Videa na Youtube

Filmy, dokumenty, knihy, publikace s válečnou tématikou, TV tipy.

Moderátor: jarl

Odpovědět
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4077
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Videa na Youtube

Příspěvek od jarl »

Je jasné, že nahrát rockovou předělávku skladby na takovém hudebním základě jaký má naše hymna musela být docela fuška a výsledek od Metalindy určitě není špatný. Jsou hymny, jako je třeba ta ruská, které si o takovou úpravu přímo říkají, ale ta naše k nim bohužel nepatří.

ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
cernakus
poručík
poručík
Příspěvky: 797
Registrován: 20/3/2007, 08:15

Re: Videa na Youtube

Příspěvek od cernakus »

Zajímavá animace východní fronty druhé světové války v 30ti minutách.
https://www.youtube.com/watch?v=wu3p7dxrhl8
https://www.youtube.com/watch?v=pucJTYK7_Yo
https://www.youtube.com/watch?v=VA9QBHDtfCQ

Takhle to vidět si člověk uvědomí, proč se Germáni z toho psychicky zhroutili a tu válku prohráli. Z jejich pohledu se prostě po těch dvou šílených letech zdál Sovětský svaz lidsky nevyčerpatelný.
Uživatelský avatar
Franz Trubka
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1815
Registrován: 14/10/2010, 04:16

Re: Videa na Youtube

Příspěvek od Franz Trubka »

Stit 84,aneb vice jak 2 hodiny politicke propagandy
Bohuzel,takhle to tady v roce 1984 fungovalo.Je to uz 35 let,ale porad me z toho mrazi,jak nam lhali
https://www.youtube.com/watch?v=LrBiNjDFX0k
PS: Kdo to vydrzi skouknout cele, ma muj obdiv.....
:lej:
ObrázekObrázek

Pink Floyd-On The Turning Away
Uživatelský avatar
Pegeucko
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 2793
Registrován: 14/7/2005, 10:40
Bydliště: jižní Čechy

Re: Videa na Youtube

Příspěvek od Pegeucko »

Někdo se tu nedávno dotazoval na užití Dálnice coby letiště. Narazil jsem na jeden starší materiál z dílny Vojensko Historického ústavu - Dálnice (1980)


https://www.youtube.com/watch?v=FDoZGoaG9_w
ObrázekObrázekObrázekObrázek

Vím vše, protože mlčím, abych slyšel..... motto STASI
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4077
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Videa na Youtube

Příspěvek od jarl »

Téma potopení bitevní lodě Bismarck v podání dvou našich interpretů:



ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4077
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Videa na Youtube

Příspěvek od jarl »

Tady je Bismarck v podání skupiny Sabaton:

ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
Pikujuci brizolit
poručík
poručík
Příspěvky: 723
Registrován: 13/12/2018, 16:47
Bydliště: občas aj SK

Re: Videa na Youtube

Příspěvek od Pikujuci brizolit »

Najväčšie armády sveta 1816 - 2019

EDIT *Jednotky v rezervách, koloniálne jednotky, nepravidelné sily, ako sú jednotky civilnej obrany, pohraničná stráž,
žandári, carabineri, kozáci a ani ostatné kvázi-vojenské jednotky neboli zahrnuté.


“War is a matter not so much of arms as of money.”― Thucydides, History of the Peloponnesian War
Uživatelský avatar
Pikujuci brizolit
poručík
poručík
Příspěvky: 723
Registrován: 13/12/2018, 16:47
Bydliště: občas aj SK

Re: Videa na Youtube

Příspěvek od Pikujuci brizolit »

Top 15- Vojenské výdaje krajín v USD 1830-2019
“War is a matter not so much of arms as of money.”― Thucydides, History of the Peloponnesian War
Uživatelský avatar
KOLT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1389
Registrován: 23/4/2017, 22:57

Re: Videa na Youtube

Příspěvek od KOLT »

Alfik, díky za info o hymně, tohle jsem nevěděl. :up: Nebyl by odkaz na nějakou správně zahranou versi?
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4160
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Videa na Youtube

Příspěvek od Alfik »

KOLT píše:Alfik, díky za info o hymně, tohle jsem nevěděl. :up: Nebyl by odkaz na nějakou správně zahranou versi?
Neexistuje nic jako správná verze. Je to vývoj - takže nostalgik by za správnou považoval Marešovu árii, cynik nejnovější podání.
To co jsem napsal, jsou postřehy k proměnám hymny v průb. času tak, jak je vidím já, amatérský hudebník, čili zcela subjektivní vnímání objektivních proměn. Změnila se slova (zkrátila), změnilo se obsazení orchestrů a tím stupnice. Jako když z krásného mimina vyrostla jestě krásnější kočanda :D
A dnes z ní je krásná babička, skákající přes ploty pro pírka... :D

PS: Jestli tě to zajímá, tak připíšu, proč byla hymna zkrácena o druhou sloku. Problém byl v Ústavě, kterou RČS přijala (tuším) v r. 1920, jestli se pletu v tom roce, tak se omlouvám. V ní je totiž striktní odluka státu od církví, vč. toho, že na státních symbolech nesmí být použit žádný náboženský symbol. I na Slovenské vlajce se objevil typický dvojkříž až za éry SŠ, tedy těsně před, a za, WWII.
No a ve druhé sloce se zpívá "v kraji Bohu milém". To bylo v rozporu s Ústavou, a tudíž se musela jako hymna přijmout jen první sloka, když už u ní lidé i dříve spontánně povstávali :)
Návrhů bylo více, vč. Hej Slované (viz dále), i lepších, jak slovy tak melodicky, ale lidé jsou lidé, povstávali, hlavy nažili, slzeli... tak holt Mareš, no :)

PPS: Jestli tě to bude zajímat tak ještě:
Ostatně i vlajka měla několik variant, a dokonce i ta použitá, s klínem, byla původně na návrhu trošku jiná - měla zlatý pás u žerdi, a modrý klín byl kratší, byl to rovnostranný trojúhelník. Zkoušelo se to v (tehdy ještě) Divoké Šárce i na Vltavě, na loďce ploucí tam a zpět. Byly vyvěšovány různé varianty a bylo posuzováno, která vlajka je lépe viditelná jak na vodě, tak ve skalnatém, hustě porostlém terénu. A na zákl. těchto praktických zkoušek vykrystalizovala ta dnešní podoba, tzn. ten zlatý pruh byl odstraněn (stejně nebyl vidět, nebyl dostatečně kontrastní vůči žerdi), a trojúhelník byl změněn na rovnoramenný, sahající do půli vlajky.
Často se objevuje tvrzení, že byly zvoleny "stejné jako Ruské" barvy. To je úplná blbost, jednak proto, že před revolucí byla carská vlajka zcela jiná, žluto-černo-bílá se zlatým znakem, a po ní byla jen červená se zlatým srpen a kladivem, a tudíž naše vlajka byla dříve než dnešní ruská (takže se opičí spíš oni po nás :D pokud vůbec někdo po někom), a jednak proto, že bíločervená vlajka kde bílá je nahoře, se považuje za obecně slovanskou vlajku. V době okolo přijímání vlajky i hymny byly dokonce tři státy, které měly stejnou vlajku! Polsko (ponechalo si ji dodnes), a Jugoslávie (změnila si ji stejně jako my). Mch oba státy měly i stený nápěv hymny - z písně Hej Slované, kde hymna Jugoslávie byla komplet tato píseň, a Polsko si změnilo slova na "Ještě Polska nezhynula, dokud my žijeme".
Modrá barva byla pro dodatek zvolena proto, že je s červenou a bílou nejlépe viditelná, proto jde o bezkonkurenčně nejrozšířenější barvy na všech vlajkách světa, srv. např. USA apod. Zlatá barva pak pro zdůraznění trvalosti státnosti, kde naše vlast má (snad kromě Slezska) tutéž polohu už od prvních Přemyslovců. Ale tato barva byla, jak už jsem napsal, posléze odebrána, pro malou viditelnost.
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17709
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Videa na Youtube

Příspěvek od skelet »

a jako perlička. Původně naše hymna nebyla s otazníkem, ale s vykřičníkem. Respektive Škroup napsal původně "Kde domov můj!?" tedy žádná ubrečená otázka, ale (n)asertivní otázka
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
KOLT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1389
Registrován: 23/4/2017, 22:57

Re: Videa na Youtube

Příspěvek od KOLT »

Alfik, díky! A nechala by se na netu najít nějaká nahrávka v původnějším znění?

Ohledně vlajky jsem netušil, že se to takhle zkoušelo. Ale že původně byl klín kratší, to vím. I to, že návrhů bylo mnohem víc. Jeden dokonce s husitský kalichem (uááá), dva od Preissiga s hvězdami na způsob amerických vlajek (byly 4, za každou zemi jedna) – jedna varianta byla hodně pěkná, tuším je i na nějakém plakátě Československé armády z dob 1. sv. Musím říct, že ta, která byla nakonec vybrána, patřila jednoznačně k těm nejlepším. Navíc byla nejsnáze rozeznatelná a dobře se i zmenšuje.
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4160
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Videa na Youtube

Příspěvek od Alfik »

skelet píše:a jako perlička. Původně naše hymna nebyla s otazníkem, ale s vykřičníkem. Respektive Škroup napsal původně "Kde domov můj!?" tedy žádná ubrečená otázka, ale (n)asertivní otázka
To byl obsah mého prvního přísp. k hymně - první sloka je tázací, druhá je odpovídací, tzn. ve druhé sloce zazní (jinými slovy): "Můj domov je právě tam, v té krásné zemi, v tom kraji Bohu milém, tak jak vám to popisuji, kde lidé mluví tak jako já, tedy česky. Mezi Čechy domov můj!"

Pro Kolta: nevím o tom, na Trubce najdeš různá zpracování z Fidlovačky, od jen té písně až po celou operu, ale pochybuji že by se někde našel záznam hymny jako takové. Ale zkus zajít do knihovny a poptat se prostřednictvím meziknihovního systému, třeba někde budou mít hymnu na vinylu, z období Protektorátu, či RČS.
Tady máš Marešovu árii v TV záznamu legendárního představení v Národním divadle:

kde můžeš vidět, že Mareš nebrečí. Brečí ostatní postavy :) A také je ta druhá slova vyzpívána tak, jak jsem psal, všimni si, že tuto sloku Mareš zpívá dokonce až bojovně, jako do šturmu :)
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17709
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Videa na Youtube

Příspěvek od skelet »

Alfik: teď se asi nebavíme o tom samém. Škroup napsal tohle

Kde domov můj !?
Kde domov můj !?
Voda hučí po lučinách,
bory šumí po skalinách,
...

až časem se to změnilo na námi používanou

Kde domov můj,
kde domov můj ?
Voda hučí po lučinách,
bory šumí po skalinách
..
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4160
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Videa na Youtube

Příspěvek od Alfik »

Jojo to se bavíme o dvou věcech. Já o rozdílu ve slovech 1. a 2. sloky. Ovšem oboje je o tom, že se hymna pozměnila z "hrdý su na svůj kraj" na "kde jenom bydlím" :)
My to známe, zvl. ti co někdy slyšeli či četli libreto, ale cizinci to vnímají poněkud ubrečeně, když si ta slova přeloží.
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Uživatelský avatar
KOLT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1389
Registrován: 23/4/2017, 22:57

Re: Videa na Youtube

Příspěvek od KOLT »

Díky oběma :up:
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17709
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Videa na Youtube

Příspěvek od skelet »

Dik za to video. Ono je pekne videt jak z asertivni a hrde pisnicky se stala ubrecenost.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Videa na Youtube

Příspěvek od Rase »

Krásné video ze cvičení NATO IRON SPEAR, kterého se účastnilo 40 tanků. Hlavně palba 25 tanků v lajně musela být super zábava :D

https://www.youtube.com/watch?v=was2xsfFgQ0

Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Videa na Youtube

Příspěvek od Rase »

Projížďka v CyberTrucku od Tesly. Tak si říkám, že pokud chce AČR zaujmout nováčky, tak by bylo bylo parádní je pořídit :D
Jasně, ještě se neprodávají, ale AČR stejně pořídí vojenské auto kdoví kdy / nikdy. Na takovéto normální ježdění parádní věc .))

https://www.youtube.com/watch?v=RWZHR6CXFp8

Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
danny1691
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1416
Registrován: 20/10/2005, 19:24

Re: Videa na Youtube

Příspěvek od danny1691 »

Zimní cvičení 1985
https://ct24.ceskatelevize.cz/2752778-zimni-cviceni
pro mě je tam bonbónek T-54/55 (neumím přesně určit) s radlicí, odminovacím zařízením. Zvláště by mě zajímalo, co táhne tank v čase 26:02
Potom- co vezou tanky na zádi vozidla. Na barelech je nějaké pouzdro- domnívám se čištění kanónu? A potom ten vak nezi barely- to je v tom maskovací síť?
Dále v čase 46:21 co to má tank na čele korby? Zařízení na namontování radlice?
Obrázek
Fraška života letí kupředu jak splašená herka - a diváky už pranic nezajímá zápletka prvního aktu.
Odpovědět

Zpět na „Filmy, dokumenty, knihy“