30 mm protiletadlový dvojkanon vz. 53

Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

30 mm protiletadlový dvojkanon vz. 53

Příspěvek od sa58 »

30 mm PL dvojkanon vz. 53
Obrázek

Sekce PVOS se poslední dobou díky příspěvkům od Redboye rychle rozrůstá, proto jsem se po dlouhé době rozhodl splnit svůj dávný slib Michanovi a napsat něco o československém příspěvku v této kategorii. Sice mě více zajímají škodovácké předválečné PL kanony (snad se k nim někdy dostanu), přece jen je ale 30 mm PLDvK vz. 53 (53/59) širší veřejnosti známější.

Historie tohoto kanonu sahá až do období protektorátu Čechy a Morava. V roce 1940 je Zbrojovce Brno zadán požadavek na vývoj a výrobu automatického PL kanonu určeného pro německé ponorky. Mělo se jednat o výkonný kanon kadencí 400 ran/min a úsťovou rychlostí 1000 m/s. Od ledna 1942 pracoval na tomto úkolu tým pod vedením ing. Josefa Kouckého, označení projektu bylo ZK 414. Vývoj nábojů probíhal v Konstruktě Praha (vedoucí ing. Alois Farlík) a v pobočce Zbrojovky ve Vsetíně (vedoucí ing. Otakar Söhnel). Na počátku roku 1943 byl dokončen prototyp, dosahoval však kadence jen 300 ram/min. Němci zastavili vývoj v Brně a převedli práce k německým firmám Rheinmetall a Mauser. Jejich prototyp měl nižší výkony než brněnský, proto se vývoj opět stěhoval do Brna. Řešitelem úkolu se stal ing. Josef Pech. Kanon nesl již německé označení ZB 303 Br. Byly vyrobeny dvě variany – námořní s lafetou Br 300 a pozemní na dvoukolovém taženém podvozku Br 303. Ta se také jako jediná dostala v druhé polovině roku 1944 do sériové výroby. Do konce války bylo vyrobeno asi 130 kanonů. Koncem války ale historie tohoto kanonu zdaleka nekončí...

Obrázek
námořní varianta Br 300

Obrázek
pozemní vatianta Br 303[/align]

Po válce je Zbrojovkou Brno nabídnut tento kanon čs. armádě pod označením ZK 414. Objevil se ale zcela jiný problém, kompletní dokumentaci zabavila a odvezla Rudá armáda. Naštěstí ing. Pech zachránil kopie a mohla být nakreslena nová dokumentace. Čs. armáda objednala prototypy pod označením ZK 454. Ten dosahuje již kadence 425 ran/min. Armáda se rozhodla pro dokončení vývoje kanonu, rozhodla se ho použít ve zdvojené lafetaci. Tak se do výzbroje čs. armády dostává 30 mm protiletadlový dvojkanon vz. 53 (PLDvK vz. 53).

Nebudu tady popisovat princip funkce kanonu, bylo by ten jen suché opsání textů ze zdrojů. Kanon je automatická zbraň s klasickým funkčním cyklem s odběrem plynů a zákluznou hlavní. Dva kanony jsou umístěny vedle sebe na čtyřkolové vlečené lafetě (řešitel Miroslav Kotík). V důsledku této montáže byl kanon vyráběn ve dvou variantách – přívod střeliva zprava a zleva. Odměr kanonu byl 360°, náměr -10° až +85°. K pohonu je použit elektromotor s kulovými variátory umožňující plynulou regulaci rychlosti námětu a odměru. Elektromotor je napájen dvěma akumulátory ve schránce, k jejich dobíjení sloužila elektrocentrála NS 600. Samozřejmě lze používat manuálního nastavení náměru a odměru. Náboje jsou vkládány v nápojovém pásu o deseti nábojích. Střelec sedí na odkryté sedačce a ovládá zbraň za pomocí pedálu a táhel. K zaměřování je nejprve používán mechanický zaměřovač s kruhovými muškami, později je zaveden optický zaměřovač vz. 61/30. Při střelbě na pozemní cíle je používán zaměřovací dalekohled vz. 47.

Pro přesun PLDvK vz. 53 se používali běžné nákladní automobily z výzbroje ČSLA - T-805, T-128 a nesmrtelná Praga V3S. Na korbě se přepravuje obsluha kanonu (1+5), náboje se se vozili v dřevěných bednách (50 ks/bedna).

Krátce ke střelivu, budu se jím zabývat v dalším pokračování tohoto tématu. Náboj je označován jako 30x211, původně v nich byl používán německý střelný prach Rotweil.



technická data PLDvK vz. 53:
hmotnost – 2011 kg
hmotnost kanonu – 198 kg
max. kadence (teoreticky) – až 900 ran/m
praktická kadence – 150 až 200 ran/min
účinný dostřel (pozemní cíle) – 2000 m
účinný dostřel (vzdušné cíle) – 3000-3500 m
osádka – 1+5

Použité zdroje:
Lubomír Popelínský – Československé automatické zbraně a jejich tvůrci
Lubomír Popelínský – Hřmící dvacítky
časopis ATM
http://www.pvo.webz.cz/pld.htm
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Sehnat obrázky tažené verze kanonu je docela obtížné, solidní obrázky má vlastně jen JUTON na svém webu. Nechci je zde kopírovat, jen odkaz a jeden na ukázku

tady je odkaz na jeho web - pvo.webz.cz

a tady je ta ukázka

ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6824
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Šéfe děkuji moc za svou osobu - mám k tomu i nostalgické vzpomínky - to mi bylo 19 a 21 let, co se tato zbraň okolo mě točila a pro nás v PVOS to byla táta a máma naší obrany.
Obsluhy při střelbách si chválily jeho přesnost na vlečené rukávy i na pozemní cíle. Ještě v 60 letech protipancéřové střelivo proráželo i všechny pancéře soudobých tanků. Výborný byl i náměr -10 +85.
Moc Ti děkuji za historii - tu jsem skutečně asi neznal a nebo si ji již nepamatuji - to že podnět na tento kanon vznikl za ww2 i celý vývoj.
Každý RÚ ( Radiotechnický uzel) měl k obraně vždy 2 tyto 30 mm PLDvK, jako obranu proti nízkoletícím cílům, vrtulníkům a pozemní obranu v případě výsadku, nebo pozemnímu útok, obranu již pak doplňovaly známé UK 59 ( Univerzální kulomet vz. 59).
Vím, že si ho chválili jak záklaďáci tak lampioni.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Tunac
podporučík
podporučík
Příspěvky: 678
Registrován: 29/5/2006, 22:23
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tunac »

Nemontovali modernizované na korby V3S a obrněné V3S?
Podvozky se vozily do AOZ Přelouč na GO, kam šli v Přelouči odmontované kanony na GO, to nevím.
Uživatelský avatar
redboy
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 1313
Registrován: 3/2/2006, 12:02

Příspěvek od redboy »

Jo, jo, taky mám nostalgickou vzpomínku. Byla to první velká zbraň kterou sem viděl na vlastní oči. Když mi bylo takovejch, odhadem 7,8 let, tak sme se soudružkou učitelkou byly na exkurzi u jednotky ČSLA poblíž obce Unín, nedaleko mého bydliště. V podstatě nic nám tam neukázali, za třímetrovým plotem koukaly jen jakési divné antény jako na televizi (mnohem později mi došlo že to byla anténa RL P-12) a že za plotem je něco co nemáme vědět. Tak mě napadá, že bychom asi pro zlé imperialisty byly důležitým zdrojem informací. Dmes víme, že šlo o 1.plro 76.plrb a ve výzbroji měl SA-75 Dvina……….no ale zpátky. Jediný co sme si jako kluci mohli užít, byl 30 mm PLDvK vz. 53, který stál na dvoře. Takže krom samopalu a dýmovnice (jelikož mě zajímalo, jak to, že ta věc tak kouřila, sem ji zved a protivně sem se popálil) sme se nahrnuly na tento kanon. Vojáci nám odpojili baterky, abychom se nepozabíjeli a nechali nás točit. Paráda :)
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Tunac píše:Nemontovali modernizované na korby V3S a obrněné V3S?
Podvozky se vozily do AOZ Přelouč na GO, kam šli v Přelouči odmontované kanony na GO, to nevím.
Modernizované kanony nesly označení vz.53/59, samohybný komplet dostal přezívku JEŠTĚRKA (krycí název při vývoji). Počkej si na pokračování...
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Návštěva jednotky ČSLA u nás nehrozila, do Kroměříže i Uherského Hradiště to přece jen nějaký kilometr byl. Zato návštevy LM ve Svitu jsem si užili dost, "obránci" pracujících nám mimo "bziku" (bezákluzový kanon) ukazovali i něco podobné 20-23 mm kanonu - tvrdili nám že s tím jde střílet jak proti pancéřovaným, tak proti vzdušným cílům :shock:

Nemá někdo zhruba přehled jakou výzbrojí disponovaly LM?
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6824
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

To je dobrá otázka - naši LM ve fabrice v Praze se ještě koncem 80tých let při vyprávění chlubili, že stříleli jen z minometů 80 mm a bezzákluzáku a UK 59 a Sa 58. Tak co všechno skutečně měli ve výzbroji?
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
redboy
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 1313
Registrován: 3/2/2006, 12:02

Příspěvek od redboy »

Krom toho co jsi vyjmenoval tak měly ve výzbroji velkorážné kulomety, musel by odborník na ruční zbraně, ale asi DŠKM nebo tak něco, 12,7mm a panceřovky RPG-75 silnějšího určítě nic.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

redboy píše:Krom toho co jsi vyjmenoval tak měly ve výzbroji velkorážné kulomety, musel by odborník na ruční zbraně, ale asi DŠKM nebo tak něco, 12,7mm a panceřovky RPG-75 silnějšího určítě nic.
No mohl to být kulomet ráže 12,7 mm, na netu jsem na nic jiného nanarazil. Byl mi poskytnut odkaz na tento WEB, je tam dole seznam docela solidní výzbroje pro soukromou armádu KSČ...
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
Tunac
podporučík
podporučík
Příspěvky: 678
Registrován: 29/5/2006, 22:23
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tunac »

sa58 píše: Nemá někdo zhruba přehled jakou výzbrojí disponovaly LM?
Nezasloužila by se tato otázka samostaný odkaz??

Při kontrole skladu a zapečetění před předáním v 89-90 roce byly ve Zbrojovce Brno jen sa vz.58 a krátké zbraně. Zda armáda nestačila již převzít jiné, to nevím. Jo, ještě polní kuchyň. :D Jinak každá fabrická jednotka měla i různou specializaci.
Uživatelský avatar
brano
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 277
Registrován: 5/9/2004, 20:17
Bydliště: KE

Příspěvek od brano »

LM : http://www.vojenstvi.cz/

Klik na "Čs.armáda" => klik na "poválečná"=> "studie a materiály" => "Lidové milice (1948 - 1989)"
Obrázek
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

michan píše:Ještě v 60 letech protipancéřové střelivo proráželo i všechny pancéře soudobých tanků.
To se mi zdá velmi nepravděpodobné, respektive se zcela jistě nejednalo o čelní pancéřování a u mnohých bych pochyboval i u bočního...
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6824
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Příspěvek od michan »

Jak jsem koupil tak jsem prodal. Obsluhy byli poučeny , že střelivo tuším s tmavě zeleným pruhem( bez záruky barva pruhu) je protitankové. Kluci tvrdili, že při střelbách proráželi pancíř cvičného T 54 běžně. Rok 1967.
V srpnu až listopadu( potom byly obě strany odvolány) 1968 držel na 800m - 30mm PLDvK - sovětský T 55 v Třebotovicích u Č. Budějovic ( RU - Radiotechnický uzel) na distanc. Velitelé i obsluha tvrdili, jestli vystřelím první dávku já - Rus nemá šanci - má jich v sobě 5 než vystřelí 1 ránu.
V Třebotovicích jsem byl jako dozorčí důstojník RU celou dobu až do listopadu 1968 - do odvolání obou stran - s touto skutečností denně konfrontován. Služba na 30mm PLDvK se střídala po 24 hodinách po celou dobu až do listopadu 1968.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Michan má asi pravdu, 30mm náboj protipancéřový se stopovkou (30-JPSv) prý opravdu v bývalé Jugoslávii dokázal prorazit boční pancíř T-55 i T-72.

Něco o používaných nábojích přinesu v pokračování tohoto tématu.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

Boční věřím, to proč ne, ale čelní nikoli...
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
Martan
praporčík
praporčík
Příspěvky: 304
Registrován: 14/6/2005, 00:11
Bydliště: Domašín

Příspěvek od Martan »

sa58 píše:Něco o používaných nábojích přinesu v pokračování tohoto tématu.
Jestli si dobře pamatuji, tak něco málo o těchto nábojích vyšlo tento nebo minulý rok v ATM.
Obrázek
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Martan píše:
sa58 píše:Něco o používaných nábojích přinesu v pokračování tohoto tématu.
Jestli si dobře pamatuji, tak něco málo o těchto nábojích vyšlo tento nebo minulý rok v ATM.

ATM 12/2004
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
Martan
praporčík
praporčík
Příspěvky: 304
Registrován: 14/6/2005, 00:11
Bydliště: Domašín

Příspěvek od Martan »

To jsem se zas o tolik nesekl :lol:
Obrázek
Blážík92
svobodník
svobodník
Příspěvky: 31
Registrován: 19/7/2007, 09:06

Příspěvek od Blážík92 »

Jo jo pěkný zbraně, škoda ž česká republika po vyřazení ještěrky nezavedla něco novýho i když je to zrovna aktuální např. pro níčení dělostřeleckých raket.
Odpovědět

Zpět na „Obrněná technika a dělostřelectvo“