Chengdu J-20

Vše, co patří do této zajímavé země
Odpovědět
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 12690
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: J-XX (J-20)

Příspěvek od Dzin »

Jsou nějaké zprávy o tom, jaké letové vlastnosti by měl F-20 mít? Nemohu si pomoc, ale oproti F-22, F-35 a T-50 na mě působí svým vzhledem dojmem neohrabanosti. Že si říkám, jestli to potom není opravdu tím, že je založen na stealth F-117.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Re: J-XX (J-20)

Příspěvek od Alchymista »

Podľa mňa bude v obratnosti za F-22, F-35 a T-50 zaostávať, ALE treba vziať do úvahy podstatnú vec - a to je jeho určenie. Kým uvedené americké a ruské lietadlá sú primárne určené ako stíhači, J-20 je skôr určený ako "úderný stroj" zrejme podobnej kategórie ako Su-24 či (s výhradami) F-117.

Fotka prototypu 2015 - dobre vidno rozmerný kryt na boku trupu/sacieho kanálu, pod ktorým je pravdepodobne bočná zbraňová šachta. Trochu neobvykle ale pôsobí dojmom, že kryt sa otvára smerom dolu.
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
mrakoplaš
vojín
vojín
Příspěvky: 16
Registrován: 28/11/2013, 15:34

Re: J-XX (J-20)

Příspěvek od mrakoplaš »

Tak čína asi spustila počáteční výrobu(předsériovou výrobu) tohohle letounu.
Stím že chtějí získat počásteční operační způsobilosti do roku 2018-2019

http://www.popsci.com/chinese-stealth-f ... SOC&dom=fb
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: J-XX (J-20)

Příspěvek od Rase »

Koncem července 2017, byly zahájeny mohutné oslavy k 90.výročí založení vojenských sil Čínské lidové republiky ČLOA (Čínské lidové osvobozenecké armády). Oslav se účastnilo více než 12 000 příslušníků armády, letectva, námořnictva a vojenské policie. Oslavy proběhly před gigantickým vojenským výcvikovým centrem Zhurihe, které se nachází ve Vnitřním Mongolsku. K vidění byli i moderní letouny páté generace J-20.

Obrázek

Obrázek
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Chengdu J-20

Příspěvek od Rase »

V září 2017, bylo oficiálně oznámeno zavedení stíhačky J-20 do výzbroje čínského letectva. Prototyp letadla vzlétl poprvé v roce 2011 a veřejnosti byl představen roku 2016 na letecké přehlídce ve městě Ču-chaj. Již je vyrobeno minimálně šest testovacích letadel J-20, které postupují vojskové zkoušky na základně Dingxin. Do roku 2020 čínské letectvo odebere 24 stíhaček J-20 a téhož roku by měly být ve fázi bojové nasaditelnosti. První prototypy J-20 v roce 2011 létaly s čínskými motory WS-10G nebo ruskými AL-31FM2 (145 kN). Nový čínský motor WS-15 dokončil pozemní testy v polovině roku 2016 a vývoj potrvá ještě několik let. Plánovaný výkon je ale udáván až 197 kN. V listopadu 2016 objednala Čína 100 nových motorů AL-31 + 1 000 motorů již vlastní a pohánějí i starší letouny (J-10 a J-11). Cena letounu J-20 nebyla zveřejněna, ale analytik Zhou Chenming, který dříve pracoval v čínském leteckém průmyslu, naznačil, že se letoun bude pohybovat v cenové relaci 30-50 milionů dolarů. Výhledově má čínské letectvo zájem o 500 až 700 letounů J-20.
Naposledy upravil(a) Rase dne 19/3/2026, 10:02, celkem upraveno 1 x.
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Chengdu J-20

Příspěvek od Rase »

Takto má J-20 řešený výsuvný sosáček pro tankování paliva za letu

Obrázek
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Chengdu J-20

Příspěvek od Rase »

detail kabiny dvoumístné verze J-20 - takhle vypadá velmi dobře (patrně nejde o cvičný stroj)

https://www.facebook.com/MagazynLotnict ... =3&theater

Obrázek
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Chengdu J-20

Příspěvek od Rase »

Zajímavostí je, že původně měly být zadní směrovky u J-20 pohyblivé, přičemž by se mohly (ve vodorovné poloze) spojit s křídly.

Obrázek
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Pavel 15
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 283
Registrován: 14/5/2019, 14:35

Re: Chengdu J-20

Příspěvek od Pavel 15 »

Čínské letectvo odhalilo tento koncept-stíhačka J-20 spolupracuje s průzkumnými drony
https://twitter.com/SamBendett/status/1 ... 0772901888

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Chengdu J-20

Příspěvek od Rase »

Doplnil jsem ti obrázky. Ten dvoumístný J-20 vypadá opravdu povedeně.
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Chengdu J-20

Příspěvek od Rase »

Čínská propagační fotografie stíhaček Chengdu J-20.

295800086_386661453534164_404812764739546351_n.jpg
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Chengdu J-20

Příspěvek od Rase »

detailní fotky J-20.

319815042_482386490628326_6402637111496771184_n.jpg
319748058_482386663961642_4220919184726475961_n.jpg
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Chengdu J-20

Příspěvek od Rase »

J-20 prý poprvé vzlétla s motory WS-15 domácí výroby. Pokud by to byla pravda, šlo by o významný milník v dalším vývoji konstrukce letounu i samotného motoru. Testovací let údajně proběhl koncem června a zdá se, že byl proveden z hlavního testovacího letiště společnosti Chengdu, kde se nachází i výrobní závod a najdeme jej ve stejnojmenném městě. Kvalita snímků ztěžuje nezávislé přesvědčivé určení, zda dotyčný J-20 skutečně má WS-15 namísto řady WS-10, které nyní tyto letouny běžně pohánějí. Původní prototypy J-20 a počáteční výrobní kusy poháněly ruské motory AL-31. V březnu 2023 řekl projektový ředitel Zhang Yong, že bylo dosaženo hromadné výroby WS-10 a WS-15. Dodal, že sériová výroba WS-15 přišla poté, co jeho tým vyřešil všechny technické překážky. Jeho výrok naznačoval pokrok v integraci WS-15 konkrétně do J-20. S tahem o 40 000 liber by šlo o nejvýkonnější stroj, který by překonal kterýkoli z dalších dvou stíhacích letounů páté generace, které jsou dnes široce používány, americký F-22 (každý motor o 35 000 liber) a F-35 (má sice 43 000 liber, ale jen jeden motor). Není jasné, jak se může palivová účinnost WS-15 srovnávat s řadou WS-10. Pokud nové motory nabídnou zlepšení v tomto ohledu, mohlo by to být další přínos pro J-20 a mise s delším dosahem, pro které byl navržen.

https://www.thedrive.com/the-war-zone/c ... have-flown
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Pavel 15
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 283
Registrován: 14/5/2019, 14:35

Re: Chengdu J-20

Příspěvek od Pavel 15 »

Cínská armáda měla,má, a spoustu let jistě bude mít problem získat pro sva letadla
moderni motory,,,podle tohoto odkazu, by chtěli nakoupit zhruba 300 motoru

typu AL-41F1S,, pro stíhač J-20- jenze problem,tyto motory ma take Felon Su-57

velmi ideal jméno ma ten novy suchoj


https://topwar.ru/228363-zachem-kitajcam-su-57.html
Pavel 15
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 283
Registrován: 14/5/2019, 14:35

Re: Chengdu J-20

Příspěvek od Pavel 15 »

Cinska stihacka J-20 zavedena do vyzbroje v roce 2017-nikdy uvedeno nebylo v jakem mnozstvi

odhady s e pohybuji 150-200 seriovych letadel..tato letadla vyrabena v 1 budove -2016

v soucasnosti jiz 2 vyrobni budovy

Velký obrázek
Obrázek je vizuálně zmenšen. Zobrazit v plné velikosti


https://imgur.com/QJ5Ikrl
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Chengdu J-20

Příspěvek od Rase »

Uprostřed příprav USA na rozsáhlý útok v Íránu se Teherán snaží získat blízkost k Číně. Čínský vojenský atašé v Íránu, Hu Xiao, nedávno předal miniaturní J-20 jako dar náčelníkovi íránského letectva, brigádnímu generálovi Bahmanu Behmardovi. Příležitostí byly oslavy Dne íránského letectva 8. února v Teheránu. Od té doby íránská média přetékají spekulacemi o symbolické síle daru. Koneckonců, zdá se nemožné, aby komentátoři v takových kruzích "jen tak prozradili model určitého typu letadla". Jednotlivé zprávy konkrétně uváděly, že Írán se dohodl na komplexní zbrojní dohodě s Pekingem, slibující íránským ozbrojeným silám moderní vybavení z Číny. Kromě protiletadlových systémů HQ-9 a radarových systémů JY-14 patří mezi ně "stíhačky J-20 páté generace" a stíhačky J-10C. Na oplátku má Írán vyvážet surovou ropu do Číny v hodnotě přibližně dvou miliard amerických dolarů (41 mld Kč). Ve skutečnosti se na internetu už loni šířily zvěsti, že Teherán může očekávat alespoň čínské J-10C, ale možná i stealth stíhačky J-20 pro íránské letectvo. I když se možný prodej konvenčního J-10C Íránu stále zdál být napůl realistický (koneckonců Čína tento model oficiálně nabízí k exportu), objektivně se zdálo téměř nemožné, že by Číňané skutečně nabídli Íráncům svůj nejlepší stíhací letoun J-20. Je možné, že čínský vojenský atašé jednoduše měl v tašce špatný model. Každopádně izraelský analytik Tal Inbar radí, abychom z daru nepřikládali příliš velkou hodnotu. S největší pravděpodobností má Inbar v tomto hodnocení pravdu – a to nejen proto, že Čína dosud J-20 z exportu vyloučila (a pravděpodobně v tom bude pokračovat). Navíc z hlediska logistiky a infrastruktury by to také vyžadovalo rozsáhlé investice a roky času. Navíc podle mediálních zpráv je Čína skeptická vůči infiltraci íránské armády agenty izraelské zpravodajské služby Mossad. V čínské armádě koluje vtip, že "prodej stíhaček Íránu je jako dát Izraeli stavební plány," citoval portál Eurasian Times z čínských sociálních sítí v září loňského roku. Možná právě z tohoto důvodu dosud nebyla dosažena ani dohoda o nákupu stíhaček J-10C ze strany Teheránu. Přesto by onen model J-20 neměl být zcela bez symbolické síly a skrytých motivů. Ačkoliv se zdá téměř nemožné, že íránské letectvo někdy bude létat s nejlepším čínským stíhačem, demonstrativní jednota mezi čínskými a íránskými armádami ukazuje, že Teherán může být mnohem méně izolovaný, než si Washington myslí. A kromě toho je takový J-20 na stole hezký na pohled.

https://www.msn.com/de-de/finanzen/othe ... a01c&ei=15

Snímek obrazovky 2026-02-26 133758.jpg
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Chengdu J-20

Příspěvek od Rase »

Čínský konstruktér J-20 Yang Wei byl tiše odstraněn z oficiálních webových stránek akademie. Už více než rok je nezvěstný a neukazuje se na veřejnosti.

https://www.scmp.com/news/china/militar ... es-website

IMG_6405.jpeg
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Odpovědět

Zpět na „Čína (ČLR)“