Laserem naváděné pumy LGB a GBU

Bomby, rakety, kanony, kulomety a jiné
Odpovědět
Uživatelský avatar
Haness
Důstojník v záloze
Důstojník v záloze
Příspěvky: 944
Registrován: 18/4/2005, 22:16
Bydliště: Brno

Laserem naváděné pumy LGB a GBU

Příspěvek od Haness »

LGB – Laser Guided Bomb – Laserem naváděná bomba
GBU – Guided Bomb Unit – Naváděná pumová soustava


Myslím že hodně z Vás vidělo stejně někdy v tv záběry z amerických válek (Záliv,Afghánistán, Irák) kde jsou vidět černobílé filmečky na kterých je velký kříž do jehož středu v momentě dopadne nějaká bomba.
Tyto záběry pochází z amerických stíhaček a bombardérů,ale nejen amerických které útočí pomocí laserem naváděné munice.

Už za dob WW2 se vojenští velitelé snažili nějakým způsobem vymyslet nějaký systém který by zpřesnil letecké bombardování pže se nezřídka stalo že byly zasaženy vlastní jednotky, nebo nechtěné cíle jako třeba civilisté, bohužel „potřeba“ zničit daný cíl byla převyšující takže se začalo používat masových leteckých útoků – význam byl jednoduchý, pokropit celou oblast a zničení je 100% proto se také WW2 vyznačovala svým totálním působením i na civilní obyvatelstvo. Jak to vypadalo po takovém masivním útoku myslím nemusím ani říkat.
http://www.palba.cz/album_showpage.php?pic_id=1775

První laserem naváděné pumy předvedla americká armáda asi v roce 1967, byly to pumy Paveway ty už tehdy byly velice účinné mohly zasahovat cíl ve dne i noci, a za každého počasí, jediný problém byl že středová plošina mraků nesměla být níž 2 500 stop. Navíc letadlo které tuto pumu neslo a chtělo úspěšně odhodit musel mít 3 naváděcí systémy: AVQ-23A pro útoky za dne, AVQ-26 pro útoky i v noci a LANTRIN – pro obě možnosti. LANTRIN (Low-Altitude Navigation and Targeting Infra-Red for Night) je používán i dne, je to taková ta velká podlouhlá krabice která se upevňuje třeba na F/A-18 Hornet pod motory na stranu, u podvozkové skříně.
Paveway I nebyly ještě tak obratné, a navíc aby letoun nesl tolik zařízení pro zaměření bylo až moc, proto se vyvíjel kompromis, zařízení, jedno které by v sobě kombinovalo všechny 3 a nebylo nějak moc omezováno.Proto bylo vytvořeno ještě mnoho verzí jak samotné pumy Paveway, tak nových zaměřovacích zařízení.
Americká armáda nyní používá verzi Paveway III ta je označována jako laserem naváděná puma vhodná pro vypouštění z minimálních výšek.

Ale jak se zaměřují takovéhle pumy?

Je to opravdu jednoduché a způsobu je několik.Operátor zbraňových systémů, nebo pilot si přes kameru a zaměřovač projíždí krajina. Musím dodat že přes kameru už rovnou vidí kříž! Takže všude kde s ní přejíždí vlastně „svítí“ laserem a tam kde se zastaví a zamkne kameru tak laser svítí pořád a to je to místo kam puma dopadne. Kamera se zaměřovačem je na tomto místě pořád zamčená i když je letoun z dosahu viditelnosti na cíl. Kamera se tak může točit do všech směrů aby byla pořád na cíli a sledovala jej, samozřejmě že po dopadu a zásahu cíle se kamera znovu uvolní a pilot může sledovat a hledat další cíle.

Další možností je označení cíle pozemními jednotkami. To už stačí jen aby daná jednotky při sobě měla laserový zaměřovač, tím pořád svítí na cíl dokud nepřiletí letadla a na cíl nezaútočí, nepřetržitě jim tak ukazují kde je jejich cíl.Tato metoda se netýká jenom laserem naváděných pum, slouží i pro pouhé ukázání a zaznamenání místa cíle do mapy.

Takto zaměřovat jde i z letadel, metoda byla známá z A-6 Intruderu kde měl navigátor popř. po ruce laserovou pistoli kterou jednoduše namířil na cíl a označil ho, bohužel se jednalo o nepřesnou metodu, taky zkuste z letadla namířit přesně třeba na bunkr, proto tato metoda nebyla zrovna používaná pže by šla mimo preferenci tohoto druhu zbraní.
GBU nejsou jenom zbraně naváděné laserem,ale i přes TV.Jsou to pumy třeba jako GBU-15.Všechny druhy pum mohou mít různé hlavice, průbojné pro ničení bunkrů, trhavé, vysoce explozivní.

Armády začlenily laserem naváděnou munici do své výzbroje aby mohli provádět chirurgicky přesné útoky což zamezilo trefení vlastních jednotek, nebo civilistů. Taky je to ekonomicky výhodnější, i když je cena pumy hodně vysoká tak je to pořád málo oproti tomu kdyby tam poslali třeba B-52 který by na to shodil množství pum, což by mělo určitě vyšší cenu a navíc by nebylo zaručeno že daný cíl bude přesně zničen.Navíc při útocích kde není možnost se znovu vrátit a cíl musí být zničen hned a bezodkladně jsou laserem naváděné pumy nenahraditelné. Cena jedné laserem naváděné pumy se pohybuje asi kolem 300 000 dolarů.A US Army se snaží montovat, nebo upravovat velké množství svých bojových letadel pro použití této munice.


ObrázekObrázek
ObrázekObrázek

Pouze zasáhnout nestačí.....
Uživatelský avatar
skflanker_
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 121
Registrován: 28/7/2014, 20:51

Re: Laserem naváděné pumy LGB a GBU

Příspěvek od skflanker_ »

Zbrojári pripravujú GBU-54:

Video natočené na lietadlovej USS George H.W. Bush (CVN 77) v Perzskom zálive počas bombardovania jednotiek ISIL v Iraku (zverejnené 11.08.2014)
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11488
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Laserem naváděné pumy LGB a GBU

Příspěvek od Dzin »

Jen dotaz, JDAM se používají i proti pohyblivým cílům? Měl jsem dojem, že jsou jen proti statickým a proti pohyblivým je určena verze LJDAM.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
cover72
7. Major
7. Major
Příspěvky: 3160
Registrován: 12/6/2007, 20:09

Re: Laserem naváděné pumy LGB a GBU

Příspěvek od cover72 »

S JHMCS se používaly, odhadlo se předsazení.
Uživatelský avatar
skflanker_
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 121
Registrován: 28/7/2014, 20:51

Re: Laserem naváděné pumy LGB a GBU

Příspěvek od skflanker_ »

Tabuľka zóny použitia GBU-16 Paveway II vs. GBU-24 Paveway III vs. EGBU-16 Enhanced Paveway II vs. EGBU-24 Enhanced Paveway III
Obrázek
Zdroj http://sistemasdearmas.com.br/pgm/lgbpaveway4.html
Odpovědět

Zpět na „Výzbroj a výstroj“