Protivzdušný komplet S 400 Triumf (SA 20)

PL systémy, rakety, PL kanony....

Moderátor: Julesak

Odpovědět
Xawi3r
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 528
Registrován: 1/12/2013, 21:20

Re: Protivzdušný komplet S 400 Triumf (SA 20)

Příspěvek od Xawi3r »

Čína prý obdrží S-400 nejdříve v roce 2017...

http://lenta.ru/news/2015/11/12/s400/
Xawi3r
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 528
Registrován: 1/12/2013, 21:20

Re: Protivzdušný komplet S 400 Triumf (SA 20)

Příspěvek od Xawi3r »

V roce 2016 obdrží ruské ministerstvo obrany rekordní počet systémů S-400. Vyzbrojeno by mělo být pět pluků (pokud jsem se neztratil v překladu :D ).

http://lenta.ru/news/2015/12/01/s400/
Xawi3r
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 528
Registrován: 1/12/2013, 21:20

Re: Protivzdušný komplet S 400 Triumf (SA 20)

Příspěvek od Xawi3r »

Indie oficiálně podepsala s Ruskem již dříve avizovanou dohodu o dodávkách systémů S-400.

http://tass.ru/en/defense/872816
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 22:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Re: Protivzdušný komplet S 400 Triumf (SA 20)

Příspěvek od Skeptik »

Xawi3r píše:Indie oficiálně podepsala s Ruskem již dříve avizovanou dohodu o dodávkách systémů S-400.

http://tass.ru/en/defense/872816
Ovšem v odkaze se píše, že této podpis ruská strana dementovala, a že zpráva v indických novinách vznikla na základě informací z indického min.obr.
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: Protivzdušný komplet S 400 Triumf (SA 20)

Příspěvek od arten »

Prehrabával som sa starými časákmi a našiel som aj tekéto niečo - predstavenie S-400 v r. 2003. Kde sa uvádza, že bude zavedený keď sa dokončí nová 400km strela, že bude mať integrované strely 9M96, že bude mať radar (nie je jasne aký) podľa popisu fungovania ale zjavne AESA. V neskorších potom explicitne povedané, že S-400 bude integrovať aj strely z V-čkových verzií a dôjde k zastrešeniu oboch vetiev.

No, S-400 sa zaviedla aj bez 40N6 striel, bez AESA radaru, ale:
- máme nejaké fakt potvrdené fotky/videa ktoré by nasvedčovali, že 40N6 je reálne nasadená?
- existujú nejaké fotky/videa, ktoré by nasvedčovali, že 9M96 je reálne nasadená v tomto systéme?
- existujú nejaké fotky/videa, ktoré by nasvedčovali, že 9М83/9М82 sú nasadené v rámci S-400? (to som to nenašiel ani v zdrojoch)
- má vôbec S-400 radar, ktorý by dokázal využiť 400km dosah rakety?

A ešte - S-400 vie komunikovať so staršími prvkami systému aj s nadriadeným systémom riadenia. Je však samotná zostava S-400 schopná integrovať - dávať dáta/riadiť nižšie systémy? BUK, alebo Pancir napr.?

Odborníci, Julesák, Absík, klingy, atď. čo vy na to?
Dík!
Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Re: Protivzdušný komplet S 400 Triumf (SA 20)

Příspěvek od Julesak »

Podľa mňa sa vzrušovať nad článkom z roku 2003 nemá význam - vychádzal s vtedy známych skutočností. S-400 bol zavedený u (vtedy) VVS v roku 2007 - 4 roky je veľmi dlhá doba.
arten píše: - máme nejaké fakt potvrdené fotky/videa ktoré by nasvedčovali, že 40N6 je reálne nasadená?
Nevidel som nič také. Dnes podľa mňa určite nie (sprevádzal by to patričný mediálny humbuk, ten nebol).
arten píše: - existujú nejaké fotky/videa, ktoré by nasvedčovali, že 9M96 je reálne nasadená v tomto systéme?

Nevidel som nič také. S tou sa ráta v S-350, resp. v námorných systémoch. U protilietadlových plukov S-300/400 dnes určite nie je, i keď podľa mňa do budúcna to možné je (vzájomná kompatibilita systémov PVO je niečo na čom VKS evidentne veľmi záleží - viď začleňovanie S-400 do plukov S-300).
arten píše: - existujú nejaké fotky/videa, ktoré by nasvedčovali, že 9М83/9М82 sú nasadené v rámci S-400? (to som to nenašiel ani v zdrojoch)
Nevidel som nič také. A ani som nikdy nepočul, že by to tak malo byť. Dnes určite nič také nie je.
arten píše: - má vôbec S-400 radar, ktorý by dokázal využiť 400km dosah rakety?
Prehľadový radar určite áno (samozrejme závisí od typu cieľa). Navádzací neviem.
arten píše: A ešte - S-400 vie komunikovať so staršími prvkami systému aj s nadriadeným systémom riadenia. Je však samotná zostava S-400 schopná integrovať - dávať dáta/riadiť nižšie systémy? BUK, alebo Pancir napr.?
Pancir - u VKS slúži dnes prakticky výlučne na ochranu plukov vybavených S-400 (každý pluk má myslím batériu so 6? ks). Tj. funguje v rámci zostavy pluku a určite od neho berie informácie.

Ale takáto komunikácia smerom mimo pluku S-300/400 je hlavne úlohou nadriadených systémov (Bajkal, Poľana...) - tie musia zabezpečiť výmenu informácií v požadovanom formáte, či už medzi systémami PVO, prehľadovými radarmi (mimo plukov PVO), lietadlami aj smerom k vyššími stupňami velenia.
Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: Protivzdušný komplet S 400 Triumf (SA 20)

Příspěvek od arten »

Takže podčiaknuté zhrnuté - dodnes nemá nič kvôli čomu došlo z preznačeniu z S-300PM3 na S-400...
Julesak píše:
arten píše: - má vôbec S-400 radar, ktorý by dokázal využiť 400km dosah rakety?
Prehľadový radar určite áno (samozrejme závisí od typu cieľa). Navádzací neviem.
No prehľadový radar 91N6 Big Bird čo som našiel má dosah 400km - na ciele s RCS 4m2... Čo som našiel tak zavádzaný "ruský štandard" neobsahuje žiadne iné "opčné" radary. Janes dokonca píše, že jeho súčasťou nie je ani Big Bird.
Ale zaujmavejší je pre možnosť využiť potenciál 400km rakiet je 92N6 Grave Stone - a tu som našiel dosah od 300 do 400km - bez uvedenej rcs...
Čiže vyzerá, že využitie potenciálu rakiet 40N6 je veľmi otázne.
Julesak píše:
arten píše: A ešte - S-400 vie komunikovať so staršími prvkami systému aj s nadriadeným systémom riadenia. Je však samotná zostava S-400 schopná integrovať - dávať dáta/riadiť nižšie systémy? BUK, alebo Pancir napr.?
Pancir - u VKS slúži dnes prakticky výlučne na ochranu plukov vybavených S-400 (každý pluk má myslím batériu so 6? ks). Tj. funguje v rámci zostavy pluku a určite od neho berie informácie.

Ale takáto komunikácia smerom mimo pluku S-300/400 je hlavne úlohou nadriadených systémov (Bajkal, Poľana...) - tie musia zabezpečiť výmenu informácií v požadovanom formáte, či už medzi systémami PVO, prehľadovými radarmi (mimo plukov PVO), lietadlami aj smerom k vyššími stupňami velenia.
Skôr mi ide o to, či samotný S-400 - napr. v Kaliningrade, alebo Sýrii dokáže slúžiť ako riadiací systém iných systémov. Pancir sa často explicitne uvádza, je aj relatívne nový, ale ako to je s takým BUK, TOR a pod?
Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Re: Protivzdušný komplet S 400 Triumf (SA 20)

Příspěvek od Julesak »

arten píše: No prehľadový radar 91N6 Big Bird čo som našiel má dosah 400km - na ciele s RCS 4m2... Čo som našiel tak zavádzaný "ruský štandard" neobsahuje žiadne iné "opčné" radary. Janes dokonca píše, že jeho súčasťou nie je ani Big Bird.
Ale zaujmavejší je pre možnosť využiť potenciál 400km rakiet je 92N6 Grave Stone - a tu som našiel dosah od 300 do 400km - bez uvedenej rcs...
Čiže vyzerá, že využitie potenciálu rakiet 40N6 je veľmi otázne.
Určite obsahuje prehľadový radar na úrovni oddielu/batérie (96L6).
A Janes... je stále veľký pojem, ale keď ide o ruskú techniku, často píše nezmysly resp. klepy z ruskojazyčných fór. A samozrejme, taký Felgenhauer je pre Janes expert...
arten píše: Skôr mi ide o to, či samotný S-400 - napr. v Kaliningrade, alebo Sýrii dokáže slúžiť ako riadiací systém iných systémov. Pancir sa často explicitne uvádza, je aj relatívne nový, ale ako to je s takým BUK, TOR a pod?
Nikdy som nepočul, že by to mala byť jeho úloha - na to sú iné (veliteľské) systémy, ktoré majú preklenúť vzdialenosť medzi rôznymi systémami, rôznymi druhmi vojsk a generáciami.
Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
klingy
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1869
Registrován: 15/1/2011, 20:35

Re: Protivzdušný komplet S 400 Triumf (SA 20)

Příspěvek od klingy »

Julesak a nazacali pluky PVOS dostavat radarove komplexy NEBO-M?
----
Arten skus tento zdroj
http://www.ausairpower.net/APA-S-400-Tr ... TocId66234

Co tam v zasede pisu ze veliace centrum 30K6E (zlozene z 55K6E Velitelskeho centra a radaru 91N6E Big Bird) , podporuje priame spojenie s S-300 , s Torom a Pancirom cez velitelske vozidlo baterie Pancir
Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Re: Protivzdušný komplet S 400 Triumf (SA 20)

Příspěvek od Julesak »

klingy píše:Julesak a nazacali pluky PVOS dostavat radarove komplexy NEBO-M?
Áno.

Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
klingy
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1869
Registrován: 15/1/2011, 20:35

Re: Protivzdušný komplet S 400 Triumf (SA 20)

Příspěvek od klingy »

Ak je to tak a k kazdy pluk PVOS (S-400) ma NEBO M, tak prapor (bateria) nepotrebuje mat tak vykonny radar
http://www.ausairpower.net/APA-Nebo-M-Annex.html

Okrem toho 40N6 aktivne radarove navadzanie (neviem presne prelozit Active radar homing ) ?, co je podla mna vzhladom na dostrel nutnost, pretoze poloaktivne je vdaka zakryveniu zeme nepouzitelne
http://army-news.ru/2010/09/sistema-triumf/
Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Re: Protivzdušný komplet S 400 Triumf (SA 20)

Příspěvek od Julesak »

klingy píše:Ak je to tak a k kazdy pluk PVOS (S-400) ma NEBO M, tak prapor (bateria) nepotrebuje mat tak vykonny radar
http://www.ausairpower.net/APA-Nebo-M-Annex.html
Nebo-M (a pod.)sú výzbrojou tzv. rádiotechnických plukov. Tie spolu s protilietadlovými raketovými plukmi (v zásade S-300PM/S-400/sem tam Buk+S-300V) tvoria divízie PVO.
klingy píše: Okrem toho 40N6 aktivne radarove navadzanie (neviem presne prelozit Active radar homing ) ?, co je podla mna vzhladom na dostrel nutnost, pretoze poloaktivne je vdaka zakryveniu zeme nepouzitelne
http://army-news.ru/2010/09/sistema-triumf/
Ale pokiaľ viem 40N6 ešte stále nie je v službe VKS.
Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: Protivzdušný komplet S 400 Triumf (SA 20)

Příspěvek od arten »

Julesak píše: Určite obsahuje prehľadový radar na úrovni oddielu/batérie (96L6).
Nie, nie 96L6 je nahradený 91N6 a na úrovni pluku nie batérie či oddielu.
Julesak píše:
arten píše: Skôr mi ide o to, či samotný S-400 - napr. v Kaliningrade, alebo Sýrii dokáže slúžiť ako riadiací systém iných systémov. Pancir sa často explicitne uvádza, je aj relatívne nový, ale ako to je s takým BUK, TOR a pod?
Nikdy som nepočul, že by to mala byť jeho úloha - na to sú iné (veliteľské) systémy, ktoré majú preklenúť vzdialenosť medzi rôznymi systémami, rôznymi druhmi vojsk a generáciami.
No je to jedna z jeho deklarovaných úloh (a má to význam, ako som spomínal napr. Sýria):
klingy píše: Arten skus tento zdroj
http://www.ausairpower.net/APA-S-400-Tr ... TocId66234

Co tam v zasede pisu ze veliace centrum 30K6E (zlozene z 55K6E Velitelskeho centra a radaru 91N6E Big Bird) , podporuje priame spojenie s S-300 , s Torom a Pancirom cez velitelske vozidlo baterie Pancir
Hej, jasne austrálčanov poznám. Tor som našiel aj na angl. wiki.

Čiže skôr mi ide o to ak narazíte niekde na nejaký dobrý zdroj preukazujúci túto schopnosť praxi v, hoďte link pls.
klingy píše:Okrem toho 40N6 aktivne radarove navadzanie (neviem presne prelozit Active radar homing ) ?, co je podla mna vzhladom na dostrel nutnost, pretoze poloaktivne je vdaka zakryveniu zeme nepouzitelne.
Tak zakrivenie zeme je o výške letu cieľa, ale aj pre aktívne navádzanie potrebuješ riadiaci radar, ktorý cieľ sleduje a strelu koriguje - aktívne navádzanie je schopné cieľ zachytiť až v terciálnej fáze.
Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Re: Protivzdušný komplet S 400 Triumf (SA 20)

Příspěvek od Julesak »

arten píše:
Julesak píše: Určite obsahuje prehľadový radar na úrovni oddielu/batérie (96L6).
Nie, nie 96L6 je nahradený 91N6 a na úrovni pluku nie batérie či oddielu.
Nie, 91N6 je prehľadový radar pluku, 96L6 je prehľadový radar oddielu, oddiel má aj navádzací 92N6.

Systém velenia pluku (30K6) tvorí prehľadový radar (91N6)a veliteľské vozidlo 55K6.
Systém velenia oddielu (98Ž6) tvorí prehľadový radar 96L6 a navádzací radar 92N6.
arten píše: No je to jedna z jeho deklarovaných úloh (a má to význam, ako som spomínal napr. Sýria):
Nikdy som o tom nepočul a vždy ho musí doplniť adekvátny systém velenia PVO (nad rámec protilietadlového raketového pluku). Viď organizačná štruktúra divízí PVO.
Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
klingy
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1869
Registrován: 15/1/2011, 20:35

Re: Protivzdušný komplet S 400 Triumf (SA 20)

Příspěvek od klingy »

Julesak, ja viem, ze sa 40N6, nieje zavedena...

Arten domnievam sa, ze navadzanie 40N6 je riesene inak nez u ostatnych rakiet S-300/S400 a je podobne ako u AIM-120, cize najprv. datalink (mozna dvojsmerny) a nasledne samonavedenie nie klasicke poloaktivne navadzanie (sustavne ozarovanie streleckeho radaru) s koncovim samonavadzanim, v takom pripade nemusi mat strelecky radar dosah 400 km ( v tomto mode sluzi len ako retranslacna stanica), odosielajuca rakete informacie o polohe ciela, bud z vlastnych radarov, alebo externych zdrojov A-50, NEBO-M, Kolchuga atd), a podla mna v tomto spocivaju aj problemy s touto raketou, ono to je dost ambicionzne riesenie...
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: Protivzdušný komplet S 400 Triumf (SA 20)

Příspěvek od arten »

Julesak píše:
Nie, 91N6 je prehľadový radar pluku, 96L6 je prehľadový radar oddielu, oddiel má aj navádzací 92N6.

Systém velenia pluku (30K6) tvorí prehľadový radar (91N6)a veliteľské vozidlo 55K6.
Systém velenia oddielu (98Ž6) tvorí prehľadový radar 96L6 a navádzací radar 92N6.
- 92N6 Grave stone je multifunkčný radar, nie len navádzací ale aj sleduje ciele, sektorový prehľad, atď., načo by bol v zostave oddielu ďalší podobný radar?
- 96L6 má podobné ttd ako 91N6 Big Bird, len je starší - načo by bol v zostave oddielov ďalší podobný radar? A v pluku teda ďalšie dva/tri?

BTW. - som si celkom dosť istý, že 96L6 v plukoch Ruských S-400 zavedený nie je, je to (vývozná) opcia.
Julesak píše:
arten píše: No je to jedna z jeho deklarovaných úloh (a má to význam, ako som spomínal napr. Sýria):
Nikdy som o tom nepočul a vždy ho musí doplniť adekvátny systém velenia PVO (nad rámec protilietadlového raketového pluku). Viď organizačná štruktúra divízí PVO.
Tak píše sa to v množstve zdrojov, čiže počuť si asi počul... Preto ma zaujíma či sú aj nejaké praktické príklady...

Klingy
- ale veď iste, len aj tak musíš cieľ sledovať, dávať rakete korekcie, radar na rakete (alebo ožarovač pri poloaktívnom navedení) funguje až v terc. fáze. Šlo by to iba v tom prípade, že by a.) mal S-400 info o polohe cieľa z iných zdrojov, b.) zároveň mal Grave stone dosah aspoň riadiaceho lúča tých cca 350km.
Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Re: Protivzdušný komplet S 400 Triumf (SA 20)

Příspěvek od Julesak »

arten píše: - 92N6 Grave stone je multifunkčný radar, nie len navádzací ale aj sleduje ciele, sektorový prehľad, atď., načo by bol v zostave oddielu ďalší podobný radar?
- 96L6 má podobné ttd ako 91N6 Big Bird, len je starší - načo by bol v zostave oddielov ďalší podobný radar? A v pluku teda ďalšie dva/tri?

BTW. - som si celkom dosť istý, že 96L6 v plukoch Ruských S-400 zavedený nie je, je to (vývozná) opcia.
V reportážach so zavádzania S-400 do (vtedy) VVS bol na fotkách aj 96L6. Zmysel to môže mať taký, aby oddiel bol schopný pracovať nezávisle od velenia pluku (bez jeho prehľadového radaru 91N6), a súčasne aby navádzací radar 92N6 bol v prevádzke čo najmenšiu dobu.

Staršie videá v tomto vlákne:

Stačí?
Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: Protivzdušný komplet S 400 Triumf (SA 20)

Příspěvek od arten »

Julesak píše: Zmysel to môže mať taký, aby oddiel bol schopný pracovať nezávisle od velenia pluku (bez jeho prehľadového radaru 91N6), a súčasne aby navádzací radar 92N6 bol v prevádzke čo najmenšiu dobu.
Tak to by bol veeeľky luxus. V zostave oddielu 100%...
Julesak píše:Staršie videá v tomto vlákne:
Stačí?
Nestačí.
Vidím ho na prvom videu. Čo je cvičný polygón.
Zdroje hovoria že je len opciou nie štandardom:
http://rbase.new-factoria.ru/missile/wo ... s400.shtml
https://sputniknews.com/infographics/20 ... 78863.html
http://bastion-karpenko.narod.ru/S-400.html
A s tvrdením, že Rusi ho nezavádzajú v rámci plukov S-400 som sa stretol na fórach už viackrát.
Uživatelský avatar
Julesak
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6387
Registrován: 7/8/2007, 18:26

Re: Protivzdušný komplet S 400 Triumf (SA 20)

Příspěvek od Julesak »

Je to cvičný poligón ruskej armády.
Druhé video od 5. sekundy...
Obrázek

Nie je dôležité ako sa hlasovalo, ale ako sa to spočítalo.

Jediný režim ktorý uznávam je pitný.
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: Protivzdušný komplet S 400 Triumf (SA 20)

Příspěvek od arten »

Julesak píše:Je to cvičný poligón ruskej armády.
Druhé video od 5. sekundy...
Môže byť. Dokazuje to čo?

že sú v štandardných zostavách plukov, alebo dokonca oddielov S-400?

"Zdroje hovoria že je len opciou nie štandardom:
http://rbase.new-factoria.ru/missile/wo ... s400.shtml
https://sputniknews.com/infographics/20 ... 78863.html
http://bastion-karpenko.narod.ru/S-400.html
A s tvrdením, že Rusi ho nezavádzajú v rámci plukov S-400 som sa stretol na fórach už viackrát."
Odpovědět

Zpět na „PVOS“