Hlavňové zbraně pro moderní stíhací letadla

Bomby, rakety, kanony, kulomety a jiné
Odpovědět
Uživatelský avatar
Haness
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 944
Registrován: 18/4/2005, 22:16
Bydliště: Brno

Hlavňové zbraně pro moderní stíhací letadla

Příspěvek od Haness »

Přesto že už se vývoj zbraňových technik a zbraní samotných dostal do fáze kdy už se vytvářejí pro letadla (ale i samo že pro všechny složky armád) hlavně rakety a střely schopné zasáhnout cíle na velikou vzdálenost,to stejné je s bombami které mohou zasáhnout své cíle na přesnost několika decimetrů tak se taky vytvářejí zbraně základní a to jsou ty hlavňové.

Dalo by se možná napsat že se mnoho zemí orientuje na svůj druh zbraní který používá ve svých vojenských letadlech.Třeba v Americe se snaží do letadel dávat hlavně rotační kulomety a zbraně o více hlavních které mají velkou kadenci.
V Rusku zase zbraně s jednou nebo 2ma hlavněmi které jsou přesné a s kadencí na tom taky nejsou tolik pozadu za "americkými".

Hlavňové zbraně v letadlech by se daly rozdělit na 3 skupiny podle kadence a způsobu střelby : revolverový tzv. Clarke
rotační tzv. Gatling
se sdruženými hlavněmi tzv. Gast

V moderní taktice už od začátku bylo všem jasné že cíl na který je stříleno je v zaměřovači jen chvilku a proto je nutno aby tu chvilku co je pod palbou byl zasažen co nejvíce a samo co nejúčinněji proto se dává důraz spíše na kadenci než na ráži.Vývoj ráže leteckých zbraní se zastavil na 30 mm větší zbraň už má problémy jak se schopností zasáhnout svými kulkami cíl tak má špatný vliv na letadlo.Optimální hranice je jakoby stanovena na 20 mm.
Budu to psát ve dvou jakoby směrech, americký a ruský pže ty pak ovlivňují ty další země - jestli se to někomu nebude líbit tak ať mě doplní nebo nějak upozorní a já mu daný dotaz,nebo to co se mu nebude líbit nějak doplním!

USA

S příchodem proudových motorů a prvních vojenských letadel jako F-86 Sabre,nebo P-80 Shooting Star, s ním se zbraňové techniky zase tak nezměnily a pořád byl prioritní zbraní kulomet nebo kanon.To se ale za chvíli změnilo a už tu byly první "nové" zbraně a to řízené střely vzduch-vzduch jako byl první AIM-9 Sidewinder. Rakety se postupem času stále více zdokonalovaly a také zapojovaly do výzbroje armádních letectev USA nebo letectev s americkými stroji.

Postupem času začal sílit a v armádě USA převládat názor že hlavňové zbraně už v moderních letadlech nejsou potřeba,že by se prostor a váha těchto zbraní dal využít i jinak. To jde dobře vidět na situaci před a po začátku Vietnamské války kdy z prvořadé americké stíhačky té doby F-4 Phantom zmizel její kanon. Jenže po prvních soubojích se Severo vietnamskými Migy-21 se ukázalo že tato zbraň citelně chybí pže raket se tehdy do stíhaček Phantom vlezlo docela dost,jenže bylo docela obtížně s raketou trefit - ostatně statistiky vypálených raket / raket které zasáhly svůj cíl to názorně dokazují. Je to prosté po vypálení všech raket už chyběla zbraň poslední záchrany a piloti se pak už neměli čím bránit. Bylo to dáno tím že do doby války ve Vietnamu se piloti USA neutkali zatím v žádně větší bitvě kde by potřebovali všechny rakety nesené na svém stroji takže ani nemysleli na to že až se do takovéto bitvy dostanou budou potřebovat rakety všechny pže když se sečtou rakety nesené všemi stroji tak to přeci musí stačit na zničení velikého počtu letadel nepřítele. Jaksi se už nepočítalo s tím že by se některá raketa nemusela trefit - rakety byly tehdy považovány za zbraň která je naprosto přesná,jen opravdu malinké procento vypálených střel se netrefí - tak to tehdy viděli.
Takže po těch prvních soubojích se do F-4 ek začaly zase zpátky montovat kanony které tehdy měly základní stroje už z továrny k dispozici. a to kanony GE M61 Vulcan - 20 mm rotační kanon který je v úpravách používán dodnes v nejznámějších typech stíhaček jako je třeba F-18 Hornet aj.

Jestli je potřeba hlavňových zbraní vidět dobře v případě leteckých soubojů,je to ještě líp vidět na boji vzduch-země kde se potřeba těchto zbraní ve Vietnamu ukázala potřebná dvojnásob,proto taky u bitevních strojů byly tyto zbraně vždy používány. Obvzláště při misích jako "Sandy" (podpora vrtulníků vytahujících sestřelené posádky letadel) kdy se stroje jako A-1 musely těžce utkávat z útočící pěchotou a jedinou pořádnou obranou bylo postřelování porostu a udržování nepřítele zpět,ale to stejné při klasické podpoře boje kdy se projektilové zbraně ukázaly jako jediná pořádná zbraň pro zastavení útočící pěchoty,obvzláště v podmínkách Vietnamské džungle.Ale nejen při "ničení" pěchoty ale např. při útocích na pohyblivé cíle a to hlavně ty neobrněné kdy se zdálo jako plýtvání je ničit pumami takže se kanony a kulomety ukázaly jako výborná zbraň - stále,pže taky zasáhnout nějaké jedoucí vozidlo přesně neřízenou pumou,ale i řízenou byl problém.

V moderním letectvu se tyto zbraně stále zdokonalují a jsou neustále upravovány a vymýšleny jejich nové inovace. Takovou hlavní zbraní používanou ve stíhačkách USA je 20 mm kanon M61A1 Vulcan který je používán ve většině moderních stíhaček,ale i jiných letadel třeba gunshipů AC-130 Spectre,nebo v obranných věžích bombardérů B-52.

Vulcan se dobře hodí pro boj ve vzduchu i pro útoky na pozemní cíle.Tyto kanony se výborně osvědčily během války v Perském zálivu kde je jim připisováno 15% z celkového počtu sestřelů.

Technický popis M61A1 Vulcan

kadence:6 600 ran/min - - max. 515 nábojů v dávce
úsťová rychlost:3 730 km/h
hmotnost: 100 kg
dostřel: 1,5 km

Podobně je to i s hlavňovými zbraněmi na ostatních vojenských letadlech USA. Používají se i zdokonalené zbraně jako třeba GAU-8 Avenger na letadlech A-10,který je určen primárně na ničení tanků a obrněných vozidel - ostatně nevím jak by dopadlo jeho nasazení ve vzdušném souboji,ostatně jako celého A-10...

Rusko

V ruské armádě dávali zbrojíři a konstruktéři zbraní vždy více přednost zbraním se sdruženými hlavněmi které jsou praktičtější pro použití v obou případech,jak v leteckém tak pozemním boji.Ale nyní už se začínají přeorganizovávat na více hlavňové zbraně,gatling.

S kanony v ruské armádě to není jako v USA kde používá jeden kanon většina typů stíhaček tady je to rozdílné,letouny požívají mnoho typů hlavňových zbraní. napíšu alespoň hodně malý popis letadel a jejich zbraní:

Mig-21: 30 mm kanon NR-30

Mig-23: 23 mm kanon GŠ-23

Mig-27: 23 mm kanon GŠ-23
23 mm kanon GŠ-6 rotační

Mig-29: 30 mm kanon GŠ 30

Mig-31: 23 mm kanon GŠ-23 /GŠ-6-23M rotační (kadence 10 000 ran/min)

Su-9: 30 mm kanon HR-30

Su-15: 23 mm kanon GŠ-23

Su-22: 23 mm kanon GŠ-23

Su-25: 30 mm kanon GŠ-30

Su-27: 30 mm kanon GŠ-30

Su-30: 30 mm kanon GŠ-30 / GŠ-6 rotační

Su-32: 30 mm kanon GŠ-30

Su-33: 30 mm kanon GŠ-30

Su-34: 30 mm kanon GŠ-30

Su-35: 30 mm kanon GŠ-30

Su-37: 30 mm kanon GŠ-30

Technický popis GŠ-30

ráže:30 mm
úsťová rychlost: 860 m/s
kadence:3 000 ran/min

Technický popis GŠ-6-23,rotační

ráže: 23 mm
úsťová rychlost: 700 m/s
kadence: 8 000 ran/min

Ovšem známé jsou i letecké zbraně evropských výrobců jako francouzský kanon DEFA - 30 mm,GIAT M791,Mk.11;německý Mauser BK27 - 27 mm (JAS-39 Gripen);britský ADEN 25 - 25 mm; švýcarský Oerlikon KCA - 30 mm.
Česká republika také vytvořila svou vlatní zbraň pro stíhačky řady L-159 Alca (L-39) a to 20 mm kanon Plamen který je takovou jakoby aletrnativou kanonu GŠ-23 ikdyž o jiné řáži.


pouzdro s dvouhlavňovým kanonem Plamen pod křídly L-159.../.......M61A1 Vulcan
ObrázekObrázek
Naposledy upravil(a) Haness dne 20/8/2005, 16:30, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázek

Pouze zasáhnout nestačí.....
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Haness, zapoměl si na zbraně s klasickým funkčním cyklem.

Moderní ruské letadla nejsou vyzbrojené kanónem GŠ-30 (dvouhlavňový se sdruženými hlavněmi), ale kanónem GŠ-301 (9A-4071K), což je zbraň s klasickým principem. Dosahuje kadence 1500-1800 ran/min, což je podobná kadence jako mají revolverové kanóny.

Jinak GŠ-23 má kadenci 8000/min? není to trochu moc? Je to stejná koncepce jako GŠ-30, takže kadence by měla být podobná, 3000-3400/min
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
Haness
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 944
Registrován: 18/4/2005, 22:16
Bydliště: Brno

Příspěvek od Haness »

Sa: Doufal sem že sem něco napíšeš;)

S tím máš pravdu s tou kadencí,já sem to špatně napasl,hned to musím opravit já zapoměl že tu kadenci 8000 ran/min má kanon GŠ-6-23 to je ten rotační 23 mm kanon takže máš pravdu.

Jen já mám tabulku kde je že je zapojen i kanon GŠ-30 klasický,ale i ten GŠ-30-1,nevím jestli ten GŠ-30 je se združenými hlavněmi,ale myslím že ano,ale přít se nebudu.
ObrázekObrázek

Pouze zasáhnout nestačí.....
trebcenak
Příspěvky: 2
Registrován: 9/1/2007, 15:42

Příspěvek od trebcenak »

malá poznámka ke GŠ-30-1, je to ruská klasika, životnost cca
1000-1500 výstřelů(mám na mysli hlaveň), což je zhruba 1/10 životnosti revolverových i gattlingových konstrukcí.Výhodou je nízká hmotnost a mechanická jednoduchost.
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

trebcenak píše:malá poznámka ke GŠ-30-1, je to ruská klasika, životnost cca
1000-1500 výstřelů(mám na mysli hlaveň), což je zhruba 1/10 životnosti revolverových i gattlingových konstrukcí.Výhodou je nízká hmotnost a mechanická jednoduchost.

Rusové snad nikdy nestavěli revolverové kanony, i jejich Gatlingy nejsou poháněny externím pohonem.

A k té životnosti, kolikrát se asi ta hlaveň za dobu životnosti letadla mění?

Jako další výhodu bych viděl rychlejší odezvu na počátku střelby, nemusí se čakat nějaké setiny až desetiny vteřiny než se rozpohybuje externí pohon u Gatlingu.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Janni
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 114
Registrován: 31/10/2005, 00:33
Bydliště: Brünn

Příspěvek od Janni »

Musím si rýpnout.
1)Zbraň principu Gatling má dvě nevýhody:
-mizerná kadence na začátku střelby(než se hlavně roztočí, chvíli to trvá)
-externí pohon zvyšuje hmotnost zbraně
ale to už psal sa58

2)V popisu typů kanonů u sovětských/ruských letounů jsou boty
-Su-22 nosil vždy kanony NR-30
-MiG-21 měl NR-30 jen ve verzi F, později dostal dvouhlavňový GŠ-23
-Su-25 nosí GŠ-30-2
-ostatně kanony GŠ dvoučíselné řady jsou vždy dvouhlavňové, vyplývá to z jejich principu
-od Su-27 nahoru jsou všechny vybaveny GŠ-301
-briti používají a exportují Aden ráže 30mm, 25mm zbraň se nerozšířila

Uprav to prosím, pak klidně moji poznámku smaž. Pokud můžu poradit, mrkni do knížky Střelecká a raketová výzbroj letadel, více
http://www.repliky.info/detail.php?id=2059
Jinak díky za zajímavé téma.
Neexistují zoufalé situace, existují pouze zoufalí lidé.
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

GŠ-30-1 má index 9A4071K, tiež TKB-678 (jednohlavňový kanón pre Mig-29, Su-27)
GŠ-6-23 má index 9A620, tiež AO-19 (šesťhlavňový rotačný kanón kalibru 23mm)
GŠ-6-30 má index 9A621, tiež AO-18A (šesťhlavňový rotačný kanón kalibru 30mm, vývoj z AO-18 z námorného systému, používa sa na Mig-27 a v kontajneri pre Su-24)
GŠG-7,62 má index 9A622 (štvorhlavňový rotačný guľomet kalibru 7,62mm)
GŠ-30-2/GŠ-30 má index 9A623, tiež AO-17A
GŠ-30K má index 9A623K - pre vrtuľníky, dlhšie hlavne
JaKB-12,7 má index 9A624 (štvorhlavňový rotačný guľomet kalibru 12,7mm)
GŠ-23 má index 9-А-472, tiež AO-9
GŠ-6-23M má index 9A768 (šesťhlavňový rotačný kanón kalibru 23mm s kadenciou až 10 000 min-1 a udajne bezpásovým zásobovaním)

Všeobecne majú ruské kanóny relatívne nízku životnosť hlavní, cca 2000 výstrelov na hlaveň, na druhej strane majú aj pomerne malú zásobu streliva 150-250 kusov a pri rovnakom balistickom výkone sú o polovicu ľahšie. Jedným z dôvodov je aj fakt, že ruské zameriavače sú vo všeobecnosti kvalitnejšie (veriť nemusíte, ale riešia presnejšie popísané balistické rovnice).

Problém rozbehu zbraní systému Gatling sa dá riešiť predbežným rozbehom hlavňového zväzku - roztočí sa pred útokom a pri začatí paľby sa spustí prívod nábojov (vo väčšine prípadov je prívod streliva bezpásový, takže tak či tak musí byť prívod poháňaný).
Nemecké F-104 Starfighter používali kanón Vulcan s interným pohonom plynmi od výstrelu (niečo podobné ako guľomet JaKB-12,7 z vrtuľníku Mi-24)

Otázka:
Aký kanón má Tu-22 v zadnom strelišti? Uvádza sa NR-23, ale existuje aj tvrdenie, že je tam nejaká "podivnosť" označená R-23 (revolverový kanón s neobvyklým typom náboja - strela zapustená do nábojnice)...
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Janni:
Britové zrovna světový vývoj s leteckými zbraněmi neobohatili, co? :)
Ta knížka od Popelinského je dobrá, mám ji taky v knihovně.

Alchymista:
Ono není Tu-22 jako Tu-22, starý typ s motory vzadu mel v zadním střelištu asi NR-23. Moderní Tu-22M1 až M3 má vzadu asi GŠ-23-2.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

sa58: :roll: Píšem čínsky? Keď napíšem Tu-22 s kanónom NR-23, tak to nie je Tu-22M až M4 s kanonmi GŠ-23 alebo GŠ-23L - a tu je ďalší problém - čo tam presne je? Pretože konce hlavní sú kryté nejakými púzdrami...

Ale späť - myslel som toto: 23x260 Richter R-23 aircraft cannon http://www.geocities.com/russianammo/25mm.html#9a a tento náboj - http://www.geocities.com/russianammo/pr23.jpg -je to jediný zdroj, kde som tú podivnosť videl
Uživatelský avatar
redboy
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 1313
Registrován: 3/2/2006, 12:02

Příspěvek od redboy »

Tu-22: Z počátku tam byl a byl pro letoun vyvíjen kanon R-23 z konstrukce OKB-16, A.A.Richtera. Jednohlavňový, první v Sojuzu revolverový kanon s polygonálním vývrtem a elektrickým zápalem. Jenže náboj by nestandardní, jiný než u ostatních 23mm kanonů a celý kanon se ukázal jako složitý. Po zkouškách byl přijat do výzbroje 7.srpna 1964 (a podle některých údajů ani přijat oficiálně nebyl, což je asi špatně), ale nechytil se, takže pozdější kusy měly NR-23 (OKB-16) a asi i při revizích byl nahrazen za NR-23 u prvních strojů, to ale taky nedokážu říct jistě.

Obrázek

Tu-22M: Dva kanony GŠ-23 vedle sebe, u verze M3 pak jeden GŠ-23 s hlavněmi nad sebou.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

diki za upresnenie...
Používanie a zavedenie do výzbroje - nie je celkom nevyhnutné, aby zbraň reálne používaná u útvarov bola aj zavedená do výzbroje. Nejaký typ lietadla slúžil skoro tri desaťročia až do zrušenia, ale oficiálne prijatý do výzbroje nebol.

K teme: Ďalším kanónom, ktorý v pôvodnom zozname nie je, je kanón AM-23 (9A036??), údajne posledný klasický letecký automatický kanón (používal sa napríklad aj na Il-28 a Tu-16) zavedený do výzbroje sovietskeho letectva.
Uživatelský avatar
redboy
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 1313
Registrován: 3/2/2006, 12:02

Příspěvek od redboy »

Alchymista píše:diki za upresnenie...
Používanie a zavedenie do výzbroje - nie je celkom nevyhnutné, aby zbraň reálne používaná u útvarov bola aj zavedená do výzbroje. Nejaký typ lietadla slúžil skoro tri desaťročia až do zrušenia, ale oficiálne prijatý do výzbroje nebol.
Já a myslím že tady na Palbě princip zadání, výběrů, zkoušek, a přijmutí do výzbroje popisoval. Těch případů, že ve výzbroji systém byl i když nebyl do výzbroje oficiálně přijat je nespočet. Ale důvody byly různé. Od nesplněných zadání, nesplněných zkoušek (často kvůli prkotině a někdy ne), nebo třeba změny koncepce v době zavádění…, a nebo třeba nesplnění požadavku na výronu všech komponent v Sovětském svazu (Rusku). Ty případy jdou napříč celou plejádou zbrojních systémů a dodnes.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Čínsky nepíšeš, i když pro někoho mladšího može byt slovenčina problém :)

V knížce o Tupolevovi je napsán u Tu-22 kanon NR-33 :)
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

NR-33 - to ešte je celkom dobré a dá sa nájsť zdôvodnenie - prostý preklep. Lenže čo v prípade, ak je použité označenie typu TKB-xxx a niekto sa "uklepne" a napíše TBK-xxx a toho sa potom drží dôsledne celý článok?
Uživatelský avatar
RIPper
svobodník
svobodník
Příspěvky: 24
Registrován: 28/1/2007, 23:38
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od RIPper »

vyborna kniha o tejto teme je od L.Popelinskeho a J.Ballu: Zbrane vysokych kadenci
Odpovědět

Zpět na „Výzbroj a výstroj“