OSSR - nový stíhací letoun

Odpovědět
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4101
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od niko »

Smutna krabice: Prave preto som pisal, ze dolezite bude aky "service packet" ponuknu Svedi a aky USA. Kedze ten bude pravdepodobne tvorit +-70 % ceny letovej hodiny. Ak by dali USA lepsiu cenu na "service packet" hoci pri vyssej cene strojov, tak preco nie. No v zasade plati, ze F 16 V je vykonnejsie, ale zaroven aj drahsie lietadlo ako Gripen C/D ms 20. Kedze ale kupujeme lietadla na roky 2021 vyssie radsej by som priplatil za Vipera, alebo Gripen E. Gripen C by bolo v dnesnej dobe v podstate celkom velke sklamanie, v podstate whorst case scenario.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4101
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od niko »

Polsko podpisalo v decembri 2017 cez program FMS zmluvu na follow-on support svojich lietadiel F 16 na nasledujucych 5 rokov v hodnote 200 mil. $. Pokial dobre pozeram, jednalo sa o "all in" technical support. Ukazuje sa, ze "all inn" podpora F 16 nemusi byt vobec az taka draha. Poliaci platia 1,1 mil $ (1 mil €) na rok za jeden stroj. V slovenskych podmienkach by to bolo vyrazne lacnejsie ako u Spartanu. :lol: Aj ked asi polske ceny ponuknute nedostaneme.

http://www.dsca.mil/major-arms-sales/po ... ow-support
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1440
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od Flader »

Ministerstvo obrany vyberá nové typy stíhacích lietadiel už iba z dvoch ponúk - americkej a švédskej

http://www.mosr.sk/41295-sk/ministerstv ... -svedskej/
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4101
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od niko »

Dnes kratka info v správách RTVS ohladom vyberu nového stihaca. Gajdos sa bude snazit predlozit vlade navrh este pred avizovanym terminom. Nasledne to pojde na schvalovanie podobne ak BOv 8x8. Tak sa nechajme prekvapit. Samozrejme zase robili najvacsieho strasiaka z predlzenia abonentnej zmluvy z Rusmi. V duchu: kupme hocico zapadne, len nech nemusíme predlzovat zmluvu s Rusmi. :roll:
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1440
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od Flader »

Ja mám pocit, že už je všetko "nachystané" momentálne sa asi pripravuje len mediálna pôda :D
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4101
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od niko »

Flader: Hmm. Tazko povedat. Ono Black Hawky boli jasne. O nich sa hovorilo asi 10 rokov. Armada ich proste chcela a urobilo sa to ocividne tak, aby ich dostala. Nieco podobne ako Policia a ich Glocky. Vyberalo sa, kym sa nevybralo "spravne". No pri stihacoch je tazko povedat, ci sa len chysta podmaz pre velke vytaztvo roky avizovaneho Gripenu, alebo, v co osobne dufam, sa podarilo Americanom zmotivovat SNS pre kupu F 16 V. V zhladom na dobre vztahy a v podstate permanentne nakupy cez program FMS uz od casu Glvaca, je aj tato varianta dost mozna. Vid. dianie v okolitych statoch.
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1440
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od Flader »

Gajdoš nevyzeral príliš naklonený švédskej ponuke, tam bol asi skorej tlak z iného SMERu. Otázne je, či to nebol obchod v rámci koalície, že prídu "glvačove" Gripeny a za to prejde napríklad BOV.
Alebo to mohol byt len celé cirkus, aby sa troochu pritlačilo na Švédov. Veď to bola tieź riadna hlúposť najprv vyhlásiť že sa vybralo toto lietadlo a potom začať rokovať o podmienkach ...
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4101
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od niko »

Uvidime. Povedal by som, ze Gripen C je momentalne uz na urovni najhorsej moznosti.
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1440
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od Flader »

Gripen C/D jedine ak by to naozaj bola oproti F-16V výrazne výhodnejšia ponuka, ale asi to tak nebolo (keď nákup zatial stopli aj Bulhari).

Snáď sa to uzavrie čo najskôr.
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1440
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od Flader »

http://www.mosr.sk/41304-sk/minister-ga ... terlingom/ O čom asi tak konkrétne hovorili ...
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4101
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od niko »

No kolotoc sa uz roztaca. Aj ked osobne myslim, ze nosnou temou boli aj dodavky BH.
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1440
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od Flader »

Prípadné navýšenie ich počtu to asi nebolo, keďže VzS už nemajú byť prioritou.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4101
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od niko »

Flader nemam v tomto tiez ziadne info. Ale principialne, ak sa najde zakaznik, urcite sa posnazia to dovyvijat. :wink:

Inak ale spät k teme. Kedze mame v slovenskom tendry na vyber uz len medzi F 16 V a Jas 39 C ms 20, urcite zaujmu videa z kokpitu-simulatora pre porovnanie.
F 16 V
https://www.youtube.com/watch?v=I01C6XmLnx4
Gripen C
https://www.youtube.com/watch?v=O5Vyji9wlak

Mna celkom zaujala poznamka pri Viprovy, ze pilot pri starte neobsluhuje ani trim ani klapky, venuje sa plne riadeniu. Trim by som este chapal v ramci moderneho systemu FBW, ale klapky ?

EDIT: Lockheed Martin na prave prebiehajucej Airshow v Singapure potvrdil, ze sa zucastnuje slovenskeho tendra s novo vyrobenymi F 16. Teda potvrdene - ziadne repasy starych lietadiel.
EDIT2: Lockheed Martin predstavil v Singapure hotovy dovyvijany Legion Pod s IRST pre lietadla F 16. Cize F 16 V ma oficialne k dispozicii IRST.
mafky
vojín
vojín
Příspěvky: 11
Registrován: 7/1/2018, 16:32

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od mafky »

Minister vcera v O 5 minut 12 hovoril aj o stihackach. Odporucam si ho vypocut.
Od 55:50
https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/13004/147836#3350
Dolezite slova podla mna:
- diskutujeme, rokujeme... Naposledy som mal rokovanie s americkym velvyslancom. (O tom, ze v januari rokoval aj so svedskou velvyslankynou ani slovo)
- v hre su F-16 a eventualne Gripeny (tak su v hre obe alebo je to o tom, ze ak nevyjdu F-16 tak az vtedy budu Gripeny?)
Osobne mam z tych ministrovych slov pocit, ze uz su rozhodnuti pre F-16 a uz len dohaduju cenu aby bol spokojny aj Smer, a ze Gripen je len plan B ak sa nahodou nedohodnu s ministerstvom financii na vyssom rozpocte na stihacky.
Ale opakujem, je to len moj pocit z toho vyjadrenia. Mozno niekto iny chape tie ministrove slova inak.
Uživatelský avatar
Starlight
praporčík
praporčík
Příspěvky: 303
Registrován: 24/1/2017, 23:05

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od Starlight »

niko píše:... Mna celkom zaujala poznamka pri Viprovy, ze pilot pri starte neobsluhuje ani trim ani klapky, venuje sa plne riadeniu. Trim by som este chapal v ramci moderneho systemu FBW, ale klapky ? ...
FBW systém řízení letu letounu F-16 pochopitelně ovládá nejen vyvážení, ale automaticky pracuje i s klapkami na náběžné a odtokové hraně (flaperony). Jediná pilotova činnost po vzletu nebo před přistáním je ručně přesunout páku ovládání podvozku a systém už nastaví flaperony do letové polohy (po vzletu stačí zatáhnout podvozek) nebo pro přistání (stačí vysunout podvozek).
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1440
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od Flader »

mafky píše:...O tom, ze v januari rokoval aj so svedskou velvyslankynou ani slovo...
S tou sa mohlo riešiť aj niečo iné. Napríklad o výbere radaru. Najprv minister vyhlásil, že ak do konca januára nepríde k nejakému posunu, tak sa tender zruší a bude sa vyberať inak. A v januári príde p. veľvyslankiňa a zrazu sa nič neruší.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4101
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od niko »

Starlight: Dik za info. O tomto som nevedel. Napr. A 320 ma tiez FBW a klapky ovladas klasicky, preto ma to zaujalo.

Mna najviac zaujalo z ministroveho dialogu to ako povedal, ze dalsia prevadzka Migov az do ich vyradenia bude zabezpecena prostrednictvom abonentnej zmluvy. Chapem to tak, ze sa alternativa k Rusom nenasla a abonentna zmluva sa bude predlzovat do 2023.

Flader: Takze ten tender na radary nakoniec ide dalej ?
Uživatelský avatar
Tomass
praporčík
praporčík
Příspěvky: 341
Registrován: 30/10/2014, 14:49
Bydliště: Plzeň

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od Tomass »

Starlight píše:
niko píše:... Mna celkom zaujala poznamka pri Viprovy, ze pilot pri starte neobsluhuje ani trim ani klapky, venuje sa plne riadeniu. Trim by som este chapal v ramci moderneho systemu FBW, ale klapky ? ...
FBW systém řízení letu letounu F-16 pochopitelně ovládá nejen vyvážení, ale automaticky pracuje i s klapkami na náběžné a odtokové hraně (flaperony). Jediná pilotova činnost po vzletu nebo před přistáním je ručně přesunout páku ovládání podvozku a systém už nastaví flaperony do letové polohy (po vzletu stačí zatáhnout podvozek) nebo pro přistání (stačí vysunout podvozek).
Nejsem si jist, ale mám za to, že v případě asymetrické zátěže (při startu nebo odhozu) v podvěsech pilot trim dolazuje ručně (minimálně tam na to má ovládání).
If you're going through hell, keep going. -- Winston Churchill
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1440
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od Flader »

niko píše: Flader: Takze ten tender na radary nakoniec ide dalej ?
Podľa všetkého to vyzerá, že hej:
Rovnako tak nie sú pravdivé medializované informácie o zrušení medzinárodnej súťaže na 3D radary.
http://www.mosr.sk/41333-sk/p-gajdos-na ... hradzujem/
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4101
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Nový stíhací letoun pro OSSR

Příspěvek od niko »

Flader dik za info. Takze nakoniec to s tymi radarmi nebude az take jednoduche. Mozno to smeruje k tomu, ze sa Svedi najedia z radarov a USA zo stihaciek.

Tomass, Starlight: Ja to chapem tak, ze FLCS ma prednastavenie na start, kedy je automatizovane ovladanie klapiek a trimu, atd., ale manualny zasah pilota je tam kedykolvek mozny. Teda ked to chapem spravne.
Naposledy upravil(a) niko dne 13/2/2018, 14:54, celkem upraveno 1 x.
Odpovědět

Zpět na „Letecká technika“