IDET 2019

Konání akcí, zprávy z akcí, zážitky z muzeí u nás a v zahraničí.

Moderátor: jarl

Odpovědět
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

IDET 2019

Příspěvek od arten »

Zopár fotiek a komentárov z IDET 2019.

"Hegemón" CSG

CSG, resp. jej dcéra European air service predstavila svoje vrtuľníky: S-300 Schweizer, MD-500E a UH-60A Blackhawk v odstrojenej variante (zatiaľ majú jeden, mali by prísť ešte dva):
Obrázek

Obrázek

Obrázek

CSG si celkovo veľa sľubuje od dvoch noviniek - vyprosťovacieho a odsunového automobilu Treva-15 a Mostového AM-70 EX (pre pásové vozidlá má únosnosť okolo 63t, pre kolesové ešte o 10t viac):

Obrázek

Obrázek

a vystavila aj obojživelný mostný a prevozový systém M3 od GDELS:
Obrázek

CSG vystavovala aj malú maketu kórejského tanku "K2EU." Novinkou je, že majú s výrobcom podpísanú zmluvu o zastupovaní v ČR.
Obrázek

Patriot II

Obrázek

CSG predstavila predĺženú verziu Patriota, konečne je potenciál podvozku využitý naplno, vyzerá fakt dobre.
Rázvor bol zvýšený o 10 cm, zadná časť o ďalších 50cm:
Obrázek

Získal tak miesta pre ďalších dvoch členov výsadku, celkovo uvezie 8 osôb + "hrb" bol zredukovaný a jeho zadná časť upravená, takže sa tam v prípade potreby vojde plnohodnotný strelec zo strešného stanovišťa:
Obrázek
Obrázek

Sedadlá na oboch stranách sú asymetricky posunuté, takže napravo ostal aj priestor pre rôzne vybavenie a "racky:"
Obrázek

A naľavo vzadu (predpokladám) na klimatizáciu:
Obrázek

Stúpla aj hmotnosť (max. na 17,5t), takže podľa dostupných informácií už pre slovenský tender na BOV 4x4 PatriotII vojde do hmotnostného limitu len s ochranou Stanag 2 (takže fakticky vypadáva)

Zetor Gerlach
Zetor predstavil vozidlo, ktoré už poznáme, jedinou novinkou bola inštalácia zbraňovej stanice a jej ovládacej konzoly:
Obrázek

Obrázek


Veže

Klasika - Turra 30 od EVPU:
Obrázek
čo je ale zaujímavejšie, na tom plagáte čo trochu vidno vľavo je koncept novej veže s CTA40 - EVPU má byť členom konzorcia, ktoré ide vyvíjať novú vežu. Prečo a aká veža má byť cieľom, zástupca EVPU nevedel povedať.

Veľkú expozíciu mal Cockeril:
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Izraelčania vystavovali model novej verzie veže ktorú poznáme z Eitan/Namer. Všimnite si umiestnenie PTRS:
Obrázek

MT30 Mk.II od Elbitu pre Ascod:
Obrázek

Na vozidle bola inštalovaná bezposádková varianta, ale podľa môjho názoru posádková doňho bez redukcie výsadku nevojde (iba, že by bolo možné prednú "stenu" priestoru ešte posunúť):
Obrázek

A toto som si pre seba nazval "GDELS nasýtením senzorov na vozidle dokazuje AČR, že posádkovú vežu nepotrebuje:" :D
Obrázek


Ostatné BVP tu dávať nebudem, je na nete dosť fotiek aj informácií.

TITUS
Pár fotiek Titusu. prekvapivo vnútorný priestor je nižší a pôsobí stiesnenejšie ako v Ascode, či Lynxe:
Obrázek

Obrázek

Obrázek

"úložisko" pre malé policajné roboty:
Obrázek

Nexter VBCI

Nexter predstavil verziu s vežou s 40mm kanónom CTA40:
Obrázek

Obrázek

Na záver:
- Patria zase prezentovala minomet NEMO. Že cielia český nákup. Tak neviem, mal som za to, že tá verzia od GD na Pandúroch je hotová vec. Viete o tom niekto niečo?
- rheinmetel prezentoval aj Skyranger a Nexter RAPIDFire Naval (na báze CTA40) - zdanlivo nezmysel, ale v skutočnosti riešenia pre stále viac aktuálnu C-RAM kapacitu.
- bol vystavený (v spoločnej Nemecko - francúzskej expozícii) aj Leopard 2A7. Oproti tým BVP, taký chudák drobec v kúte :D
(prípadne podopĺňam ďalšie foto/info)
- EDIT: tuto sú ďalšie veľmi pekné fotky z IDETu: https://www.militaryimages.net/threads/idet-2019.8435/

A bonusík z historickej expozície AČR na záver :D
Obrázek
Naposledy upravil(a) arten dne 3/6/2019, 22:00, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Pikujuci brizolit
poručík
poručík
Příspěvky: 723
Registrován: 13/12/2018, 16:47
Bydliště: občas aj SK

Re: IDET 2019

Příspěvek od Pikujuci brizolit »

Arten, pochvala (aj pred naštartovanou V3S) :up:
S tým EVPU a CTA-40 si ma potešil hádam najviac.
“War is a matter not so much of arms as of money.”― Thucydides, History of the Peloponnesian War
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: IDET 2019

Příspěvek od Rase »

safra, ten K2 vypadá fakt skvěle. Myslím že ani není potřeba řešit nějakou speciální verzi (jak nabízeli Polákům a brali Turci) - moc pěkné fotky
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: IDET 2019

Příspěvek od arten »

Rase píše:safra, ten K2 vypadá fakt skvěle. Myslím že ani není potřeba řešit nějakou speciální verzi (jak nabízeli Polákům a brali Turci) - moc pěkné fotky
Poliakom ponúkali nejakú špec. verziu? Podľa info od CSG nejaká poľská firma má podpísanú rovnakú zmluvu pre Poľsko.
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: IDET 2019

Příspěvek od Rase »

V podstatě nabízejí že jim navrhnou vlastní tank na bázi K2, tedy to samé co připravili Turkům v podobě Altaye. Jinde jsem zase pochopil, že nabízejí klasický K2, tak nevím. Možné jsou ale obě možnosti, tedy buď pořídit K2 nebo navrhnou levnější alternativu. Mě třeba přijde nejlepší možnost koupit K2 rovnou s Německým pohonem a kanónem L55A1, třeba i další elektronikou z Evropy. Tohle snad ani nemusíme řešit sami, ale stačí to zadat výrobci (podobně Turci upraví Altay pro Katar, tak to jde).
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: IDET 2019

Příspěvek od arten »

Rase píše:V podstatě nabízejí že jim navrhnou vlastní tank na bázi K2, tedy to samé co připravili Turkům v podobě Altaye. Jinde jsem zase pochopil, že nabízejí klasický K2, tak nevím. Možné jsou ale obě možnosti, tedy buď pořídit K2 nebo navrhnou levnější alternativu. Mě třeba přijde nejlepší možnost koupit K2 rovnou s Německým pohonem a kanónem L55A1, třeba i další elektronikou z Evropy. Tohle snad ani nemusíme řešit sami, ale stačí to zadat výrobci (podobně Turci upraví Altay pro Katar, tak to jde).
Zaujímavé nezachytil som, že by im ponúkali vývoj vlastného tanku. Súhlasím, že nemá význam vymýšľať ale prevziať K2 s Eu subsystémami.
To s Altayom je obľúbený omyl, v skutočnosti si ho Turci robili sami, Kórejci im len v dvoch kontraktoch predali nejaké technológie doňho a potom výrobné technológie.
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11488
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: IDET 2019

Příspěvek od Dzin »

Nabízejí jednak spolupráci při vývoji nových verzí tanku K2 a také možnost podílet se na vývoji jeho nástupce.

Jinak moc hezké fotky. Mě štve, že jsme loni měl vyfocené nabízené BVP, ale přišel jsem o fotoaparát a zbylo mi jen něco a ještě v hrozné kvalitě.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4897
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: IDET 2019

Příspěvek od Juraj Tichý »

Pikujuci brizolit píše:
S tým EVPU a CTA-40 si ma potešil hádam najviac.
Co myslis, preco sa EVPU do tej CTA-40 mohla pustit? :-? :lol:
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: IDET 2019

Příspěvek od arten »

Juraj Tichý píše:
Pikujuci brizolit píše:
S tým EVPU a CTA-40 si ma potešil hádam najviac.
Co myslis, preco sa EVPU do tej CTA-40 mohla pustit? :-? :lol:
No prečo, daj :D (ani zástupca EVPU nevedel a ešte nie je nič uzavreté)
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4897
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: IDET 2019

Příspěvek od Juraj Tichý »

Lebo predali 35 kuskov a maju na to money. Ziadna sukromna spolocnost nevydrzi dlhodobo investovat bez toho, aby svoje produkty aj umiestnila na trhu.
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: IDET 2019

Příspěvek od arten »

Vzhľadom na stav projektu silne pochybujem, že je tam nejaká príčinná súvislosť.
(Inak páči sa mi logika - SK daňoví poplatníci zaplatia zlú vežu - aby firma mala na ďalšie projekty. Skvelá logika, len tak ďalej. :razz: )
Turry sú prepadák. Predstaviteľ EVPU kamošovi vraj tvrdil, že majú nejaké predaje "do Ázie" - ale videl niekedy niekto Turru n nejakom vozidle z Ázie? :shock:
Pilda_CZ
desátník
desátník
Příspěvky: 44
Registrován: 21/4/2019, 09:26

Re: IDET 2019

Příspěvek od Pilda_CZ »

Zdravím,

byl jsem také na IDETu a na stánku CSG jsem model K2 viděl (1:35).
Měli tam k němu i prospekt, který jsem si dovolil naskenovat viz. níže.

Obrázek
Obrázek

Pokud by byl zájem, mám tady ještě prospekty:
Excalibur Army - HSF (Hybridní klecový pancíř); Excalibur Army - PATRIOT II; TATRA TITUS; SVOS PERUN; BAE Sytems CV90MkIV; Nexter Caesar 8x8; Pandur II 8x8 / KOVS; Pandur II 8x8 KOVVŠ
Uživatelský avatar
Pikujuci brizolit
poručík
poručík
Příspěvky: 723
Registrován: 13/12/2018, 16:47
Bydliště: občas aj SK

Re: IDET 2019

Příspěvek od Pikujuci brizolit »

arten píše:Vzhľadom na stav projektu silne pochybujem, že je tam nejaká príčinná súvislosť.
(Inak páči sa mi logika - SK daňoví poplatníci zaplatia zlú vežu - aby firma mala na ďalšie projekty. Skvelá logika, len tak ďalej. :razz: )
Turry sú prepadák. Predstaviteľ EVPU kamošovi vraj tvrdil, že majú nejaké predaje "do Ázie" - ale videl niekedy niekto Turru n nejakom vozidle z Ázie? :shock:
Jediné čo ma napadá je Pakistanský IFV Viper , respektíve jeho prototyp, viď tu. Špekulatívne to môže byť ešte Vietnam (tam boli zo Slovenska doslova unesení), Indonézia či Filipíny. :???:
“War is a matter not so much of arms as of money.”― Thucydides, History of the Peloponnesian War
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4897
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: IDET 2019

Příspěvek od Juraj Tichý »

arten píše:Vzhľadom na stav projektu silne pochybujem, že je tam nejaká príčinná súvislosť.
(Inak páči sa mi logika - SK daňoví poplatníci zaplatia zlú vežu - aby firma mala na ďalšie projekty. Skvelá logika, len tak ďalej. :razz: )
Turry sú prepadák. Predstaviteľ EVPU kamošovi vraj tvrdil, že majú nejaké predaje "do Ázie" - ale videl niekedy niekto Turru n nejakom vozidle z Ázie? :shock:
Vzdy vsetko na armade zaplatia danovy poplatnici.
A firmy podnikaju na to, aby tvorili zisk a mohli sa rozvijat.

Ja co mam znameho z Levic, vraj s Turrou panuje vseobecna spokojnost. Niektore technicke riesenia by si vedeli predstavit inak, ale to je tak vzdy. Hlavne, ze uz sa nerestartuje po kazdom vymole ako na Sakalovi :D :D

Netreba zabudat, ze je to riesenie vyvinute pre modernizaciu BMP1/2, a z toho plynuce obmedzenia.
Veza pre Vydru je zase ina, presla upravou.
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: IDET 2019

Příspěvek od arten »

Pilda_CZ píše: Pokud by byl zájem, mám tady ještě prospekty:
Excalibur Army - HSF (Hybridní klecový pancíř); Excalibur Army - PATRIOT II; TATRA TITUS; SVOS PERUN; BAE Sytems CV90MkIV; Nexter Caesar 8x8; Pandur II 8x8 / KOVS; Pandur II 8x8 KOVVŠ
Jasne, nahraj ak sa ti chce :up:
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17709
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: IDET 2019

Příspěvek od skelet »

Excalibur a CV90? Takže CSG má dvě želízka v ohni ..
ObrázekObrázekObrázek
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4102
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: IDET 2019

Příspěvek od niko »

STA uz berie len dva Black Hawky (teda dokopy 3) ? Skoda, mali ich mat dokopy 4. Asi to s tou civilnou certifikaciou nebude az take jednoduche.
Odpovědět

Zpět na „Vojenské spolky, akce, muzea“