A jakás-takás poptávka existuje:
provozovatel sítě benzinek pro web ZDopravy.cz píše:(...)Z prodejů vidíme, že se obnovuje hlavně poptávka u osobních aut, prodeje benzinu rostou. U nafty je to kvůli situaci v kamionové dopravě podstatně horší, (...)
Moderátor: jarl
provozovatel sítě benzinek pro web ZDopravy.cz píše:(...)Z prodejů vidíme, že se obnovuje hlavně poptávka u osobních aut, prodeje benzinu rostou. U nafty je to kvůli situaci v kamionové dopravě podstatně horší, (...)
zdroj: https://neovlivni.cz/strihat-se-smi-i-k ... -narizeni/Sabina Slonková pro Neovlivni.cz píše:Stačí se ovšem podívat na oficiální státní stránky businessinfo.cz, kde MPO vysvětluje konkrétní omezení, o nichž vláda v souvislosti s bojem proti nákaze Covid-19 rozhodla. A tam výslovně stojí: “kadeřnické a vizážistické služby, pedikúra, manikúra, masérské, rekondiční a regenerační služby – lze poskytovat pouze individuálně mimo provozovnu.”
Choroš píše:Vážení kolegové,
třeba toto, co jsem dal dohromady, někomu pomůže. Palbu čtu léta, ale nenapadlo by mě, že první příspěvek budu mít zrovna takovýhle :-)
Takže, něco k dezinfekci, likvidaci COVID-19. Předkládané informace jsou bez záruky - nejsem virolog - ale z materiálů WHO a vědeckých časopisů, takže se jim snad věřit do jisté míry dá.
COVID-19 je málo prozkoumaný, proto většina poznatků pochází ze zkoumání více či méně příbuzných virů, vesměs jiných koronavirů nebo virů chřipky.
Vedle přenosu virů formou aerosolu přímo do dýchacích cest je nejobvyjlejším způsobem cesta předmět s viry-ruka-obličej (dýchací cesty). Průměrná frekvence sahání na obličej u člověka je 23x za hodinu, dvě třetiny z toho jsou na nos nebo ústa. Přenos COVID-19 nebyl zkoumán, v případě chřipky Influenza A se při pětivteřinovém kontaktu ruky s infikovaným předmětem se na ruku přenese cca 30% virových částic, které na předmětu jsou.
Za zásadní se tedy považuje mytí rukou. Doporučuje se používat alkoholový gel nebo mýdlo a vodu po dobu půl minuty až minutu (některé studie udávají 30, některé 40, jiné 60 vteřin). Doporučuje se ruce pečlivě otřít, nejlépe papírovým ručníkem (nezlikvidované viry přemístíme do toho ručníku - i důkladné omytí vodou s následným otřením bez použití mýdla by mělo fungovat). Přípoužití jednorázového papírového ručníku není až tak důležité, nakolik jsou viry zlikvidovány, ale spíše to, zda se z rukou odstraní - a to funguje i s obyčejným mýdlem. Nakolik jsou viry mýdlem inaktivované je, zdá se, tak trochu otázka. Obalené viry (jako je virus chřipky i COViD-19) jsou obecně citlivější než jiné, protože k jejich inaktivaci by měla vést už destrukce obalu - který je z valné části z lipidů (tuků); ale záleží i na dalších podmínkách, a viry se navíc dobře přichytávají k organické hmotě, která zase účinnost mnoha dezinfekčních prostředků snižuje. Jiný problém je, že časté používání mýdel a dezinfenkcí poškozuje přirozený kožní mikrobiom - po odeznění koronaviru předpokládám zvýšený nástup ekzémů, mykóz apod.
Výdrž na povrchu předmětů záleží na typu povrchu, kolik virových částic tam je, na teplotě a vhkosti. Obecně při teplotě 30-40°C je výdrž koronavirů vesměs do dvou dnů; při 4°C až měsíc. Při pokojové teplotě až pět dní, a to na víceméně jakémkoli povrchu. Při 50% vzdušné vlhkosti přežívá virus déle než při 30% i 80% vlhkosti.
Na koronaviry obecně působí likvidačně: 61% ethanol; 0.5% peroxid vodíku; 2% glutardialdehyd (např. Steridine GTA); Sodium hypochlorid (chlornan sodný) (0,1% - tj. neředit SAVO 100x, jak se často dělá, ale jen 50x); 2-propanol (70%) a kombinace 2-propanolu (45%) a 1-propanolu (30%) (v dezinfekčních tamponech); glutardialdehyd (0.5%); formaldehyd (0.7%); povidone iodin (0.23%) (Jodisol) - vše působení po dobu 1 minuty. Působí i kyselina peroctová, ale nenašel jsem koncentraci - stejně není běžně k sehnání.
Pokud použijete nižší koncentraci, měla by látka působit déle, aby se dosáhlo požadované účinnosti. Pokud koncentraci vyšší - „pro jistotu“ - u dezinfence povrchů na tom tolik nezáleží, ale na tělo pozor, mějte na paměti, že to jsou vesměs toxické látky i pro vaši kůži, a některé jsou toxické opravdu hodně!
Naopak jiné dezinfekční prostředky tolik účinné nejsou, např. 0.5% benzalkonium chlorid (kapky, spreje k dezinfekci dýchacích cest) - nejasné výsledky, asi málo účinný; 0.02% chlorhexidin diglukonát (ústní vody a roztoky k dezinfekci rukou: např. Corsodyl, Paroex, Savlon) - neúčinný; 0.55% ortophtalaldehyd (např. Steridine OPA, Cidex OPA) - málo účinný.
Prostředky obsahující jmenované látky jsou jen příklady; každý se musí podívat sám, jaké je složení toho kterého přípravku, co si chce koupit.
Pár poznámek na konec:
COVID-19 je možná přenosný z výkalů - tzn. například před spláchnutím je dobré zavřít dekl od záchoda, a občas (několikrát denně) ho dezinfikovat např. savem.
Pozor na možná znečištění ventilačních systémů. SARS v roce 2003 se v Hongkongu rozšířil právě jako aerosol z ventilace.
Prádlo by se mělo prát min. na 60°C.
Jinak, můj ryze osobní názor je, že to s nebezpečností COVID-19 není tak strašné. Doporučuji důkladně zvážit, zda jsem natolik ohrožen, že se mi mám mýt desekrát denně ruce mýdlem nebo něčím podobným. Některým lidem to může působit kožní problémy...
Zdroje a k dalšímu čtení:
Duan S. et al. (2003) Stability of SARS Coronavirus in Human Specimens and Environment and Its Sensitivity to Heating and UV Irradiation. Biomedical and Environmental Sciences 16: 246-255.
Geller C., Varbanov M., Duval R.E. (2012) Human Coronaviruses: Insights into Environmental Resistance and Its Influence on the Development of New Antiseptic Strategies. Viruses 2012, 4, 3044-3068.
Grayson M.L et al. (2009) Efficacy of Soap and Water and Alcohol-Based Hand-Rub Preparations against Live H1N1 Influenza Virus on the Hands of Human Volunteers. Clinical Infectious Diseases 48: 285–291.
Kampf G., Todt D., Pfaender S., Steinmann E. (2020) Persistence of coronaviruses on inanimate surfaces and their inactivation with biocidal agents. Journal of Hospital Infection 104 (2020) 246-251.
Water, sanitation, hygiene and waste management for the COVID-19 virus. Technical brief. 3 March 2020. WHO reference number: WHO/2019-NcOV/IPC_WASH/2020.1
http://www.cidrap.umn.edu/news-perspect ... gainst-flu
https://www.reuters.com/article/us-heal ... SKBN1W42G8
TODD E.C.D, MICHAELS B.S., HOLAH J., SMITH D., GREIG J.D., BARTLESON C.A. (2010) Outbreaks Where Food Workers Have Been Implicated in the Spread of Foodborne Disease. Part 10. Alcohol-Based Antiseptics for Hand Disinfection and a Comparison of Their Effectiveness with Soaps. Journal of Food Protection 73: 2128–2140.
Včera jsem zachytil v televizních zprávách, že nejenže vyrábí respirátory viz. výše ale od pondělka začnou sériově vyrábět(v pátek má dorazit schválení od Odpovědné osoby) i plicní ventilace v počtu 80 ks týdně/denně(přesně jsem nezachytil). Konstrukce je diametrálně rozdílná od nynějších medicínských přístrojů a základem je soustava ventilů s ovládáním(citlivějším než doposavad). Ventily mají min. 100x vyšší životnost(počítanou v mld. cyklů) než je běžný standard.QVAK píše:Velké poděkování Fy. MICo Grup z Třebíče https://www.mico.cz/ která výrazně vybočila ze svého businessového schématu(investiční strojírenství, těsnění a služby průmyslu) a bleskem zavedla sériovou výrobu českého respirátoru FFP 3 vyvinuté tuším ve VŠ Brně a bleskově certifikované autorizovanou osobou.
Chceli smiešnych 4 mil€!!Hovoríte o projekte, s ktorým sa UPJŠ uchádzala o grant a pre formálnu chybu ho Výskumná agentúra Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR zrušila.
- Náplňou projektu bolo vytvorenie konzorcia. Jeho členom mal byť aj Kalas Medical. Vyrába jedinečný vysokofrekvenčný ventilátor s expulzným efektom. Ten sa dá použiť na krátkodobú ventiláciu vtedy, keď potrebujete očistiť dýchacie cesty od hlienu. Laicky tomu hovoríme umelý kašeľ. Bez toho, aby sa pacient nejako namáhal, netraumaticky, bez poškodenia pľúc, bez zásahu do nich, môžeme dostať hlien von. Prednášali sme o tom v Kuvajte, Baltimore, Austrálii, Londýne, Tbilisi. Prístroj reálne funguje a používa sa v Košiciach. Kombináciou viachladinovej ventilácie s týmto umelým kašľom máme päťnásobne lepšiu metódu na zvládnutie vírusových pneumónií ako ktokoľvek iný na svete. Je to funkčná metóda pri všetkých typoch poškodenia pľúc, aj pri ventilácii pacientov po ťažkých operáciách. Máme to vyskúšané na šesťsto pacientoch. Výsledky s našimi vynoveniami sme už ukázali, ale potrebovali sme zo štrukturálnych fondov získať prostriedky na dobudovanie laboratória, aby sme mohli pokročiť ďalej v meraní a vo výskume.
Čo to pre vás znamená?
- Zablokovali nám celý výskum, vytvorenie laboratória. Mali sme tam plánovaných doktorandov od docenta Töröka, ktorí sa potrebovali učiť. Pán Török má sedemdesiat rokov, potrebuje odovzdať svoje skúsenosti mladým. Plánovaný bol aj trenažér na výcvik použitia umelej pľúcnej ventilácie. A tiež elektrická impedančná tomografia pľúc.
Na čo slúži?
- Sú to elektródy, ktoré sa dávajú okolo hrudníka, pomocou nich môžete vidieť ako sa dostáva vzduch do pľúc. Je to úplne nová metóda, nie je to cétečko, magnetická rezonancia ani röntgen. Na pacientovi môžu byť elektródy napojené aj štyri dni, nijako ho to nezaťažuje a my vidíme, v akom stave sú jeho pľúca. Neohrozujeme ho žiarením. Na stole mám objednávky na našu pľúcnu ventiláciu z Ameriky. Chceli by ich vyrábať v ich závodoch, len potrebujú našu licenciu. Nemajú dostatok ventilátorov a tie, čo majú, nie sú také účinné. Mohli sme sa stať veľmocou, predávať ich do celého sveta.
Koľko vašich ventilátorov máme na Slovensku?
- Doteraz bolo na Slovensku 18 až 25 kusov. Nedávno sa prikúpilo 50 spolu máme 75 kusov viachladinových Chirana Aura ventilátorov. K tomu ešte môžeme pripočítať ďalších 300 z Chirany, ktoré sa práve vyrábajú. Ventilátory sa v minulosti nekupovali od Chirany, ale dovážali zo zahraničia.
Zatial čo pri rakovine, kardio, curkovku... su to umrtia, ktore sa rozvijaju dlhodobo a castokrat si za ne moze dany clovek, svojim nezdravym zivotnym stylom sam. A pri stani s takymto clovekom v elektricke ti nic nehrozi. Pri koronavire je to trosku inak. Aj ked tu su tiez najohrozenejšou kategóriou práve ludia s nadvahou a obezitou. V UNB zachranili aj 80 rocneho starceka s dobrym zdravym a kvalitnym zivotnym stylom. Nebyt epidemie obezity v nasej spolocnosti, mohla to mozno skutocne byt obycajna chripka.Firefly píše:kenavf
Nesouhlasím s Tvým názorem, ale nebudu Ti ho vyvracet. Úmrtnost na koronavir je kolem 1% z populace, nikde přesně nezjiŠťují pravou příčinu úmrtí. Můj bratranec měl nemocné leviny, cukrovku, nadváhu 140kg a nemocmé srdce fungovalo na 25% dle lékaře. Umřel ovšem na koronavir, protože ho u něj zjistili na JIPce. Denně zemře na rakovinu v Česku kolem 20ti občanů a další stovka na kardio, cukrovku, vysoký kr. tlak i respirační onemocnění. Pokud u nich najdou vir, je to příčina úmrtí. To je velice zavádějící i v případě úmrtí v Itálii. Až skončí ta šaškárna, to si uleví mnoho občanů. A tím končím tohle téma. Hezký den a optimismus přeji všem.
Myslim, že rovnaký postup je zvoleny aj v prípade ČR.https://domov.sme.sk/c/22390363/koronav ... logom.html
Medzi pätnástimi úmrtiami na Slovensku, ktoré spôsobil koronavírus, sú aj prípady, keď sa pitva nerobila?
Áno. Pitva je totiž podstatná vtedy, keď nie je jasné, na čo pacient zomrel. Robili sme ju a následne skúmali dôvody úmrtia v dvanástich prípadoch.
Máte jasné pravidlá na to, ktoré prípady patria medzi úmrtia súvisiace s koronavírusom?
V Národnom krízovom klinickom tíme ministerstva zdravotníctva to máme jasne zadefinované. Čísla potom vykazujeme medzinárodným organizáciám, ako je Svetová zdravotnícka organizácia.
K úmrtiam v priamej súvislosti s ochorením Covid-19 patria prípady, keď bolo toto ochorenie hlavnou príčinou smrti alebo významne prispelo k úmrtiu. Ide o prípady, keď bol človek pozitívne testovaný na ochorenie, mal klinické príznaky a jednoznačne zomrel na zápal pľúc, respiračné zlyhanie, sepsu či metabolický rozvrat.
Potom sú pacienti, ktorí mali koronavírusovú infekciu, ale smrť im spôsobilo iné ochorenie. Koronavírus im však postihol pľúca tak, že ak by nezomreli na iné ochorenie, pravdepodobne by skonali pre koronavírusovú infekciu. Tieto voláme Covid-19 asociované úmrtia.
Treťou kategóriou sú pacienti, ktorí zomreli z úplne iných dôvodov, ale boli pozitívni na prítomnosť koronavírusu. Paria sem napríklad násilné úmrtia či samovraždy, úrazy.
Štvrtou kategóriou sú prípady, keď nie je možné zistiť, či pacient bol pozitívny na koronavírus. Napríklad, keď je úmrtí počas pandémie tak veľa, že ani s vojskom nemáte kapacitu telá skúmať. To ale nie je prípad Slovenska.
Ktoré zo spomínaných prípadov zaraďujete medzi úmrtia, ktoré spôsobilo ochorenie Covid-19?
Momentálne tam patria prvé dve spomenuté kategórie. Teda ak bol priamou príčinou úmrtia Covid-19 a prípady, ak bola priama príčina smrti iná - infarkt, plazmocytóm alebo rakovina, ale pacient mal značne rozvinutú pľúcnu formu Covidu-19.
Ale ak niekto zomrie pri dopravnej nehode a má pozitívny test na koronavírus, uvádzame ho ako pacienta, ktorý nezomrel v súvislosti s ochorením Covid-19. Taký prípad však na Slovensku zatiaľ nie je.
K tomu mám jednu otázku:Jestli zemře o 1 000 lidí více o nějaký měsíc dříve je smutná událost
Má sestra zemřela na rakovinu plic ve věku 38 let a nikdy nekouřila, alkohol nepila a nebyla obézní. Není vše o tom co píšeš podnětem k odsouzení. Je třeba si uvědomit, že každá viróza je pro oslabeného člověka nebezpečná a není jisté, že se chřipkou musím nakazit v tramvaji, kde sedí nakažený člověk. Ženy kolegině, fyzioterapeutka se nakazila koronavirem a prodělala tuhle lehčí chřipku bez následků i přesto, že důsledně dodržovala vládní nařízení. To jsou její slova. Víš, vše je o psychické pohodě, životosprávě, kondici a žádný stres. V mém městě za 2 měsíce zemřelo pět občanů na chřipku a žádný na koronavirus. Mnoho povyku pro nic a šaškárna pokračuje. Již dnes rodiny bez příjmů mají větší problém než s nějakým virem. A bude bohužel hůř, ale to zatím je pro některé v nedohlednu. Tahle vláda totálně vystresovala miliony občanů naprosto bezdůvodně a uvrhla je do těžkého období.Juraj Tichý píše:Zatial čo pri rakovine, kardio, curkovku... su to umrtia, ktore sa rozvijaju dlhodobo a castokrat si za ne moze dany clovek, svojim nezdravym zivotnym stylom sam. A pri stani s takymto clovekom v elektricke ti nic nehrozi. Pri koronavire je to trosku inak. Aj ked tu su tiez najohrozenejšou kategóriou práve ludia s nadvahou a obezitou. V UNB zachranili aj 80 rocneho starceka s dobrym zdravym a kvalitnym zivotnym stylom. Nebyt epidemie obezity v nasej spolocnosti, mohla to mozno skutocne byt obycajna chripka.Firefly píše:kenavf
Nesouhlasím s Tvým názorem, ale nebudu Ti ho vyvracet. Úmrtnost na koronavir je kolem 1% z populace, nikde přesně nezjiŠťují pravou příčinu úmrtí. Můj bratranec měl nemocné leviny, cukrovku, nadváhu 140kg a nemocmé srdce fungovalo na 25% dle lékaře. Umřel ovšem na koronavir, protože ho u něj zjistili na JIPce. Denně zemře na rakovinu v Česku kolem 20ti občanů a další stovka na kardio, cukrovku, vysoký kr. tlak i respirační onemocnění. Pokud u nich najdou vir, je to příčina úmrtí. To je velice zavádějící i v případě úmrtí v Itálii. Až skončí ta šaškárna, to si uleví mnoho občanů. A tím končím tohle téma. Hezký den a optimismus přeji všem.
Myslim, že rovnaký postup je zvoleny aj v prípade ČR.https://domov.sme.sk/c/22390363/koronav ... logom.html
Medzi pätnástimi úmrtiami na Slovensku, ktoré spôsobil koronavírus, sú aj prípady, keď sa pitva nerobila?
Áno. Pitva je totiž podstatná vtedy, keď nie je jasné, na čo pacient zomrel. Robili sme ju a následne skúmali dôvody úmrtia v dvanástich prípadoch.
Máte jasné pravidlá na to, ktoré prípady patria medzi úmrtia súvisiace s koronavírusom?
V Národnom krízovom klinickom tíme ministerstva zdravotníctva to máme jasne zadefinované. Čísla potom vykazujeme medzinárodným organizáciám, ako je Svetová zdravotnícka organizácia.
K úmrtiam v priamej súvislosti s ochorením Covid-19 patria prípady, keď bolo toto ochorenie hlavnou príčinou smrti alebo významne prispelo k úmrtiu. Ide o prípady, keď bol človek pozitívne testovaný na ochorenie, mal klinické príznaky a jednoznačne zomrel na zápal pľúc, respiračné zlyhanie, sepsu či metabolický rozvrat.
Potom sú pacienti, ktorí mali koronavírusovú infekciu, ale smrť im spôsobilo iné ochorenie. Koronavírus im však postihol pľúca tak, že ak by nezomreli na iné ochorenie, pravdepodobne by skonali pre koronavírusovú infekciu. Tieto voláme Covid-19 asociované úmrtia.
Treťou kategóriou sú pacienti, ktorí zomreli z úplne iných dôvodov, ale boli pozitívni na prítomnosť koronavírusu. Paria sem napríklad násilné úmrtia či samovraždy, úrazy.
Štvrtou kategóriou sú prípady, keď nie je možné zistiť, či pacient bol pozitívny na koronavírus. Napríklad, keď je úmrtí počas pandémie tak veľa, že ani s vojskom nemáte kapacitu telá skúmať. To ale nie je prípad Slovenska.
Ktoré zo spomínaných prípadov zaraďujete medzi úmrtia, ktoré spôsobilo ochorenie Covid-19?
Momentálne tam patria prvé dve spomenuté kategórie. Teda ak bol priamou príčinou úmrtia Covid-19 a prípady, ak bola priama príčina smrti iná - infarkt, plazmocytóm alebo rakovina, ale pacient mal značne rozvinutú pľúcnu formu Covidu-19.
Ale ak niekto zomrie pri dopravnej nehode a má pozitívny test na koronavírus, uvádzame ho ako pacienta, ktorý nezomrel v súvislosti s ochorením Covid-19. Taký prípad však na Slovensku zatiaľ nie je.
Prečo v Taliansku a Španielsku nestíhajú márnice a krematoria? A na ventilátor ani staršieho nepustia a ihneď ho odpíšu pretože ventilátorov je málo. To sú tam všetci tak vystresovaní?Firefly píše:....Víš, vše je o psychické pohodě, životosprávě, kondici a žádný stres. V mém městě za 2 měsíce zemřelo pět občanů na chřipku a žádný na koronavirus. Mnoho povyku pro nic a šaškárna pokračuje. Již dnes rodiny bez příjmů mají větší problém než s nějakým virem. A bude bohužel hůř, ale to zatím je pro některé v nedohlednu. Tahle vláda totálně vystresovala miliony občanů naprosto bezdůvodně a uvrhla je do těžkého období.
Protože udělat prdlajs je stejně špatně jako přehnat to co děláš. Všeho moc škodí.kenavf píše:Prečo v Taliansku a Španielsku nestíhajú márnice a krematoria? A na ventilátor ani staršieho nepustia a ihneď ho odpíšu pretože ventilátorov je málo. To sú tam všetci tak vystresovaní?Firefly píše:....Víš, vše je o psychické pohodě, životosprávě, kondici a žádný stres. V mém městě za 2 měsíce zemřelo pět občanů na chřipku a žádný na koronavirus. Mnoho povyku pro nic a šaškárna pokračuje. Již dnes rodiny bez příjmů mají větší problém než s nějakým virem. A bude bohužel hůř, ale to zatím je pro některé v nedohlednu. Tahle vláda totálně vystresovala miliony občanů naprosto bezdůvodně a uvrhla je do těžkého období.