OSSR, kampak kráčíte?

Komentáře aktuálního dění ...

Moderátor: jarl

Pravidla fóra
Pokud příspěvek v Aktualitách neodpovídá charakteru a úrovni "veřejné" Palby, moderátoři mají právo jej okamžitě, bez upozornění přesunout do skryté Hospody, která byla za tímto účelem zřízena.

Pokud nemáte přístup do Hospody a chtěli byste jej, musíte být na Palbě registrováni nejméně půl roku a poté můžete napsat SZ adminům "skelet" nebo "jarl".

Ve vlákně o Ukrajině v sekci "Aktuality" platí pravidla, která budete dodržovat. Postih za nedodržování bude následující:
- smazání příspěvku
- BAN uživatele (minimálně 24hodin, maximálně na vždy)
- uzamčení vlákna
Všechny tyto postihy budou uplatňovány bez jakéhokoliv varování a vysvětlování, na základě úsudku přítomného moderátora.

Pravidla jsou následující:
- příspěvek bude věcný v českém nebo slovenském jazyce (případně s českým nebo slovenským překladem), žádné "emotivní" výlevy nebudou trpěny
- diskuze ve vlákně "Válka na Ukrajině" není povolena, k tomu je určeno patřičné vlákno v Hospodě (o vstup můžete zažádat u administrátora)
Odpovědět
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Re: ASR kampak kráčíš?

Příspěvek od Skeptik »

Flader píše:Viem si živo predstaviť tú hystériu, ak by sa oznámilo, že s MiGom 29 to potiahneme ešte 10 rokov. Nikoho by vtedy nezaujímalo, že by to bolo bez Rusov (ak by to teda bolo možné).
Záleží na tom, jak se to podá.Když se napíše: "Abychom se mohli zbavit těch hnusných ruských letadel a pořídit si krásná západní, tak budeme muset všem důchodcům snížit důchod o 15 Eur", tak je to doma, a máte MiGy ještě v roce 2040 :mrgreen:
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4103
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: ASR kampak kráčíš?

Příspěvek od niko »

Uživatelský avatar
Arthur
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2249
Registrován: 26/9/2017, 21:52

Re: ASR kampak kráčíš?

Příspěvek od Arthur »

Švédsko už neuvažuje o prenájme svojich lietadiel Slovensku
zdroj: https://domov.sme.sk/c/20670548/slovens ... z4vIE9qgU2

Danko chce súťaž na stíhačky, výmenu migov tým môže odsunúť na neurčito
zdroj: https://dennikn.sk/905703/danko-chce-su ... o/?ref=tit
Úprimná požiadavka vodiča BVP-2 z reportáže ČT24 z 27. 12. 2018, ktoré malo nahradiť viac ako 200 nových obrnencov: "dufam, to bude zmena k lepšiemu, že tam bude aspoň topení pro osádku pretože tam nie je vôbec nic, v lete je tam strašný vedro a v zime strašná zima"
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1440
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: ASR kampak kráčíš?

Příspěvek od Flader »

To, že nieje možný prenájom už je známe pomerne dlho.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4103
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: ASR kampak kráčíš?

Příspěvek od niko »

Mne to, co Danko predvadza pride ako taka klasicka vyjednavacia taktika. Dobry policajt-zly policajt. "Vlada by uz aj chcela kupit, ale zly Danko stale nieco ma proti tym Svedom, uz je asi urcite dohodnuty s inymi, no a co teraz ? Ved nebudeme riskovat vladnu krizu, pochopte. Jedine, ze by ste este nieco urobili s cenou, hadam by sme ho vedeli nejako presvecit..."
Aby to cele teatro s inymi ponukami a odkladanim rozhodnutia a nase uvazovania o konkurencii, nebola len praobycajna vyjednavacia taktika MO. :roll:
Naposledy upravil(a) niko dne 12/10/2017, 15:12, celkem upraveno 1 x.
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1440
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: ASR kampak kráčíš?

Příspěvek od Flader »

Mne to tak pripadá, už som to tu tuším aj dávnejšie písal. Ona bola inak riadna blbosť, že Glvač pred ukončením vyjednávania so Švedmi už vyhlasoval, že Gripen je vybraný ako nové lietadlo.
Neviem, či podobnú taktiku nezvolia nakoniec aj Bulhari, keď teraz podľa toho článku váhajú s podpisom zmluvy na Gripen.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4103
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: ASR kampak kráčíš?

Příspěvek od niko »

Prave v správách RTVS z tlacovky MO:
1. zivotnost Mig 29 je do roku 2029 az 2035
2. do roku 2019 novy stihac nepride
3. stihacky su téma rokov 2022-2023
4. zvazuje sa moznost predlzit zmluvu s RSK, alebo najst ineho dodavatela
5. ak by prevzali strazenie nasho vzdušného priestoru Cesi, objednali by sme si u nich 1000 letovych hodin rocne za celkovo 30 milionov € rocne.

http://www.ta3.com/clanok/1114360/tb-p- ... brany.html
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1440
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: ASR kampak kráčíš?

Příspěvek od Flader »

Tak ak je naozaj životnosť strojov ešte ďalších minimálne 12 rokov tak naozaj by bolo lepšie skôr poriešiť ako vymyslieť servis pokiaľ možno bez Rusov.
Uživatelský avatar
Arthur
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2249
Registrován: 26/9/2017, 21:52

Re: ASR kampak kráčíš?

Příspěvek od Arthur »

niko píše:Prave v správách RTVS z tlacovky MO:
1. zivotnost Mig 29 je do roku 2029 az 2035
2. do roku 2019 novy stihac nepride
3. stihacky su téma rokov 2022-2023
4. zvazuje sa moznost predlzit zmluvu s RSK, alebo najst ineho dodavatela
5. ak by prevzali strazenie nasho vzdušného priestoru Cesi, objednali by sme si u nich 1000 letovych hodin rocne za celkovo 30 milionov € rocne.

http://www.ta3.com/clanok/1114360/tb-p- ... brany.html
Pozrel som si tú tlačovku a čo sa týka témy nových lietadiel resp. letuschopnosti (nie bojaschopnosti) dvanástich stíhačiek vzdušných síl MiG-29 je len časť z nich konkrétne slovami generálneho tajomníka služobného úradu MO SR „Súčasná abonentná zmluva je postavená tak, že štyri lietadlá máme v pohotovosti, na štyroch sú vykonávané kontrolné práce a štyri sú na generálnej oprave,“ :raf:
Na východe nič nového: Lietajúci šrot?
http://www.pluska.sk/plus7dni/zaujalo-n ... -srot.html

Tu sa natíska už len jedna drobná poznámka končiaca otázkou. AČR resp, občania ČR zastúpení vládou ČR ja sa Vám vôbec čudujem, že ste boli za takéhoto faktického stavu schopní podpísať Zmluvu medzi Slovenskou a Českou republikou o spolupráci pri vzájomnej ochrane vzdušného priestoru čoho výsledkom mala a má byť zmluva, ktorá umožní komplexnú, efektívnu a vzájomne výhodnú spoluprácu oboch štátov pri zabezpečovaní nedotknuteľnosti ich vzdušného priestoru a je príkladom reálnej spolupráce medzi našimi krajinami ... :?:
zdroj: http://www.mod.gov.sk/38816-sk/vlada-sr ... priestoru/
Toľko k lietadlám.

Dankov úradník potvrdil, že prenájom gripenov už neprichádza do úvahy
zdroj: https://dennikn.sk/908391/dankov-uradni ... y/?ref=tit

Čo ma však zarazilo z TB je to permanentné tajnostkárstvo ohľadne tendra na za 1,2 mld EUR na BOV 8x8 a VTV 4x4 kedy stále novinárom neodpovedajú na otázky ako keby sme akvizovali nejaké "stealth" super high tech weapons s vysvetlením, že Nám daňovým poplatníkom na MO SR vysvetlili čo si predstavujú pod pojmom transparentnosť, aj napriek tomu, že výsledkom poslednej MO SR akvizície - modernizácie 18ks BVP bolo/je údajne toto:
zdroj: http://forum.valka.cz/topic/view/199099/SVK-BPsVI
zdroj: http://www.mbpo.mil.sk/72824/?pg=1

:twisted: :evil:
Úprimná požiadavka vodiča BVP-2 z reportáže ČT24 z 27. 12. 2018, ktoré malo nahradiť viac ako 200 nových obrnencov: "dufam, to bude zmena k lepšiemu, že tam bude aspoň topení pro osádku pretože tam nie je vôbec nic, v lete je tam strašný vedro a v zime strašná zima"
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1440
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: ASR kampak kráčíš?

Příspěvek od Flader »

Arthur, už som sa bál, že si na tie Svatavy aj zabudol. Už si ich aspoň týždeň nespomenul ...
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4103
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: ASR kampak kráčíš?

Příspěvek od niko »

Arthur píše:
Pozrel som si tú tlačovku a čo sa týka témy nových lietadiel resp. letuschopnosti (nie bojaschopnosti) dvanástich stíhačiek vzdušných síl MiG-29 je len časť z nich konkrétne slovami generálneho tajomníka služobného úradu MO SR „Súčasná abonentná zmluva je postavená tak, že štyri lietadlá máme v pohotovosti, na štyroch sú vykonávané kontrolné práce a štyri sú na generálnej oprave,“ :raf:
Na východe nič nového: Lietajúci šrot?
http://www.pluska.sk/plus7dni/zaujalo-n ... -srot.html
Takze 66 % letuschopnych, 34 % na generalkach. Predpisane prace neznamenaju, ze je lietadlo letu neschopne. Ak by som si pomohol nemeckou terminologiou: 4 lietadla su bojaschopne, 8 letuschopnych a 4 na generalkach. Okrem toho realita ukazuje, ze ich lieta podstatne viac. A posledna generalka bola generalka 6526 koncom minuleho roka. Ze su 4 Migy na generalkach je utopia. Faktom ale je, ze sa na zmluvu s RSK a s tym spojenym Willingom treba pozerat kriticky. Pocas jej trvania v podstate nikdy neboli vsetky lietadla letuschopne, ani nikdy nebol predpisany pocet v GO. Neboli dodavane planovane nahradne diely, rabovali sa lietadla vyclenene na generalku a to o motoroch, ktore prichadzali z GO z Ruska v horsom stave ako tam sli, co sa spomina v clanku od Arthura som uz aj ja pocul od ludi, ktori s tym robia. Okrem Migu som to pocul ale aj v spojeni s LOTN a Albatrosmi.

Pre mna su dolezite ale dve informacie z vcerajsej tlacovky:
1. MO SR uvazuje aj o F 35.
2. Ked ma prist novy stihac do vyzbroje OS SR v roku 2023, uz to s najväcsou pravdepodobnostou nebude Gripen C/D.
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1440
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: ASR kampak kráčíš?

Příspěvek od Flader »

Tak uvažovať sa o F-35 možno dá, ale aj tak budeme asi radi, ak to nakoniec bude aspoň ten Gripen E/F. Za 5 rokov je ais nepravdepodobné, že by prišiel na trh aj iný stroj.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17710
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: ASR kampak kráčíš?

Příspěvek od skelet »

třeba thaj-wanci modernizují svůj Ching Kuo :twisted:
ObrázekObrázekObrázek
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: ASR kampak kráčíš?

Příspěvek od arten »

Veľmi zaujímavé.

Toto:
niko píše: 5. ak by prevzali strazenie nasho vzdušného priestoru Cesi, objednali by sme si u nich 1000 letovych hodin rocne za celkovo 30 milionov € rocne.
tam kde je? Neviem to v tom zázname nájsť.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4103
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: ASR kampak kráčíš?

Příspěvek od niko »

arten: Je to v tej reportazi z RTVS. Skus kuknut archiv. Vcerejsie spravy RTVS o siedmej vecer.
Uživatelský avatar
Arthur
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2249
Registrován: 26/9/2017, 21:52

Re: ASR kampak kráčíš?

Příspěvek od Arthur »

Som rád, že ste si tieto veci ohľadne systému riadenia paľby a riadiacej elektroniky výrobku TURRA-30 od EVPÚ a.s. doštudoval :up: palec hore zato, mňa skôr zaujíma Vaše zaradenie ohľadne fundamentálnych veci na MO SR (OS SR), ktoré len štipľavo komentujete vzťahujúc sa na moju osobu a odbiehate stále od témy informovanosť - transparentnosť ako napr. tu:
Flader píše:Arthur, už som sa bál, že si na tie Svatavy aj zabudol. Už si ich aspoň týždeň nespomenul ...
Tá Svatava je len analógia z 2016 pričom Vám je to jedno (máte nejaký názor vôbec), že o 1,2 mld tendri na BOV 8x8, VTV 4x4 máme minimum informácii a keď sa novinár pýta tak mu neodpovedajú resp. odpovedajú po svojom a poučujú čo znamená pojem transparentnosť?
Naposledy upravil(a) Arthur dne 15/10/2017, 18:34, celkem upraveno 1 x.
Úprimná požiadavka vodiča BVP-2 z reportáže ČT24 z 27. 12. 2018, ktoré malo nahradiť viac ako 200 nových obrnencov: "dufam, to bude zmena k lepšiemu, že tam bude aspoň topení pro osádku pretože tam nie je vôbec nic, v lete je tam strašný vedro a v zime strašná zima"
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1440
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: ASR kampak kráčíš?

Příspěvek od Flader »

V Centre výcviku Lešť vyvrcholí tohtoročná séria cvičení "Slovenský štít 2017"

http://www.mosr.sk/40674-sk/v-centre-vy ... stit-2017/
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1440
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: ASR kampak kráčíš?

Příspěvek od Flader »

Arthur, tentokrát ďakujem za postnutie týchto fotografii. Ako som ich pozeral tak som si až teraz na veži všimol jednu vec. Vyzerá to, že "sériové" veže Turra 30 už majú nezávislí pozorovací prístroj veliteľ. To sa často uvádzalo ako nedostatok tejto veže. Druhým bola výzbroj, ale na Corsacu už sa v poslednej dobe nezjavuje s 2A42 ale Bushmasterom.
Uživatelský avatar
Arthur
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2249
Registrován: 26/9/2017, 21:52

Re: ASR kampak kráčíš?

Příspěvek od Arthur »

Nechajte si ten sarkazmus, i keď som rád, že ste si tieto veci ohľadne systému riadenia paľby a riadiacej elektroniky výrobku TURRA-30 od EVPÚ a.s. doštudoval :up: palec hore zato, mňa skôr zaujíma Vaše zaradenie ohľadne fundamentálnych veci na MO SR (OS SR), ktoré len štipľavo komentujete vzťahujúc sa na moju osobu a odbiehate stále od témy informovanosť - transparentnosť (výhodnosť => efektivita) ako napr. tu:
Arthur píše:
Flader píše:Arthur, už som sa bál, že si na tie Svatavy aj zabudol. Už si ich aspoň týždeň nespomenul ...
Tá Svatava je len analógia z 2016 pričom Vám je to jedno (máte nejaký názor vôbec), že o 1,2 mld tendri na BOV 8x8, VTV 4x4 máme minimum informácii a keď sa novinár pýta tak mu neodpovedajú resp. odpovedajú po svojom a poučujú čo znamená pojem transparentnosť?
Úprimná požiadavka vodiča BVP-2 z reportáže ČT24 z 27. 12. 2018, ktoré malo nahradiť viac ako 200 nových obrnencov: "dufam, to bude zmena k lepšiemu, že tam bude aspoň topení pro osádku pretože tam nie je vôbec nic, v lete je tam strašný vedro a v zime strašná zima"
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1440
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: ASR kampak kráčíš?

Příspěvek od Flader »

Arthur, ja som posledný príspevok myslel vážne. Vďaka tomu, že som sa bližšie zahľadel na ten obrázok som si to všimol. Pokiaľ ste t zobrali osobne, tak mi je to ľúto. Ak ten príspevok beriete ako odbočovanie od témy, tak si pozrite jej názov. Je to všeobecná diskusia o novinkách a smerovaní OSSR nielen o trasparentnosti či netransparentnosti nejakého projektu. Tu by som odporučil Vytvoriť vám novú tému, tam by sa skôr držala diskusia toho, čo vás zaujíma viacej. Podobne som to už viac krát robil sám.
Ak chcete vedieť môj osobný názor, tak mne osobne to, že MO nehlási každý jeden krok pri príprave projektov do médii za logickejšie ako to, že to isté robí MV a nikomu tu to nevadí. Samozrejme, že by tých info mohli uvolniť trochu viacej ale zase na druhej strane mi príde trošku blbé hlásať všetky TTD armádnej výzbroje do celého sveta. To že minister neodpovedá na otázky novinárov na tlačovke k inej téme mi taktiež nieje divné. Pozrite sa na MV kde sa tých peňazí pretočilo v posledných rokoch o dosť viacej, to koľkokrát ani len poriadne neoznámi, že sa vôbec niečo pripravuje. Maximálne sa minister potom nafotí pri nových autách, vrtuľníku či inom vybavení.
Odpovědět

Zpět na „Aktuality“