Fury

Filmy, dokumenty, knihy, publikace s válečnou tématikou, TV tipy.

Moderátor: jarl

zved
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 525
Registrován: 8/10/2008, 22:51
Bydliště: SV Čechy

Re: Fury

Příspěvek od zved »

Dzin píše:zved: Reálně se ale stávalo, že i Němci napochodovali do léček a stálo je to dost životů. A to i ostřílení vojáci. Prostě ať si můžeme myslet o tom, jak to chodí ve válce, realita je taková, že stále se dělají chyby a špatná rozhodnutí a to dost často. V tomhle bych neviděl sebemenší chybu.
Ale jo, stává se ledacos. Ale jak jsem psal. V tom filmu jsou ze 2 stran pár desítek metrů baráky. I kdyby tam celé čelo vesele napochodovalo, odneslo by to pořád jen to čelo. Zbytek by se rozprchnul do obou stran (bez boje, protože střílet samopalem na tank je ultra debilita - to nikdo neukecá) a celý milý tank by obešli! Zvláště zjistili-li by (a to se záhy stalo), že vesnice je pustá a prázdná. Pak by v klidu vyndali ty pancéřovky (ještě by si zakouřili), obešli nějaký barák (nebo oba) a z poza nějakého rohu by to do Shermana naprali. Tím by celé divadlo skončilo. Nehledě na další detaily, že se rychle stmívalo a posádka tanku neměla noktovizory :D Většina filmů obsahuje nějaké šílenosti, o tom žádná. Ale tohle je prostě tak otřesný, že se ještě teď "třesu" :D Rambo nikoli hadr, ale ekvivalent. Kdyby takový byl (měl být) celý film, prosím (určeno pro jistý typ diváků, nebo pro jisté chvíle).

Ad děj - neumím to, nebo se mi nechce to nějak dále rozvádět. Prostě ty pasáže mimo boj vidím jen jako exkurzi do pozadí tankové jednotky v roli němého pozorovatele. Např. zmiňovaný Ryan měl sice úsměvný (pohádkový) motiv, ale samotný film měl nadupaný děj se skvělou atmosférou a napětím od začátku do konce. Bojové scény naprosto unikátní a reálné (snad mimo poslední, která byla částečně taky více pohádková). Je to na každém, jak to cítí,...
Uživatelský avatar
Tempik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1690
Registrován: 24/3/2008, 20:27
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Fury

Příspěvek od Tempik »

Nevím, možná je to tím, že já jsem na tom byl v kině a ty jsi viděl španělský rip z kina, ale nebylo to u vesnice, ale u nějakého jednoho statku, kde byla jedna budova a snad nějaká stodola. Nestříleli dělem i do té budovy?
To že němci napochodovali do léčky nevidím nijak neomluvitelně. Ostatně šli k hořícímu tanku s rozervaným podvozkem od miny, a na jeho korbě byla mrtvá posádka. Nevím jestli jsi si toho nevšiml, nebo jsi na to zapoměl.
To že tank němci neobešli se také není čemu divit. Osatatně šli do protiútoku, navíc si přeci jen nemohli nechat v zádech tank, který se mohl podařit opravit a vjet jim do zad, nebo se jeho posádka mohla pěšky vydat varovat před němci zbytek svých sil v okolí (pokud by tak nemohli učinit rádiem).
To že je celý film prostorově zhuštěn tady zrovna opravdu tlouklo do očí. Stejně tak, jak zhustili čas. V jednu chvíli přichází němci v poledních hodinách a ozývá se první výstřel a o pár minut později je tma jak v pytli.
Kdyby se vzdálenosti znásobili 10x, tak už by to vypadalo dle reality mnohem víc uvěřitelně, ale zase by se to prostě nevešlo na plátno. Jak jsem psal - také jsem u finální scény chvílemi nevěřícně kroutil hlavou. Ale pak jsem se přepl do módu "divadlo", kde se všechno musí vejít na malý prostor a nějak to překous a spíš sledoval tu náladu v tanku, než samotné střílení.


Jo a osobně si z Rayena pamatuji jen vylodění a scénu s pistolí, tigerem a mustangem. Osatatní se mi tak nějak vykouřilo z hlavy :D
Uživatelský avatar
p3tris
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1370
Registrován: 24/6/2011, 12:46
Bydliště: Vodňany
Kontaktovat uživatele:

Re: Fury

Příspěvek od p3tris »

Tempik píše:Nevím, možná je to tím, že já jsem na tom byl v kině a ty jsi viděl španělský rip z kina, ale nebylo to u vesnice, ale u nějakého jednoho statku, kde byla jedna budova a snad nějaká stodola. Nestříleli dělem i do té budovy?
Přesně. Byla to jen jedna budova a když se do ní Němci schovali, dostala několik zásahů kanonem, včetně fosforového.
Jelikož zvuk dělá 50% filmu, nechápu, že někdo má žaludek na to koukat v nějakém španělském ripu. On je pak ten zážitek přeci jen o něčem jiném.
Tempik píše:To že němci napochodovali do léčky nevidím nijak neomluvitelně. Ostatně šli k hořícímu tanku s rozervaným podvozkem od miny, a na jeho korbě byla mrtvá posádka. Nevím jestli jsi si toho nevšiml, nebo jsi na to zapoměl.
To že tank němci neobešli se také není čemu divit. Osatatně šli do protiútoku, navíc si přeci jen nemohli nechat v zádech tank, který se mohl podařit opravit a vjet jim do zad, nebo se jeho posádka mohla pěšky vydat varovat před němci zbytek svých sil v okolí (pokud by tak nemohli učinit rádiem).
To že je celý film prostorově zhuštěn tady zrovna opravdu tlouklo do očí. Stejně tak, jak zhustili čas. V jednu chvíli přichází němci v poledních hodinách a ozývá se první výstřel a o pár minut později je tma jak v pytli.
Kdyby se vzdálenosti znásobili 10x, tak už by to vypadalo dle reality mnohem víc uvěřitelně, ale zase by se to prostě nevešlo na plátno. Jak jsem psal - také jsem u finální scény chvílemi nevěřícně kroutil hlavou. Ale pak jsem se přepl do módu "divadlo", kde se všechno musí vejít na malý prostor a nějak to překous a spíš sledoval tu náladu v tanku, než samotné střílení.
Pod tohle se podepíšu.
Obrázek

"Non je ne regrette rien"
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11489
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Fury

Příspěvek od Dzin »

To je běžná filmařská praxe. Čas se natahuje nebo zkracuje podle požadavku scénáře. O víkendu jsme to zrovna probírali, třeba Gravitace, scéna kdy Clooney visí za nohu na laně, reálně aby to fungovalo tak jako ve filmu by to byla tak sekunda pro film to natáhli na minuty, aby mohli prodat herecké emoce. Podobně i vzdálenosti obvykle se zkracuje, v Pearl Harboru letadla létají za sebou metry a v Patriotovi po sobě řadová pěchota střílí ze stejné vzdálenosti.
Je to film a hlavní záměr je dramatický. Přiblížit atmosféru a rozpoložení hrdinů, než realitu. Rozhodně musím říci, že by mě reálnější scéna, kdy by se vše odbylo během pár minut ani trochu nebavila. Podobně Ryan a počáteční vylodění. Jednoznačně nereálné, ale naprosto to vystihlo atmosféru. A bylo to skvělé. Celkově si myslím, že Fury rozhodn nebyl nijak absurdní film.

Jj Tempiku, bylo tam jedno stavení a kluci s Fury počkali, až se do něj Němci dostali (přiblížili) a potom ho zapálili fosforovým granátem.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Bleu
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1693
Registrován: 29/9/2009, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Fury

Příspěvek od Bleu »

No zrovna v tom Patriotovi to tak nesmyslné není...
Naposledy upravil(a) Bleu dne 8/12/2014, 21:35, celkem upraveno 1 x.
Obrázek

"Slepému neukážeš, hluchému nepovíš, debilovi nedokážeš..."
- Anonym -

Historie bude mít právo nárokovat si místo mezi znalostmi opravdu hodnými úsilí pouze tehdy, pokud nám místo pouhého výčtu postrádajícího souvislosti a prakticky i omezení umožní racionální řazení a postupnou srozumitelnost.
Marc Bloch, 1942
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11489
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Fury

Příspěvek od Dzin »

Jasně, nebyl to ideální případ, ale podstatu věci jsme snad vystihl.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
zved
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 525
Registrován: 8/10/2008, 22:51
Bydliště: SV Čechy

Re: Fury

Příspěvek od zved »

Už se dá stáhnout "normální kvalita" filmu. Mrknul jsem na část pasáží. Přímo u křižovatky byl fakt jen jeden dům. Ten ovšem tank nerozstřílel na jednu hromadu. Tj. za tím domem byl pořád hluchý prostor (a nikdo z hrdinů v tanku nemohl vědět, co se tam chystá). Dejme tomu, že začátek překvapení byl reálný a povedl se. Zbytek již "Rambo". Končili by maximálně ve chvíli, kdy jim poprvé došla munice a museli otevřít poklopy a sundat další munici z korby,... Byl tu názor, že Němci nemohli nechat tank být a obejít ho. Nevím proč. Bylo evidentní, že je to zbloudilý poškozený tank, který nemůže mít zásadní vliv na nějaký průběh bojů. Maximálně tam ještě mohli nechat pár schovaných vojáků, kteří by počkali, až někdo z tanku začne lézt ven. Komentovat scénku s pancéřovkama (zásahy z bezprostřední blízkosti) také nemá smysl.
Uživatelský avatar
Bleu
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1693
Registrován: 29/9/2009, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Fury

Příspěvek od Bleu »

arten píše:aha, ešte jedna vec ma napadla - s čímže to tam Rambo Pitt pobehuje? Nápadne to totiž pripomína StuG 44...
StuG 44 to nepřipomíná, na to má malý dělo a nemá to pásy.... ale poběhuje tam s StG 44.

Ad děj: Je to principielně o tom, že válka stojí za hovno, že kurví lidí, a že není úniku. Kromě toho, je to hodně zajímavej pohled na konec války - právě díky tomu biblickoapokaplyptickému stylu přijde mi to velmi originální.
Obrázek

"Slepému neukážeš, hluchému nepovíš, debilovi nedokážeš..."
- Anonym -

Historie bude mít právo nárokovat si místo mezi znalostmi opravdu hodnými úsilí pouze tehdy, pokud nám místo pouhého výčtu postrádajícího souvislosti a prakticky i omezení umožní racionální řazení a postupnou srozumitelnost.
Marc Bloch, 1942
Uživatelský avatar
Tempik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1690
Registrován: 24/3/2008, 20:27
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Fury

Příspěvek od Tempik »

LaBeofovi (maník co tam byl přes bibli) z toho natáčení hráblo a to byl jen film :D
Uživatelský avatar
danny1691
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1417
Registrován: 20/10/2005, 19:24

Re: Fury

Příspěvek od danny1691 »

však ten kluk co hrál v "Jdi a dívej se" musel do odborné péče. Ony ty hrůzy války nebudou jen tak pro někoho.
Obrázek
Fraška života letí kupředu jak splašená herka - a diváky už pranic nezajímá zápletka prvního aktu.
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: Fury

Příspěvek od arten »

Bleu píše:
arten píše:aha, ešte jedna vec ma napadla - s čímže to tam Rambo Pitt pobehuje? Nápadne to totiž pripomína StuG 44...
StuG 44 to nepřipomíná, na to má malý dělo a nemá to pásy.... ale poběhuje tam s StG 44.
male delo a nema pasy.. :rotuj: no, sekol som sa. :D
StG 44 je síce menej absurdné, ale je.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17710
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Fury

Příspěvek od skelet »

Co je na StG44 absurdní v dubnu 1945?
ObrázekObrázekObrázek
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: Fury

Příspěvek od arten »

skelet píše:Co je na StG44 absurdní v dubnu 1945?
v rukách amerického vojaka? A ako načo by mu bola? Kým vystrieľa všetky dva zásobníky ktoré tiež niekde ukoristil?
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17710
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Fury

Příspěvek od skelet »

Takže možné to je, dokonce se to i stávalo, jen tobě se to nelíbí, protože.. :D
ObrázekObrázekObrázek
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 01:30

Re: Fury

Příspěvek od arten »

...pretože tam Rambo Pitt strieľal, akokeby zásobovacia služba US army dodávala mraky nábojov do StG44 :wink:
Uživatelský avatar
t.hajek
7. Major
7. Major
Příspěvky: 442
Registrován: 26/2/2009, 12:03
Bydliště: Praha

Re: Fury

Příspěvek od t.hajek »

v německém filmu Železný kříž z roku 1977 měl jeden německý voják Špagin a nedal ho z ruky..

kdepak ten bral při ústupováých bojích náboje 7,62 x 25 mm Tokarev? A tady bych řekl, že měli poradce, kteří na tom Krymu nebo kde, skutečně byli..
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
danny1691
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1417
Registrován: 20/10/2005, 19:24

Re: Fury

Příspěvek od danny1691 »

a taky tam byla mrtvola na cestě a jezdilo se přes ní. Normálně Fury vykrádá Železný kříž :razz:
Obrázek
Fraška života letí kupředu jak splašená herka - a diváky už pranic nezajímá zápletka prvního aktu.
Uživatelský avatar
Bleu
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1693
Registrován: 29/9/2009, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Fury

Příspěvek od Bleu »

danny1691 píše:a taky tam byla mrtvola na cestě a jezdilo se přes ní. Normálně Fury vykrádá Železný kříž :razz:
No to mě napadlo hned v kině - konec konců jako citace dobrý :)
Obrázek

"Slepému neukážeš, hluchému nepovíš, debilovi nedokážeš..."
- Anonym -

Historie bude mít právo nárokovat si místo mezi znalostmi opravdu hodnými úsilí pouze tehdy, pokud nám místo pouhého výčtu postrádajícího souvislosti a prakticky i omezení umožní racionální řazení a postupnou srozumitelnost.
Marc Bloch, 1942
Uživatelský avatar
p3tris
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1370
Registrován: 24/6/2011, 12:46
Bydliště: Vodňany
Kontaktovat uživatele:

Re: Fury

Příspěvek od p3tris »

t.hajek píše:v německém filmu Železný kříž z roku 1977 měl jeden německý voják Špagin a nedal ho z ruky..
To je docela běžně k vidění i v dobových dokumentech. Stejně tak obráceně mají kolikrát Rusové nebo Amíci MP-40.
arten píše:...pretože tam Rambo Pitt strieľal, akokeby zásobovacia služba US army dodávala mraky nábojov do StG44 :wink:
V dubnu 1945? A co ty kolony zajatých Němců? Možná byl za určitých okolností lepší přístup k munici ke StG44 než Olejničce.
Obrázek

"Non je ne regrette rien"
Uživatelský avatar
Klot
četař
četař
Příspěvky: 67
Registrován: 9/10/2012, 15:15

Re: Fury

Příspěvek od Klot »

No musím k tomu ještě dodat, že jsem si to teď chtěl dát jako opáčko doma a už to prostě nešlo. Zatímco v kině se to díky velkýmu plátnu a supr zvuku ještě dalo, doma už mi to přišlo jako úplná kokotina, kdy jedna hluchá scéna stíhá druhou.
Odpovědět

Zpět na „Filmy, dokumenty, knihy“