Sokolovo - samostatný díl - nepřítel: 6. tanková divize WH

Legie, První republika, politika, okupace, rozpad ČSR, Protektorát,Slovenský štát, odboj, partyzáni, SNP.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Sokolovo - samostatný díl - nepřítel: 6. tanková divize WH

Příspěvek od Pátrač »

Obrázek

BOJ O SOKOLOVO – samostatná část: NEPŘÍTEL

Pamatuji si, jak jsme dlouho žili v přesvědčení, že protivník, proti kterému bojovali naši vojáci v Sokolově byli příslušníci zbraní SS. Dle pana Fiedlera, ale už v roce 1981 bylo jasné, že to není pravda, ale mýtus vytrval.

Protivníkem našich vojáků totiž byla 6. tanková divize Wehrmachtu. A TAK se na ten svazek podíváme trochu podrobněji. Já totiž zjistil, že tato divize je pro naši zemi nějakým způsobem osudová.

Vznik této divize, která proslula svojí vytrvalostí a bojovým nasazením, je otázkou vzniku jedné z prvních obrněných divizí v německé armádě. Její zárodek byl založen 12. října 1937 ve městě Wuppertal v Porýní-Vestfálsku. Vzniklé vojskové těleso získalo název 1. lehká brigáda. Útvaru velel plukovník Friedrich Wilhelm von Loeper.

Obrázek
Friedrich Wilhelm von Leper, už jako generál major pod Moskvou

Tento útvar potom poprvé zasáhl do běhu věcí naší země, když se stal jedním z mnoha vojskových těles, který se účastnilo obsazení Sudet po Mnichovské dohodě. Byla to sice brigáda, ale její sestava byla skoro divizní. Měl mimo velitelství a brigádní podpůrné, technické a zásobovací jednotky tři velké součásti:
Tankový prapor 65 – připojen jako posila v době Mnichova, někdy označen jako oddíl
Ženijní prapor 57
Průzkumný pluk (motorizovaný) 6
Tankový pluk 11

1. Lehká brigáda po obsazení Sudet šla do reorganizace, byla zrušena a na jejím základě byla vytvořena 1. lehká divize (Leichte Division 1). Bylo jasné, že německo chystá expanzi a bylo potřeba stále více vysoce mobilních a silných útvarů.

Její organizační struktura byla nově tato:
Velitelství a divizní obslužné, týlové a technické součásti
Tankový pluk 11
Dělostřelecký pluk 76
Protitankový oddíl 41
Průzkumný oddíl (motorizovaný) 6
Tankový prapor - oddíl 65, který byl k divizi v očekávání okupace Československa přičleněn natrvalo
Ženijní prapor 57
6. střelecká brigáda
Motocyklistický střelecký prapor 6 který vznikl z jednoho praporu 4. mechanizované jízdního pluku.
Spojovací oddíl 82

Po obsazení Československa divize obdržela československé tanky LT-35, označené novými majiteli na tanky PzKpfw 35(t), které v té době byly lepší než všechny německé tanky s výjimkou PzKpfw III.

V září 1939 byla divize zmobilizována při tažení na Polsko a podřízena XIV. Motorizovanému sboru. V té době měla organizaci:
4. mechanizovaný jízdní pluk – měl tři prapory, jeden byl přeměněn na výše uvedený
6. motocyklový prapor
11. tankový pluk se dvěma tankovými prapory
65. tankový prapor
76. motorizovaný dělostřelecký pluk se dvěma dělostřeleckými oddíly
41. protitankový oddíl
57. ženijní prapor
82. spojovaní prapor
Divizní zásobovací služba

V tomto složení se 1. lehká divize v září 1939 účastnila bojů v Polsku. Do války vyjela vybavena celkově 106 tanky PzKpfw 35(t) a 8 velitelskými vozidly PzBfWg 35(t). Velitelské vozidlo vniklo tak, s radiostanicí FuG 8 vedle standardní radiostanice FuG 2 nebo FuG 5 a gyrokompasem. Pro umístění radiostanice byl demontován přední spodní kulomet. Na krytu motoru byla umístěna anténa.

Nenávratně zničen byl při polském tažení pouze jeden tank, dalších 10 poškozených bylo opraveno.

18. října 1939 po skončení operací v Polsku byla 1. lehká divize přeměněna na 6. tankovou divizi pod velením generálmajora Wernera Kempfa. Roku 1940 prodělaly pěší jednotky divize reorganizaci pod hlavičkou nově ustanovené 6. motorizované pěší brigády (Schützenbrigade 6). 4.mechanizovaný jízdní pluk byl přeměněn na 4. motorizovaný pěší pluk (Schützenregiment 4). Nová bojová organizace byla zavedena v rámci příprav na bitvu o Francii.

Obrázek
Generálmajor Werner Kempf

Organizace ke květnu 1940:
Velitelství divize
6. motorizovaná pěší brigáda
4. motorizovaný pěší pluk (3 prapory)
6.motocyklový prapor
11. tankový pluk (2 prapory)
65. tankový prapor
76. obrněný dělostřelecký pluk (2 oddíly)
41. protitankový prapor
57. ženijní oddíl
82. spojovací prapor
Divizní zásobovací služba

6. tanková divize útočila na Francii v rámci XLI. tankového sboru generálporučíka George Hanse Reinharda. Pro nás je zajímavé i to, že XLI. tankový sbor se skládal ještě z 8. tankové divize vyzbrojené českými PzKpfw 38 (t).

Obrázek
Tanky 6. tankové divize ve Francii, 1940

Řeku Másu překročila u Monthermé 14. května a po překonání francouzské obrany postupovala ke kanálu La Manche, kde se podílela na obklíčení spojeneckých vojsk u Dunkerque. Francouzského tažení se zúčastnilo v rámci 6. tankové divize celkem 118 tanků PzKpfw 35 (t) a 14 velitelských PzBfWg 35(t). Při nájezdu, který odřízl od jihu přístav Dunkerque, urazila 350 km za devět dní, aby nakonec rozdrtila a zajala britskou 145. brigádu v oblasti města Cassel. Poté se účastnila úroku směrem na jih, který Francii definitivně položil a urazila vzdálenost od řeky Aisne ke švýcarské hranici.

Během francouzského tažení bylo poškozeno 45 tanků 6. tankové divize, z toho 11 nenávratně, tedy zničeno

V červenci se vítězná 6. tanková divize vrátila do Německa, kde podstoupila značnou část svých kádrů za účelem zřízení 16. tankové divize. De facto byla rozdělena z pohledu kádrů na dvě poloviny. Její velení převzal nový velitel a to generálporučík Franz Landgraf.

Současně prodělala další reorganizaci. 6. motorizovaná pěší brigáda se rozrostla po připojení 114. motorizovaného pěšího pluku. K 76. dělostřeleckému pluku byl připojen třetí dělostřelecký oddíl. V srpnu se divize přemístila do Východního Pruska, kde byla podřízena 18. Armádě. Blížila se válka se Sovětským svazem.

Organizace 1941 před operací Barbarossa:
Velitelství divize
6. motorizovaná pěší brigáda
4. motorizovaný pěší pluk
114. motorizovaný pěší pluk - každý z motorizovaných pěších pluků sestával ze dvou praporů a pomocné roty s šesti 75mm děly. Jen 6. rota 11. motorizovaného pěšího pluku v tu dobu obdržela polopásové obrněné transportéry SdKfz 251/1.
6. motocyklový prapor
11. tankový pluk – dva tankové prapory
65. tankový prapor
76. obrněný dělostřelecký pluk který tři dělostřelecké oddíly
41. protitankový oddíl
57. ženijní prapor
82. spojovací prapor
Divizní zásobovací služba

Samostatný 65. tankový prapor v podstatě tvořil třetí prapor 11. tankového pluku. Každý tankový prapor měl dvě roty vyzbrojené lehkými tanky a jednu středními. Celkový stav tankového pluku čítal 220 tanků. Nejmodernějších bylo 42 strojů PzKpfw IV (střední tank) s krátkými 75mm kanóny.

Největší počet tanků divize tvořilo 155 tanků PzKpfw 35 (t) a 5 velitelských PzBfWg(t), s 37mm kanóny a třebaže se od roku 1938 už nevyráběly, byly velmi spolehlivé, ale v roce 1941 se nacházely na hranici funkční životnosti. Zbytek tankové síly sestával ze 73 kusů tanků PzKpfw II, vyzbrojených 20mm kanóny. 6. tanková divize byla jedinou tankovou divizí s tak pestrou směsicí typů, které ji nutily od samého začátku bojovat ve smíšených bojových skupinách. Díky tomu ale získala mimořádně cenné zkušenosti.

Obrázek
Tank PZ 35(t) od 6. tankové divize v SSSR, červen 1941

41. protitankový oddíl měl z pohledu toho co divizi čekalo rovněž velmi nedostatečnou výzbroj, a to dvanáct 50mm a čtyřiadvacet 37mm protitankových děl.

76. dělostřelecký pluk měl dva oddíly lehkého dělostřelectva po dvanácti kusech 105mm houfnic a oddíl z dvou baterií s celkem osmi kusy 150mm houfnic a jedné baterie se čtyřmi 105mm kanóny.

6. tanková divize překročila sovětskou hranici 22. června 1941 pod velením generálmajora Franze Landgrafa a bojovala při tažení na Leningrad ve skupině armád Sever v sestavě XLI. tankového sboru spolu s 1. tankovou divizí a 36. motorizovanou divizí. XLI. tankový sbor a LVI.tankový sbor tvořily 4. tankovou skupinu, jejímž velitelem byl generálplukovník Erich Hoepner.

Obrázek
Generálplukovník Erich Hoepner, velitel 4. tankové skupiny v červu 1941

První dva dny útok na SSSR probíhala tak jak bylo pro divizi zvykem. Ale třetího dne byla divize přinucena vybojovat svoji první velkou tankovou bitvu a současně obkličovací operaci proti sovětskému 3. mechanizovanému sboru u města Rossienie v Litvě. 3. mechanizovaný sbor byl v té době pod velením generál-majora tankových vojsk Alexeje Vasiljeviče Kurkina, velel mu od prosince 1940 do 18.srpna 1941. Nadřízené velitelství bylo 11.armáda, Pobaltský vojenský okruh, Vilnius.

Sestava sboru:
2. tanková divize (3.tankový pluk; 4.tankový pluk; 2.motostřelecký pluk; 2.houfnicový dělostřelecký pluk; 2.zvláštní protiletadlový dělostřelecký oddíl; 2.transportní prapor; 2.výzvědný prapor; 2.pontonový a mostový prapor; 2.spojovací prapor; 2.servisní prapor; 2.zdravotní prapor; regulační rota; polní pekárna; 298.polní poštovní stanice; 389.polní pobočka státní banky)

5. tanková divize (9.tankový pluk; 10.tankový pluk; 5.motostřelecký pluk; 5.houfnicový dělostřelecký pluk; 5.zvláštní protiletadlový dělostřelecký oddíl; 5.výzvědný prapor; 5.pontonový prapor; 5.spojovací prapor; 5.transportní prapor; 5.servisní prapor; 5.zdravotní prapor; regulační rota; polní pekárna; 60.polní poštovní stanice; 68.polní pobočka státní banky)

84. motorizovaná divize Tulského proletariátu (41.motostřelecký pluk; 201.motostřelecký pluk; 46.tankový pluk; 74.dělostřelecký pluk; 116.výzvědný prapor;

Sborové jednotky:
122.zvláštní stíhací protitankový oddíl; 349.zvláštní protiletadlový dělostřelecký oddíl; 122.lehký inženýrský prapor; 71.zvláštní spojovací prapor; 169..dělostřelecký parkový oddíl; 102.zdravotní prapor; 122.transportní prapor; 27.servisní prapor; 56.regulační rota; 55.polní pekárna; 103.polní poštovní stanice; 370.polní pobočka státní banky)
1. motocyklový pluk
132. zvláštní spojovací prapor
46. zvláštní motoinženýrský prapor
103. sborová letecká eskadra
15. polní poštovní stanice
67. polní pekárna
Ke dni 22. června měl sbor tyto počty tanků
- 32 strojů KV-1
- 19 strojů KV-2
- 50 tanků T-34
- 57 tanků T-28
- 431 tanků BT-7
- 41 tanků T-26
- 12 chemických tanků
- 166 obrněných automobilů BA-10
- 58 obrněných automobilů BA-20

Mám velké pochybnosti, že by 6. tanková divize narazila na celý 3. mechanizovaný sbor. Spíše se srazila s některou jeho tankovou divizí. Sbor totiž do svého zániku nebojoval jako celek, ale po jednotlivých vojskových součástech. Domnívám se, že se 6. tanková divize srazila s 3. tankovou divizí 3 mechanizovaného sboru, pod velením generálmajora tankových vojsk Semjona Moisejeviče Krivošeina.

Jedna kolona vozů 114. motorizovaného pěšího pluky byla rozdrcena těžkými tanky KV-1 a KV-2. Poté divize přešla do útoku, obratně využívajíc kombinaci svých zbraní v boji s lepšími sovětskými tanky a nepřítele obklíčila a rozdrtila. Na bojišti po něm zůstalo přes 200 tanků. Divize potom postupovala do hloubky sovětského území.

Po necelých šesti měsících kdy jí velel výše zmíněný generál Landgraf, převzal velení divizi nový velitel a ten ji vedl do počátečních bojů proti Rudé armádě. Byl to Wilhelm Josef Ritter von Thoma.
Obrázek
Generál major Wilhelm Josef Ritter von Thoma, většinou ale tento voják bývá spojová s boji v severní Africe,kdebyl součástí Afrikakorpsu.

Za tři týdny urazila neuvěřitelných 750 kilometrů a dorazila k linii stálých opevnění zvaného Stalinova linie a po čtyřech dnech těžkých bojů ji prolomila a stala se první německou jednotkou která se touto linií probila. Podotýkám že Stalinova linie byla sice reálnou linií objektů stálých opevnění, ale její bojová hodnota byla nízká a prorazit ji pro zkušené německé ženisty a pěchotu podporovanou tanky nebyl žádný zásadní problém.

Dne 10. července se 6. tanková divize nacházela ve vzdálenosti pouhých 100 kilometrů od Leningradu. Bojová skupina Raus, nesla jméno podle svého velitele plukovníka Eduarda Rause, která byla vytvořena z vyčleněních bojových podpůrných jednotek 6. tankové divize –dostala speciální úkol.
Byla vyčleněna, stmelena a čekala na další rozkazy. 11. července velitel XLI. Sboru nařídil Rausovi, aby dobyl dva mosty přes řeku Lugu. Raus smělým a rychlým manévrem podjel ustupující jednotky rudé armády a mosty obsadil. Byly tak uchovány. Další čas - uvádí se týden až 10 dnů, svá předmostí proti mohutným protiútokům sovětských sil, které se všemožně snažily rozdrtit německý opěrný bod v takové blízkosti Leningradu. Jeho bojová skupina s necelými 1 500 muži se střetla se dvěma sovětskými divizemi, avšak díky obratné mobilní obraně a osobnímu velení se mu podařilo zmařit každý sovětský pokus prorazit. Tento bojový výkon nijak nesnižuje ani fakt, že nešlo o kádrové střelecké divize, ale divize domobrany.

Obrázek
Generál major Eduard Raus

Rausovy schopnosti byly 1. září oceněny povýšením na generálmajora. Zůstal ve velení své skupiny. Jeho schopnosti byly prověřeny hned vzápětí při útoku na Leningradskou linii. Jednalo se o souvislé opevněné pásmo, místy hluboké až deset kilometrů. Pásmo bylo tvořeno systémem protitankových příkopů, dřevozemních a betonových bunkrů, a dalších prvků uzlové obrany. Oblast u Krasnogvardějska, kousek na jih od Leningradské linie, byla přeměněna na předsunutý opevněný komplex a již úspěšně zadržela několik německých útoků

6. tanková divize podnikla útok ze západu, pronikla touto linií a podařilo se jí Krasnogvardějsk obejít a částečně obklíčit. To vyvolalo ústup sovětských sil, které se obávaly obklíčení zničení. Divize se poté zmocnila samotné pevnosti Krasnogvardějsk po těžkých bojích, kdy - jak uvádí různé zdroje – postupně dobila více než 300 opevněných bodů. Krátce po vítězství u Krasnogvardějska Hitler převelel XLI.tankový sbor na jih, aby asistoval skupině armád Střed při nájezdu na Moskvu.

Jen několik dní po vítězství u Krasnogvardějska byla divize přeložena ke 3. tankové skupině, aby se zapojila v rámci útoku skupiny armád Střed na Moskvu do operace „Tajfun“.

7. října v Sovětském svazu napadl první sníh a začalo období, kdy se tamější komunikace každoročně měnily v moře bahna, znemožňujícího jakýkoli rychlý manévr. Potvrdily se obavy vrchního velení wehrmachtu, že takto pozdě zahájený útok na Moskvu nebude moci být kvůli povětrnostním podmínkám včas úspěšně dokončen.

Hitler, stále ještě věřící v úspěch operace Tajfun, tak nějak povýšil svá přání na realitu, a zakázal velitelům německých prvosledových svazků přijímat případnou kapitulaci Moskvy. 14. října vydalo vrchní velení pozemního vojska rozkaz, aby bylo město sevřené pevným kruhem obklíčení. Do 20. října byly v průběhu „dvojí bitvy" v prostoru Vjazmy a Brjanska zničeny části devíti sovětských armád a do německého zajetí padlo dalších 673 000 vojáků.
Motorizované svazky však byly s to obnovit postup vpřed teprve s příchodem prvních menších mrazů počátkem listopadu. Tehdy se však již střetly s čerstvými, v zimním boji zkušenými sovětskými svazky, které dorazily ze Sibiře.

Generálmajor Erhart Raus byl jmenován velitelem 6. tankové divize 25. listopadu 1941, a pokračoval s ní v náporu na Moskvu. Dostala se na 40 km od hlavního města než odpor nepřítele a vyčerpání stouply natolik, že se německý postup zastavil. Následoval sovětský protiútok a divize musela ustoupit. Po ztrátě tanků a takřka všech motorových vozidel se přeprava divize uskutečňovala asi tisícovko ruských rolnických povozů. 10. prosince 1941 totiž divize přišla o svůj poslední tank.

Raus svou divizi nakonec zachránil a právě tady přišel se svému přídomku, který se mezi jeho vojáky tradoval – měl cit pro rytmus boje a beznadějné situace řešil s velkým nadhledem a svoje jednotky dokázal zachránit i v napohled beznadějných situacích. Od svých mužů díky tomu obdržel přezdívku obdržel přezdívku „Raus zieht heraus“ česky doslova "Raus vás z toho vytáhne".

Počátkem února podnikl zajímaný protiútok, byla to souvislá řada postupných akcí, kdy malé jednotky vedly rozhodné zteče a dokázaly obsadit mnoho malých vesnic – tím pro své vojáky získal zimní ubikace… faktem je, že na svém úseku zatlačil jednotky Rudé armády dost kilometrů zpátky. V dubnu 1942 byla divize stažena a přeložena do severozápadní Francie. Byla rozložena v Bretani a zahájila odpočinek a doplňování lidmi, technikou a materiálem. Prakticky celá jednotka obdržela dovolenou. Místa po padlých byly nahrazeny nováčky, ale také zkušenými vojáky ze zrušené 22. tankové divize.

Zároveň s početním růstem dorazily i tanky.

V červnu 1942 byl 65. tankový prapor začleněn do 11. tankového pluk , který byl zredukován na dva prapory. K divizi byl též přidělen 298. armádní protiletadlový oddíl.

Velitelství 6. motorizované pěší brigády bylo zrušeno: její dva pluky nyní podléhaly přímo veliteli divize. 5. července 1942 byly všechny motorizované pěší pluky v tankových formacích přeznačeny na pluky pancéřových granátníků, jež podléhaly přímo divizi.

11. tankový pluk obdržel 160 tanků PzKpfw III, vyzbrojených 50mm kanony s dlouhou hlavní.

76. obrněný dělostřelecký pluk si ponechal svoji strukturu tvořenou třemi oddíly, první dva měly ve výzbroji po dvanácti 105mm houfnicích a třetí dvanáct houfnic ráže 150mm.

6. motocyklový prapor se stal 6. obrněným průzkumným praporem a jinak zůstala struktura divize stejná.

V půli listopadu 1942 byla divize odvelena znovu na frontu. 28. listopadu se její jednotky zapojily přímo z vlaků do bojů o prolomení obklíčení 6. armády ve Stalingradu. Ale napřed se divize rozmístila v prostoru Kotelníkova, jihozápadně od Stalingradu. Měla zde zaujmout obranu, a zadržet případný postup vojsk Rudé armády . Divize se tak mohla na bojišti trochu rozkoukat a převést z posádkového života – byť naplněného tvrdým výcvikem - do podmínek bojového nasazení. Napřed byla zařazena do sil 7. armády, ale od prosince 1942 byla součástí zvláštní Hothovy armádní skupiny. Divizi se dařilo - ve směru jejího úderu se Hothově tankové skupině podařilo dostat bránící se síly Rudé armády pod tlak a za cenu těžkých ztrát na obou stranách pomalu pronikat k obklíčeným vojskům u Stalingradu.

Během měsíce bojů se divize dostala až na 33 kilometrů k Paulusovým vojáků. Přitom způsobila těžké ztráty protivníkově 51. armádě, 2. gardové armádě a 4. jízdnímu sboru. Ve dnech 12. a 13. prosince 1944 se rozjela k dalšímu náporu, ale narazila s chodu do sestav 4. tankového sboru generála Vasilije Timofejeviče Volského. Rozhodující boj mezi tankisty obou stran byl vybojován 13. prosince o Věrchněkumského a i když 4. tankový sbor téměř vykrvácel, dál už se Němcům ke Stalingradu v tomto úseku postoupit nepodařilo. Na bojiště totiž dorazila sovětská 2. gardová armáda a bylo vymalováno.

Obrázek
Generál Vasilij TImofejevič Volskij, velitel 4. tankového sboru Rudé armády

Raus ale nic nevzdal. Ještě 15. prosince 1942 shromáždil svou divizi k poslednímu výpadu, který měl prolomit obklíčení, a jen se rozhýbala, dorazil opačný rozkaz, jenž odvelel divizi do jiného sektoru, aby zabránila zhroucení rumunských spojenců severně od Stalingradu.

Ačkoli Hothův LVII. tankový sbor zahrnoval ještě 17. a 23. tankovou divizi, ani obě divize dohromady se nevyrovnaly po ztrátách síle kompletně reorganizované 6. tankové divize, která v době kdy vyrážela do boje z Francie měla 10 až 20 procent nadstav.

Po debaklu u Stalingradu byla německá fronta zatlačena zpátky až k řece Dněpr. 7. února generálporučík Raus předal velení divize generál poručíkovi Waltherovi von Hünersdorffovi.

Sovětský útok dosáhl Charkova 12. února a von Manstein podnikl protiútok. Tato skutečnost nemohla nastat v horší čas. Vojska Rudé armády byla vyčerpaná bitvou Stalingradu, roztažena na velkou plochu a právě kolaboval zásobovací systém. Německé tankové divize i když oslabené zaútočili ve velkém stylu a nakonec 22. února sevřely sovětské úderné hroty z Jihozápadního frontu v obrněných kleštích.

Jednu část kleští tvořil II. tankový sbor SS a druhý 6. a 17. tanková divize ze LVII. tankového sboru. Zatímco Němci se znovu probíjeli k Charkovu, 6. tanková divize se 14. března znovu spojila se svými protějšky od SS při druhém obklíčení, tentokrát Charkova samotného. Po ztrátě Charkova, se mohutná sovětská ofenziva, jež následovala po Stalingradu, zhroutila.

A v této situaci 6. tanková divize narazil na 1. československý samostatný polní prapor v ukrajinské obci Sokolovo.

Na levém křídle německých útočných jednotek postupoval přímo na Charkov silný II. tankový sbor SS, uprostřed byl nasazen XXXXVIII. tankový sbor, jehož součástí byla 6. tanková divize, která měla počátkem března za úkol vytvořit předmostí na řece Mža jihovýchodně od Merefy.

Sovětské velení se pokusilo vytvořit novou obrannou linii na řece Mža a na její obranu stáhlo všechny volné jednotky včetně našeho 1. československého samostatného polního praporu. Na obrovském bojišti 6. tankové divizi velel velmi zkušený tankový velitel, plukovník Walther von Hünersdorff, který ale byl jejím velením pouze pověřen a velení převzal až v květnu 1943 současně se jmenováním do hodnosti generálmajora. S plně obnovenou divizí šel do bitvy u Kurska a zemřel na následky zde utrpěných zranění.

Obrázek
Plukovník Walther von Hünersdorff, velitel 6. tankové divize v době boje o Sokolovo

Velitelem XXXXVIII. tankového sboru byl generál tankových jednotek Heinrich Otto Ernst von Knobelsdorff. A sbor patřil do struktury 4. tankové armády, která byla součástí skupiny armád JIH, jejím velitelem byl generálporučík Herman Hoth, zkušený a ostřílený německý tankový velitel.

Obrázekxxxxx Obrázek
Generál tankových jednotek Heinrich Otto Ernst von Knobelsdorff, velitel XXXXVIII. tankového sboru a druhá fotka ukazuje generálporučíka Hermana Hotha, velitel 4. tankové armády.

Německá 6. tanková divize byla předchozími boji značně vysílena, a tak se jí od 2. března nepodařilo obsadit Taranovku bráněnou zbytky 78. gardového střeleckého pluku plk. Kondratije Vasiljeviče Biljutina patřící k 25. gardové střelecké divizi generál majora Pavla Menděleviče Šafarenka. Houževnatá obrana Taranovky zastavila oslabenou 6. tankovou divizi na několik dní a donutila velení změnit operační plány. Divize byla v té době natolik oslabena, že její velitel ze zbytků sil vytvořil tři bojové skupiny, které nesly své jméno dle velitele.

První skupina nesla název Tanková skupina Opeln a velel ji plukovník Hermann von Oppeln-Bronikowski – byla to silná formace tvořená tankovým plukem 11, II. praporem pluku tankových granátníků 114 vybavená polopásovými transportéry Sd.Kfz.251, II. oddílem tankového dělostřeleckého pluku 76 bez jedné baterie a jednou rotou tankového ženijního praporu 57. Samotný von Oppeln-Bronikowski byl vynikající tankový velitel ale měl potíže s alkoholem a tedy i s nadřízenými. Na konci války velel 20. tankové divizi a ta kapitulovala do rukou Rudé armády a americké armády na našem území v Prostoru Teplice – Šanov a Rokycany.

Druhá skupina nesla název Bojová skupina Unrein, velel jí podplukovník Friedrich Quentin a sestávala se z pluku tankových granátníků 4, motocyklového praporu 6, III. oddílu tankového dělostřeleckého pluku 76 posíleného o dvě baterie a roty tankového ženijního praporu 57. I tento důstojník byl zkušený tankový velitel a průzkumník, klidný houževnatý.

Obrázekxxxxx Obrázek
Plukovník Hermann von Oppeln-Bronikowski a podplukovník Friedrich Quentin

Třetí skupina nesla název Zollenkopf, ale tu pomineme – v době boje o Sokolovo pořád bojovala s gardou o Taranovku. První dvě měly Taranovku pomoci dobýt obchvatem. Zbylá měla postupovat dále a pokusit se dobýt Taranovku obchvatem.

Na 7. března obdržela 6. tanková divize rozkaz postoupit k řece Mža a uzavřít přechody přes řeku v úseku od linie dotyku s 11. tankovou divizí až po obec Proletarskoje.

Úkoly pro skupiny byly tyto:

Tanková skupina Oppeln obdržela rozkaz pokračovat "v dosavadním složení včetně nově dopravených plamenometných tanků" z obce Borki po linii dotyku a po uzavření přechodů přes řeku Mža na linii dotyku s 11. tankovou divizí se obrátit zpět a ze severovýchodu přes Kononěnkovo obsadit Sokolovo. Poté proniknout na jihovýchod podél řeky Mža k obci Proletarskoje a uzavřít předpokládaný přechod přes řeku.

Skupina Unrein obdržela rozkaz postoupit kratším směrem přes dvůr Džugun a Pervomajskij a z jihozápadu ovládnout Sokolovo. Poté předat 6. motocyklový prapor tankové skupině Oppeln, zajistit křídlo u obce Pervomajskij a týl u obce Taranovka a uzavřít další neznáme přechody přes řeku Mža jihozápadně od Mirgorodu. Co se týče Sokolova, je v rozkaze doslova uvedeno, že bude-li Sokolovo nepřítelem obsazeno pouze slabě, bude obsazeno skupinou, která se přiblíží jako první, z chodu a bez čekání na druhou bojovou skupinu. Pokud bude obsazeno a bráněno, měl být proveden sbíhavý úder od jihozápade a severozápadu oběma skupina za dělostřelecké podpory, kdy je jasně určeno postavení děl u obce Borki.

Skutečné operace probíhaly přesně v intencích tohoto rozkazu, jen s časovým posunem, neboť německé jednotky v důsledku silné obrany nedodržely stanovené postupové cíle a operace se protáhla na více dní. Štábní mapa operačního oddělení XXXXVIII. tankového sboru a zápisy ve válečném deníku 6. tankové divize plnění tohoto rozkazu potvrzují.

Obě skupiny zahájily plnění úkolů vyplývajících z Divizního rozkazu č. 38, avšak z chodu se jim Sokolovo nepodařilo obsadit, bylo obsazeno naší zesílenou 1. rotou 1. československého samostatného polního praporu s podporou dělostřeleckých prostředků za řekou Mža.

Tanková skupina Oppeln po tankovém střetu obsadila dvůr Michailoce u osady Borki a dále postupovala operačním prostorem 11. tankové divize v souladu s rozkazem zabezpečit přechod přes řeku Mža u Timčenkova. Následně se stočila na jihovýchod k Sokolovu. Poté, co se dostali její předsunuté jednotky pod palbu dělostřelectva z Mirgorodu a jednoho děla ráže 76.2 mm ze Sokolova po čtvrté odpolední, ustoupila zpět jihozápadním směrem do Kononěnkova asi 2 km západně od Sokolova.

Bojové skupině Unrein se též nepodařilo obsadit z chodu Sokolovo, a přestože postupovala přímým směrem z Borki na východ, musela svést těžké boje, aby obsadila dvůr Pervomajskij a teprve po soumraku dorazila do místa soustředění u dvora Kononěnkov. Ve hře byl dle všeho i noční útok na sokolovo v noci ze 7. na 8. března. Ale nedošlo k němu, protože se německé síly nedokázaly shromáždit v určeném čase. Mohlo to být vyčerpáním nebo těžkým terénem… ve válce jsou taková zdržení běžná.

O tom že 6. tanková divize tanky měla, není pochyb a je prokázáno že zde byly i tanky plamenometné. Kolik tanků a jakých to ale bylo?
7. března divizi dorazil doplňek 10 tanků typu Pz.Kpfw. IV s dlouhým kanónem. Viz obrázek:
Obrázek

Kromě toho měla divize
- 8 kusů Pz.Kpfw. II, viz.obrázek níže
Obrázek

- 2 kusy Pz.Kpfw. III s krátkým 75 mm kanónem,

- 7 x Pz.Kpfw. III s dlouhým 50 mm kanónem
Obrázek xxxxx Obrázek

- 3 x velitelský tank.

To by pak znamenalo, že společně s plamenometnými tanky PZ III Flam – 6 kusů a 9 samohybnými děly STUG III, mohla 6. tanková divize disponovat asi 45 kusy těžké obrněné techniky. Jenže dle jiných zdrojů je to víceméně potvrzeno, ale uvádí se jen 6 tanků bylo hned k použití a stejně tak 9 kusů samochodek. 22 tanků bylo v krátkodobé opravě a mezi 10 až 22 kusů mělo být v dlouhodobé opravě.

Obrázek
Samohybné dělo STUG. Typ G…nesmírně nebezpečný bojový prostředek.

Rozpory v hlášení o počtech útočících tanků mohou být dány i tím, že málo zkušená československá pěchota si mohla splést tento druh techniky s jinou obrněnou technikou 6. tankové divize a to obrněnými automobily a obrněnými transportéry. Pravdou je, že jich 6. tanková divize měla – mimo jiné Obrněný průzkumný oddíl 6 měl ve výzbroji 12 typů a početně při plné naplněnosti to bylo 77 kusů obrněných vozidel.

Obrázekxxxxx Obrázek
Obrněný transportér Sd. Kfz. 250 s kulometem MG34 a 6 členným rojem pěchoty a druhý obrázek je varianta Obrněný transportér Sd. Kfz. 250/10 s kanónem

Obrázekxxxxx Obrázek
Obrněný automobil Sd. Kfz. 222 a Obrněný automobil Sd. Kfz. 231

Z 12 typů těchto obrněných vozidel jsem vybral vyloženě namátkou 4 z nich. Ale pohled stačí a je jasné, že záměna v rachotu a dýmu boje za tanky je možná…Kolik jich skutečně bylo použitelných a jestli vůbec byli v boji o Sokolovo použity je otázkou, ale u obrněných transportérů je to vysoce pravděpodobné.

Dopoledne se navzájem oťukávaly průzkumné hlídky a družstva. Útok byl na spadnutí.

První hlášení o útoku je v deníku 1. čs. polního praporu datováno na 13:30 hodin moskevského času. Deník uvádí 14 německých tanků s automatčíky na severozápadním okraji Sokolova. To početně ukazuje na německou tankovou rotě a tolik tanků měla tanková skupina Oppeln k dispozici, možná po opravách i více. Útok byl zahájen přesně dle rozkazu číslo 38. Dnes nelze stanovit, jestli šlo o průzkum bojem a nebo o pokus obsadit Sokolovo z chodu. Já bych asi vsadil na průzkum bojem – Němci nevěděli jak silná je obrana Sokolova, ani jakou má palebnou podporu. To by průzkum bojem zjistil a umožnil správně naplánovat generální útok. Silná palba ze Sokolova i podpůrných prostředků Němce nemohly zaskočit. Jak ukázal další průběh, na místě zůstalo několik obrněnců jakoby poškozených, které posloužily jako blízké pozorovatelny a zcela jistě i dělostřelečtí pozorovatelé. To bylo zásadní pro další dění.

Po odražení útoku či průzkumu bojem se německé jednotky připravily na druhý útok, který probíhal koordinovaně z několika směrů. V první hodině útoku byla vyřazena většina prostředků naší protitankové obrany a kulometných postavení. Byla to daň za nezkušenost- dle všeho to provedly tanky ponechané Němci na bojišti jako zničené, ve skutečnosti ale plně bojeschopné a posádky věděly kam pálit. Na velitelské stanoviště přichází hlášení o těžkých ztrátách. Nyní už přichází hlavní a finální německý útok na Sokolovo.

Kolem 16 00 pronikají větší jednotky obou bojových skupin do Sokolova a začíná krutý boj o každý dům… rozhodujíc roli hrají tanky a plamenometné tanky, proti kterým naše pěchota nemá žádnou obranu.

ObrázekxxxxxObrázek
Plamenometný tank Pz Kpfw III. Flamm a dvojice takových v akci

Navíc kdo si pamatuje film SOKOLOVO? Válečný velkofilm se odehrává v letech 1942 - 1943 a líčí historii vzniku vojenské jednotky v Sovětském svazu a účast českých a slovenských vojáků v bojích na východní frontě. Titul byl koncipován jako součást historické trilogie, jejíž další části tvořily "Dny zrady" a "Osvobození Prahy". Byl to na tehdejší poměry nákladný film a byl natáčen na autentických místech Ukrajiny. V květnu 1975 se konaly četné slavnostní premiéry. Po odchodu Martina Štěpánka do emigrace – byl to představitel Otakara Jaroše -zahraničí se už Sokolovo až do roku 1990 neuvádělo. Nezdálo se vhodné, aby národního hrdinu hrál emigrant. Je to dvoudílný film, ale uváděn byl vcelku.

Proč to ale vše píšu. V tom filmu jsou místo plamenometných tanků použity plamenometné kolopásy. Nevím proč, a nevím kde na to přišli autoři scénáře. Na druhou stranu existuje kniha ing. Vladimíra Kubánka s názvem Historie zbraní hromadného ničení a chemického vojska. Ten přesvědčivě tvrdí, že u Sokolova se účastnilo boje proti našim vojákům několik kusů plamenometných obrněných transportérů označených Sd.Kfz. 251/16 – viz obrázek

Obrázek

To by ale bylo v přímém rozporu s výzbrojí 6. tankové divize a neměla je ani severněji útočící 11. tanková divize. Nejde to úplně vyloučit, ale důkazy prostě nejsou. Navíc dle uvedeného autora dva z těchto pancířů měly být zcela jistě zničeny.

Obrázek

Takto vypadá ta kniha. Jestli chcete číst něco neskutečně našlapaného zajímavými fakty, toto si sežeňte.

Po nástupu hlavních německých sil a jejich průniku do Sokolova rozhodl náčelník štábu našeho praporu kapitán Bohumír Lomský o zasazení záloh. Na levé (jižní) křídlo proti postupující německé pěchotě posílá 3. četu 3. roty pod velením rotmistra Hynka Voráče. Na pravé křídlo proti postupujícím německým tankům byly vyslány tanky sovětské 179. tankové brigády a 3. rota nadporučíka Janka. Tento protiútok se rychle skončil, protože už první tank se prolomil slabým ledem. Tím se řeka stala protitankovou překážkou a velitel praporu Ludvík Svoboda vydal rozkaz Sokolovo vyklidit.

Rozkaz k ústupu k veliteli obrany Sokolova npor. Otakar Jaroš nedostal. Linkové spojení bylo přerušené a vyslané spojky buď padly, nebo dorazily pozdě a už jej nezastihly živého. Všichni příslušníci obrany Sokolova ale znali předchozí rozkaz: „Neustoupit!“, a tak vedli boj v obklíčení s nepřátelskou přesilou až do hořkého konce.

Toto zaznamenává i německá strana ve svém deníku:

"Obec byla obsazena posílenou pěchotou českého původu, stejně tak množstvím protitankových kanónů všech ráží, a musela být od nepřítele vyčištěna až těžkým bojem dům od domu."

Teprve za tmy se mezi obránci rozšířil rozkaz o ústupu a od 21:00 hod. do 04:00 hod. 9. března přicházely zbytky našich jednotek do postavení praporu za řekou Mža.

Naše úporná obrana způsobila nepříteli ztráty a především ho zdržela od dalších úkolů. Další část zápisu v deníku 6. tankové divize z 8. března konstatuje tuto skutečnost, a tak i potvrzuje přítomnost tankové skupiny Oppeln v útoku na Sokolovo. Přítomnost skupiny Urein ale není prokázána na 100%.
Tím, že Sokolovo bylo dobýváno do nočních hodin, tanková skupina Oppeln už 8. března po obsazení Sokolova nepostupovala dále přes Pervomajskij na Taranovku, jak měla nařízeno v divizním rozkaze, ale vrátila se do východiště u dvora Kononěnkovo a na Taranovku zaútočila až 9. března 1943.
Zde přestaneme 6. tankovou divizi sledovat až do konce války, už se s našimi vojáky nesetkala.

Podíváme se až na samotný konec války na území Československa. K tomu využiji velmi zajímavou knihu. Napsal ji pan Zdeněk Prukner, jmenuje se KONEC VÁLKY NA TEBÍČSKU, vydalo ji v roce 2019 nakladatelství Akcent, Drahomír Rybníček v Třebíči. Knihu mi věnoval kamarád, a velmi si jí cením.

Obrázek

Takže nyní tak trochu pytlačení…jinak ta kniha je zpracována tak kvalitně, že ani skupina profesionálních historiků by to lépe nedokázala. Pan Prukner je jak sám píše amatér, ale mnohou současných profíků, mu nesahá ani po kotníky…

Po bojích všude možně, se 6. tanková divize účastnila bojů v Maďarsku a při obraně Vídně tvrdě bránila most Reichsbrucke. Vídeň nakonec padla a divize zahájila ústup po ose Laa- Znojmo. Po bojích okolo Laa se divize přesunula přes Znojmo a Moravský Krumlov do Náměstě nad Oslavou a okolních obcí.
Velitelem divize byl generálporučík rytíř Rudolf von Waldenfels, viz obrázek níže

Obrázek

Divize měla za sebou těžké boje, byla silně opotřebovaná ale pořád to byla velmi silná divize. Měla k 1. dubnu 1945 14 740 vojáků. Po bojích které ji přivedly na naše území zeslábla, ale pořád byla silná a díky mimořádným zkušenostem vojáků a techniků, kteří dokázali stále dokola opravovat poškozenou techniku, byla to právě tato divize, která silným odporem brzdila postup Rudé armády naším územím od Brna na západ.

Divize se bohužel dokonce na příkaz svého velitel dopustila válečných zločinů na civilistech, a to v obcích Petroviče, Třesov, Stříteži, Stropešíně, Rudíkově, Tasově, Brtnici a jinde, největší a nejbrutálnější potom byla hromadná vražda 55 obyvatel Velkého Meziříčí po dlouhém a krutém mučení. Za válečné zločiny nikdy nebyl na našem území stíhán a po propuštění ze zajetí v SSSR v klidu dožil v Rottach-Egern, kde pokojně dne 14.08.1969 zemřel.

Po vyhlášení německé kapitulace vojáci zahájili ničení inventáře divize a jištěni tanky Panter z 11. tankového pluku. Poté co ustupující kolony vyrazily do náruče Američanů, osádky své tanky také zničili a připojili se k ústupu. Amerických pozic dosáhla jen část ustupujících, ale i tak byli vydáni zpět do rukou Rudé armády. Většinu ustupujících zajala sama Rudá armáda Původně byli soustředěni do zajateckého tábora u Nové Bystřice, odtud byli převezeni do pracovních a zajateckých táborů v SSSR. Ze zajetí se vrátili ti co přežili mnoho let zajetí, kde byli určení k obnově zničeného území Sovětského svazu, až v polovině 50tých let.

Obrázek
Zničený německý obrněnec u Třebíče….

Tolik k 6. tankové divizi, divizi která je s naší zemí osudově spojena.

Napřed její 11. tankový pluk obsazoval část Sudet, potom se podílela okupace zbytků Československa. Po okupaci byla vyzbrojena tanky LT-35, které získalo Německo zadarmo na našem území a s nimi se podílela na porážce Polska a Francie. V případě Franci významně.

Deset měsíců jí velel rodák z jihomoravských Olbramovic německý generál Eduard Raus.

Měla tu pochybou čest, že byla první německou divizí na východní frontě, která vybojovala první boj s československou bojovou formací.

A nakonec kapitulovala na území obnovovaného Československa, u nás na Moravě, odkud z Hroznatína na Třebíčsku pocházel velitel toho praporu, se kterým bojovala v Sokolově a který už byl ministrem národní obrany, Ludvík Svoboda.

Její vojáky asi v v březnu roku 1943 ani náhodou nenapadlo, že nakonec budou kapitulovat na území, odkud pocházeli vojáci, kteří tak statečně a do hořkého konce bránili svá postavení v ukrajinské vesnici Sokolovo.

Tolik o protivníkovi, který vedl boj s naší pěchotou v Sokolově. Snad vám to pomůže vytvořit si představu, co to bylo za vojskové těleso.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4169
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Sokolovo - samostatný díl - nepřítel: 6. tanková divize

Příspěvek od jarl »

Pátrač píše:Podíváme se až na samotný konec války na území Československa. K tomu využiji velmi zajímavou knihu. Napsal ji pan Zdeněk Prukner, jmenuje se KONEC VÁLKY NA TEBÍČSKU, vydalo ji v roce 2019 nakladatelství Akcent, Drahomír Rybníček v Třebíči. Knihu mi věnoval kamarád, a velmi si jí cením.

Obrázek

Takže nyní tak trochu pytlačení…jinak ta kniha je zpracována tak kvalitně, že ani skupina profesionálních historiků by to lépe nedokázala. Pan Prukner je jak sám píše amatér, ale mnohou současných profíků, mu nesahá ani po kotníky…
Na tuto knihu mě před rokem upozornil kolega z práce, který se dobře zná s jejím autorem. Zdeněk Prukner je nadšený badatel, který obchází bojiště s detektorem kovů, vyptává se pamětníků, shromažďuje všemožné válečné artefakty a pořádá přednášky pro veřejnost. Tento rok bude část jeho sbírky vystavena v třebíčském muzeu. Jsem řád, že se u nás na okrese najde autor s celostátním přesahem, jehož kniha ti pomohla při psaní tohoto článku.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
zzz
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1033
Registrován: 7/5/2020, 11:58

Re: Sokolovo - samostatný díl - nepřítel: 6. tanková divize

Příspěvek od zzz »

Pátrač píše: BOJ O SOKOLOVO – samostatná část: NEPŘÍTEL

Tolik o protivníkovi, který vedl boj s naší pěchotou v Sokolově. Snad vám to pomůže vytvořit si představu, co to bylo za vojskové těleso.
Ahoj, z čeho jsi vycházel, kromě té pasáže o plamenometných obrněních?

Ptám se proto, jestli jsi vycházel z tématického článku v Historie a vojenství, nebo jestli z něčeho jiného. Myslím HaV 2014, č. 3, str. 28 a následující od autora Aleš Binar, které je zdarma k pročtení na http://www.digitalniknihovna.cz/dsmo/vi ... 1b63bd97ba

Tj. když píšeš tehdejší eventuelní záměnu tanků za SHD, OT atd. v boji (což s Tebou naprosto souhlasím, že se v boji pěchoty proti útočníků podporovaných obrněnci se dá snadno zaměnit SHD za tank)
Z 12 typů těchto obrněných vozidel jsem vybral vyloženě namátkou 4 z nich. Ale pohled stačí a je jasné, že záměna v rachotu a dýmu boje za tanky je možná…Kolik jich skutečně bylo použitelných a jestli vůbec byli v boji o Sokolovo použity je otázkou, ale u obrněných transportérů je to vysoce pravděpodobné
tak z dnešního pohledu víme, jestli opravdu na naše hrdiny u Sokolova útočily nacistické tanky?

Autor odkazovaného článku na straně č. 36 uvádí, že nikoliv, tj. že u Sokolova byly jiné druhy nacistické obraněné techniky než tanky.
"Opravdu myslíte, že někdo, kdo vyhrál volby férově s 79%, potřebuje následně mlátit lidi na ulicích a vypínat internet??"
https://twitter.com/BenesikOndra/status ... 4985394178
Držím jim palce, ať se o vnitřní politice své vlasti můžou rozhodovat naprosto svobodně.
Moudře. Demokraticky.
Bez násilí. Sametově.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4415
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Sokolovo - samostatný díl - nepřítel: 6. tanková divize

Příspěvek od niko »

Patrac z akych zdrojov si vychadzal ? Len s verejnych publikacii ? Lebo ma napada, ze cela ta dilema ohladom nemeckej obrnenej techniky sa da lahko vyriesit tym, ze to kuknes v NARA, pripadne ak nie tam, tak v BA.
zzz
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1033
Registrován: 7/5/2020, 11:58

Re: Sokolovo - samostatný díl - nepřítel: 6. tanková divize

Příspěvek od zzz »

niko píše:Patrac z akych zdrojov si vychadzal ? Len s verejnych publikacii ? Lebo ma napada, ze cela ta dilema ohladom nemeckej obrnenej techniky sa da lahko vyriesit tym, ze to kuknes v NARA, pripadne ak nie tam, tak v BA.
V prvním díle této úžasné série http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=34&t=8766 jsou popsány tyto zdroje:
Pátrač píše: V dalším textu pracuji s mnoha zdroji, bohužel, dnes se objevují studie, které jsou pro mě skoro nepřijatelné po mnoha stránkách: za ty co považuji za nejvíce nesprávné považuji tyto tři:

JAKL, Tomáš, Německé jednotky v boji o Sokolovo, Historie a vojenství 1/2013

BINAR, Aleš, Auditur et altera pars. Účast německých jednotek v boji o Sokolovo v březnu 1943, Historie a vojenství 3/2014

KLŮC, Jiří, Sokolovo ve stínu propagandy. Cheb 2016 (...)

Práce pana Binara na to navazuje a občas budí dojem účelové interpretace dat. Proč to nevím, ale třeba odmítá považovat první nájezd Němců na Sokolovo, za průzkum bojem, přestože tomu tak zcela jistě bylo - dokazuje to mnoho fakt o způsobu boje 6. tankové divize.
Ten druhý jmenovitě uvedený zdroj je ten zdroj, na který jsem odkazoval, že uvádí, že v prostoru bitvy našich hrdinů žádné tanky nebyly. Tak mě jen zajímalo, kde Pátrač vzal, že dnes nelze zjistit, jestli na naše hrdiny útočily:
a) tanky nebo jestli útočila
b) všemožná obrněná nacistická technika, ale bez tanků.

Nejde mi o to šťourat se v detailech. Spíše mě to zajímá z pohledu toho, že já chápu primární použití nacistických tanků na: boj proti tankům. Tj. přítomnost nacistických tanků by signalizovala, že nacisté očekávali střetnutí s nějakými spojeneckými tanky (spojeneckými ve smyslu sovětských nebo demokratických vojáků, tj. nemyslím spojence nacistů).

Prostě mě zajímá který zdroj považuje Pátrač za pravdivější, z hlediska faktů, než je ozdrojovaný článek pana Binara z VaH ohledně eventuelní účasti nacistických tanků. Jde mi o věcnou diskuzi jestli je faktem že u Sokolova nacisté tanky nasadili, nikoliv o "šermování" jak moc se zdá objektivní hodnocení tehdejší situace z pera toho či onoho autora, který dnes píše o tomto tématu.
"Opravdu myslíte, že někdo, kdo vyhrál volby férově s 79%, potřebuje následně mlátit lidi na ulicích a vypínat internet??"
https://twitter.com/BenesikOndra/status ... 4985394178
Držím jim palce, ať se o vnitřní politice své vlasti můžou rozhodovat naprosto svobodně.
Moudře. Demokraticky.
Bez násilí. Sametově.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4415
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Sokolovo - samostatný díl - nepřítel: 6. tanková divize

Příspěvek od niko »

Chlapi nic v zlom, ale ked chcete vediet veci konkretne, tak treba ist do archivu a vytiahnut si hlasenie 6.tankovej o boji pri Sokolove. Inak to bude donekonecna len debata, ako to asi mohlo byt. :wink: Vcera som prechadzal NARAu, tusim tam je aj 6. tankova, len to treba pozriet.
zzz
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1033
Registrován: 7/5/2020, 11:58

Re: Sokolovo - samostatný díl - nepřítel: 6. tanková divize

Příspěvek od zzz »

niko, to co píše autor na straně 36 (viz odkaz níže), já chápu, že vycházel z archivních materiálů. Ty myslíš, že ne? Nebo myslíš, že autor měl studovat ještě jiný zdroj než "BA-MA, RH 27-6/79 - Válečný deník 6. divize, zápis ze dne 12. 3.1942" plus zápisy z tohoto zdroje z následujících dní?

zzz píše:
Ptám se proto, jestli jsi vycházel z tématického článku v Historie a vojenství, nebo jestli z něčeho jiného. Myslím HaV 2014, č. 3, str. 28 a následující od autora Aleš Binar, které je zdarma k pročtení na http://www.digitalniknihovna.cz/dsmo/vi ... 1b63bd97ba

Autor odkazovaného článku na straně č. 36 uvádí, že nikoliv, tj. že u Sokolova byly jiné druhy nacistické obraněné techniky než tanky.
"Opravdu myslíte, že někdo, kdo vyhrál volby férově s 79%, potřebuje následně mlátit lidi na ulicích a vypínat internet??"
https://twitter.com/BenesikOndra/status ... 4985394178
Držím jim palce, ať se o vnitřní politice své vlasti můžou rozhodovat naprosto svobodně.
Moudře. Demokraticky.
Bez násilí. Sametově.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4415
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Sokolovo - samostatný díl - nepřítel: 6. tanková divize

Příspěvek od niko »

zzz: No to samozrejme neviem ci BA (Bundesarchiv) ma tie iste udaje ako NARA (Narodny archiv USA). A ani samozrejme neviem povedat, ci by tam bolo nieco relevantne. Dokonca ale ani neviem povedat, ci autor zdroje dostatocne dobre interpretoval. Cize neber to tak, ze nieco kritizujem. Ja len ponukam moznosti pre dalsie badanie. Ak tu ma vzniknut debata na par tytdnov, tak je asi jednoduchsie, ked tu niekto obetuje 20 € a kupi rolku z NARAy a hodi sem to info, nie ?
zzz
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1033
Registrován: 7/5/2020, 11:58

Re: Sokolovo - samostatný díl - nepřítel: 6. tanková divize

Příspěvek od zzz »

jak se to dělá? Jak člověk zjistí, konkrétně které dokumenty jsou ty relevantní? Metodou pokus-omyl?

Zkusme například ten příklad o kterém jsem diskutoval - jestli do prostoru Sokolovo posílal WH také tanky?
"Opravdu myslíte, že někdo, kdo vyhrál volby férově s 79%, potřebuje následně mlátit lidi na ulicích a vypínat internet??"
https://twitter.com/BenesikOndra/status ... 4985394178
Držím jim palce, ať se o vnitřní politice své vlasti můžou rozhodovat naprosto svobodně.
Moudře. Demokraticky.
Bez násilí. Sametově.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4415
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Sokolovo - samostatný díl - nepřítel: 6. tanková divize

Příspěvek od niko »

Co myslis, ako sa robi ? Ako sa pracuje s archivnymi dokumentami ? No je to samozrejme hlavne o kreativite toho dotycneho. Ale tak technicky, NARA, o ktorej som rozpraval, posiela scany dokumentov, ktore si clovek vyhladal na nete za poplatok.
Ked boli pri Sokolove tanky, urcite je z toho zaznam. Ked ten zaznam nie je (v inak celkom dost preriedlom) Bundesarchive, kde hladal autor, bude v NARAe. Treba pozerat hlasenia jednotlivych utvarov na prapory, praporov na diviziu a divizie na velitelstvo armadnej skupiny, Abwehrgruppy III na velitelstva Armad a do Berlina a v neposlednom rade hlasenie SD o stave frontu. Jo a pozrel by som este aj Korück. Tam by to tiez mohlo byt. :wink: Dalsia vec je, s cim sa stale dookola stretavame, ze autor nepozrel vsetky materialy v BA, alebo ich zle interpretoval. Moze tiez byt. :wink:
zzz
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1033
Registrován: 7/5/2020, 11:58

Re: Sokolovo - samostatný díl - nepřítel: 6. tanková divize

Příspěvek od zzz »

niko píše: Ked boli pri Sokolove tanky, urcite je z toho zaznam. Ked ten zaznam nie je (v inak celkom dost preriedlom) Bundesarchive, kde hladal autor, bude v NARAe. Treba pozerat hlasenia jednotlivych utvarov na prapory, praporov na diviziu a divizie na velitelstvo armadnej skupiny, Abwehrgruppy III na velitelstva Armad a do Berlina a v neposlednom rade hlasenie SD o stave frontu.
Ano, rozumíme si, ptám se jaký dokument mám shánět, pokud podle Tebe nestačí "Válečný deník 6. divize". Tj. ten druh dokument "Válečný deník" je správný, ale chce to válečný deník jednotlivých praporů či jiných divizních jednotek?

Tj. v případě střetnutí u Sokolova by člověk měl sehnat "Válečné deníky" jednotlivých divizních útvarů? Protože nevím jestli na naše útočili vojáci skupiny Oppeln nebo vojáci ze skupiny Unrein tak člověk by shánět "válečný deník" jednotek:
11. tankového pluku http://www.lexikon-der-wehrmacht.de/Gli ... PR11-R.htm a
114. pluku tankových granátníků http://www.lexikon-der-wehrmacht.de/Gli ... R114-R.htm
4. pluku tankových granátníků http://www.lexikon-der-wehrmacht.de/Gli ... PGR4-R.htm?
Je to tak?
Tj. není nutné procházet např. "válečný deník" průzkumného útvaru, že ne? http://www.lexikon-der-wehrmacht.de/Gli ... .htm#Aufkl

Vycházím z toho co napsal Pátrač:
Pátrač píše:První skupina nesla název Tanková skupina Opeln a velel ji plukovník Hermann von Oppeln-Bronikowski – byla to silná formace tvořená tankovým plukem 11, II. praporem pluku tankových granátníků 114 vybavená polopásovými transportéry Sd.Kfz.251, II. oddílem tankového dělostřeleckého pluku 76 bez jedné baterie a jednou rotou tankového ženijního praporu 57. Samotný von Oppeln-Bronikowski byl vynikající tankový velitel ale měl potíže s alkoholem a tedy i s nadřízenými. Na konci války velel 20. tankové divizi a ta kapitulovala do rukou Rudé armády a americké armády na našem území v Prostoru Teplice – Šanov a Rokycany.

Druhá skupina nesla název Bojová skupina Unrein, velel jí podplukovník Friedrich Quentin a sestávala se z pluku tankových granátníků 4, motocyklového praporu 6, III. oddílu tankového dělostřeleckého pluku 76 posíleného o dvě baterie a roty tankového ženijního praporu 57. I tento důstojník byl zkušený tankový velitel a průzkumník, klidný houževnatý.

Chápal bych, že čím nižší stupeň jednotky (prapor, popř. pluk), tím podrobnější zápis? A přes vyšší stupeň organizace, tím méně detailů tj. divizní hlášení, hlášení sborů, armád, armádních skupin až k Oberkommando des Heeres jsou zápisy méně detailnější?
Je to tak?

A současně - chápu správně, že platí zásada, že nedocházelo k faktickým rozporům mezi hlášeními na jednotlivých stupních, tj. nemyslím podrobnost, ale jestli platí, že:
Příklad: když prapor xy hlásil že např. má 5 funkčních tanků a příslušná divizní opravna hlásila že v opravě jsou 2 tanky, tak divizní hlášení sečetlo 5+2 tanky, tj. dle divize (zahrnující ten prapor a divizní opravnu) bylo ve stavu divize součet tj. 7 tanků? Tj. nestalo se, že divize by hlásila stav tanků (za prapor xy a za divizní opravnu) 3 kusy ... že ne?



niko píše: Jo a pozrel by som este aj Korück. Tam by to tiez mohlo byt. :wink:
Asi jsem natvrdlý, ale buďto si sedím na vedení nebo ... Přece to by měl být týlový útvar, co ten má společného s frontovými jednotkami? Nebo jsem to pochopil nepřesně:
http://www.lexikon-der-wehrmacht.de/Gli ... derung.htm



niko píše:Dalsia vec je, s cim sa stale dookola stretavame, ze autor nepozrel vsetky materialy v BA, alebo ich zle interpretoval. Moze tiez byt. :wink:
No, tak jestli profesionální historik nepřesně interpretoval tehdejší dokument, tak jakou já jako naprostý amatér mám šanci těm dokumentům Wehrmachtu rozumět správně....
"Opravdu myslíte, že někdo, kdo vyhrál volby férově s 79%, potřebuje následně mlátit lidi na ulicích a vypínat internet??"
https://twitter.com/BenesikOndra/status ... 4985394178
Držím jim palce, ať se o vnitřní politice své vlasti můžou rozhodovat naprosto svobodně.
Moudře. Demokraticky.
Bez násilí. Sametově.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4415
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Sokolovo - samostatný díl - nepřítel: 6. tanková divize

Příspěvek od niko »

Fuu, vela otazok, kde zacat. :D Pozri, pouzil si linky s lexikonu der Wehrmacht. Ak si pozries ich forum, tak zistis, ze tam uplne bezne, ak sa rozobera nejaka tema, ludia pozeraju po archivoch atd. V ziadnom pripade som nechcel nejako napadat tento pekny patracov clanok, len ma napadlo, ze ked je tu fakt dilema ohladov nasadenia taknov a niekoho to fakt velmi zaujima, nebude problem sa do toho pustit a pohladat to tuto clenami fora. Ale asi som prestrelil, ledze toto nie je nejako vyslovene historicke forum ako lexikon der wehrmacht. Takze sa ospravedlnujem, ak som sa niekoho dotkol.

K tomu hladaniu v archive. Hmm, ako by som to vysvetlil najlepsie. Archiv je jeden obrovsky chaos a hladat v nom nejaku logiku je nemozne. :D Hlavne teda v CR a SR. Tieto vojenske veci v Nemecku a USA su ale celkom dobre zorganizovane. Ja osobne by som, ak by ma to zaujimalo hladal vsetko okolo toho datumu, vsetky jednotky co tam boli. Od vrchu (menej presne hlasenia), ktore by mohli byt aj na nete v pdf (vcera som nasiel za rok 1944) az po prapor, nasledne Abwehr, III. oddelenie hlasilo vsetky tieto veci velmi podrobne, no a Korück pre istotu. Korücky vedeli o pohybe jednotiek z a do frontoveho pasma na obranny usek. Jo a preco som uviedol SD ? Lebo RSHA tusim VI. oddelenie zberalo paralelne k Abwehru III spravy z frontovych udalosti. Niekedy boli velmi presne.

K tym historikom. Nie. Nie je to tak, ze amater interpretuje historicke udalosti inak ako profesional. Ak sa amater temou dostatocne dlho zaobera, stava sa z neho odbornik - hobby historik, na rovnakej urovni ako profik. Ved na vedeckych konferenciach mas niekedy aj stvrtinu hobbyhistorikov. Jediny rozdiel je v tom, ze sa da venovat len jednej teme, lebo amater, popri zamestnani-studiu, nestihne riesit 3-4 temy naraz. Preto sa ani autor tohoto prispevku logicky nemohol venovat kazdemu jednemu detajlu. Cize zahada tankov pri Sokolove stale caka na svojho princa, ktory sa do nej pusti. :wink:
zzz
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1033
Registrován: 7/5/2020, 11:58

Re: Sokolovo - samostatný díl - nepřítel: 6. tanková divize

Příspěvek od zzz »

niko píše:V ziadnom pripade som nechcel nejako napadat tento pekny patracov clanok,
Ale přece nejde o žádné napadání, aspoň já o žádném nevím, a pokud někomu takto vyzněl můj dotaz na zdroje, tak se omlouvám.



niko píše:Cize zahada tankov pri Sokolove stale caka na svojho princa, ktory sa do nej pusti. :wink:
Pro mě to není cíl, alébrž prostředek. Cílem je umět laicky ovšem historicky věrně odpovědět na otázku jestli naši hrdinové bojovali zhruba v podobné bitvě jakou je například ta fiktivní bitva o fiktivní Ramelle v Saving private Ryan.

Nevidím nic špatného na tom si položit ty samé otázky jaké jsou například zde https://www.idnes.cz/technet/vojenstvi/ ... enstvi_kuz

A pokud jde o můj zájem o přítomnost tanků na straně útočícího Wehrmachtu, tak je tu ještě jeden přesah. V zásadě lze říct, že jedním z klíčových faktorů úspěchu série sovětských ofenzív , která skončila třetí bitvou o Charkov (tj. od Operace Uran) byl fakt, že některé jednotky Osy byly vybaveny slabšími/žádnými tanky ve srovnání s útočící Rudou armádou. Například rumunský R-2 (modifikovaný LT-35 z Plzně) byl výrazně slabší až téměř neužitečný tváří tvář útočícím sovětským obrněncům.

A právě s ohledem na tento konkrétní trumf Rudé armády (převaha v parametrech použitých tanků) mě vede k zájmu o vyjasnění, jestli do prostoru Sokolova/Sokolovo poslal WH tanky v očekávání že se střetnou se sovětskými tanky.

Když si srovnám, že ve výše odkazu na HaV je uvedeno = žádné tanky, zatímco pan Fidler říká "deset". A Pátrač, četl jsem HaV, ale nevíme jestli u Sokolovo byly nacistické tanky, ...
"Opravdu myslíte, že někdo, kdo vyhrál volby férově s 79%, potřebuje následně mlátit lidi na ulicích a vypínat internet??"
https://twitter.com/BenesikOndra/status ... 4985394178
Držím jim palce, ať se o vnitřní politice své vlasti můžou rozhodovat naprosto svobodně.
Moudře. Demokraticky.
Bez násilí. Sametově.
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Sokolovo - samostatný díl - nepřítel: 6. tanková divize

Příspěvek od Pátrač »

Tedy pánové, jsem nadšený z vaší diskuse a myslím to vážně. Zatím zůstanu u svého, že jsem se pokusil složit ze všeho možného z mého pohledu obraz nepřítele u Sokolova.

Rozhodně jsem přesvědčený, že zde tank nasazeny byly a to v včetně plamenometných, vypovídali o nich i zajatci v Protektorátu a Němci je neopravovali, musely tam být. Navíc němci museli vědět, že v prostoru je i sovětská tanková jednotka.

Věřím na to, že první nápor byl průzkum bojem. 6. td byla divize zkušená. Ale věděla, že před ní stojí nepřítel, kterého nikdo a nikdy neviděl v boji. Nevěděla co ji může čekat, a tak provedla průzkum bojem. Tím Němci zjistili, že obrana Sokolova nijak významně ničím nevyniká a zahájili rozhodný útok a uspěli.

Jarl -ta kniha je velmi kvalitní čtení a je to opravdu kus skvělé historické práce. Jak jsem uvedl, mnoho profíků by se mohlo od pana Pruknera učit.

Dodatek, seznam zdrojů sepisuji, vložímza pár dnů, právě jsem přetížený v práci a vážnou nemocí mé paní...
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4415
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Sokolovo - samostatný díl - nepřítel: 6. tanková divize

Příspěvek od niko »

Tak chlapi pozeral som moje registre a hlasenia o nasadeni tankoveho vojska a vojska tankovych granatnikov su na NARAe registre T311 az T315, hlavne ta 315 ( Army Groups (Microfilm Publication T311), Armies (T312), Panzer Armies (T313), Corps(T314), Divisions (T315), kto by mal chut, uz nemusi hladat register. Len som to tam tak letmo kukol a mam pocit, ze su tam este aj zoznamy srubok, co si Nemci na tankoch menili. :lol: Tak kto by mal chut, moze sa do toho pustit. :wink:

Patrac: nasadenie tankov je pravdepodobne podla mna. Na druhej strane som sa uz castejsie stretol s tym, ze ak kolopasy boli pomenovane ako "tank" a vsetky tanky boli "Tigre".
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Sokolovo - samostatný díl - nepřítel: 6. tanková divize

Příspěvek od Pátrač »

Niko- myslím si že pochybovat o nasazení tanků u Sokolova je opravdu mimo. Byla to 6. tanková divize a její velitelé by neposlali pěchotu, které měli po dlouhých bojích zoufale málo do útoku proti opevněné vesnici, kde byli lehké a těžké kulomety a nějaké kanóny.

Takto Němci prostě nebojovali a pěchotu by si masakrovat nenechali.

A jinak - od roku 1943 každý německý tank byl vojáky RA Tigr a každá samochodka Ferdinand. Úplně ztratili schopnost cokoliv rozlišovat. Inu je to tak.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4415
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Sokolovo - samostatný díl - nepřítel: 6. tanková divize

Příspěvek od niko »

Patrac ja o tom nepochybujem. Predpokladam, ze postupom casu sa to urcite vyjasni.
Jiří Fidler
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 270
Registrován: 2/12/2016, 19:49

Re: Sokolovo - samostatný díl - nepřítel: 6. tanková divize

Příspěvek od Jiří Fidler »

Přihodím k tomu jednu věc, rozhovor s našimi pamětníky. Šlo o tři generály:
1) generálplukovník Šmoldas, u Sokolova spojovací náčelník praporu, ve vesnici během boje nebyl
2) generálmajor Drnek, u Sokolova velitel minometné roty, ve vesnici během boje nebyl
3) generálmajor Kvapil, u Sokolova velitel čety, ve vesnici během boje nebyl
Generál Kvapil mi tvrdil, že viděl celé pole před Sokolovem, které bylo plné hořících německých tanků. Když jsem jej konfrontoval s realitou početního stavu německé 6. td a 11. td, byl zcela vyveden z míry a ptal se, odkud mám ty údaje a nakolik jsou věrohodné. Ukázal jsem mu přímo knihu od Jentze a docela se z toho sesunul. Pak mi říkal, že od spousty vojáků, co se z vesnice úspěšně stáhli, o těch tancích slyšel.
Generál Drnek mi dokázal na mapě naprosto přesně ukázat, kde byly jeho minomety. Co se mi podařilo ověřit z jiných zdrojů, tak sedělo. Na dotaz ohledně tanků mi řekl, že on žádné neviděl. V roce 2002, kdy jsem s ním hovořil, byl již jediným velitelem ROTY od Sokolova. Přitom mi řekl, že jsem byl první z historiků, kdo s ním o Sokolovu hovořil. Škoda, že další schůzka(y) se již kvůli nemoci nemohy uskutečnit.
Generál Šmoldas se velmi zajímal o Jentzovu knihu, na místě si přečetl oněch cca pět odstavců a prostudoval tabulky a grafy, načež mi řekl, že to asi odpovídá realitě. Když jsem se ho ptal na Svobodovo hlášení po bitvě, tak mi řekl, že ho Svoboda jen podepsal, ale nechtěl mi říci, kdo to napsal. Přímo mi řekl: "Nechtějte to po mně, o mrtvých jen dobře, já jsem tam pochopil, že pouze dobré hlášení vede k vyznamenáním."
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Sokolovo - samostatný díl - nepřítel: 6. tanková divize

Příspěvek od Lord »

Němci asi skutečně nemohli mít u Sokolova nějak velké ztráty tanků, ale třeba se pletu.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Sokolovo - samostatný díl - nepřítel: 6. tanková divize

Příspěvek od Pátrač »

Jiří Fidler píše:Přihodím k tomu jednu věc, rozhovor s našimi pamětníky. Šlo o tři generály:
1) generálplukovník Šmoldas, u Sokolova spojovací náčelník praporu, ve vesnici během boje nebyl
2) generálmajor Drnek, u Sokolova velitel minometné roty, ve vesnici během boje nebyl
3) generálmajor Kvapil, u Sokolova velitel čety, ve vesnici během boje nebyl
Generál Kvapil mi tvrdil, že viděl celé pole před Sokolovem, které bylo plné hořících německých tanků. Když jsem jej konfrontoval s realitou početního stavu německé 6. td a 11. td, byl zcela vyveden z míry a ptal se, odkud mám ty údaje a nakolik jsou věrohodné. Ukázal jsem mu přímo knihu od Jentze a docela se z toho sesunul. Pak mi říkal, že od spousty vojáků, co se z vesnice úspěšně stáhli, o těch tancích slyšel.
Generál Drnek mi dokázal na mapě naprosto přesně ukázat, kde byly jeho minomety. Co se mi podařilo ověřit z jiných zdrojů, tak sedělo. Na dotaz ohledně tanků mi řekl, že on žádné neviděl. V roce 2002, kdy jsem s ním hovořil, byl již jediným velitelem ROTY od Sokolova. Přitom mi řekl, že jsem byl první z historiků, kdo s ním o Sokolovu hovořil. Škoda, že další schůzka(y) se již kvůli nemoci nemohy uskutečnit.
Generál Šmoldas se velmi zajímal o Jentzovu knihu, na místě si přečetl oněch cca pět odstavců a prostudoval tabulky a grafy, načež mi řekl, že to asi odpovídá realitě. Když jsem se ho ptal na Svobodovo hlášení po bitvě, tak mi řekl, že ho Svoboda jen podepsal, ale nechtěl mi říci, kdo to napsal. Přímo mi řekl: "Nechtějte to po mně, o mrtvých jen dobře, já jsem tam pochopil, že pouze dobré hlášení vede k vyznamenáním."
Dobrý den pane Fidlere, velice rád Vás vidím.

Mohu jen napsat, že to co uvádíte je těžké slovo do pranice. Já na tom hlášení de facto vyrostl. A táhne se veškerými možnými prameny desítky let a pořád dokola. Prostě v té bitvě je poměrně zajímavý chaos a rozšifrovat ho asi není možné. Ale třeba budoucnost přinese nějaký průlom, to se nikdy neví.

Jinak v další části této práce - zde: http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=34&t=8769 jsem s Vámi dost polemizoval.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Odpovědět

Zpět na „Československá Republika“