Legie svobodných indu

Politici, organizace, generálové, piloti, příběhy apod.
Odpovědět
jeikob
praporčík
praporčík
Příspěvky: 354
Registrován: 4/6/2006, 21:00

Legie svobodných indu

Příspěvek od jeikob »

Jak jsem reagoval na článek jájy o chorvatech na vychodní fronte,tak jsem připomenul knížku o dobrovolnících od Stanislava Auského ,kde je zmínka o indických dobrovolnících.
Bude to jen taková stručná zmínka ,ale uvedu web s pomerne podrobnou historíí. O této jednotce jsem vedel jen zmínku a mel jsem pocit,že jich bylo jen par desítek.Ale ono je to daleko zajímavejší téma.
Tato legie byla složená převážne se zajatcu ,kteří byli zajati v severní africe ,mimochodem u italu sloužila jednotka pod názvem Azad hindustán.
Vudčí osobností byl Chandra Boss býválý šef indického narodního kongresu ,zřejmne oponent Mahatma Ghandího nesouhlasil s jeho nenásilnou politikou.Tak že byl vhodným objektem pro abwehr a vznikla myšlenka vytvořit indickou narodní armádu.
Tak se podařilo sestavit legii čitající 6000 mužů.Hlavní myšlenka byla použít je jako diverzní a vysadkový odíli behem kavkazské kampane,kdy byl plán probít se až do indie.Samozrejmne že stalingrad vše zmenil a legie byla stažená na zapad nejdřív do holandska po té do francie .
Bojová kvalita nebyla příliš vysoká a pak krom hindu tam byli i muslimové ,ti pak přešli do bosenských ss divizí a zbytek přešel pod ss .Učastnila se boje proti maquis ,a střetla se s francouzi. V nemecku byla zajatá brity .Vetšina byla odvezena do indie a nasledne propuštena a vyšší dustojníci vezneni.Chandra boss udajne byl sestrelen japonci,když jej britové transportovali do indie.
Je to ve velké stručnosti moje angličtina není moc dokonalá a pak jsem línej podrobne překládat tak pro zajemce celkem detailní članek o tomhle fenomenu.Perlička nakonec.Když se o tom hitler dovedel myslel,že to je for

http://www.feldgrau.com/azadhind.html

Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Určitě skvělé doplnění mezinárodních jednotek, chlape díky.
Jen trocha připomínek k té češtině. Chlape jsi na Portále Palby. Ty odili jsou oddíly - francouzi jsou Francouzi. Když občas uteče písmenko tak se toho tolik neděje. Čte tě však i mladší generace. Ať si nemyslí, že "Pravidla českého pravopisu" neplatí.
Chápu Tě, že jsi chtěl rychle vyhovět - kdo rychle dává, dvakrát dává.
Jinak jsem narazil na to, že indické jednotky v síle několika divizí bojovaly též na straně Japonců. Osud měly ty jednotky stejný, kdo nepadl byl internován, důstojníci postříleni. Vojáci byli potom po válce propuštěni.
ObrázekObrázekObrázek
jeikob
praporčík
praporčík
Příspěvky: 354
Registrován: 4/6/2006, 21:00

Příspěvek od jeikob »

Budu muset na tu gramatiku dávat víc bacha.Problém je ,že tukám jedním prstem .Jinak vetšina dobrovonických jednotek měla špatnej osud.
Vlastně i naši vojáci často nedopadli nejlíp dost jich pak komunisti perzekuovali nebo odstavili. A ti co válčili na strane osy byli braný jako kolaboranti což nekteré převážne ze zapadních zemí byli ,ale u tech z východu je to složitější vetšinou to spíš brali jako boj za nezavislost a proti stalinistickému režimu
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Zajímavý postřeh - skutečně, když se nad tím tak člověk zamyslí tak máš pravdu. Většina dobrovolnických jednotek v jiných armádách měla problémy. No a samozřejmě, ti kteří bojovali v západních armádách a přišli domů do vlivu SSSR, tak ti to měli nejhorší.
Je zde ale i vidět, u toho co popisuješ, že i západ si musel poradit s těmi, co bojovali na poražené straně. No, přece jenom se mstil jen na velitelích a aspoň asi nebyl tak krutý k vojákům. Můj dojem z toho co jsem prostudoval.
ObrázekObrázekObrázek
jeikob
praporčík
praporčík
Příspěvky: 354
Registrován: 4/6/2006, 21:00

Příspěvek od jeikob »

Co vím třeba u tech zapadních ss to vetšinou byli mladí kluci ,který tam šli z romantismu z touhy po dobrodružství a idealismu.Na druhou stranu z fanatizovaná mládež má blízko k pachaní ruznejch zverstev,i když nevím že by třeba wiking či charlemagne divize byli v nečem namočený.Za to bosenský ss a kozáci či kaminskeho brigáda či princ eugen ,benderovci za sebou zanechali hodne krvavý stopy
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

OK - v tomto je jasno. Ale stejně těžko a desítky let se s růzností stran vyrovnávala Francie. Tuším poměrně dobře se s tím vyrovnali Holanďané, Norsko ( mimo Quislinga) a Dánsko. Problém byl i u britských dobrovolníků.
ObrázekObrázekObrázek
jeikob
praporčík
praporčík
Příspěvky: 354
Registrován: 4/6/2006, 21:00

Příspěvek od jeikob »

Kdysi jsem četl knížku Zapalte evropu a hnutí odporu.A tam jsem se dočetl že ve francii v rámci vyřizovaní účtu zahynulo 3OO OOO lidí. Před pár lety bežel v televizi film o norském známem spisovateli Knut Hansumovi ,hrál ho Max von Sydow.Tenhle spisovatel dokonce dostal nobelovu cenu za literaturu před válkou.A on sympatizoval s nemci veřil v germánskou sounáležitost a že norsko bude mít v rámci nové evropy autonomii .V tom filmu je prave hlavne období jeho kolaborace i jak byl po navšteve hitlera rozčarován a pak jak ho po válce v norsku soudili a zajímavý je že to byl seriozní proces. Který opravdu rešil všechny aspekty jeho kolaborace i to ,že nekomu pomohl od veznení gestapem a snad i nebyl odsouzenej
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

To je přesně to co jsem měl na mysli. Je to skvělé co dodáváš. Mělo to být měřeno podle zásluh a ne jako v některých zemích šmahem. Vrahounovi co jeho jest. Ostatním dle míry provinění. To se jak říkáme bohužel někdy nestalo. Jen málo která země měřila spravedlivě. Většina ( včetně ČSR) podlehla emocím a byla tvrdá až bezcitná ( trochu je to dáno davovou náladou války). Bohyně Spravedlnosti si nezakrývala jen oči, ale i váhy a celé tělo.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Příspěvek od Lord »

Není na tom druhém obrázku Rommel? Nevím tyhle Indy snad ani Britové nevyužívali jako vojáky, nýbrž jako pomocné jednotky v týlu, pro zásobování, kopání zákopů apod. To svedli, navíc mi příjde, že Indi byli trochu podřadná rasa něco jako cikáni v nacistickém pojetí.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Tunac
podporučík
podporučík
Příspěvky: 678
Registrován: 29/5/2006, 22:23
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tunac »

V tom osudu dobrovolníků je hodně smutného. Nejen naši, ale Poláci, co bojovali na Západě se nevrátili po válce do Polska. Asi tušili, co by komanči udělali.
Vojáci!!!!
Jste vojáci smrtí!!! A já jsem ten, co Vás bude posílat tam, kde se umírá!!!
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

OK - na té fotce je tutově polní maršál Rommel se svou maršálskou holí.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Foxbat
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 289
Registrován: 30/3/2006, 20:36

Příspěvek od Foxbat »

Asi bude mať hodinku príhovoru ak ho nepochopia tak aj názorne niekomu ukáže ako na to - po hlave :lol: banda jedna!
hore možeš dole musíš
su aj taký, ktorým netreba krídel a kde žiadny stroj nedoletí...
jeikob
praporčík
praporčík
Příspěvky: 354
Registrován: 4/6/2006, 21:00

Příspěvek od jeikob »

Je to možný,že je to Rommel oni ty indové byli nejakou dobu ve francii na pobřeží. Jo nekdo píše ,že pro nemce byli podřadnou rasou.Pro vetšinu ano.Ale byla část nácku a hlavne ideologu,který meli ruzný teorie o nadlidech a puvodech germánu a veřili ,že to je práve indie a hlavne tibet.Dokonce podnikly jakousi výpravu a ta byla celkem vřele přijatáv tibetském kralovství a tehdejší láma zaslal hitlerovi nejaké dary. Videl jsem o tom v nemecku dokument.Tak dobře nerozumím ale ty zabery byli hodne zajímavý a bizardní
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Na indické jednotky mám podobný názor ( nepřirovnávám je k naším tmavým spoluobčanům), jako Lord. Ani u Japonců, kde chtěly indické jednotky bojovat za samostatnou Indii - nepatřily ke kvalitě. Spíše druhá liga. No a správně říká, že je v Africe používali Briti ke strážní službě v týlu, kopání zákopů, zásobování a táborové službě a službě v dobytých územích. I ty sám o těch v Evropě píšeš bojová hodnota nebyla vysoká.
Tedy jak říkám - Druhá liga.
ObrázekObrázekObrázek
xfr
desátník
desátník
Příspěvky: 40
Registrován: 2/9/2008, 19:49

Příspěvek od xfr »

Pri čítaní starších príspevkov som narazil na toto vlákno a v ňom na jednu nepresnú informáciu týkajúcu sa jej veliteľa
Chandra boss udajne byl sestrelen japonci,když jej britové transportovali do indie.
Subhas Chandra Bose určite nebol v priebehu druhej svetovej vojny v britskom zajatí. V roku 1943 sa vykašlal na organizovanie indickej légie v Nemecku (asi aj on došiel k názoru že ide skôr o vtip ako o reálnu jednotku) a odišiel do Japonska na palube nemeckej ponorky. Tam potom až do roku 1945 organizoval Indickú Národnú Armádu, ktorá mala v dobe svojej najväčšej slávy asi 45000 vojakov. Zomrel pravdepodobne pri leteckej havárii na Taiwane 18. 8. 1945.
Odpovědět

Zpět na „Osobnosti, organizace, vojáci“