registrován: 27/7/2007, 10:37
Bydliště: Pardubice

Příspěvek od jean2005 »

Ano, v podstatě je to minomet s principem "spigot". Takže dostřel se dá regulovat změnou úhlu toho odpalovacího trnu (u spigotu se vlastně vystřeluje shora uzavřená "hlaveň" nasazená na tyči, viz v googlu heslo "spigot mortar"), ale i délkou toho trnu, délkou "hlavně" a samozřejmě výkonem hnací náplně. Tady jsou náboje shodné, takže zbývá délka a sklon těch odpalovacích trnů.
Ty náboje do toho mám tady v práci (cvičné, bez náplně) a jsou to teda pěkně velké potvory, skoro jako 240mm mina. Při střelbě to musí být z hlediska zpětného rázu pro to BVP docela záhul, jen trhaviny by to mělo mít asi 50 kg, plus to železo okolo...
Odpovědět

Zpět na „Ostatní“