COVID-19 na Slovensku

Komentáře aktuálního dění ...

Moderátor: jarl

Pravidla fóra
Pokud příspěvek v Aktualitách neodpovídá charakteru a úrovni "veřejné" Palby, moderátoři mají právo jej okamžitě, bez upozornění přesunout do skryté Hospody, která byla za tímto účelem zřízena.

Pokud nemáte přístup do Hospody a chtěli byste jej, musíte být na Palbě registrováni nejméně půl roku a poté můžete napsat SZ adminům "skelet" nebo "jarl".

Ve vlákně o Ukrajině v sekci "Aktuality" platí pravidla, která budete dodržovat. Postih za nedodržování bude následující:
- smazání příspěvku
- BAN uživatele (minimálně 24hodin, maximálně na vždy)
- uzamčení vlákna
Všechny tyto postihy budou uplatňovány bez jakéhokoliv varování a vysvětlování, na základě úsudku přítomného moderátora.

Pravidla jsou následující:
- příspěvek bude věcný v českém nebo slovenském jazyce (případně s českým nebo slovenským překladem), žádné "emotivní" výlevy nebudou trpěny
- diskuze ve vlákně "Válka na Ukrajině" není povolena, k tomu je určeno patřičné vlákno v Hospodě (o vstup můžete zažádat u administrátora)
Zamčeno
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4112
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od niko »

Armádna infraštruktúra nám pri pandémii príliš nepomôže

https://www.trend.sk/trend-archiv/armad ... s-nepomoze
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4950
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Juraj Tichý »

V 41 okresoch testovaných v 2. vlne testovania otestovali:
1 837 464 ľudí s mierou pozitivity 0,62% = 11 477 ľudí

Pred týždňom v týchto okresoch otestovali:
1 750 179 ľúdí s mierou pozitivity 1,47% = 25 811 ľudí

Za minulý víkend sa na celom Slovensku dalo testovať (testy prebiehali aj v takzvaných zelených okresoch) 2 044 855 ľudí a odhalili 0,66% pozitívnych, čiže 13 509 nakazených.

Celkovo klesá aj medián PCR testov, aj miera pozitivity z vykonaných PCR testov. Vyzerá, že to malo zmysel.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4112
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od niko »

Myslim, ze by bolo vhodne sa teraz koncentrovat na katastrofalnu situaciu v nemocniciach. Nech nam v nich nezomieraju uz aj 30rocni ludia.
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4950
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Juraj Tichý »

Tí 30 roční zomierať bohužiaľ budú. Bohužiaľ. Stačí aby mali ďalšiu vážnu chorobu ako diabetes, rakovinu, vysokú mieru obezity...
Uživatelský avatar
Arthur
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2249
Registrován: 26/9/2017, 21:52

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Arthur »

Naše nemocnice sú úplne iný problém, analogicky povedané je to ešte horšie ako modernizácia OSSR.
30 rokov tu bačovali straky, ktorým nebolo cudzie kšeftovať so zdravotnými pomôckami, prístrojmi atď. atď. takže čarovným prútikom sa to jednoducho nevyrieši.
Viď. čo sa deje v justícii (súdnictvom, prokuratúre, polícii, atď.). A to čo vychádza najavo je stále len špička ľadovca.
Tak ak sú celonárodné klany, sú aj tie krajské a okresné. Stačí sa pozrieť kto chodí na tie zabíjačky, poľovačky, grilovačky. "Miesta elita národa..."
:sad:
Úprimná požiadavka vodiča BVP-2 z reportáže ČT24 z 27. 12. 2018, ktoré malo nahradiť viac ako 200 nových obrnencov: "dufam, to bude zmena k lepšiemu, že tam bude aspoň topení pro osádku pretože tam nie je vôbec nic, v lete je tam strašný vedro a v zime strašná zima"
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4112
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od niko »

Arthur to, co pises je jedna vec. Ja ale myslim nieco ine a to:

1. Zavedenie pravidelneho testovania zdravotnickeho personalu min 1 x tyzdenne po domu minimalne jedneho roka.
2. Zakaz dovoleniek zdavotnickemu personalu v zahranici po dobu minimalne jedneho roka (vid. Norsko)
3. Vytvorenie dostatocnych zasob liekov, ale aj ochrannych prostriedkov pre krizovu situaciu trvajucu min. 6 mesiacov
4. Vytvorenie spadovych - trvalych- Covid-oddeleni v krajskych mestach s kapacitou minimalne po 100 lozok
5. Vsetky nemocnice, ktore osetruju Covid pacientov musia mat k dispozicii aspon jedneho virologa, alebo zaskoleneho lekara s podobnym zameranim
6. Navysenie zdravotnickeho personalu (tyka sa hlavne sukromnych) aspon o 10 %
7. Posilnenie kompetencie Uradu pre dozor na oddeleniach Covid.

Ak by sme mali takto pripravene nemocnice uz v septembri, mali by sme o par stoviek mrtvych menej.

Juraj: Podla toho, co pises je ohrozena polovica populacie Slovenska. Kazdy nieco ma. Uz chronicka nadcha, alebo astma a vysoky tlak je poriadny rizikovy faktor.
Uživatelský avatar
Arthur
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2249
Registrován: 26/9/2017, 21:52

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Arthur »

niko: to je síce chvályhodné resp. o to viac sme mali mať ako píšete v 09/2020, lebo život nemocníc (a ambulancií) nie je len COVID-19.

Problém je proste inde a MUDr. Visolajský to pomenoval presne. To čo vidíme resp. sa deklaruje v nejakých tabuľkách pre MZ SR tak keď to odkryjeme (resp. pandémia to odkryla) za tým je proste Potemkinova dedina a týka sa to hlavne menších tzv. mestských nemocníc a zrazu čuduj sa svete kráľ je nahý.

Som zvedavý ak raz nejaký inštitút zdravotnej politiky spraví štatistiku koľko ľudí zomrelo bez COVID-u na odvrátiteľné choroby počas pandémie COVID lebo im nebola poskytnutá adekvátna zdravotná starostlivosť od diagnostiky až po odkladanie zákrokov a pod. potom to k tým úmrtiam môžu sekundárne kľudne prirátať.

Preto som rád, že akokoľvek sú možno tie antigénové testy neefektívne na celoplošné testovanie, ale v našej situácii hlavne na odbremenenie nemocníc cz identifikáciu pozitívnych, ktorí skončia v karanténe a tak nenakazia ďalších je proste v našich podmienkach 5.5 mil SVK dosť efektívny nástroj v tomto marazme za výdatnej pomoci OSSR, samosprávy, štátnej správy a dobrovoľníkov.
Naposledy upravil(a) Arthur dne 9/11/2020, 17:11, celkem upraveno 1 x.
Úprimná požiadavka vodiča BVP-2 z reportáže ČT24 z 27. 12. 2018, ktoré malo nahradiť viac ako 200 nových obrnencov: "dufam, to bude zmena k lepšiemu, že tam bude aspoň topení pro osádku pretože tam nie je vôbec nic, v lete je tam strašný vedro a v zime strašná zima"
Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Julesak »

Bod č.2 je podľa mňa na hranici ústavnosti (ak nie za ňou). Prečo zdravotníkom, a policajtom (vojakom, hasičom) nie?
A čo má vlastne hocikto hocikam cestovať, akurát sem donesie hnusobu.
Bude v drôtoch aj prúd a na čiare míny, alebo to príde až neskôr?

Ostatné:
1 - OK
3 - akých liekov, akých prostriedkov, odkiaľ? Nemajú toto mať hmotné rezervy aj dnes?
4 - povedzme, že sa nájdu priestory a personál, ok.
5 - rastú na stromoch?
6 - dtto
7 - akej kompetencie

Zo slovenského zdravotníctva, ktoré funguje na porušovaní zákonníka práce a kde sa bez problémov môžu vyskytnúť nepretržité 36, 48 hodinové služby, dlhodobo uteká každý kto niečo vie, ak vie jazyk, tak DE, UK, US..., ak nevie, tak aspoň CZ.
Ak chceš tento trend posilniťť, nech sa páči.
Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4112
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od niko »

Tak podme po poriadku.
Julesak:
Bod 2. Ak nie zakaz cestovania ako v Norsku, tak minimalne 5 dnova karantena a povinny PCR test pred nastupom do zamestnania. To uz hadam ustavne bude.
3. Nie nemaju. V nemocniciach chybaju antibiotika, kortikoidy, antivirotika, ochranne prostriedky. V podstate vsetko.
5. Zaskolenie internistu, alebo pluciara na uroven taku, aby vedel fundovane osetrovat Covid 19, by nemalo trvat dlhsie ako 3 mesiace. A asi aj to uz prehanam.
6. Navysenie personalu ? Je mi to jedno. Nech konecne zacnu uznavat diplomy mimoeuropskym a problem s lekarmi je vyrieseny do dvoch rokov. Len ked my sa stale tych cudzincov tak bojime,ze?
7. Urad pre dohlad by mal intenzivnejsie kontrolovat vykon zdravotnickeho zamestnania voci pacientom s Covid 19. Lekari a sestry sa ich boja a nestaraju sa o nich, ludia tam zbytocne trpia.

Arthur:
Nazor MUDr. Visolajskeho o neschopnosti a potemkinovej dedine v malych a regionalnych nemocniciach plne zdielam. Dodal by som este - hlavne sukromnych. Ale to je len moj sukromny nazor. V zasade suhlasim aj s tebou. Zablokovanie nemocnic nam odobralo kapacity pre ostatne ukony. V niektorych okresnych mestach nemocnica uz vlastne nefunguje.
Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Julesak »

niko píše: Bod 2. Ak nie zakaz cestovania ako v Norsku, tak minimalne 5 dnova karantena a povinny PCR test pred nastupom do zamestnania. To uz hadam ustavne bude.
To myslím že hej, ale malo by to to platiť všeobecne.

3 - a teraz sa to zmení, lebo...?
5 - nedokážem posúdiť, ale povedzme že hej. Ich miesto na pôvodnej pozícii sa vyrieši ako? A čo ak tam nebudú chcieť ísť?
6 - fungovať by to do istej miery mohlo, ale to je dlhodobé riešenie, proti ktorému bude obrovský politický aj stavovský odpor. Malá šanca.
7 - toto som priznám sa nezaregistroval, súhlasím.
Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4112
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od niko »

Julesak píše:To myslím že hej, ale malo by to to platiť všeobecne.
Pre vsetok zdravotnicky personal. To, ze mozu dat pre strategicke odvetvia je uz mimo tuto temu.
3 - a teraz sa to zmení, lebo...?
Nerozumiem otazke.
5 - nedokážem posúdiť, ale povedzme že hej. Ich miesto na pôvodnej pozícii sa vyrieši ako? A čo ak tam nebudú chcieť ísť?
Nijak. Ked je teraz na Kovidovom oddeleni gynekolog, alebo neurolog, ako sa to riesi ? Nijako. Proste kazda nemocnica musi mat nutne cloveka-dvoch, ktory vie liecit Covid 19, nie telefonovat na kraj ohladom kazdeho jedneho pacienta jak u debilov.
6 - fungovať by to do istej miery mohlo, ale to je dlhodobé riešenie, proti ktorému bude obrovský politický aj stavovský odpor. Malá šanca.
Uprimne povedane by som sa na stavovsky odpor vysral. Stavovske organizacie mali dost casu aj priestoru za tie roky s tym nieco robit. Na ich dotahovacky doplacaju pacienti. Natahat sem Ukrajincov a Rusov a vec vybavena. Resp. dat kazdorocnu kvotu na zdravotnicky personal zo zahranicia.
Uživatelský avatar
Pikujuci brizolit
poručík
poručík
Příspěvky: 723
Registrován: 13/12/2018, 16:47
Bydliště: občas aj SK

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Pikujuci brizolit »

Niko, ja by som uvítal aj také Kazašky a Bielorusky...samozrejme, čisto z politických dôvodov 8-)

Áno, štátne zdravotníctvo je jeden veľký bordel,ale vynikajúci biznis pre farma firmy a súkromných poskytovateľov. O pacienta nikdy nešlo a asi ani nepôjde. To otvorenie pracovného trhu je dobrý krok k zvýšeniu konkurencieschopnosti :up:
“War is a matter not so much of arms as of money.”― Thucydides, History of the Peloponnesian War
Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Julesak »

niko píše: Pre vsetok zdravotnicky personal. To, ze mozu dat pre strategicke odvetvia je uz mimo tuto temu.
Ja myslím, že všeobecne pre všetkých, čo prídu na Slovensko, okrem vodičov MKD a podobne.
niko píše:Nerozumiem otazke.
Myslel som to tak, že doteraz na to každý kašľal, prečo odteraz nie? Čo sa zmenilo?
niko píše: Proste kazda nemocnica musi mat nutne cloveka-dvoch, ktory vie liecit Covid 19, nie telefonovat na kraj ohladom kazdeho jedneho pacienta jak u debilov.
Musí sa len umrieť. Doktori nerastú na stromoch, sám píšeš vyššie že sa Covidu boja.
niko píše: Uprimne povedane by som sa na stavovsky odpor vysral.
To síce môžeš, ale minister zdravotníctva nie resp. ťažko. On totižto s doktormi potrebuje vychádzať dlhodobo, nie len pri tejto jednej otázke. Sám je doktor (obvykle, neviem či sme mali takého čo nebol).
Tejto témy sa chytí opozícia a asi aj časť koalície a bude si na tom budovať svoju agendu.

Okrem toho, ak niekto môže pracovať na Slovensku, prečo by nemohol ísť do Rakúska alebo aspoň ČR?
Treba zmeniť to, prečo zo Slovenska doktori odchádzajú, inak budeš len vylievať vodu z deravej lode.
Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4112
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od niko »

Julesak píše: Ja myslím, že všeobecne pre všetkých, čo prídu na Slovensko, okrem vodičov MKD a podobne.
Ty myslis tie AG testy, co sa chysta. Ja som myslel PCR. Ale to je jedno.
Julesak píše: Myslel som to tak, že doteraz na to každý kašľal, prečo odteraz nie? Čo sa zmenilo?
Nic. Kasle sa na to dalej.
Julesak píše: Musí sa len umrieť. Doktori nerastú na stromoch, sám píšeš vyššie že sa Covidu boja.
OK, tak co je alternativa ? Neposlem dvoch lekarov do Bratislavy na mesiac na skolenie, ale radsej budem mat v nemocnici 45 lekarov, ktori nemaju ani Ahnung jak sa lieci Covid. Tak budu jak male deti vyvolavat do Bratislavy, ze ake lieky mame nasadit pani Kovacovej a tak ? Toto je podla teba vec, ktoru netreba riesit ? Urcite ?
Julesak píše: To síce môžeš, ale minister zdravotníctva nie resp. ťažko. On totižto s doktormi potrebuje vychádzať dlhodobo, nie len pri tejto jednej otázke. Sám je doktor (obvykle, neviem či sme mali takého čo nebol).Tejto témy sa chytí opozícia a asi aj časť koalície a bude si na tom budovať svoju agendu.
Tak ok, kaslime na to. A nechajme dalej trpiet pacientov nedostatkom personalu. Len nech sa toho pre Boha nechyti opozicia. :roll:
Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

COVID-19 na Slovensku

Příspěvek od Julesak »

niko píše: Ty myslis tie AG testy, co sa chysta. Ja som myslel PCR. Ale to je jedno.
Aký konkrétny test, v tom sa necítim byť kompetentný. Ale rozhodne nevidím dôvod niečo takéto riešiť len pre zdravotníkov.
Testy po prekročení hraníc - áno, pre všetkých, okrem dobre definovaných výnimiek.
niko píše: Nic. Kasle sa na to dalej.
Myslím si to isté.
niko píše: OK, tak co je alternativa ? Neposlem dvoch lekarov do Bratislavy na mesiac na skolenie, ale radsej budem mat v nemocnici 45 lekarov, ktori nemaju ani Ahnung jak sa lieci Covid. Tak budu jak male deti vyvolavat do Bratislavy, ze ake lieky mame nasadit pani Kovacovej a tak ? Toto je podla teba vec, ktoru netreba riesit ? Urcite ?
Ja sa pýtam ako to chceš urobiť?
Nie že by to nebolo v princípe OK, ale sám píšeš že sa doktori boja, tí zo zahraničia to v krátkej dobe nevyriešia. Bude ich (doktorov) dosť?
niko píše:Len nech sa toho pre Boha nechyti opozicia. :roll:
Ak si myslíš, že politický dopad takýchto krokov nebude jedna z prvých vecí(ak nie vôbec prvá), čo sa budú zvažovať, tak si podľa mňa naivný. A to nie je problém len tejto vlády.
Ja sa pýtam ako to chceš urobiť? Minister čo sa vypráva s vánkom to podľa mňa nedokáže...
Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
Choroš
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 186
Registrován: 30/11/2016, 11:47

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Choroš »

Páni kolegové, je to silně OT, ale když už to tu probíráte… Ona ta úmrtnost na Covid není až tak veliká, aby sama o sobě vytvářela nějaký velký problém. Svrbí mě prsty, ale raději o tom nic dál psát nebudu, zvrhlo by se to.
Výrazně větším problémem populací Evropanů je přímo tragická porodnost - v průměru 1,55 dítěte na ženu (zdroj: Eurostat) - a rostoucí věk prvorodiček. Minimální počet dětí pro udržení velikosti populace je přitom v průměru 2,1 dítěte na ženu. Ten trend už nějakou dobu běží, a k rozpadu běžného fungování společnosti (mám na mysli zejména financování jednotlivých kapitol státního rozpočtu) dojde nejpozději do dvaceti let. Pokud se hodně rychle porodnost silně nezvedne (nikdo v Evropě zjevně neví, jak by se k tomu měla mladá generace motivovat), jsme všichni s prominutím v troubě. Z toho vyplývá i fakt, že nemá smysl jakékoli modernizace a nákupy odkládat, až bude lépe. Lépe nebude, pokud se s populačním poklesem nestane zázrak, naopak bude téměř jistě hůř, tj. stále větší výdaje na sociální složku a stále méně osob v produktivním věku. Kupme a zmodernizujme toho co nejvíc co nejrychleji, budeme s tím muset asi vystačit velmi, velmi dlouho.
Proti tomu je nějaký Covid-19 úplná legrace. Hlavně, i kdyby na něj byla úmrtnost desetkrát větší, jeho nebezpečnost se časem bude redukovat (ať už nárůstem imunity, vývojem léčebných metod, nebo vakcinací – jakkoli nejsem její fanda, možnost to je). Populační pokles sice nevypadá tak hrozivě, protože je pomalý, ale o to hůř se řeší a o to je nebezpečnější.
Kdo se chce kochat vymíráním evropské populace téměř v přímém přenosu: https://ec.europa.eu/eurostat/statistic ... statistics
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4112
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od niko »

Julesak píše:Aký konkrétny test, v tom sa necítim byť kompetentný. Ale rozhodne nevidím dôvod niečo takéto riešiť len pre zdravotníkov.
Testy po prekročení hraníc - áno, pre všetkých, okrem dobre definovaných výnimiek.
Dovod je jasny. 46 % ludi sa nakazi v zdravotnickych zariadeniach a DSS, pricom je medzi nimi extremne vysoke cislo ludi nad 65 rokov. Lozisko Covidu v zdravotnych zariadeniach je teda extremne dolezite znicit. Inak nam zhoria nemocnice a zomru dalsie stovky ludi.
Julesak píše: Ja sa pýtam ako to chceš urobiť?
Nie že by to nebolo v princípe OK, ale sám píšeš že sa doktori boja, tí zo zahraničia to v krátkej dobe nevyriešia. Bude ich (doktorov) dosť?
OK, sorry, moja chyba. Asi som preskocil nejake to vysvetlenie. Takze dnes Covid oddelenia neexistuju. Teda okrem jedneho vo vojenskej nemocnici v Ruzomberku. Väcsina nemocnic kvoli financnym obmedzeniam z minulosti nema ani infekcne a plucne oddelenie. Ked ma, tak sa vytvara Covid oddelenie z nich. Ak nie, tak sa zrusi Interna a urobi sa Covid oddelenie z nej. Lekari samozrejme nemaju ani paru, ako sa lieci Covid. Nieco im povedia, ale to je take, ze daj im kortikoidy a liek na riedenie krvy a antibiotika, ked bude zle, tak rendesivir. Preto volaju do krajskych miest a prechadzaju pacientov s odbornikom na kraji. Ak by sme z tych oddeleni poslali cez leto jedneho, dvoch lekarov do Bratislavy, Kosic, Martina, Banskej atd. na niekolkotyzdnove skolenie, vyrazne by to zlepsilo liecbu Covidu a znizilo umrtnost. Ale dolezite je, ze nejde o navysovanie personalu, ale skolenie existujuceho.
Julesak píše: Ak si myslíš, že politický dopad takýchto krokov nebude jedna z prvých vecí(ak nie vôbec prvá), čo sa budú zvažovať, tak si podľa mňa naivný. A to nie je problém len tejto vlády.
Ja sa pýtam ako to chceš urobiť? Minister čo sa vypráva s vánkom to podľa mňa nedokáže...
To mi je uplne jedno. Politicky rizikove bolo aj nakupit F-16 a kupili sa. Slovensko nema lekarov, ludia nam zomieraju a v zahranici caka niekolko, kym im odobrime papiere. Nevidim dovod preco by na politicku zbabelost sucastnej vlady mali doplacat pacienti.
Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Julesak »

niko píše: Dovod je jasny. 46 % ludi sa nakazi v zdravotnickych zariadeniach a DSS, pricom je medzi nimi extremne vysoke cislo ludi nad 65 rokov. Lozisko Covidu v zdravotnych zariadeniach je teda extremne dolezite znicit. Inak nam zhoria nemocnice a zomru dalsie stovky ludi.
Tu sa podľa mňa dávajú dokopy dve rôzne opatrenia.
1) pravidelné testovanie zdravotníkov v práci (nielen v nemocniciach).To že to doteraz nie je ... čo povedať, vánok asi nenašepkal.
Napr. dnes som narazil na info, že nie je jasné či všetci čo robili na testovaní na dohodu boli včas nahlásení na sociálnu poisťovňu.

2) testovanie všetkých čo prechádzajú hranicu smerom dnu. Nie test robený niekde inde, starý xy dní.

Obe tieto veci sú podľa mňa OK, o vhodnom type testu nech rozhodnú kompetentní.
niko píše: OK, sorry, moja chyba. Asi som preskocil nejake to vysvetlenie. Takze dnes Covid oddelenia neexistuju. Teda okrem jedneho vo vojenskej nemocnici v Ruzomberku. Väcsina nemocnic kvoli financnym obmedzeniam z minulosti nema ani infekcne a plucne oddelenie. Ked ma, tak sa vytvara Covid oddelenie z nich. Ak nie, tak sa zrusi Interna a urobi sa Covid oddelenie z nej. Lekari samozrejme nemaju ani paru, ako sa lieci Covid. Nieco im povedia, ale to je take, ze daj im kortikoidy a liek na riedenie krvy a antibiotika, ked bude zle, tak rendesivir. Preto volaju do krajskych miest a prechadzaju pacientov s odbornikom na kraji. Ak by sme z tych oddeleni poslali cez leto jedneho, dvoch lekarov do Bratislavy, Kosic, Martina, Banskej atd. na niekolkotyzdnove skolenie, vyrazne by to zlepsilo liecbu Covidu a znizilo umrtnost. Ale dolezite je, ze nejde o navysovanie personalu, ale skolenie existujuceho.
Opäť súhlasím, asi by to bolo dobré.
Ale - sú na to k dispozícii doktori?
Pretože týmto pádom len poškodíš iné oddelenia, kde tiež môžu umierať pacienti.
A sú ochotní? Lebo sám píšeš že sa boja.
niko píše: To mi je uplne jedno. Politicky rizikove bolo aj nakupit F-16 a kupili sa. Slovensko nema lekarov, ludia nam zomieraju a v zahranici caka niekolko, kym im odobrime papiere. Nevidim dovod preco by na politicku zbabelost sucastnej vlady mali doplacat pacienti.
Lebo na zdravotníctvo sa tu x rokov kašle. Ako povedal klasik - kreslo ministra zdravotníctva je niečo medzi latrínou a elektrickým kreslom. Nie je to populárny rezort, je strašne zložitý a nikto na to nemá gule.
Nejaké mal Zajac (nie som jeho absolútny fanúšik, zďaleka). Ale odvtedy... neviem, bieda. Trochu dobrý dojem robila Kalavská, ostatných si až tak nepamätám.
Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4112
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od niko »

Julesak píše:Tu sa podľa mňa dávajú dokopy dve rôzne opatrenia.
1) pravidelné testovanie zdravotníkov v práci (nielen v nemocniciach).To že to doteraz nie je ... čo povedať, vánok asi nenašepkal.
Napr. dnes som narazil na info, že nie je jasné či všetci čo robili na testovaní na dohodu boli včas nahlásení na sociálnu poisťovňu.

2) testovanie všetkých čo prechádzajú hranicu smerom dnu. Nie test robený niekde inde, starý xy dní.

Obe tieto veci sú podľa mňa OK, o vhodnom type testu nech rozhodnú kompetentní.
Ja by som to nemiesal. Testy pri prechode napr. ceskej hranice smerom na Slovensko su uz takmer dva mesiace. Nikto to sice kenontroluje, ale su. Ja som myslel nieco ine a to cielene testovanie pracovnikov zdravotnictva, alebo DSS po prechode akejkolvek hranice po dobu jedneho roka PCR testami. Ale asi sa na tomto zhodneme.
Julesak píše:Ale - sú na to k dispozícii doktori?
Pretože týmto pádom len poškodíš iné oddelenia, kde tiež môžu umierať pacienti.
A sú ochotní? Lebo sám píšeš že sa boja.
Julesak ake oddelenia ? Ine oddelenia u malych nemocnic uz neexistuju. Nemocnice poskytuju len neodkladnu zdravotnu starostlivost a inak su to velke covid nemocnice. Osobne som videl na covid oddeleni gynekologa a neurologa. Ale to co ja navrhujem je, ze dnes lekar na covid oddeleni nevie liecit, lebo nema skolenie, tak by tam bol so skolenim. Cize personal ostane rovnaky, ako dnes. Nemocnice su v stave nudze a nemaju vyskoleny personal na pracu s Covid pacientami. Moj navrh je vyskolit aspon jedneho - dvoch odbornych garantov, alebo nazvyme to instruktorov na nemocnicu.
Julesak píše: Lebo na zdravotníctvo sa tu x rokov kašle. Ako povedal klasik - kreslo ministra zdravotníctva je niečo medzi latrínou a elektrickým kreslom. Nie je to populárny rezort, je strašne zložitý a nikto na to nemá gule.Nejaké mal Zajac (nie som jeho absolútny fanúšik, zďaleka). Ale odvtedy... neviem, bieda. Trochu dobrý dojem robila Kalavská, ostatných si až tak nepamätám.
Uprimne ? Podla mna na toto nemame cas. Nemocnice su pred kolapsom, treba jednat. Hoci aj autoritativne. Koniec koncov, ved mame mimoriadny stav.
Naposledy upravil(a) niko dne 9/11/2020, 20:08, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4950
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Juraj Tichý »

1) nahlasit na sociálnu poisťovňu môžeš do 8 dní. Akurát ak ti príde kontrola, dostaneš pokutu.

2) ci vanok nasepkal alebo nenasepkal je irelevantne. Vierovyznanie nemá byť terčom posmechu pri odbornej debate, nech si o katolibancoch myslíme čokoľvek. Krajči vieru do boja s epidemiou nevnasa.

Choros: vela z tych co prezili maju a budu mat trvale následky. Su medzi nimi dvadsiatnici, co budu potrebovať do 20 rokov nove srdcia ci pluca. Mozno sa to tak zda, ale naozaj nevedieme boj, aby nezomrelo par stovak ci tisicov dochodcov nad 65+ (nech akokoľvek cynicky to zneje). nepoznáme dlhodobe vplyvy a aj finančnú náročnosť na zdravotnícky systém v budúcnosti pri doliecovani nasledkov.

Inak Niko zaujimava debata, ďakujem. Robis v zdravotníctve?
Zamčeno

Zpět na „Aktuality“