Souboj vojevůdců

Filmy, dokumenty, knihy, publikace s válečnou tématikou, TV tipy.

Moderátor: jarl

Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11489
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Příspěvek od Dzin »

norad: Japonsko ovšem nekapitulovalo pouze pod údery ze vzduchu. Třeba pro jeho hospodářství mělo větší katastrofální vliv odříznutí ho od zdrojů americkými ponorkami a postupem Američanů v Pacifiku. Ze všech náletů na rozhodnutí panovníka mělo největší vliv nasazení jaderné pumy.

Celkově lze ze závěrem souhlasit, Douhetova teorie o vzdušné nadvládě se nikdy od té doby nepotvrdila. Letectvo je samozřejmně důležité, ale ukazuje se, že proto, aby vše fungovalo podle Douheta je třeba obrovská početní a technologická převaha nad PVO protivníka a ani tehdy není zajištěno, že skutečně kapituluje.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Torju
svobodník
svobodník
Příspěvky: 39
Registrován: 21/9/2007, 13:32

Příspěvek od Torju »

Dost často se v tom dokumentu objevovaly jap. letadla v starší šedivé kamufláži, která byla typická pro první polovinu války, ale asi tam neměli co jiného dát. Překvapily mě informace o masovém sebevražedném útoku - pokud vím tohoto útoku se účastnilo jen 6 sebevrahů. Dále jsem si nevšiml, že by zmínili potopení Mušaši, ale to mě možná uniklo. Nebo že Nišimura zahynul.
Nejsem demokrat, jsem liberál! Zajímají mě fakta a ne to co je zrovna politicky korektní!
Uživatelský avatar
Hans S.
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 3767
Registrován: 22/2/2007, 04:34
Bydliště: Gartenzaun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hans S. »

Ono to celé bude takové chybové. Co si vzpomínám na rozbor Bitvy o Británii, tak tam těch "ale" bylo přecijen více, než by bylo zdrávo.
Obrázek
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Příspěvek od Lord »

Saddám a Amíci ... hmm - nesmyslný boj, dávaj dnes ... převaha byla zřejmá.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Nelson
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 857
Registrován: 11/6/2005, 10:25
Bydliště: Většinou doma

Příspěvek od Nelson »

Lord píše:Saddám a Amíci ... hmm - nesmyslný boj, dávaj dnes ... převaha byla zřejmá.
To jo, jenomže ta převaha se budovala dost pomalu.
Sám Schwarzkopf ve své autobiografii přiznává že kdyby na ně Saddám vlítl hned na podzim, tak mohli Američani dostat celkem výprask.

Navíc zase chyb jak máku. Např, CENTCOM není centrální ale střední velitelství a Schwarzkopf se nejmenuje Herbert.
ObrázekObrázek

Z Palby jsem odešel, dotazy už na mě nesměrujte.
Uživatelský avatar
rabo
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 2134
Registrován: 16/1/2007, 11:52

Příspěvek od rabo »

Navíc zase chyb jak máku
A neviem či jeden typ tankov Irackej armády nebol T-52. To by som však dával za vinu prekladu.
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Mě tento seriál zklamal již v při první sérii, na tuto se již radši ani nedívám. Sice jsem už viděl horší věci, ale je to stále děláno pro "laickou veřejnost", případně pro "amerického diváka"...

Takže jako obvykle jedinou solidní alternativou zůstávají knížky, bohužel i v tomto segmentu jsou u nás velké mezery...
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
TonyHazard
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 2674
Registrován: 17/9/2007, 23:30

Souboj vojevůdců

Příspěvek od TonyHazard »

UPOZORNĚNÍ

Od pondělí tj. 5. 1. 2009 ve 20,00 opět vysílá ČT2 velmi dobrý 13. dílný dokument
Souboj vojevůdců

a ještě jedna nepřesná informace : od 6. 1. 2009 by měla ČT vysílat počítačově vytvořený seriál o soubojích ve vzduchu. (omlouvám se, viděl jsem tu upoutávku jen jednou, a ne celou)
ObrázekObrázekObrázekObrázek
Nebojuj s nikým, kdo neví nic o vztahu rytíře a meče!
Na fóru Palba.cz jsem skončil, dotazy a SZ prosím neposílat.
Uživatelský avatar
hydrostar
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1717
Registrován: 26/9/2006, 21:19
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hydrostar »

No dobrý jak v čem. Ale dal by se označit za tři, to máš pravdu.
Hydrostar se s námi trvale rozloučil...
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Každá doba měla své vojevůdce, které v dané době nešlo nahradit. Pro mě osobně by bylo velmi zajímavé kdyby se někdo ujal toho, že by zpracoval třeba Evžena Savojského proti Turkům, nebo Kutuzov proti Napoleonovi.

Jak někdo může postavit tento díl tak, že postaví Velkoknížete niklaje proti Hindeburgovi? Vždy tu operaci naplánoval důstojník štábu plukovník Hoffmann a také ji skoro celu odřídil. Hindenburg shrábl uznání a slávu, které mu nepřísluší.

To je to samé jako "záchrana" Paříže Petainem. Přitom ji zachránil skoro zapomenutý generál Galliéni. Dějiny vykazují skutečně velikou pružnost.
Naposledy upravil(a) Pátrač dne 5/1/2009, 21:54, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Odpovědět

Zpět na „Filmy, dokumenty, knihy“