Střední tank T-34 / 76
Re: Střední tank T-34 / 76
Hmmm a co teprve zmrzlá či naopak rozbředlá hlína, o námraze nemluvě.
SSSR byl rozlehlá země s poměrně řídkým osídlením (a to i v evropské části) a zpevněných komunikací tam bylo pomálu. Kdo nevěří ať se zajede podívat na západní Ukrajinu ... kromě dálnice Lvov - Kyjev se tam nic moc nezměnilo.
Gumové patky na pásech mají svůj význam ve městech a na zpevněných komunikacích. V neupraveném terénu jsou ale spíš na obtíž ... tam jasně vedou ocelové pásy.
T-34 byl prostě stavěn primárně do těchto podmínek - proto ocelové a široké pásy.
A že rachotily? No rachotily. Vždy je něco za něco.
Není potřeba hledat senzaci tam, kde není. Je to stejná hovadina jako vyčítat George Washingtonovi, že vlastnil 200 otroků.
A že dnešní přehlídkové kusy nemají gumové pásy? No, nemají. To je daň za historickou autenticitu. Taky mám raději Bf-109 s DB-605 než s Merlinem.
SSSR byl rozlehlá země s poměrně řídkým osídlením (a to i v evropské části) a zpevněných komunikací tam bylo pomálu. Kdo nevěří ať se zajede podívat na západní Ukrajinu ... kromě dálnice Lvov - Kyjev se tam nic moc nezměnilo.
Gumové patky na pásech mají svůj význam ve městech a na zpevněných komunikacích. V neupraveném terénu jsou ale spíš na obtíž ... tam jasně vedou ocelové pásy.
T-34 byl prostě stavěn primárně do těchto podmínek - proto ocelové a široké pásy.
A že rachotily? No rachotily. Vždy je něco za něco.
Není potřeba hledat senzaci tam, kde není. Je to stejná hovadina jako vyčítat George Washingtonovi, že vlastnil 200 otroků.
A že dnešní přehlídkové kusy nemají gumové pásy? No, nemají. To je daň za historickou autenticitu. Taky mám raději Bf-109 s DB-605 než s Merlinem.

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
Re: Střední tank T-34 / 76
A hlavně to byla evidentní legrace.Skeptik píše:A že rachotily? No rachotily. Vždy je něco za něco.
Není potřeba hledat senzaci tam, kde není.

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Re: Střední tank T-34 / 76
Nenašel jsem vlákno k T-34/85, tak to dám sem.
Vypadá to, že T-34/85 ještě neřekl poslední slovo. Tentokrát fotky a video z Jemenu a 2 (možná 3) tanky T-34/85 v boji


a video zde
https://gurkhan.blogspot.com/2020/12/34.html#more
Vypadá to, že T-34/85 ještě neřekl poslední slovo. Tentokrát fotky a video z Jemenu a 2 (možná 3) tanky T-34/85 v boji


a video zde
https://gurkhan.blogspot.com/2020/12/34.html#more

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
Re: Střední tank T-34 / 76
Vypadá to, že téčko na druhý fotce nemá strop věže.
Tvůj temný oheň ti nepomůže, plameni Udúnu. Vrať se do stínu!


Re: Střední tank T-34 / 76
Oryx zapsal mezi ztráty ukrajinské techniky i stařičký T-34 na pomníku
Nově osvobozené město Trosťanec v Sumské oblasti.
https://twitter.com/oryxspioenkop/statu ... v0w9syP80w

Nově osvobozené město Trosťanec v Sumské oblasti.
https://twitter.com/oryxspioenkop/statu ... v0w9syP80w

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Re: Střední tank T-34 / 76
K prokazatelnému nasazení tanku T-34/85 došlo v létě 2022 během střetu kolem města Lysyčansk na východní Ukrajině. Mělo se jednat o model 60 nebo 69 z místního památníku a sloužil spíš jako mobilní zátaras, než jako bojový prostředek.
https://mil.in.ua/en/news/in-the-battle ... -was-used/
https://www.youtube.com/watch?v=WjnSyU7DRco
https://mil.in.ua/en/news/in-the-battle ... -was-used/
https://www.youtube.com/watch?v=WjnSyU7DRco

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Motor V-2 pro tank T-34
O vývoji motoru V-2 pro tank T-34
Vidím, že zůstal částečně zachován tak leda hliníkový spodní blok motoru s dlouhou špičkou, a zde je přímá podobnost s BMW VI.
No a část, kde běhají válce je jiná.
Na svou dobu výborný dieselový vidlicový motor V-2 šel "do provozu" s hliníkovou klikovou skříní a bloky válců, s dlouhou špičkou klikového hřídele a axiálním kuličkovým ložiskem schopným přenášet sílu z vrtule na klikovou skříň motoru.
Je vhodné poznamenat, že průzkumný letoun R-5 úspěšně létal s motorem V-2A. Klikový hřídel byl vyroben z chromniklové wolframové oceli.
Během 30. let 20. století vznikl sovětský motor V-2 pro tanky T-34, KV-1, KV-2 a IS-1.
Podle Skomorochova všechny následující sovětské a ruské dieselové tankové motory vycházejí z typu V-2...
Jeho vývoj probíhal po etapách.
Uvádí se, že V-2 byl podobný karburátorovým motorům M5 a M17T, instalovaných na lehkých tancích BT.
Jiné zdroje, jak už napsal Zemakt, píší o podobnosti s americkým leteckým motorem Liberty, ale to se mi moc nezdá, viz fotka.
Nejprve byl vytvořen jednoválcový motor a testován v provozu a poté byla vyrobena dvouválcová sekce, která měla hlavní a trailové ojnice.
V roce 1932, po dosažení stabilního provozu, začali vyvíjet a testovat 12-válcový motor, který získal označení BD-2 (vysokorychlostní diesel druhý),
který byl dokončen v roce 1933. Na podzim roku 1933 BD-2 odolal prvním státním testům a byl instalován na lehký pásový tank BT-5.
Napsat by šlo asi víc nebo zdroje.
Zdroje:
http://www.gruzovikpress.ru/article/2993/
https://en.topwar.ru/190331-tankograd-x ... a-v-2.html
Zemakt: Tak tak VI (pozn. BMW VI), píše se o stejném nebo obdobném designu několika částí, jestli i bloku netuším. Každopádně tam stopa je. Proč ne.
Ono překopat tak velký benzín na diesel taky není zrovna sranda. A aby to nebylo tak jednoduché, lze narazit i na zdroje zmiňující Liberty či Hispánku.
Citace přeneseny z viewtopic.php?p=388728#p388728Alfik: Btw "překopání" je fakt dost problém, už proto, že v dieselu jsou cca 10x větší tlaky...
Vidím, že zůstal částečně zachován tak leda hliníkový spodní blok motoru s dlouhou špičkou, a zde je přímá podobnost s BMW VI.
No a část, kde běhají válce je jiná.
Na svou dobu výborný dieselový vidlicový motor V-2 šel "do provozu" s hliníkovou klikovou skříní a bloky válců, s dlouhou špičkou klikového hřídele a axiálním kuličkovým ložiskem schopným přenášet sílu z vrtule na klikovou skříň motoru.
Je vhodné poznamenat, že průzkumný letoun R-5 úspěšně létal s motorem V-2A. Klikový hřídel byl vyroben z chromniklové wolframové oceli.
Během 30. let 20. století vznikl sovětský motor V-2 pro tanky T-34, KV-1, KV-2 a IS-1.
Podle Skomorochova všechny následující sovětské a ruské dieselové tankové motory vycházejí z typu V-2...
Jeho vývoj probíhal po etapách.
Uvádí se, že V-2 byl podobný karburátorovým motorům M5 a M17T, instalovaných na lehkých tancích BT.
Jiné zdroje, jak už napsal Zemakt, píší o podobnosti s americkým leteckým motorem Liberty, ale to se mi moc nezdá, viz fotka.
Nejprve byl vytvořen jednoválcový motor a testován v provozu a poté byla vyrobena dvouválcová sekce, která měla hlavní a trailové ojnice.
V roce 1932, po dosažení stabilního provozu, začali vyvíjet a testovat 12-válcový motor, který získal označení BD-2 (vysokorychlostní diesel druhý),
který byl dokončen v roce 1933. Na podzim roku 1933 BD-2 odolal prvním státním testům a byl instalován na lehký pásový tank BT-5.
Napsat by šlo asi víc nebo zdroje.
Zdroje:
http://www.gruzovikpress.ru/article/2993/
https://en.topwar.ru/190331-tankograd-x ... a-v-2.html





Re: Střední tank T-34 / 76
Při včerejší oslavě vítězství v Sevastopolu vyjel tank T-34 ze silnice a tak do Berlína asi letos nedorazí.

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Re: Střední tank T-34 / 76
Objevila se videa vojenského výcviku údajně začínajícího s použitím speciálních obrněných vozidel. Video ukazuje tanky T-34, IS-3 a samohybná děla ISU-152. Všechny tyto stroje jsou z druhé světové války. Dříve byly na tomto cvičišti spatřeny i severokorejské jednotky.
https://twitter.com/gerashchenko_en/sta ... 6833346902
https://twitter.com/gerashchenko_en/sta ... 6833346902

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Re: Střední tank T-34 / 76
Ruský festival kreslených filmů (v Suzdalu) promítá film "Malý T-34" o tanku, který sní o tom, že půjde do války a bude střílet na obyvatele estonské Narvy, kteří se ho odvážili sundat z podstavce.
https://rus.postimees.ee/8214675/malysh ... -demontazh
https://rus.postimees.ee/8214675/malysh ... -demontazh

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Re: Střední tank T-34 / 76
V roce 2019 Laos poslal většinu své flotily tanků T-34/85 československé výroby do Ruska; na oplátku Laos obdržel tanky T-72 B1.

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Re: Střední tank T-34 / 76
Aký to malo pre rusov zmysel?
Re: Střední tank T-34 / 76
Kvůli přehlídkám, podle všeho potřebovali jak funkční tanky tak náhradní díly.

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Re: Střední tank T-34 / 76
No, ze svých T-34/85 si přetavili všechny ty T-55, tak už jim vlastní nezbyly. Navíc československé tanky byly velmi dobře zpracované (zvlášť oproti sovětské válečné produkci) a tak se na přehlídky hodily mnohem lépe. Nepodceňoval bych ani ruskou (až fyzickou) posedlost tankem T-34 - kdyby to jen trochu šlo, tak s ním mají i sex (narážka na hlášku z Tankového praporu).

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Re: Střední tank T-34 / 76
Československé T-34/85 a jejich kvalita. Ta byla zpočátku rozporuplná, nekvalita svárů a pohonného systému byla hrozná. Taktéž neschopnost plnit dodávky.
Nedosahovala ani kvalit sovětské válečné výroby. Až teprve postupem času se ustálila technologická kázeň navýšila se i kvalita předávaných vozidel.
např zde https://www.valka.cz/topic/view/33708
Nedosahovala ani kvalit sovětské válečné výroby. Až teprve postupem času se ustálila technologická kázeň navýšila se i kvalita předávaných vozidel.
např zde https://www.valka.cz/topic/view/33708

Fraška života letí kupředu jak splašená herka - a diváky už pranic nezajímá zápletka prvního aktu.
Re: Střední tank T-34 / 76
Krásná ilustrace s řezem tanku T-34 model 1941. Když se však podíváte detailněji zjistíte, že autor to pojal poněkud naturalisticky .))

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Re: Střední tank T-34 / 76
Nebo jen poněkud předjímal 

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Re: Střední tank T-34 / 76
Zbraně a technika 20. a 21. století:
Německé tankové jednotky na východní frontě během 2. sv. války ve velkém využívaly kořistní sovětské obrněnce. Jejich hodnocení německými posádkami nalezneme například v níže přeloženém hlášení z léta 1944, které popisuje zkušenosti tankové roty ze stavu 2. oddílu stíhačů tanků působícího v rámci 23. pancéřové divize. Tento útvar byl v danou dobu vyzbrojen kořistními tanky T-34 a z nich odvozenými samohybkami SU-85.
"Ačkoliv ještě nemáme dostatečné zkušenosti, lze již nyní říci, že ruský tank není vhodný pro dlouhé či rychlé přesuny. Nejpraktičtější se ukázala být maximální rychlost 10-12 km/h. Během přesunů je naprosto nutné každých 30 minut zastavit na nejméně 15-20 minut, aby se motor dostatečně zchladil.
Na všech nových tancích dochází k problémům a poruchám řízení. V náročném terénu, při změně rychlostních stupňů a častých změnách směru jízdy během bojových operací se spojka rychle přehřívá a je pokryta silnou vrstvou oleje. Kvůli tomu následně přestává fungovat a znemožňuje manévrování. Po zchlazení je pak nutné spojku důkladně vyčistit velkým množstvím benzinu.
Co se týče výzbroje, lze na základě dosavadních zkušeností prohlásit, že 7,62cm kanón je dobrou zbraní. Pokud je kanón správně nastřelen, má solidní přesnost i na delší vzdálenosti. To samé lze říci i o zbytku zbraní tanku. Kulomety jsou spolehlivé a přesné, byť mají nižší rychlost střelby.
Rota měla podobně pozitivní zkušenost i s 8,5cm útočným dělem (SU-85, pozn. aut.). Prozatím ovšem nemohla poskytnout srovnání palebné síly se 7,62cm kanónem. Účinek výbušných projektilů je na delší vzdálenosti výrazně vyšší, než u 7,62cm kanónu.
Optické přístroje ruského tanku jsou ve srovnání s německými výrazně horší. Německý střelec si musí na ruský zaměřovač nejprve zvyknout. Pozorovat skrze něj dráhu střely je možné jen částečně. Střelec tanku T-34 má k dispozici pouze panoramatický zaměřovač umístěný vlevo nahoře nad teleskopickým zaměřovačem. Rota následně do strojů přidala druhý panoramatický zaměřovač, kterým může dráhu střely sledovat i nabíječ.
V ruském tanku je velmi obtížné zároveň velet a vést palbu. Koordinace palby v rámci roty je možná jen částečně."
https://www.facebook.com/share/p/18ovEZ ... tid=wwXIfr
Německé tankové jednotky na východní frontě během 2. sv. války ve velkém využívaly kořistní sovětské obrněnce. Jejich hodnocení německými posádkami nalezneme například v níže přeloženém hlášení z léta 1944, které popisuje zkušenosti tankové roty ze stavu 2. oddílu stíhačů tanků působícího v rámci 23. pancéřové divize. Tento útvar byl v danou dobu vyzbrojen kořistními tanky T-34 a z nich odvozenými samohybkami SU-85.
"Ačkoliv ještě nemáme dostatečné zkušenosti, lze již nyní říci, že ruský tank není vhodný pro dlouhé či rychlé přesuny. Nejpraktičtější se ukázala být maximální rychlost 10-12 km/h. Během přesunů je naprosto nutné každých 30 minut zastavit na nejméně 15-20 minut, aby se motor dostatečně zchladil.
Na všech nových tancích dochází k problémům a poruchám řízení. V náročném terénu, při změně rychlostních stupňů a častých změnách směru jízdy během bojových operací se spojka rychle přehřívá a je pokryta silnou vrstvou oleje. Kvůli tomu následně přestává fungovat a znemožňuje manévrování. Po zchlazení je pak nutné spojku důkladně vyčistit velkým množstvím benzinu.
Co se týče výzbroje, lze na základě dosavadních zkušeností prohlásit, že 7,62cm kanón je dobrou zbraní. Pokud je kanón správně nastřelen, má solidní přesnost i na delší vzdálenosti. To samé lze říci i o zbytku zbraní tanku. Kulomety jsou spolehlivé a přesné, byť mají nižší rychlost střelby.
Rota měla podobně pozitivní zkušenost i s 8,5cm útočným dělem (SU-85, pozn. aut.). Prozatím ovšem nemohla poskytnout srovnání palebné síly se 7,62cm kanónem. Účinek výbušných projektilů je na delší vzdálenosti výrazně vyšší, než u 7,62cm kanónu.
Optické přístroje ruského tanku jsou ve srovnání s německými výrazně horší. Německý střelec si musí na ruský zaměřovač nejprve zvyknout. Pozorovat skrze něj dráhu střely je možné jen částečně. Střelec tanku T-34 má k dispozici pouze panoramatický zaměřovač umístěný vlevo nahoře nad teleskopickým zaměřovačem. Rota následně do strojů přidala druhý panoramatický zaměřovač, kterým může dráhu střely sledovat i nabíječ.
V ruském tanku je velmi obtížné zároveň velet a vést palbu. Koordinace palby v rámci roty je možná jen částečně."
https://www.facebook.com/share/p/18ovEZ ... tid=wwXIfr

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček








