Ozbrojené síly USA, kam kráčíte ?

Komentáře aktuálního dění ...

Moderátor: jarl

Pravidla fóra
Pokud příspěvek v Aktualitách neodpovídá charakteru a úrovni "veřejné" Palby, moderátoři mají právo jej okamžitě, bez upozornění přesunout do skryté Hospody, která byla za tímto účelem zřízena.

Pokud nemáte přístup do Hospody a chtěli byste jej, musíte být na Palbě registrováni nejméně půl roku a poté můžete napsat SZ adminům "skelet" nebo "jarl".

Ve vlákně o Ukrajině v sekci "Aktuality" platí pravidla, která budete dodržovat. Postih za nedodržování bude následující:
- smazání příspěvku
- BAN uživatele (minimálně 24hodin, maximálně na vždy)
- uzamčení vlákna
Všechny tyto postihy budou uplatňovány bez jakéhokoliv varování a vysvětlování, na základě úsudku přítomného moderátora.

Pravidla jsou následující:
- příspěvek bude věcný v českém nebo slovenském jazyce (případně s českým nebo slovenským překladem), žádné "emotivní" výlevy nebudou trpěny
- diskuze ve vlákně "Válka na Ukrajině" není povolena, k tomu je určeno patřičné vlákno v Hospodě (o vstup můžete zažádat u administrátora)
Odpovědět
kenavf
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5997
Registrován: 15/12/2010, 23:13

Re: Ozbrojené síly USA, kam kráčíte ?

Příspěvek od kenavf »

A nejedná sa náhodou o tento test HVP munície(rýchlosť vyššia ako Mach 3)?
hyper velocity projectile (HVP) is a Mach 3 shell
Hyper nemusí byť vždy nad Mach 5? V rámci PR sa upravuje terminologia?
https://www.popularmechanics.com/milita ... ls-rimpac/

Preto bola tá doplňujúca otázka o upresnenie.
Ale aký pán taký krám.
Naposledy upravil(a) kenavf dne 11/1/2019, 18:18, celkem upraveno 1 x.
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté sily k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17771
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Ozbrojené síly USA, kam kráčíte ?

Příspěvek od skelet »

žádná PR.. používá se tam termín hyper velocity (pro 127mm) a hypersonic (elektromagnetické dělo)
ObrázekObrázekObrázek
kenavf
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5997
Registrován: 15/12/2010, 23:13

Re: Ozbrojené síly USA, kam kráčíte ?

Příspěvek od kenavf »

skelet píše:žádná PR.. používá se tam termín hyper velocity (pro 127mm) a hypersonic (elektromagnetické dělo)
Vidieť že PR funguje,... vidíš že z toho vzniká otázka na "hypersonickú" strelu.
V průběhu cvičení RIMPAC 2018 mělo kromě jiného dojít k testu hypersonické munice ze standartního palubního 127mm kanonu
torpédoborce Arleigh Burke. Nemáte někdo podrobnosti k tomuto testu?
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté sily k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17771
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Ozbrojené síly USA, kam kráčíte ?

Příspěvek od skelet »

ne, vidím jen dotaz na použitou munici. Nic víc, nic méně.
ObrázekObrázekObrázek
kenavf
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5997
Registrován: 15/12/2010, 23:13

Re: Ozbrojené síly USA, kam kráčíte ?

Příspěvek od kenavf »

A použitie pojmu "hypersonický" tam nevidíš?
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté sily k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17771
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Ozbrojené síly USA, kam kráčíte ?

Příspěvek od skelet »

kenavf prosím tě.. Pege se zeptal na to co je na tom pravdy. Žádné PR předhazování, že mají hypersonickou munici. A ani v tom článku , který jsi zde dal nic o hypersonické munici není.
ObrázekObrázekObrázek
kenavf
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5997
Registrován: 15/12/2010, 23:13

Re: Ozbrojené síly USA, kam kráčíte ?

Příspěvek od kenavf »

Takže na základe informácií z toho článku:
hyper velocity projectile (HVP) is a Mach 3 shell
Railgun HVPs would travel at a speed of up to Mach 7, necessitating special projectiles to withstand the rigors of hypersonic flight
Nesmie sa zamieňať skratka HVP pre Railgun a skratka HVP pre "klasické" delo.
Na tej lodi boli testované v klasickom dele HVP ktorých rýchlosť bola Mach 3.
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté sily k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Pegeucko
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 2793
Registrován: 14/7/2005, 10:40
Bydliště: jižní Čechy

Re: Ozbrojené síly USA, kam kráčíte ?

Příspěvek od Pegeucko »

Díky pánové za info. V angličtině fakt tápu, na původní info jsem narazil v ruštině a zajímalo mě o co vlastně jde.
Nyní vím co hledat(resp jak se to jmenuje v angličtině) a nalezl tak odpovědi. Jinak děkuji i kenavf-ovi, že jeho druhá odpověď byla o něco méně provokační a více věcná.
No a PR určitě nemám zapotřebí dělat. Ale po rozjeté debatě na téma "hyper..." jsem dohledával informace a narazil na různé nejasnosti.
Jinak jsem narazil ještě na jednu stránku, kde je více podrobností. Musí se jen proklikat přes "souhlasy" - zde:

https://defence-blog.com/news/u-s-navy- ... tiles.html

A třeba jsem tam narazil na to, že těch 20 by měla být pro daný kalibr minutová kadence.

Zde pak je taky zmíněný nějaký údaj:
https://nationalinterest.org/blog/buzz/ ... ound-41022

The Navy's Mk. 45 deck gun fires 70-pound conventional explosive shells at a muzzle velocity of around Mach 2.2 out to a distance of 13 miles. The 28-pound hypervelocity projectile reportedly travels as far as 50 miles at Mach 7.3.

Nevím jestli to chápu správně,ale o víc jak 2/3 lehčí projektil má tyto parametry i u klasického děla? Protože pojem Railgun tam nikde není zmíněn.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

Vím vše, protože mlčím, abych slyšel..... motto STASI
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17771
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Ozbrojené síly USA, kam kráčíte ?

Příspěvek od skelet »

kenavf: ano, to jsem ti psal už výše.
ObrázekObrázekObrázek
kenavf
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5997
Registrován: 15/12/2010, 23:13

Re: Ozbrojené síly USA, kam kráčíte ?

Příspěvek od kenavf »

Pegeucko píše:..
The Navy's Mk. 45 deck gun fires 70-pound conventional explosive shells at a muzzle velocity of around Mach 2.2 out to a distance of 13 miles. The 28-pound hypervelocity projectile reportedly travels as far as 50 miles at Mach 7.3.

Nevím jestli to chápu správně,ale o víc jak 2/3 lehčí projektil má tyto parametry i u klasického děla? Protože pojem Railgun tam nikde není zmíněn.
No ak tie obrázky v odkazoch patria k tomu HVP tak rýchlosť získali na úkor hmotnosti a vyzerá to že strela nie je plný kaliber, ale je podkaliberná a používa SABOT. Preto bola aj tá otázka o podkaliberke v tanku,pretože tam sa to používa už dlhé roky.
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté sily k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Pegeucko
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 2793
Registrován: 14/7/2005, 10:40
Bydliště: jižní Čechy

Re: Ozbrojené síly USA, kam kráčíte ?

Příspěvek od Pegeucko »

Jasan.

Takže pokud tomu s ohledem na to co tu zaznělo rozumím, tak:

Ze 127mm námořního kanonu lze vystřelit 28lb "hyper..projektil" rychlostí až 2400m/s (7,3M) na vzdálenost 93km(50nmi) s max kadencí 20ran/min ?

Takto může znít odpověď na mou původní otázku, "co mohlo být předmětem onoho testu z léta 2018?"
ObrázekObrázekObrázekObrázek

Vím vše, protože mlčím, abych slyšel..... motto STASI
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4212
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Ozbrojené síly USA, kam kráčíte ?

Příspěvek od Alfik »

Pegeucko píše:Alfik:
To se nemělo týkat potopení té lodi. Tu jsem objevil, že TAKY byla součástí zmíněného cvičení,ale nikoliv tohoto konkrétního testu.
Mělo jít o 20 "nespecifikovaných" zkušebních výstřelů ze 127mm kanonu novou hypersonickou municí (hypersonik = více než 5M). Ptám se, protože další podrobnosti jsem zatím nedohledal. Ale rozhodně by to nebylo zmiňováno, pokud by šlo o "standartní" střelbu.
(kenavfovi odpovídat nebudu, zjevně o testu nic neví, jen cítí opět potřebu "nějak" reagovat - viz PS)
Rozumím, "také" zkoušeli vysokorychlostní, ale na videu je jiná. OK.
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Uživatelský avatar
Starlight
praporčík
praporčík
Příspěvky: 303
Registrován: 24/1/2017, 23:05

Re: Ozbrojené síly USA, kam kráčíte ?

Příspěvek od Starlight »

Pegeucko píše:Jasan.

Takže pokud tomu s ohledem na to co tu zaznělo rozumím, tak:

Ze 127mm námořního kanonu lze vystřelit 28lb "hyper..projektil" rychlostí až 2400m/s (7,3M) na vzdálenost 93km(50nmi) s max kadencí 20ran/min ?

Takto může znít odpověď na mou původní otázku, "co mohlo být předmětem onoho testu z léta 2018?"
Já myslím, že v těch článcích je to popsáno přehledně (tady je ten vůbec první: https://news.usni.org/2019/01/08/navy-q ... rs-deckgun).

Pro přesnost. Torpédoborec USS Dewey (DDG-105) je vybaven námořním kanónem Mk.45 Mod 4 ráže 127 mm (5") s hlavní dlouhou 62 ráží. Tento kanón má rychlost střelby 16-20 ran za minutu. Pohotovostní zásoba munice ve věži je maximálně 20 nábojů.

Z tabulky https://defence-blog.com/news/u-s-navy- ... tiles.html vyplývá, že tento kanón má s HVP dostřel větší než 50 námořních mil (93 km).

Obrázek
https://defence-blog.com/wp-content/upl ... 24x617.jpg

A přesně to napsali tady: https://nationalinterest.org/blog/buzz/ ... ound-41022
kenavf
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5997
Registrován: 15/12/2010, 23:13

Re: Ozbrojené síly USA, kam kráčíte ?

Příspěvek od kenavf »

Ale z tých článkov nie je jasné akou konštrukčnou úpravou toho zníženia hmotnosti dosiahli.Ten druhý projektil vyzerá ako by mal oddeliteľné SABOTy a letela by nakoniec len podkaliberná strela(malý odpor vzduchu). Alebo či ten prvý projektil je z ľahšieho materiálu ale plnokalibrový(veľký odpor vzduchu-rýchlejšia strata rýchlosti).
Čo asi tak myslia tým pojmom PAYLOAD 15lbs keď je písané že to neobsahuje výbušninu(že by riadiaci mechanizmus a elektronika?)
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté sily k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

ObrázekObrázek
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: Ozbrojené síly USA, kam kráčíte ?

Příspěvek od arten »

Takto sa opýtam - je vôbec reálne pre rýchlosti EM projektilov, presnejšie pre ich zrýchlenie, inštalovať do takéhoto projektilu navádzací/riadiací systém?

(EDIT: neviem či to rátam správne, ale ak je úsťová rýchlosť projektilu 3000 m/s a dĺžku hlavne dám 3m tak to zrýchlenie mi vychádza na 3 000 000 000 m/s2. :shock: Opravte ma prípadne, ak som to poplietol)
Uživatelský avatar
Pegeucko
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 2793
Registrován: 14/7/2005, 10:40
Bydliště: jižní Čechy

Re: Ozbrojené síly USA, kam kráčíte ?

Příspěvek od Pegeucko »

No obecně vaříme z vody, ale asi prvotní otázkou bude - pro jaké cíle bude takovýto projektil určen ?

Při celkové váze 28Lb(cca 13kg) zřejmě padají cíle velikosti loď. A protože země je zakřivená, přímá palba je daná horizontem.
Vzdálenost horizontu na moři závisí na výšce, v které se nachází hlaveň. Objevil jsem vztahovou rovnici:
d = odmocnina 13h (kde d je vzdálenost v kilometrech a h je výška v metrech.)

Pro výšku 20m nad mořem mi tak vychází horizont 16km. Při dostřelu přes 90km půjde zjevně o palbu za horizont a při rychlosti 7.3M - 2,4km/s je doba letu přes 30s. Nenapadá mi cíl, po kterém by mělo smysl střílet takto lehkou NEŘÍZENOU municí.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

Vím vše, protože mlčím, abych slyšel..... motto STASI
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17771
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Ozbrojené síly USA, kam kráčíte ?

Příspěvek od skelet »

prakticky většina námořních cílů je takové podstaty
ObrázekObrázekObrázek
kenavf
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5997
Registrován: 15/12/2010, 23:13

Re: Ozbrojené síly USA, kam kráčíte ?

Příspěvek od kenavf »

Pegeucko píše:No obecně vaříme z vody, ale asi prvotní otázkou bude - pro jaké cíle bude takovýto projektil určen ?

Při celkové váze 28Lb(cca 13kg) zřejmě padají cíle velikosti loď. A protože země je zakřivená, přímá palba je daná horizontem.
Vzdálenost horizontu na moři závisí na výšce, v které se nachází hlaveň. Objevil jsem vztahovou rovnici:
d = odmocnina 13h (kde d je vzdálenost v kilometrech a h je výška v metrech.)

Pro výšku 20m nad mořem mi tak vychází horizont 16km. Při dostřelu přes 90km půjde zjevně o palbu za horizont a při rychlosti 7.3M - 2,4km/s je doba letu přes 30s. Nenapadá mi cíl, po kterém by mělo smysl střílet takto lehkou NEŘÍZENOU municí.
Ale v tých článkoch je aj písané:
The hyper velocity projectile (HVP) is a next-generation, common, low drag, guided projectile capable of executing multiple missions for a number of gun systems,
guided projectile-riadený projektil

Prečo by nemal byť schopný strielať za horizont, ak bude mať informácie o cieli tak by to nemal byť problém(s tým navádzaním). Cena cca 100000 USD by tiež zodpovedala tomu že je to chytrá munícia.
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté sily k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

ObrázekObrázek
kenavf
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5997
Registrován: 15/12/2010, 23:13

Re: Ozbrojené síly USA, kam kráčíte ?

Příspěvek od kenavf »

https://nationalinterest.org/blog/buzz/ ... ound-41022
The key to the HVP's high speed is its low-drag aerodynamic design. To fit guns of different calibers, the HVP fits inside a range of ejectable casings that separate from the cone-shaped projectile shortly after it exits the gun.
Tu sa píše o nejakých "ejectable casing" ktoré sa oddelia od projektilu, ktorý je univerzálny pre rôzne kalibre, po opustení hlavne dela.
arten píše:...
(EDIT: neviem či to rátam správne, ale ak je úsťová rýchlosť projektilu 3000 m/s a dĺžku hlavne dám 3m tak to zrýchlenie mi vychádza na 3 000 000 000 m/s2. :shock: Opravte ma prípadne, ak som to poplietol)
Kde si nabral tú dlžku hlavne 3m? U toho dela ktoré je cca 54 kalibrové je dlžka hlavne cca 6,8m https://en.wikipedia.org/wiki/5%22/54_c ... ark_45_gun
Zrýchlenie mi vyšlo cca 690000m/s2
Naposledy upravil(a) kenavf dne 13/1/2019, 20:51, celkem upraveno 2 x.
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté sily k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Pegeucko
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 2793
Registrován: 14/7/2005, 10:40
Bydliště: jižní Čechy

Re: Ozbrojené síly USA, kam kráčíte ?

Příspěvek od Pegeucko »

kenavf
Odpovídal jsem na tuto artenovu otázku:
"je vôbec reálne pre rýchlosti EM projektilov, presnejšie pre ich zrýchlenie, inštalovať do takéhoto projektilu navádzací/riadiací systém?"

A zjevně z ní také vyplývá,co zmiňuješ i ty - zřejmě půjde o řízený projektil, protože NEŘÍZENÝ by za daných okolností nedával moc smysl.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

Vím vše, protože mlčím, abych slyšel..... motto STASI
Odpovědět

Zpět na „Aktuality“