Opava 1945

Operace Barbarossa, bitva o Krym, Moskvu, Stalingrad, Kursko, Čerkassy, Bagration, Berlín.

Moderátoři: michan, Pátrač

Odpovědět
G.Reiner
desátník
desátník
Příspěvky: 43
Registrován: 30/12/2007, 11:27

Opava 1945

Příspěvek od G.Reiner »

Mám dotaz ohledně bojů o Opavu v roce 1945, zajímalo by mě předně jaké jednotky se tohto boje účastnily a kde si můžu přečíst něco o průběhu boje na netu. Dík, vyhledávače jsem zkoušel, ale neuspěl jsem!
Nejsem demokrat, jsem liberál! Zajímají mě fakta, ne to co je politicky zrovna korektní.
Heinrich Reimers
Příspěvky: 6
Registrován: 29/12/2007, 16:38

Příspěvek od Heinrich Reimers »

doporučuji ti se obrátit na server fronta.cz
G.Reiner
desátník
desátník
Příspěvky: 43
Registrován: 30/12/2007, 11:27

Příspěvek od G.Reiner »

Díky, zkusím.
Nejsem demokrat, jsem liberál! Zajímají mě fakta, ne to co je politicky zrovna korektní.
arte
Příspěvky: 2
Registrován: 2/6/2008, 18:39
Bydliště: Rohov

re.Opava v 1945

Příspěvek od arte »

Dobrý den , odpověď na Vaší otázku s podrobným vylíčením průběhu vojenských operací / na německé straně / od doby zahájení sovětského útoku dne 15.4.1945, přes O pavu- s vylíčením pouličních bojů, do závěrečných bojů v květnu 1945 naleznete v publikacích : LETZTER LORBER , /georg Günter/ , DIE DEUTSCHE SKIJäger /Georg Günter/ , SPIELHAHNJäger / Ernst L. Ott/

Na netu jsem našel tento článek /podotýkám že je to jen výtažek / toho co vás zajímá.
ArteIm April 1945 kämpfte ich als Oberleutnant der 1. Skijäger-Division zuerst um die Ortschaft Kringelbeutel/pozn.dnes Pusté Jakartice, und zuletzt entlang der ehemaligen tschechischen Bunkerlinie bei Klebsch/Chlebičov/ in erbitterten Abwehrgefechten und Gegenangriffen um Troppau. Am 20. April - Führergeburtstag - sahen wir aus unseren Erdlöchern hinter uns in Troppau noch auf hohen Fahnenmasten zum letzten Mal die Hakenkreuzfahnen wehen. Wir lagen durch den ungeheuren Granatenhagel in der reinsten Knochenmühle. Am 24. April früh begann der Russe mit schwersten Kalibern sein Feuer hinter unsere Linien zu verlegen. Wir freuten uns, trotz dünnster Besetzung unserer Stellung, auf die zu erwartende russische Infanterie, der wir uns kämpferisch weit überlegen wußten. Der Russe schoß nun Nebel, so daß wir jede Sicht verloren. Massive Kettengeräusche ließen uns das Durchrollen zahlreicher Panzer erkennen. Als sich der Nebel etwas lichtete, standen etwa 30 Meter von meiner Deckung drei T-34-Panzer und etwas links davon ein Stalin-Panzer, sein großes Geschütz auf unsere Stellung gerichtet. Als ich mit einer Panzerfaust auf einen der T-34 zielte, hörte ich hinter mir ein Geschrei. Es stand ein Trupp Rotarmisten mit MP im Anschlag da, der scheinbar von durchfahrenden Panzern abgesetzt worden war und so unsere Stellung aufrollte. Jede Abwehrbewegung war sinnlos. So wurden wir in Gefangenschaft gebracht Den Weg zu beschreiben wäre zu umfangreich. Nach unmenschlichen Leiden und einigen Zwischenstationen kam ich mit etwa 1500 Gefangenen am 9. Mai 1945 nach Auschwitz-Hauptlager.

Arte
Uživatelský avatar
Hans S.
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 3767
Registrován: 22/2/2007, 04:34
Bydliště: Gartenzaun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hans S. »

Dobré čtení, malinko mi to připomíná Pöppela. Nevíš, jestli se to náhodou nedováží do ČR, nebo sehnat jedině přímo z Německa?
Obrázek
arte
Příspěvky: 2
Registrován: 2/6/2008, 18:39
Bydliště: Rohov

die Antwort....

Příspěvek od arte »

.... já je u nás nesháněl, ale pochybuji že by byly k dostání. Všechny mám z Německa. Pocházím z Hkučínska a zajímám se hlavně o průběhy bojů březen - duben 1945 , kdy se samotný průběh těchto válečných operací dotkl mé vesnice a okolí.
Arte
harold
Příspěvky: 1
Registrován: 1/9/2009, 19:59

Příspěvek od harold »

Přeji krásný den, tímto tématem se do hloubky zaobírá pan Josef Ossadnik ve své knize Land zwischen Mächten, kde rozebírá boj v dolním slezsku den po dni.
Stručnější info Hans von Ahlfen a Georg Gunter.
K mání je taktéž historie vojenských celků jako FB division nebo 16.tankové divize.

Dopředu musím podotknout, že si informace často velmi protiřečí.

Na internetu www.lexikonderwehrmacht.de nebo www.diedeutschewehrmacht.de respektive www.feldgrau.com.

české zdroje jsou velmi špatné. Jediné co mohu doporučit je Svoboda šla Ostravskem od pana Vávrovského. Veškeré věci mám k dispozici.
Odpovědět

Zpět na „Východní fronta“