Jaká je cena balistické rakety?

Komentáře aktuálního dění ...

Moderátor: jarl

Pravidla fóra
Pokud příspěvek v Aktualitách neodpovídá charakteru a úrovni "veřejné" Palby, moderátoři mají právo jej okamžitě, bez upozornění přesunout do skryté Hospody, která byla za tímto účelem zřízena.

Pokud nemáte přístup do Hospody a chtěli byste jej, musíte být na Palbě registrováni nejméně půl roku a poté můžete napsat SZ adminům "skelet" nebo "jarl".

Ve vlákně o Ukrajině v sekci "Aktuality" platí pravidla, která budete dodržovat. Postih za nedodržování bude následující:
- smazání příspěvku
- BAN uživatele (minimálně 24hodin, maximálně na vždy)
- uzamčení vlákna
Všechny tyto postihy budou uplatňovány bez jakéhokoliv varování a vysvětlování, na základě úsudku přítomného moderátora.

Pravidla jsou následující:
- příspěvek bude věcný v českém nebo slovenském jazyce (případně s českým nebo slovenským překladem), žádné "emotivní" výlevy nebudou trpěny
- diskuze ve vlákně "Válka na Ukrajině" není povolena, k tomu je určeno patřičné vlákno v Hospodě (o vstup můžete zažádat u administrátora)
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Jaká je cena balistické rakety?

Příspěvek od YAMATO »

Jelikož jde o techniku, kde nemám valný přehled, chtěl bych požádat o komentář k tomuto:

"...dvoustupňová balistická raketa s doletem přibližně 3000 kilometrů stojí asi 10 000 USD. Na světě jich je tolik, že se to nedá uhlídat. Ročně je zaznamenáno několik set pokusů o nákup takových raket nebo komponent pro jejich konstrukci. Už se neptáme, zda se taková raketa dostane do rukou teroristů, ale kdy se to stane. Taková raketa se vejde na kamion, případně do velkého autobusu. To znamená, že převoz takové rakety není možné sledovat satelitní technikou. K útočné raketě je potřeba ještě zakoupit přenosný počítač na nastavení cílových souřadnic, ale jejich ceny klesly natolik, že není nutné to považovat za omezení."
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 5865
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Příspěvek od Polarfox »

Odkud to je? To mě celkem posadilo na zadek :D

10 000 dolarů a 3 000 km, potěš koště....i 300 by bylo moc. Postačí obyčejný počítač, možná z bazáče a k tomu tatíkova dodávka :)

Komentář: blábol na entou...
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
Destroyman
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1288
Registrován: 25/6/2008, 08:35
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Destroyman »

Jen blbá subharpoon, kterou má ve výzbroji třeba Peru, stojí 720 000 USD, tož asi tak...
さようなら。
Uživatelský avatar
jersey.se
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2466
Registrován: 20/1/2010, 21:16
Bydliště: I'm living on an endless road
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jersey.se »

Když jí kupuje nějaká armáda oficiálně a novou, pak asi ano. Jistí lidé (a nemusí to být nutně jen Rusové) jsou ovšem schopni dodat cokoliv a na míru finančním možnostem zákazníka, včetně balistických raket. To mi fakt věřte.
Smoke me a kipper, I'll be back for breakfast
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

Odkud to mám radši nepovím (politické důvody - doslova). Přišlo mi to poněkud - či spíše hodně - mimo, tak jsem si chtěl tento pocit podpořit názory více znalých.

BTW, je tam také toto:

"...použití biologických zbraní. Jsou levné, nedají se detekovat, snadno se s nimi manipuluje."

Což mi přijde také poněkud...hm - optimistické?

Celkově jde o to, proč byla prosazována PRO (no flame, please!) - ne, že proti nějakému státu, ale proti teroristům, kteří koupí onu dvoustupňovou balistickou raketu s doletem 3000 km za 10000 dollarů, naloží ji do autobusu (doslova!), připojí komp:

"Autobus s takovou raketou někde na blízkém východě povede teroristy k úvaze: Raketa nedoletí do Berlína, ani do Paříže, ani do Londýna. Doletí do Vídně (neutrální), do Bratislavy a Budapešti (nepříliš zajímavé), a do Prahy."
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17860
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

jersey: ano viz TopGear a jejich auto vystřelené "na měsíc", ale do desíti tisíc se vleze tak amatérská raketa třídy O
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
rabo
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 2134
Registrován: 16/1/2007, 11:52

Příspěvek od rabo »

No za takúto cenu nepredávajú a asi nikdy ani nepredávali Rusi rakety s dosahom 3000km, možno do múzea. Za 10000 to nedokážu vyrobiť ani lacné čínske ručičky. Tá sume je strašne,ale strašne nízka. Ak by bolo toľko tých rakiet, tak by PRO vyzerala úplne inakšie. S balistickými raketami s dosahom 3000 km si v súčasnosti dokáže poradiť len malé množstvo štátov. Bohužiaľ, Európske krajiny NATO k nim nepatria.
Naposledy upravil(a) rabo dne 27/6/2012, 22:28, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
jersey.se
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2466
Registrován: 20/1/2010, 21:16
Bydliště: I'm living on an endless road
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jersey.se »

Taky to za tu sumu nebude nikdo vyrábět, žejo. Ale je to řekněme možná nejnižší cena za kterou se dá něco takového (asi i funkčního) sehnat. Předpokládám totiž že nabídka je stále větší než poptávka. Kolik se jich vyrobilo a kolik použilo? O kolika není absolutně žádný dohledatelný záznam a přece existují? Ano, člověku z toho mrazí.
Smoke me a kipper, I'll be back for breakfast
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

Raketa s dosahom 3000 km = solídna raketa stredného doletu.
Typická hmotnosť pri odpálení najmenej 10 skôr cez 15 ton, nosnosť okolo 500kg.

Dvojstupňový Pershing stál armádu v roku 1964 zhruba $1,7 miliona. Dosah ~750km, hmotnosť okolo 4,6 tony, nosnosť ~250kg.
dvojstupňový Polaris stál námorníctvo v roku 1965 zhruba $2,8 miliona. Dosah ~4500km, hmotnosť cez 16 ton, nosnosť okolo 500kg.
Dnes sú ceny najmenej dvoj až trojnásobné, na čiernom trhu treba prihodiť aspoň jednu nulu - je ich hooodne málo (i v rusku) a sú dobre strážené, takže "obchodné" riziko je veľmi vysoké.

Pokiaľ by to niekto niekde zohnal ako funkčný systém (kde a od koho? - toto rozhodne nie je bedňa samopalov), nejak významnú podporu k tomu skutočne nepotrebuje - stredisko výpočtov prvkov streľby zo 60. rokov bolo na jednom nákladnom aute, takže ak k tomu dokáže vymyslieť interface, dnešný notebook s GPS mu to kľudne aj utiahne.
Naposledy upravil(a) Alchymista dne 27/6/2012, 22:38, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
kenavf
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5997
Registrován: 15/12/2010, 23:13

Příspěvek od kenavf »

Keby to bolo tak relatívne jednoduché,tak prečo by sa Severná Kórea namáhala s vlastným vývojom,keby si to mohla jednoducho kúpiť na čiernom trhu.Myslím,že za 10000USD si tak kúpi maximálne nejaký veľmi starý Stinger.K balistickej rakete potrebujete aj odpalovaciu rampu s príslušnou výbavou a tá sa do kamionu už tak ľahko nevmestí.Najväčší prepašovaný predmet o ktorom viem bola stíhačka z východného bloku na západ a po letových testoch ju zase prepašovali naspäť,bez toho, aby to pôvodný majitel zistil.Ale táto akcia bola zo strany západu podporovaná a riadená Pentagonom(alebo CIA?)ktorý na to mal prostriedky.
Uživatelský avatar
rabo
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 2134
Registrován: 16/1/2007, 11:52

Příspěvek od rabo »

Taky to za tu sumu nebude nikdo vyrábět, žejo. Ale je to řekněme možná nejnižší cena za kterou se dá něco takového (asi i funkčního) sehnat. Předpokládám totiž že nabídka je stále větší než poptávka. Kolik se jich vyrobilo a kolik použilo? O kolika není absolutně žádný dohledatelný záznam a přece existují? Ano, člověku z toho mrazí.
Ale no, nestraš. Dopyt by bol značný. Vieš si predstaviť čo by takáto zbraň znamenala v Afrike, alebo strednej a Južnej Amerike ? Ono tých štátov čo dokážu vyrobiť bal. strelu s dosahom 3000km nie je až tak veľa. Ide o značne rozmerný náklad + odpaľovanie / na to asi prerobený autobus nebude stačiť / + logistika atď. to len tak neutajíš. Krajina čo by sa pustila do predaja takýchto rakiet na "čiernom trhu" by viacej stratila ako získala. Rusko do toho netreba pliesť, tam je vnútorná kontrola a sledovanie predaja zbraní na vyššej úrovni ako napr. v SR a predpokladám, že aj ako vo väčšine krajín. Tam sa len "uprdne" a už o tom píšu blogeri, noviny atď. Nerobme si bubákov . To sa môžeme začať báť, kufríkov.
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Příspěvek od Lord »

Teoreticky to možný je, ale asi by k tomu bylo nutné vyškolit ještě personál. Navíc se o tom budou vést záznamy a tak jednoduché to zas schovat není. Ale máš pravdu, že obchodu s raketami se dobře daří a ceny navíc znatelně poklesly, leč za 10 tisíc doláčů to asi bude nějaký šrot. A teroristé odkud by to odpálili, kde seženou palivo? A jiné technické problémy.
Navíc aby to mělo patřičný efekt, tak mít hlavici, nejlépe jadernou nebo chemickou? Balistické rakety třetího světa obvykle nejsou řiditelné a proto jsou poměrně nepřesné. Ano je možné konvenční hlavice vybavit přijímači globálního pozičního systému GPS, které mohou jejich přesnost výrazně zvýšit, ovšem jejich ničivá síla nepředstavuje závažnou hrozbu. Když dopadne do obydlené oblasti způsobí jisté ztráty na životech a paniku, ale co dál? Na druhé straně jediné letadlo s pilotem odhodlaným k sebevraždě může s velkou přesností zabít a těžce zranit stovky lidí. Ano, proti balistické raketě se lze bránit obtížněji než proti letadlu.

Možná špinavá bomba, ale osobně pochybuju, že by to teroristi zvládli. A k tomu použijí možná letadlo. Biologická hlavice, já ti nevím :)
Ano, v regionálních konfliktech mohou hrát rakety velkou roli.

Ale závěr má bejt jaký? Aby to někdo hlídal? Chybí mi u toho trochu pointa? Nebo to má být odůvodnění výdajů na protiraketovou obranu, strašení?

Myslím si, že i kdyby si je dokázali teroristé nějak opatřit, nedokázali by je použít. Vypuštění rakety je poměrně náročná operace a mohou ho zvládnout pouze státy, které jsou dostatečně ekonomicky a vojensky na výši.

A pokud se najdou nějací schopní, tak jedna dvě rakety, nemusí moc škody nadělat, teoreticky je to může někdo naučit, pravděpodobnost použití je ale v současné době malá.

YAMATO, jen jsi kvůli tomu nemusel zakládat nové vlákno, jedno už tady máme. Takže stačí pročíst, a možná se to pak spojí.
www.palba.cz/viewtopic.php?t=2219
"Někteří experti jsou přesvědčeni, že jde jen o to, kdy k takovému útoku dojde, a ne jestli."
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
redboy
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 1313
Registrován: 3/2/2006, 12:02

Příspěvek od redboy »

Ultrablábol.

a) Cenu tu rozebral Alchyk, ale silně bych přitlačil, Cena rakety Iskander pro domácí odběr byla 123.192.439 rub. (3,8Mdol), Raketa středního doletu, desítky milionů dolarů... cca. 10000dolarů stojí tak odhadem... ani nevím, nic mě nenapadá.
d) "Na světě jich je tolik, že se to nedá uhlídat."

Tak kdo vyrábí rakety o doletu 3000km..

Čína, asi nejvíc, rozhodně počtu odhadem stovky.
Indie (jistě jich má několik kusů (10?),
No a tím výčet končí
Izrael, Irán, Pákistán se o to pokouší, asi (v izraelských možnostech to zřejmě je) neúspěšně
A pak sou tu velmoci, které to umí ale bu´d nesmí (Post SSSR a USA) a nebo nepotřebují VB, FR.

Kde sou ty zbývající rakety,.... ro je blábol, kdes to sehnal?
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

Myslím že pod milion dolárov by do toho žiadny predávajúci nešiel - na takej vecičke je toľko výrobných čísiel, ktoré sa dajú dohľadať a pri použití nie sú zničené (a nedajú sa ani odstrániť bez narušenia funkčnosti zariadenia), že použitie znamená pre zdroj takmer isté odhalenie - takže potrebuje dosť prostriedkov na "nový život".
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Příspěvek od Lord »

Já myslím, že to napsal možná nějakej modrej pták :lol:
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

Žeby nejaký proradarový aktivista?
Ono ten radar niekomu silne chýba....
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

Nemůžu říct kdo (slíbil jsem), ale na fóru strany (Svobodní) jsem se ho na jeho činnost ohledně PRO zeptal - a začaly z něj žel vylézat tyto podivnosti. No a to byla samosebou voda na můj mlejn - ale chtěl jsem mít větší jistotu.

"Cenu 10 000 USD uvedli Američané, když jsem byl na jednání v rámci NATO v Colorado Springs v podzemním centru kosmické bezpečnosti USA. Ale už je to pár roků, předpokládám, že od té doby poklesla."

To jsem možná dost napověděl :D
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
rabo
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 2134
Registrován: 16/1/2007, 11:52

Příspěvek od rabo »

Žeby nejaký proradarový aktivista?
Ono ten radar niekomu silne chýba....
Ten radar,alebo ničo obdobné, bude musieť v Európe byť. Európa sama je v súčasnosti neschopná niečo podobné zaviesť a vyvinúť tak to sem dajú spojenci a že sa to nepáči Rusku ? No a čo. Nech sa s tým vysporiadajú ako chcú.

Tvárime sa ako by sa okolo nás nič nedialo a všetko za nás vyriešia druhí, alebo to ukecáme politicky, ekonomicky, prípadne nič nerobením. To to nemôže platiť donekonečna. Svet okolo nás zbrojí a silnie vojensky. My tu škrtáme a serieme na budúce hrozby. To neplatí len pre ČR a SR, ale Európu všeobecne. Dve-tri takéto rakety na Európu a začne sa konečne makať. Ak nebudeme schopní vyvinúť a zaviesť niečo na vlastnú ochranu, tak si za to budeme platiť a to politicky,alebo ekonomicky, ale nech. Bude to však otroctvo. EU je najsilnejšou ekonomikou sveta a naozaj by nepotrebovalo cudziu ochranu, ale zatiaľ je na tom horšie ako Čína a za pár rokov ako Rusko. Ono je síce fajn,že máme toľko a toľko moderných zbraní, ale sme roztrieštení a to je problém, ale to som už nikde ide ako je téma.
Uživatelský avatar
Jester
četař
četař
Příspěvky: 74
Registrován: 10/8/2010, 12:59
Bydliště: Valašské království

Příspěvek od Jester »

YAMATO píše:Nemůžu říct kdo (slíbil jsem), ale na fóru strany (Svobodní) jsem se ho na jeho činnost ohledně PRO zeptal - a začaly z něj žel vylézat tyto podivnosti. No a to byla samosebou voda na můj mlejn - ale chtěl jsem mít větší jistotu.

"Cenu 10 000 USD uvedli Američané, když jsem byl na jednání v rámci NATO v Colorado Springs v podzemním centru kosmické bezpečnosti USA. Ale už je to pár roků, předpokládám, že od té doby poklesla."
Ach Bože, tak už i Svobodní začali naplňovat literu starého bonmotu:
Kdo umí a chce prachy, dělá prachy.
Kdo umí a nechce prachy, dělá v charitě, umění nebo sociálních službách.
Kdo neumí a chce prachy, dělá politiku.
Franz Trubka píše:Nevim, ale 10 litru v americe je prumerna vyplata manuala jako ja za 3-4 mesice. A za to chces koupit raketu s doletem 3000 km? Nejak se mi to nezda.
PS: Do toho autobusu by ji cpali zadnim oknem?
Franzi, pokud by raketa za deset tisíc dolarů dokázala uletět 3 000 km, zřejmě by jí nedělalo problémy ani nastoupit do autobusu předními dveřmi a způsobně požádat řidiče o lístek :D
Moudrý tyran povolí ve své zemi svobodu myšlení. Těch několik málo poddaných, kteří ji nakonec využijí, nestojí za řeč.
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

Hele, klid, nesuď podle jednoho všechny. Jesli víš o straně, kde je každý zcela normální a o všem ví vše, tak povídej, ale jinak žádné flame o politice.
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Odpovědět

Zpět na „Aktuality“