Operace Pouštní bouře

Arabsko-Izraelské války, Perský záliv...
Uživatelský avatar
El Diablo
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1872
Registrován: 21/11/2008, 14:11
Bydliště: Xeenemünde
Kontaktovat uživatele:

Operace Pouštní bouře

Příspěvek od El Diablo »

Před pětadvaceti lety, 17. ledna 1991, začala operace Pouštní bouře. Mezinárodní vojenská trestní výprava trvala 43 dní a podařilo se jí vyhnat iráckou armádu Saddáma Husajna z Kuvajtu. Napadení Kuvajtu v srpnu 1990 odsoudila většina světa. Konflikt, který byl největší vojenskou operací od 2. světové války je známý také jako „válka v přímém přenosu“. Americké televizní stanici CNN se podařil husarský kousek: konflikt přenášela nepřetržitě v živém zpravodajství. Válku tak mohli sledovat diváci na celém světě z pohodlí svého domova.
http://zpravy.aktualne.cz/zahranici/ope ... 590604f2e/

Jak dlouho trvala

Operace Pouštní bouře trvala 43 dní: 17. ledna - 28. února 1991. Pozemní ofenzíva začala 39. den války.

Počet obětí

Odhady počtu obětí se velmi různí – počet kolísá mezi několika tisíci a 200 000 obětí. Obětí mezi spojenci bylo cca 340, iráckých vojáků odhadem padlo 20 až 40 tisíc. Iráčané zabili okolo 1000 obyvatel Kuvajtu. Více než 600 Kuvajťanů zmizelo během irácké okupace a asi 375 těl bylo nalezeno v hromadných hrobech v Iráku. Civilní oběti přineslo i spojenecké bombardování. Demografka Beth Osborne Daponteová odhadovala 13 tisíc civilních obětí zabitých spojeneckými silami a dalších 70 tisíc mrtvých civilistů v souvislosti s následky války.
Uživatelský avatar
Sholva
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 268
Registrován: 22/8/2012, 20:07

Re: Operace Pouštní bouře

Příspěvek od Sholva »

Narazil jsem na aktuálně.cz na tento rozhovor. A i když jsem věděl ze dřív, že se naši chemici moc velké podpory doma netěšili, tak to, co tam ten maník popisuje, mě dost znechutilo.
http://zpravy.aktualne.cz/zahranici/ope ... position-0
"Každý šermíř na ho..., když nepřátel nerovno."
(A. Sapkowski)
Uživatelský avatar
El Diablo
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1872
Registrován: 21/11/2008, 14:11
Bydliště: Xeenemünde
Kontaktovat uživatele:

Re: Operace Pouštní bouře

Příspěvek od El Diablo »

To s těmi maskami moc nevěřím, osobně jsem byl u balení 5000 ks (balil jsem to se záložákama asi do 2 ráno) a ty byly úplně nové nepoužité. Že by byly někde u útvaru plesnivé a zpuchřelé masky to se mi nezdá, to bylo na Sabinov...
Mirek58
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4794
Registrován: 31/7/2012, 19:15

Re: Operace Pouštní bouře

Příspěvek od Mirek58 »

Ono toho je povícero v " rozhovoru" pochybného.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
danny1691
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1417
Registrován: 20/10/2005, 19:24

Re: Operace Pouštní bouře

Příspěvek od danny1691 »

Mirku a můžeš se poněkud rozepsat?
Obrázek
Fraška života letí kupředu jak splašená herka - a diváky už pranic nezajímá zápletka prvního aktu.
Mirek58
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4794
Registrován: 31/7/2012, 19:15

Re: Operace Pouštní bouře

Příspěvek od Mirek58 »

Asi takhle:
Proč pan velitel líčí události takto, netuším.
Ale na misi nebyl sám a kupodivu, nejen on a jeho štáb vládl cizí řečí, byli tam i jiní co se uměli domluvit a měli v rukou zaslaný materiál.
Jediné, co se mohu napsat bez konfliktu, je fakt, že obdiv se týkal průchodnosti PV3S, nikoliv Tater.
( potvrzeno v dobovém tisku, u nás)
Edit:
Ještě si dovolím logickou dedukci. pokud by zaslaný materiál byl v takovém katastrofálním stavu, jak dnes líčí pan velitel, jakým "alchymistickým postupem" tedy došli naši chemici k výsledkům, které potvrdili až vědecké laboratoře?
Divné, ne?
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17709
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Operace Pouštní bouře

Příspěvek od skelet »

K těm Tatrám.. v roce 1991 odebrala US Army od Německé armády okolo 671 Tater, z toho dost jich šlo i do Zálivu co by tahače podvalníků. V roce 1991 a 1992 se pak zkoušel i náklaďák MTVR na podvozku Tatra. Zakázku nakonec dostal Oshkosh
Velký obrázek
Obrázek je vizuálně zmenšen. Zobrazit v plné velikosti
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
cover72
7. Major
7. Major
Příspěvky: 3160
Registrován: 12/6/2007, 20:09

Re: Operace Pouštní bouře

Příspěvek od cover72 »

Mirek: čti pořádně - říká, že v pořádku bylo to, co si před cestou sami vybrali ze skladu a zkontrolovali, a že jim to nakonec vystačilo po celou dobu.
Co se týče prodeje masek, ty se předpokládám neodprodávaly od aktivních jednotek, nýbrž z "najednou přebytečných" NZ, a o stavu materiálu uloženého v NZ ti každý druhý, který se k nim u ČSLA nachomýtl, bude vyprávět přímo horrorové příběhy.
Mirek58
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4794
Registrován: 31/7/2012, 19:15

Re: Operace Pouštní bouře

Příspěvek od Mirek58 »

No, já se " nachomítal" po dva roky ( ZVS), kdy jsme chodili do skladů NZ na ošetřování( Zaměstnání mužstva). A můj táta po mém návratu do civilu se zase
" nachomítal" kolem skladů CO v civilním sektoru. Tak mám dost dobrou představu o fyzickém stavu materiálu v té době.
ObrázekObrázek
Mirek58
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4794
Registrován: 31/7/2012, 19:15

Re: Operace Pouštní bouře

Příspěvek od Mirek58 »

Skelet:
Vždyť je " stojedenáctka" jak vyšitá.
( Doufám, že uvnitř nechali volant typu " rozpřáhnout ruce a uchopit" a ty kravský šaltrpáky.) :D
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17709
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Operace Pouštní bouře

Příspěvek od skelet »

Boudu dodával americký partner, ale už netuším kdo to byl..
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
cover72
7. Major
7. Major
Příspěvky: 3160
Registrován: 12/6/2007, 20:09

Re: Operace Pouštní bouře

Příspěvek od cover72 »

Mirek: a věř tomu či ne, jiní lidé se tam nachomýtali také, ještě jiní tam třeba byli i převeleni a vypovídají něco jiného.
Poučení? Není sklad NZ jako sklad NZ... A je hrubá chyba si myslet, že pokud ses za ZVS setkal jen s technikou a materiálem v dobrém stavu, vypadalo to tak všude.
Uživatelský avatar
Franz Trubka
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1815
Registrován: 14/10/2010, 04:16

Re: Operace Pouštní bouře

Příspěvek od Franz Trubka »

Covere,myslim,ze Mirek ma pravdu. Kde jsem se ja primotal k NZ, tak byky za CSLA sakra v poradku.
A to i nocni kosile od Cepicky v Jaromeri. :D
Dable,nevis jaky to byl typ masky? M 10 ?
Aarone, Ty by jsi mohl mit prehled o protichemickych prostredcich v NZ....
:lej:
ObrázekObrázek

Pink Floyd-On The Turning Away
Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3062
Registrován: 19/7/2014, 19:38
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Operace Pouštní bouře

Příspěvek od Aaron Goldstein »

Franz Trubka píše:Aarone, Ty by jsi mohl mit prehled o protichemickych prostredcich v NZ....
V NZ jsem zažil už pouze masky M-10... Na druhou stranu to byly masky jejichž výroba začala v roce 1972 a díky minimální změně v gumových výliscích při modernizaci na M-10M (v roce 1982) její výroba běžela až do devadesátých let... Ze starších prostředků PIO (dříve PCHOJ) se tam nacházela pouze Ochranná maska pro raněné na hlavě ŠR-2 (která byla dovážená ze SSSR)... V devadesátých letech při přechodu na OM-90 se pochopitelně do NZ začaly stěhovat i M-10M...

Kde jsem působil já byly PIO v NZ v naprostém pořádku... Ale netroufám si tvrdit, že by tomu jinde nemohlo být jinak...
Obrázek

Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...
Uživatelský avatar
cover72
7. Major
7. Major
Příspěvky: 3160
Registrován: 12/6/2007, 20:09

Re: Operace Pouštní bouře

Příspěvek od cover72 »

Franz: znám lidi, kteří svědčili o totálně rozkradených uloženkách v NZ, z nichž se "opravovaly kanibalizací" mašiny pro přehlídky a kontroly...
Uživatelský avatar
Franz Trubka
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1815
Registrován: 14/10/2010, 04:16

Re: Operace Pouštní bouře

Příspěvek od Franz Trubka »

Nechci se dohadovat,ta era je uz davno pryc a pevne verim,ze uz se nevrati.
Po roce 1989 mohla byt situace takova, jakou ji popisujes.
Do toho roku urcite ne.A jelikoz Poustni boure probehla v roce 1991,mohla se situace NZ podstatne zmenit.
I kdyz tomu neverim,ta setrvacnost v armade byla ohromna.
Ale do toho uz ja nevidel...
Cover: znam mnoho lidi,kteri svedcili o tom, ze videli Lochneskou priseru :lol:
A jelikoz jsem pametnik a prubeh prvni valky v zalivu jsem videl v primem prenosu a precetl
vsechny noviny,tak tento clanek od plk.Valo povazuji za neseriozni.
Ale to je vec nazoru
ObrázekObrázek

Pink Floyd-On The Turning Away
Uživatelský avatar
El Diablo
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1872
Registrován: 21/11/2008, 14:11
Bydliště: Xeenemünde
Kontaktovat uživatele:

Re: Operace Pouštní bouře

Příspěvek od El Diablo »

Franz Trubka píše:Covere,myslim,ze Mirek ma pravdu. Kde jsem se ja primotal k NZ, tak byky za CSLA sakra v poradku.
A to i nocni kosile od Cepicky v Jaromeri. :D
Dable,nevis jaky to byl typ masky? M 10 ?
Aarone, Ty by jsi mohl mit prehled o protichemickych prostredcich v NZ....
:lej:
Byl to typ M-10M ten s tím pítkem. V podstatě tam šly modernější masky než byly vyfasovány na rotách. Já sám na skladě jsem jich měl jen pár. Tyhle odkudsi přivezli v bednách a museli se zkompletovat. Co jsem měl možnost nahlédnout do NZ tak se zdály v pořádku, v podstatě jsem tam měl přístup jen v případě když se nahrazovali prošlé odmořovací náplně atp.
jmodrak
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1376
Registrován: 20/1/2010, 20:53

Re: Operace Pouštní bouře

Příspěvek od jmodrak »

cover72 píše:Franz: znám lidi, kteří svědčili o totálně rozkradených uloženkách v NZ, z nichž se "opravovaly kanibalizací" mašiny pro přehlídky a kontroly...
Problém "znalcov" je, že nerozlišovali NZ a Dlhodobo uloženú techniku. To sú tie bájky o bordelu v NZ. Za bordel v NZ bol prokurátor. Technikovi sa skôr prepáčil bordel v prevádzkovej technike ako v NZ, kde to bolo nekompromisné. Rovnako to, že v NZ bola "zastaraná technika a materiál", neznamenalo, že to bolo v bordelu.
rotaran
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 100
Registrován: 26/1/2014, 12:53

Re: Operace Pouštní bouře

Příspěvek od rotaran »

Něco podobného o zahrabávání prošlého a poškozeného materiálu psal tento pán už krátce po návratu ze Zálivu.Taky o tom že z do Saudské Arábie se posílali nejhorší autošroty.Tak na tom asi něco bude :shock:
zijte dlouho a blaze
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Operace Pouštní bouře

Příspěvek od Pátrač »

Skoro bych tady to toho neměl kecat. Ale jelikož v době První války v Zálivu jsem byl v aktivní službě a nějaé informace se k nám po služební linii dostaly, myslím si že ten rozhovor není úplně vypovídající o meritu věci.

Primo: technický stav- Nevěřím tomu, že by si velitel odřadu vzal sebou vraky. Pokud tedy nebyl total blb, a to dotyčný důstojník nebyl.

Secundo: vybava a materiál, neposoudím co si sebou vzali, ale v roce 1990 bylo kvalitního materiálu více než dost, degradace začala až po roce 1995. Co si vzali to si vzali. Co jim chodilo potom, možné je vše.

Tertio: nasazení- prvotřídní.

Návrat domů. Měli prostě smůlu. Právě probíhala totální likvidace armády. Za měsíc běžně bylo 10 až 15 útvarů redislokováno a stejné množství likvidováno. Když se vrátili, nokdo o ně nestál, protože nikdo nevěděl co s nimi. První vojáci po desítkach let co měli osobní bojovou zkušenost. A v šedi průměrnosti do které armáda upadala ještě hlouběji než za ČSLA, nikdo nestál o lidi, co ostatní převyšovaly i dvě třídy.

V roce 1990 ještě polovina národa Američanům nevěřila ani pozdrav a armáda so rozkládala v hladovkách a nekonečném proudu verbálních útoků ze všech stran.

Odstavce o tom jak měli strach z kriminálu o a podobné vymyšlenosti neberu vážně.

Další vztahy se Saudy? Já nevím, ale mám fotografie, kde jsou saudsko-arabské balistické rakety převáženy na návěsových pošinách a tahače jsou Tatry. Ale jukněte sem.

http://www.csol.cz/domains/csol.cz/inde ... nejen-o-ni

A asi už je vše v pořádku:

http://euro.e15.cz/archiv/tatra-ziskala ... un-1011354

Asi na tom bordelu něco bude. Ale nebude to vina armády, ale debilů zbohatlíků kteří kšeftovali s povolením Kalouska a Pospíšila s vojenským materiálem, jelikož armáda nikdy přímo obchodovat s nikým nemohla. Takže viník je nenažranost lidí, který Kalousek nahrál do ruky tyto možnosti. Armáda k odprodejům přece logicky nedávala to nejlepší co měla, ale to co nepotřebovala nebo bylo v bídném technickém stavu.

Jinak.
https://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cesk ... %80%931991

Já tenkrát krátkou chvíli uvažoval, že bych podal přihlášku do roty týlového zabezpečení do družstva PHM, ale opravdu jen krátce. Osobně jsem nakonec neviděl smysl v tom, angažovat se za americké zájmy na levnější ropě ve sporu dvou arabských států.

Ale nikdy jsem proti tomu nevystoupil a jejich práce tam jsem si vážil. Rozhodně pro budoucnost této země udělali více, než tlupy politiků v dané době. Jejich postupné skoro vymazání z paměti není správné.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Odpovědět

Zpět na „Blízký a střední východ“