Koncept pásové techniky - dle Raseho

Odpovědět
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11466
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Raseho koncept pásové techniky AČR

Příspěvek od Zemakt »

Ale Skelete, srovnávat befka s flintami? Tak dramatické to nebude. Filozofie Nameru se mi líbí také, ale ruku na srdce, tohle asi těžko projde. Svoji kvalitu mají zřejmě všichni uchazeči, snad i ten Ital. Nějak zvlášť jsem ho nestudoval. A tak si myslím, že rozhodující kritéria budou opravdu spočívat v možnosti licenční výroby, a jednotkové ceně.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Hubna
svobodník
svobodník
Příspěvky: 34
Registrován: 28/5/2013, 21:38

Re: Raseho koncept pásové techniky AČR

Příspěvek od Hubna »

Jen mě napadá, Švédi mají v plánu nákup nových cvičných letadel. Proč by si nemohli pořídit něco z Aera, když na tom cvičíme piloty na Gripeny i my, když by jsme na oplátku koupili CV-90 (kterému fandím nejvíc)? Podle mě je to docela dobrý vyjednávací argument.
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Raseho koncept pásové techniky AČR

Příspěvek od Rase »

Problem je v tom, ze jeste nic nekoupili za Gripeny. Docela by me zajimalo, jestli budou BAE zastupovat Svedi (pobocka) nebo primo Britove (majitele). Na druhou stranu nemame moc co nabidnout. Jen Breny, nova cvicna letadla a pololicencni Pandur a Titus. Hlavne ale Tatry - vetsinou uz ale kazda armada ma jednoho vyrobce.
ps. pokud by svedi presli na Breny, litali v L-39NG a vozili zasoby v Tatrach, pak by to bylo vyrovnane. To se ale nestane.

ps. ještě dodám, že oplátkou za pronájem Gripenů, byly dohodnuty masivní ofsety (25,5 mld.kč).
Není mi ale známo, co se opravdu podařilo sjednat a co jsou jen zbožná přání (viz z roku 2005):
Z celkové částky činí 80 procent nepřímé a 20 procent přímé offsety. Obsahem přímých offsetů jsou projekty spolupráce v oblasti českého obranného průmyslu včetně leteckého a kosmického průmyslu. Jde například o montáž, výrobu a export helikoptér S-76 v Aeru Vodochody, export ocelových plechů pro stavbu lodí od Vítkovice Steel či výrobu a export leteckých součástí od společnosti Honeywell Aerospace Olomouc. Mezi nepřímé offsety patří výroba a export generátorů a jiných energetických zařízení společnosti BRUSH SEM, výroba a dodávky počítačů od firmy FIC či výroba a export hotelových toaletních potřeb společnosti Pacific Direct.
Je škoda, že kompletace S-76 skončila v Aeru v roce 2015, nemuseli sme řešit, jestli nakoupíme od Airbusu nebo Augusty, mohli sme jít dál cestou Sikorského - militarizovaného.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5849
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: Raseho koncept pásové techniky AČR

Příspěvek od Polarfox »

skelet píše:a opakovat si tezi o tom, že nejsme Izraelci můžeš donekonečna, faktem je, že je nás deset miliónů a profesionálních vojáků máme dvacet tisíc. Zkrátka kanonenfutr nemáme.
Faktem je, že vojáci AČR jsou kanonenfutr, ať jich je 20 000 nebo 200 000. Dokud je bereme jako kanonenfutr, tak budou kanonenfutr. Nikde tu není žádný trend, který by se zaměřoval na jejich přežití nad rámec běžného standardu (tj. kdy je třeba vojáka chránit co nejvíce, ale pořád je to jen cennější kanonenfutr).
skelet píše:To že (zatím) mají Pumu jen Němci znamená všechno a nic.
A kolik států má Namery? Merkavy? Když už to takto posuzovat, tak férově.
skelet píše:pak jsme v tom úplně sami. Stojí to za to nestojí?
Třeba nákupem mimo Evropu a NATO se zase izoluješ zcela jiným způsobem a zaděláš si na pár potenciálních průserů (když už projíždíme katastrofické scénáře). Stojí to za to?
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17710
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Raseho koncept pásové techniky AČR

Příspěvek od skelet »

Mas krasnou vlastnost hadat se sam se sebou :)
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Raseho koncept pásové techniky AČR

Příspěvek od Rase »

Ještě teda dodám, ať jsem k BAE, jejich švédské pobočce a CV90 spravedlivý, tak on nám stejně nikdo nic extra nedá. Budeme rádi pokud vyjdou nějaké ofsety, usmlouvá se servis v ČR, použije se co nejvíc tuzemských komponentů (Meopta, možná nějaké ocelárny atd.), dojde k transferu některých technologií, aby tak mohlo někdy dojít k vývoji konstrukce (jako u Panduru nebo polského Rosomáka). Tohle má BAE zařízené spoluprací s Meoptou a VOP CZ, tak je to v pohodě. General Dynamics to má obdobně zařízené skrz CzechoSlovak Group. Vlastně bych to i BAE docela přál, přeci jen by se tak omezil monopol CSG a takto velké zakázky by měl být zapojený "státní podnik" což VOP CZ pořád je (!) ne soukromník, nad kterým nemá nikdo dohled a kontrolu (což je případ CSG).
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5849
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: Raseho koncept pásové techniky AČR

Příspěvek od Polarfox »

skelet píše:Mas krasnou vlastnost hadat se sam se sebou
Co jiného mi zbývá, když si nechceš stát za tím, co napíšeš :wink:
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17710
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Raseho koncept pásové techniky AČR

Příspěvek od skelet »

jsi jak malej :D Ale protože jste měli v té Praze smog a nejste na něj zvyklí, tak se slituju a ještě ti odpovím. Nospíše zrekapituluju to co jsem napsal

Na nákupech (hlavně těch odsouhlašených) AČR je vidět, že voják je brán jako kanonenfutr stále méně. Pokud máš jiný dojem, tak jej klidně měj. Nehodlám se o tom nikterak přít, protože za mě Česká republika nemá dostatek vojáků, aby je považovala za kanonenfutr. Ale světe div se je vojenství složitý obor, takže je třeba brát ohled na taktickou a strategickou mobilitu, je třeba také počítat s modernizacemi a úpravami konstrukce. U široce rozšířených typů mám jistotu, že si v budoucnu vyberu nějaký modernizační balíček, který se mi bude hodit, případně si vyberu nástavbu, kterou již někdo používá. U málo nebo vůbec rozšířených typů je riziko, že všechny náklady na rozvoj typů půjdou za mnou, velmi vysoké. A tohle vše a něco navíc si musí každý stát, respektive každý diskutér, zvážit sám :wink: Mi z toho vyjde nejlépe CV90, pokud bych se vykašlal na strategickou mobilitu a ztráta taktické mobility by nebyla příliš velká, tak jsem ochotný uvažovat o Nameru.
Ale vždy je to o tom co preferuješ, a co jsi kvůli tomu ochoten obětovat.
ObrázekObrázekObrázek
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: Raseho koncept pásové techniky AČR

Příspěvek od arten »

Rase píše:jestli budou BAE zastupovat Svedi (pobocka) nebo primo Britove (majitele).
Len pre info - BAE nevlastnia, ani nikdy nevlastnili SAAB. Ten je majoritne vlastnený rodinou Wallenbergovcov. Mali spoločné biznisy, tie si rozdelili a SAAB po korupčných škandáloch zrušil aj spoluprácu s BAE v rámci Grippen International - kde sa BAE starala o podporu exportu.
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Raseho koncept pásové techniky AČR

Příspěvek od Rase »

Nj ale CV90 vyrabel Hagglunds. Ktery spada pod BAE ne pod SAAB.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: Raseho koncept pásové techniky AČR

Příspěvek od arten »

Sorry, zle som pochopil kontext, nejako sa mi tam zamontovali Gripeny
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5849
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: Raseho koncept pásové techniky AČR

Příspěvek od Polarfox »

skelet píše:Na nákupech (hlavně těch odsouhlašených) AČR je vidět, že voják je brán jako kanonenfutr stále méně. Pokud máš jiný dojem, tak jej klidně měj. Nehodlám se o tom nikterak přít, protože za mě Česká republika nemá dostatek vojáků, aby je považovala za kanonenfutr.
A čím se ty nákupy liší od běžného západoevropského standardu? Možná mám výhled poněkud dálkově omezen smogem, takže může být pramalý, ale můj dojem je, že se ochrana vojáka neřeší ani o ťuk více nad rámec toho (a někdy ani to ne a teprve se tam řítíme), co je v civilizovaných zemích a v rámci současného trendu běžné. Takže se nediv, že názorový poskok ke srovnávání s Izraelem a vůbec k tomu, že je tomu u nás věnována nějaká zvláštní nadstandardní pozornost (a nebo že tomu tak bude), mi přijde poněkud nadsazený.

A ČR nemá dostatek vojáků v první řadě proto, protože na armádu kašle. Teprve v momentě, kdy by postavila do pole adekvátní mírový a posléze válečný stav odpovídající maximálním možnostem 10ti miliónového státu a zapojení do aliančních struktur, tak můžeme uvažovat o tom, zda-li tyto "zdroje" chce či nechce ještě nějak nadstandardně chránit. Tahle země neměla lidí nikdy nazbyt, ale že by je kdy nějak zvláště ochraňovala, to se říci nedá. Maximalizovat omezené možnosti ano, ale chránit lidi?
skelet píše:Mi z toho vyjde nejlépe CV90, pokud bych se vykašlal na strategickou mobilitu a ztráta taktické mobility by nebyla příliš velká, tak jsem ochotný uvažovat o Nameru.
skelet píše:U široce rozšířených typů mám jistotu, že si v budoucnu vyberu nějaký modernizační balíček, který se mi bude hodit, případně si vyberu nástavbu, kterou již někdo používá. U málo nebo vůbec rozšířených typů je riziko, že všechny náklady na rozvoj typů půjdou za mnou, velmi vysoké.
A u Nameru jsi ochoten to riziko nést, kdežto třeba u Pumy ne? Zvláště když je třeba u Pumy mnohem vyšší pravděpodobnost, že se rozšíří do více států, než u Nameru? A kdy provoz/výrobu/modernizace budeš koordinovat se státem, který je tvým bezprostředním sousedem, obchodním partnerem, členem stejných politických a vojenských bloků? Což třeba Izrael není a může se kdykoli stát, že se vztahy Evropy/mezinárodního společenství s tímto státem zvrtnou tak, že budeš zakopávat o jeden klacek za druhým.

Tím nechci říci, že kopu za Pumu, to vůbec, ale přijde mi dost zvláštní automaticky kopnout do kšá Pumu a lavírovat bezstarostně s Namerem (když upustím od toho, že je to specifický izraelský škopek a zůstanu jen u geopolitiky). Já proti Nameru nic nemám a líbí se mi, ale tlačit ho do AČR, to by se dle mého museli na GŠ praštit pořádně do hlavy..několikrát.
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17710
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Raseho koncept pásové techniky AČR

Příspěvek od skelet »

:mrgreen: :mrgreen: není nad to, když se hádáš sám se sebou, což Polare?
Polarfox píše:
skelet píše:Na nákupech (hlavně těch odsouhlašených) AČR je vidět, že voják je brán jako kanonenfutr stále méně. Pokud máš jiný dojem, tak jej klidně měj. Nehodlám se o tom nikterak přít, protože za mě Česká republika nemá dostatek vojáků, aby je považovala za kanonenfutr.
A čím se ty nákupy liší od běžného západoevropského standardu? Možná mám výhled poněkud dálkově omezen smogem, takže může být pramalý, ale můj dojem je, že se ochrana vojáka neřeší ani o ťuk více nad rámec toho (a někdy ani to ne a teprve se tam řítíme), co je v civilizovaných zemích a v rámci současného trendu běžné. Takže se nediv, že názorový poskok ke srovnávání s Izraelem a vůbec k tomu, že je tomu u nás věnována nějaká zvláštní nadstandardní pozornost (a nebo že tomu tak bude), mi přijde poněkud nadsazený.
A co zde já, tedy Skelet celou dobu píše?
skelet píše:...I na tom Zapade jdou tou izraelskou cestou, tedy co nejvetsi mirou ochrany. Namer by v tomto mel byt absolutni spicka, v zavesu s nemeckou Pumou.
skelet píše: ...Pokud bych preferoval balistickou ochranu a chtěl mít zachovanou taktickou a strategickou mobilitu, tak budu preferovat Pumu, protože ta je takto navržena. Pokud bych na strategickou mobilitu kašlal a chtěl balistickou ochranu, tak jdu po Nameru.....Západ jde cestou maximální ochrany, nová BVP těžknou. Rozdíl mezi novou a starou generací je skoro 10tun váhy. To že nejsou těžší je dáno toliko tím, že si tento typ techniky má zachovat strategickou mobilitu. Na to IDF kašle, takže si může dovolit podstatně těžší prostředky.

Polarfox píše:
skelet píše:Mi z toho vyjde nejlépe CV90, pokud bych se vykašlal na strategickou mobilitu a ztráta taktické mobility by nebyla příliš velká, tak jsem ochotný uvažovat o Nameru.
skelet píše:U široce rozšířených typů mám jistotu, že si v budoucnu vyberu nějaký modernizační balíček, který se mi bude hodit, případně si vyberu nástavbu, kterou již někdo používá. U málo nebo vůbec rozšířených typů je riziko, že všechny náklady na rozvoj typů půjdou za mnou, velmi vysoké.
A u Nameru jsi ochoten to riziko nést, kdežto třeba u Pumy ne? Zvláště když je třeba u Pumy mnohem vyšší pravděpodobnost, že se rozšíří do více států, než u Nameru? A kdy provoz/výrobu/modernizace budeš koordinovat se státem, který je tvým bezprostředním sousedem, obchodním partnerem, členem stejných politických a vojenských bloků? Což třeba Izrael není a může se kdykoli stát, že se vztahy Evropy/mezinárodního společenství s tímto státem zvrtnou tak, že budeš zakopávat o jeden klacek za druhým.

Tím nechci říci, že kopu za Pumu, to vůbec, ale přijde mi dost zvláštní automaticky kopnout do kšá Pumu a lavírovat bezstarostně s Namerem (když upustím od toho, že je to specifický izraelský škopek a zůstanu jen u geopolitiky). Já proti Nameru nic nemám a líbí se mi, ale tlačit ho do AČR, to by se dle mého museli na GŠ praštit pořádně do hlavy..několikrát.
A co zde já, tedy Skelet celou dobu píše?
skelet píše:Obojí se může změnit, ale o to nejde je to relativně zanedbatelná věc (přítel může být nepřítel a naopak). Ale v každém případě Puma není odzkoušená v boji, tak bych ji na přední pozice nedával.
Namer = velká balistická ochrana, perspektivní rozvoj, odzkoušeno v boji, velké provozní náklady, velká hmotnost, dodavatel je mimo NATO/EU
CV90 = dobrá balistická ochrana, velký počet uživatelů v NATO = perspektivní rozvoj, odzkoušeno v boji
Ascod = dobrá balistická ochrana, perspektivní služba u Velké Británie = rozvoj, neodzkoušeno v boji, mladá konstrukce
Puma = dobrá balistická ochrana, perspektivní služba u Velké Británie = rozvoj, velká cena (?), neodzkoušeno v boji, mladá konstrukce
Dardo = má jej jen Itálie, odzkoušena v boji
Z toho mi vychází jako favorit CV90, a díky licenci i Ascod. A kdybychom se "rozpumprdlíkovali", tak bych preferoval Namer před Pumou.
skelet píše:Ja nemam problemy s jakymkoliv zvyse zminenym typem BVP. Az na jednu vyjimku, a to je italske Dardo, ktere se uchytilo jen u Italu a mam obavy o jeho rozvoj a modernizaci. Puma je papirove fajn, ale to bylo plno zbrani, proto bych dal prednost odzkousenemi vozidlu. Pokud jej Puma neprevalcuje.
skelet píše:..AČR není v pozici, že by vysílalo své těžké jednotky někam do Afghánu, ale maximálně je pošle do Polska nebo Litvy.. vlakem. Na ty Afghánské mise má KBVP, tedy víceméně se klidně můžeme "rozjet" a na přepravu letadlem se vykašlat. Suma sumárum je pro naše pásové jednotky důležitá toliko taktická mobilita. A zde bude platit, že nové západní BVP o hmotnosti 35-44tun bude mít stejnou průchodnost jako naše tanky s vahou 42-48tun. Takže jedinou otázkou je jak by si zde počínalo šedesátitunové monstrum. Pokud by byla ta taktická mobilita podobná, cena přijatelná a provozní náklady obdobné, tak proč nad tím neuvažovat?
kapiš? nebo ještě ne a dáme další kolo na kolotoči?
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5849
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: Raseho koncept pásové techniky AČR

Příspěvek od Polarfox »

Poslední kolečko, protože na více asi nemám energii. Proč tam také nevysekáš oproti sobě ty části, kde si protiřečíš (a kvůli kterým se tu točíme na tom kolotoči)?
skelet píše:...I na tom Zapade jdou tou izraelskou cestou, tedy co nejvetsi mirou ochrany
Jenže "co největší míra ochrany" a "izraelská cesta" nejsou automatické ekvivalenty.
Polarfox píše:skelet píše:Mi z toho vyjde nejlépe CV90, pokud bych se vykašlal na strategickou mobilitu a ztráta taktické mobility by nebyla příliš velká, tak jsem ochotný uvažovat o Nameru. skelet píše:U široce rozšířených typů mám jistotu, že si v budoucnu vyberu nějaký modernizační balíček, který se mi bude hodit, případně si vyberu nástavbu, kterou již někdo používá. U málo nebo vůbec rozšířených typů je riziko, že všechny náklady na rozvoj typů půjdou za mnou, velmi vysoké.
Odpověz mi prosím zcela jasně a stručně: Namer není a s vysokou pravděpodobností ani nebude široce rozšířený (pokud vůbec rozšířený) typ. Dále je to geopoliticky diskutabilní typ s větším rizikem než u zbytku uchazečů. Tudíž se ho týká řada výhrad, které máš (a kvůli kterým třeba z části odepisuješ i Pumu). Proč ho tedy kladeš hned na druhé místo po CV90 před všechny ostatní typy? To je ta imaginární potřeba chránit vysoce nadstandardně životy vojáků AČR, kterou momentálně nikdo nerazí, takový gamechanger, že to potlačí vše ostatní (které bylo do té doby strašně důležité)?

Ale pokud by to mělo být další kolo toho, že ho tam kladeš, ale vlastně nekladeš, jsme ve sporu, ale vlastně nejsme a dohaduji se s tebou a vlastně ne s tebou, tak to raději uložíme k ledu :wink: Jak říkám, poslední pokus...pojďme se bavit o konkrétních výrocích a stanoviscích.
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17710
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Raseho koncept pásové techniky AČR

Příspěvek od skelet »

Jo synku, ty sis v hlavě udělal konstrukci a nehodláš se jí zdát :D
...I na tom Zapade jdou tou izraelskou cestou, tedy co nejvetsi mirou ochrany. Namer by v tomto mel byt absolutni spicka, v zavesu s nemeckou Pumou.
Západ jde cestou maximální ochrany, nová BVP těžknou. Rozdíl mezi novou a starou generací je skoro 10tun váhy. To že nejsou těžší je dáno toliko tím, že si tento typ techniky má zachovat strategickou mobilitu. Na to IDF kašle, takže si může dovolit podstatně těžší prostředky.

Z toho mi vychází jako favorit CV90, a díky licenci i Ascod. A kdybychom se "rozpumprdlíkovali", tak bych preferoval Namer před Pumou.
.AČR není v pozici, že by vysílalo své těžké jednotky někam do Afghánu, ale maximálně je pošle do Polska nebo Litvy.. vlakem. Na ty Afghánské mise má KBVP, tedy víceméně se klidně můžeme "rozjet" a na přepravu letadlem se vykašlat. Suma sumárum je pro naše pásové jednotky důležitá toliko taktická mobilita. A zde bude platit, že nové západní BVP o hmotnosti 35-44tun bude mít stejnou průchodnost jako naše tanky s vahou 42-48tun. Takže jedinou otázkou je jak by si zde počínalo šedesátitunové monstrum. Pokud by byla ta taktická mobilita podobná, cena přijatelná a provozní náklady obdobné, tak proč nad tím neuvažovat?

To že (zatím) mají Pumu jen Němci znamená všechno a nic. Znamená to například to, že modernizace bude záviset na našich a německých poznatcích, respektive na naší a německé schopnosti upravit naše Pumy na základě zkušeností dalších krajin s vlastními BVP. To samé hrozí i u italského Dardo, tak trochu i u Ascodu a Namer, ale minimálně to hrozí u CV90.
zde bude platit, že nové západní BVP o hmotnosti 35-44tun bude mít stejnou průchodnost jako naše tanky s vahou 42-48tun. Takže jedinou otázkou je jak by si zde počínalo šedesátitunové monstrum. Pokud by byla ta taktická mobilita podobná, cena přijatelná a provozní náklady obdobné, tak proč nad tím neuvažovat?
takže co zde celou dobu píšu (aneb zkrácená verze pro natvrdlé):
1) Západ chce co nejodolnější konstrukce, ale je limitován leteckou přepravou (strategická mobilita). IDF tímto limitováno není, takže staví těžší typy
2) To co jsem napsal pro Pumu, platí i pro Namer, Dardo a částečně u Ascodu. Což jsem v tom příspěvku také napsal
3) Namer preferuji před Pumou pouze tehdy, pokud:
a) rezignujeme na leteckou přepravu BVP
b) příliš neklesne taktická mobilita BVP oproti konkurenci (CV90, Ascod, Puma)
c) budeme ochotni platit velké náklady na provoz (oproti konkurenci)
A proč bych ji preferoval, pokud by splnila všechny tři body? Protože je sakra odolná, což je pro mne dost významný benefit, který mi za to stojí. Jestli ty budeš preferovat T-34 s madly nebo Pumu je tvá věc.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Raseho koncept pásové techniky AČR

Příspěvek od Rase »

Tak trochu tady přehlížíme méně známé adepty na účast v tendru: korejský K21, německý Lynx a italské Dardo
Účast minimálně jednoho z nich je velice pravděpodobná, možná i víc než Namer nebo Puma :idea:

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17710
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Raseho koncept pásové techniky AČR

Příspěvek od skelet »

Jelikož padla spolupráce s Polskem, tak K21 bych vyloučil. Poláci chtěli plovoucí BVP, my ne. Dle informací, které prosakují preferujeme pasivní ochranu, před obojživelností.
Na Dardo jsem zvědav, co z něj Italové dostanou.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Raseho koncept pásové techniky AČR

Příspěvek od Rase »

Vzhledem k tomu, jak jsou Korejci aktivní v dění ve V4 (nabízeli nám vrtulník Surion), tak bych se ani nedivil, pokud by do Vyškova dopravili K-21. Sice asi není tak úplně tím, co asi chceme, rozhodně bych ten stroj nepodceňoval. Balistická ochrana se dá zvýšit i u něj. Úplně stejně jako u Darda nebo CV90 - jsou si i dost podobné. Řekněme, že není problém plováky a vodní šrouby z K-21 odebrat, pokud by byl zájem. Rozhodně to je menší problém, než bylo zplavbyschopnění Panduru.
Doplním, že mají v plánu zkonstruovat vylepšenou verzi K-21, ale tu do testů nejspíš nestihnou. Případně by nově vyrobené K-21, již vycházely z těchto poznatků. To už je ale hodně velké teoretizování. Z mého pohledu by to nebyl dobrý nápad, ale uvidíme, rozhodně bych pro něco Evropského.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5849
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: Raseho koncept pásové techniky AČR

Příspěvek od Polarfox »

skelet píše:A proč bych ji preferoval, pokud by splnila všechny tři body? Protože je sakra odolná, což je pro mne dost významný benefit, který mi za to stojí. Jestli ty budeš preferovat T-34 s madly nebo Pumu je tvá věc.
Hele zakopejme válečnou sekeru, protože já mám zásadní problém pouze s výše uvedenou věcí a tu úplně nechápu. Protože to nejsou tři body, ale pět bodů. Bod č. 4 je rozšíření, kde má Puma lepší perspektivní pozici než Namer a když se podíváš zpět do svých příspěvků, tak to pro tebe bylo hodně důležité. A bod č. 5 je geopolitika, neboli Německo/EU/NATO vs Izrael. Což pro tebe také nebylo nepodstatné.

Jinými slovy my musíme nejdříve oželet/riskovat:
1) strategickou mobilitu
2) sníženou taktickou mobilitu
3) vyšší provozní náklady
4) menší rozšíření typu a na to navázané potenciální problémy
5) geopolitickou nevýhodnost Izraele vůči EU/NATO a na to navázané potenciální problémy

...a teprve poté je Namer pro AČR vhodnější než dejme tomu ta Puma. A ten jediný aspekt vhodnosti spočívá v tom, že má vyšší ochranu, přičemž ale ostatní uchazeči spadají do současného trendu zvyšování ochrany a ta je i dle tvého vyjádření dobrá. A řekl bych, že pro standardní účely a i v rámci toho trendu zcela ok (přičemž Puma je v rámci této "nižší" ochrany na nejvyšší příčce). Ty říkáš, že ti to za to stojí...což mě zase přijde, že se to nevyplatí. V čemž je celé jádro sporu a pudla. Takže chápeš už co chci říct?
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17710
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Raseho koncept pásové techniky AČR

Příspěvek od skelet »

Polare ty máš zásadní problém v tom, že se hádáš sám se sebou. A abych po "45" vypisoval, že reaguješ na kdo ví co, ale na mě ne, se mi fakt nechce.
ObrázekObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „Obrněná technika a dělostřelectvo“