Hypersonické střely a letouny

Bomby, rakety, kanony, kulomety a jiné
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Hypersonické střely a letouny

Příspěvek od Rase »

Výstřižrertttek.JPG

Hypersonické střely a letouny

"Vývoj mezikontinentální hypersonické zbraně je zvláště zneklidňující. Mnoho ruských důstojníků a expertů například věří, že americké hypersonické zbraně výrazně zvýší účinnost konceptu globálního úderu (CPGS) a dají Washingtonu schopnost vyřadit konvenčním útokem ruské strategické jaderné síly." - Vladimír Dvorkin, spolupracovník moskevského think-tanku a výzkumného centra Carnegie Moscow Center

Vývojáři amerického letectva předpovídají, že ve 40. letech 21. století již budou na vojenských misích běžně operovat extrémně rychlé hypersonické drony, které budou plnit řadu úkolů – od stealth průzkumných misí až po přesné a smrtící údery na kritická místa protivníkovi obrany. K tomuto cíli směřuje vývoj pohonných systémů a také nezbytných autonomních inteligencí, které budou takové stroje pilotovat. Co se týče průzkumných strojů, tak již v říjnu 2013, byly zveřejněny informace o novém hypersonickém bombardéru SR-72 od společnosti Lockheed Martin. Nový letoun by nahradil legendární průzkumný letoun SR-71 Blackbird. Není známo, jak dlouho se na projektu pracuje, ale výroba demonstrátoru by měla začít v roce 2018. Letové zkoušky jsou plánovány na rok 2023 a operačního nasazení má být dosaženo kolem roku 2030. Tento bezpilotní letoun má být schopen dosáhnout rychlosti mach 6, což je dvojnásobek rychlosti letounu SR-71, vyvinutého v 60. letech 20.století. Prioritou je průzkum nepřátelského území, ale zvažována je integrace výzbroje. V úvahu je brán i fakt, že případné střely, mohou být lehčí o velkou část paliva, které by bylo nutné k jejich pohonu. Potřebnou rychlost by získaly již samotnou rychlostí letu SR-72 a palivo nutné k manévrování, by se využilo až v po přiblížení se k cíli. Nejspíš ani nebudou vybaveny výbušninami nebo budou mít jen menší bojové hlavice, protože cíl může zlikvidovat samotná energie nárazu.
US Air Force plánuje hypersonické zbraně, které se budou pohybovat rychlostmi Mach 5 až Mach 10. Při rychlosti Mach 5 kluzák každou sekundu uletí cca 2 km, během deseti sekund 20 km, atd. Soudobé řízené střely s plochou dráhou letu, jako je například americký BGM-109 Tomahawk, létají podzvukovými rychlostmi kolem 900 km/h (méně než Mach 1). Obrana proti hypersonickým střelám a hypersonickým kluzákům je velmi obtížná i kvůli tomu, že je jen velmi málo času na objevení, rozpoznání, přesné určení a zaměření hypersonické zbraně. Problém jsou také malé rozměry kluzáku, a tudíž nízká schopnost radarů je objevit na dlouhé vzdálenosti. Hypersonické drony bude možné využít k testování protivzdušné obrany protivníka, k průzkumným misím ve vzdálených oblastech, a také umožní přesným nečekaným úderem zlikvidovat vybraný cíl. Pilotované stroje po celou dobu zůstanou v bezpečné vzdálenosti od protivníkových zbraní. Hypersonické lety jsou náročné na konstrukci strojů, a také na vyspělost umělých inteligencí, které musí uvažovat fyziku takového letu, a ještě přitom splnit úkoly dané mise. Pokud se ale podaří takové drony zavést do letectva, přinese to celou řadu výhod. Hypersonické útočné zbraně budou mít velkou kinetickou energii, která zvýší jejich ničivou sílu proti budovám, lodím, protiletecké obraně, dronům i letounům. V případě hypersonických kluzáků lze volit profil letu tak, aby se maximálně snížila možnost zničit kluzák PVO. Jako příklad lze uvést, že kluzák dokáže doletět nad cíl ve výškách 40 až 60 km, a poté prakticky kolmým letem zasáhnout cíl. Ve velkých výškách je řídká atmosféra, proto v takovém případě kluzák výrazně snižuje své tepelné vyzařování (díky nižšímu tření o řídkou atmosféru) a navíc díky nižšímu odporu déle udrží svou rychlost. První hypersonické drony můžeme očekávat již ale mnohem dříve. Specialista US Air Force, Geoffrey Zacharias, očekává příchod prvních hypersonických zbraní již v polovině 20. let.

Hypersonická střela HSSW a kluzák AHW

Hypersonické zbraně jsou již na obzoru, ale otázkou je, která země bude na špici jejich vývoje. Nejdále jsou ve vývoji kluzáků Spojené státy. V rámci programu CPGS (Conventional Prompt Global Strike) - konvenčního okamžitého globálního úderu, vyvíjí Pentagon zbraň, která v rámci jedné hodiny zasáhne jakékoliv místo na Zemi. Finální podoba CPGS není ještě jasná, ale s pravděpodobností hraničící s jistotou, půjde o upravenou ICBM raketu s hypersonickým kluzákem. US Air Force a agentura DARPA již v roce 2010 otestovali hypersonické návratové těleso HTV-2 (Hypersonic Technology Vehicle 2). Po dvou nezdařených pokusech, nakonec v roce 2013, uspěli s hypersonickým testem stroje X-51 WaveRider. Na základě zkušeností získaných z programu v budoucnu vznikne hypersonická střela HSSW (High-Speed Strike Weapon), nyní ale o HSSW nejsou prakticky žádné informace a neexistuje ani žádný časový rámec vývoje. Kromě toho US Army paralelně vyvíjí a úspěšně testuje vlastní hypersonický kluzák AHW (Advanced Hypersonic Weapon). Oficiálně AHW představuje technologickou zálohu pro HTV-2. ICBM s kluzáky lze vypouštět z pozemních základen i ponorek. CPGS dokáže údajně zničit až 30 % cílů, na které bylo dříve nutno zaměřit jaderné zbraně.

Vývoj v zahraničí

Kromě Spojených států totiž na vývoji těchto zbraní pracuje i Čína, Rusko a Indie. Nyní si něco řekneme o Čínském programu. V roce 2014 provedla první test hypersonického kluzáku WU-14/DF-ZF. Čína se tradičně k vývoji nových zbraní nevyjadřuje. Podle expertů chce Čína ve WU-14/DF-ZF získat především protilodní zbraň pro případný boj s americkým námořnictvem v Pacifiku. Pentagon v dubnu 2016 oznámil, že Američané monitorovali úspěšný test čínského experimentálního hypersonického nosiče jaderných hlavic DF-ZF.
Také Rusko již od 80. let pracuje, v rámci programu Projekt 4202 "Albatros", na vlastním hypersonickém kluzáku. Ostré testy probíhají postupně již od 90. let 20.století, kdy Sovětský svaz plánoval získat zbraň schopnou porazit v 80.letech nově vznikající americký protiraketový systém budovaný v rámci strategické obranné iniciativy SDI (Strategic Defense Initiative). Sověti původně chtěli hypersonický kluzák vybavit jadernou hlavicí. Test ruského kluzáku údajně proběhl na začátku roku 2016 - nosným prostředkem byla balistická raketa RS-18A. V případě potřeby však lze kluzák umístit například na mobilní raketové systémy Topol-M. Rusko také vidí v Americkém programu CPGS nástroj narušující jadernou rovnováhu mezi Spojenými státy a Ruskem. Vývoj se nyní soustředí především na protilodní střely. Podle ruských zpráv z roku 2017, dosáhla nová hypersonická protilodní řízená střela Zirkon, při prováděných letových testech, rychlosti Mach 8. Protilodní střely Zirkon se budou pravděpodobně dát odpalovat z univerzálních odpalovacích zařízení s označením 3S14, které se používají i pro střely Kalibr a Onyx. Státní zkoušky Zirkonů by měly proběhnout v roce 2017 a následně by měly být přijaty do výzbroje. Vyvíjená hypersonická indicko-ruská protilodní střela BrahMos II vychází pravděpodobně přímo z ruské střely Zirkon. BrahMos II dosahuje údajně maximální rychlost až Mach 7 při doletu 300 km. Zirkon i BrahMos II pohání náporový motory typu scramjet. Zdá se tedy, že se pomalu rozbíhají nové závody ve zbrojení a je jen otázkou času, kdy se více rozšíří hypersonické zbraňové prostředky a letouny.

Zdroj:
http://palba.cz/viewtopic.php?f=341&t=7323
http://www.armadninoviny.cz/hypersonick ... e-zde.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Prompt_Global_Strike
http://www.army-technology.com/projects ... eapon-ahw/
https://vtm.zive.cz/clanky/blizi-se-val ... fault.aspx
http://www.ibtimes.co.uk/did-china-actu ... ht-1521861
https://spaceflightnow.com/news/n1005/16waverider/
http://www.defenseindustrydaily.com/hyp ... long-0194/
http://www.21stcentech.com/transportati ... d-success/
http://www.militarybox.cz/news/zirkon-osm-machu/

ap_hypersonicweapons-770x385@2x.jpg
HACM_26_Sept_2022.632dfc0f3223c.png
hypersonictbg.png
Naposledy upravil(a) Rase dne 3/6/2023, 11:12, celkem upraveno 2 x.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
kenavf
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5997
Registrován: 15/12/2010, 23:13

Re: Hypersonické střely a letouny

Příspěvek od kenavf »

Rase píše:... Nejdále jsou ve vývoji kluzáků Spojené státy...
Prečo Spojené štaty?Je to preto že Zirkon má pohon a preto je to už iná kategoria?Ruské Zirkony podľa všetkého vydržali let hypersonickou rýchlosťou dlhodobo.Koľko sekund vydržal najdlhšie letieť US hypersonik?Predpokladám že hypersonik s motorom je náročnejšia záležitosť ako klzák.
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté sily k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Hypersonické střely a letouny

Příspěvek od Rase »

Však píšu že "kluzáků", tady mají Američané konkurenci ne v Zirkonu, ale zmíněném Albatrosu, o kterém se ale nic pořádného neví.
Ono to v článku není moc přehledné, ale v podstatě by se ty hypersonické zbraně daly rozdělit na bezpilotní letouny, proti-lodní střely (s pohonem) a na kluzáky. Každý má poněkud jinou funkci. Konkurenčním projektům jsem se ale věnoval jen okrajově, a osobně se nechci babrat v "ruské propagandě" vs ověřených zdrojích (klidně ať někdo sepíše článek o Zirkonu atd., já to ale nebudu). Osobně mě spíš zaujal ten pokrok v Číně.
Celkově mi přijdou ty hypersoniky neskutečné a hodně jsem zvědavý na zmíněný bezpilotní letoun (špionážní).
Přikládám ještě nějaké obrázky z amerických testů kluzáku Falcon HTV-2 (Hypersonic Technology Vehicle-2):

Obrázek

Obrázek
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Hypersonické střely a letouny

Příspěvek od Rase »

Vývoj hypersonických střel ARRW a HCSW

Společnost Lockheed Martin, přesněji její pobočka Lockheed Martin Missiles and Fire Control z Orlanda, získala kontrakt na vývoj dalšího prototypu hypersonické zbraně. Za částku 480 mil dolarů bude navrhnut druhý prototypu hypersonické zbraně ARRW (Air-Launched Rapid Response Weapon). Podmínky kontraktu stanovují, že společnost střelu navrhne, otestuje prototyp a připraví vše k sériové výrobě. Tajemnice amerických vzdušných sil Heather A. Wilsonová prohlásila, že letectvo hodlá dál pokračovat v rychlém tempu, jehož cílem je získat hypersonické střely. Dokončení vývoje a otestování střel ARRW je stanoveno na rok 2021. Zajímavostí je, že společnost získala v dubnu 2018 kontrakt na vývoj hypersonické naváděné rakety HCSW (Hypersonic Conventional Strike Weapon), jejíž vývoj má stát zhruba 928 mil dolarů. Hypersonické střely ARRW i HCSW se budou technologicky lišit, ale mají nabídnou stíhacím letounům unikátní bojové schopnosti

https://defence-blog.com/aviation/lockh ... eapon.html

ARRW_Launch_PR-900x600.jpg
Naposledy upravil(a) Rase dne 3/6/2023, 11:11, celkem upraveno 1 x.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Hypersonické střely a letouny

Příspěvek od Rase »

Pentagon v současné době dokončuje studii, která by měla najít řešení, jak sestřelit nepřátelskou hypersonickou střelu. Zmiňovány jsou zatím rychlé interceptory a lasery.

https://www.securitymagazin.cz/defence/ ... 62510.html

Obrázek
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Hypersonické střely a letouny

Příspěvek od Rase »

Dokončení revize návrhu hypersonického kluzáku

Raytheon a DARPA dokončili revizi základního návrhu hypersonického kluzáku TBG (Tactical Boost Glide). Program byl zahájen v roce 2014 a jde o společnou iniciativou agentury DARPA a amerického letectva (USAF), s cílem vyvinout a demonstrovat technologie pro vývoj taktických hypersonických kluzáků. Musí tedy dosáhnout minimální rychlosti Mach 5,5. Nejprve raketa vylétne až na hranici atmosféry, kde se střela oddělí od nosiče a doklouže k cíli. DARPA v březnu 2019 udělila společnosti Raytheon sumu 63,3 mil dolarů (1,46 mld Kč), pro pokračování v programu TBG. Navazují tak na sumu ve výši 20,5 mil dolarů, kterou společnost získala v dubnu 2015. Paralelně získala v září 2016 společnost Lockheed Martin kontrakt za 147 mil dolarů na vývoj koncepčního řešení TBG. Celý program TGB navazuje na starší vývoj, včetně programu HTV-2 (Hypersonic Technology Vehicle 2).

https://euro-sd.com/2019/07/news/14205/ ... programme/
https://www.janes.com/article/90278/ray ... ign-review

Tactical-Boost-Glide.jpg
Naposledy upravil(a) Rase dne 3/6/2023, 11:11, celkem upraveno 1 x.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
seabee
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3504
Registrován: 18/7/2013, 18:59

Re: Hypersonické střely a letouny

Příspěvek od seabee »

Dost by mně zajímalo, jestli někdo neví, jaké programy z minulosti vedly k dnešní ruské pozici v oblasti hypersonických střel. I když to sleduji léta, nenarazil jsem na ruský ekvivalent amerického programu X-15 (7.274 km/hod). Ten byl určitě potřebný pro vývoj tepelného štítu jaderných hlavic ICBM, vracejících se do atmosféry, stejně jako tepelných štítů lodí Gemini a Apollo, možná i raketoplánu SS. Nevšiml jsem si ani, že by něco jako X-15 stálo v některém ze sovětských, nebo ruských muzeí.

Víte někdo něco?
Slyší-li nechápaví, podobají se hluchým.
Hérakleitos z Efesu, zvaný Skoteinos (Temný – asi 544-484 př.n.l.),
kenavf
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5997
Registrován: 15/12/2010, 23:13

Re: Hypersonické střely a letouny

Příspěvek od kenavf »

Myslím že rusom slúžil pre výzkum danej oblasti rychlostí raketoplán BOR a podobné projekty vztlakových telies.
Kosmos 1374 – byl sovětský malý raketoplán (BOR-4 2 =Bespilotnyj Orbital'nyj Raketoplan),


https://cs.wikipedia.org/wiki/Kosmos_1374
https://cs.wikipedia.org/wiki/Sov%C4%9B ... pl%C3%A1ny
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté sily k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

ObrázekObrázek
seabee
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3504
Registrován: 18/7/2013, 18:59

Re: Hypersonické střely a letouny

Příspěvek od seabee »

To: kenavf: Děkuju za informaci. Není to přesně ono, vše bylo vynášené raketami, ale k vývoji technologií to asi sloužilo stejně dobře.
Slyší-li nechápaví, podobají se hluchým.
Hérakleitos z Efesu, zvaný Skoteinos (Temný – asi 544-484 př.n.l.),
kenavf
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5997
Registrován: 15/12/2010, 23:13

Re: Hypersonické střely a letouny

Příspěvek od kenavf »

O niečom čo by bolo vynášané lietadlom alebo vlastnou silou som nepočul.
Jedine snáď zrušený/nedokončený MiG-105 https://cs.wikipedia.org/wiki/MiG-105
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté sily k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

ObrázekObrázek
cernakus
poručík
poručík
Příspěvky: 797
Registrován: 20/3/2007, 08:15

Re: Hypersonické střely a letouny

Příspěvek od cernakus »

seabee:
koukáš se na to příliš americky. Američané stavěli demonstrátory jako samostatné projekty určené pouze k získání zkušeností. Sověti fungovali jinak, ti stavěli demonstrátory v rámci konkrétního vojenského projektu. Nemuseli tedy stavět například letoun X-15, protože ekvivalentní know-how získali v konkrétních projektech Burja nebo Buran (střela, ne raketoplán) a obecně programu MKR (mezikontinentální křižující raketa). Další vývoj pak pokračoval v jejich protilodním raketovém programu (Kh-22, Kh-15, Kh-31, Granit, Moskit...) a posléze plynule přešel do kosmického programu a hvězdných válek, jak už poukazoval kenavf (Bor, Spiral...). Sověti taky neměli problém testovat přímo na prototypech vynášených nosnými raketami, protože je vyráběli jak pekař rohlíky a bylo to relativně levné. Navíc díky obrovské převaze v nosnosti R-7 nad západními nosiči si mohli dovolit dělat z počátku lodě (Vostok, Voschod, Bion) a návratové moduly s celostní ochranou, což si Mercury a Gemini dovolit nemohly. A v době, kdy už z úsporných důvodů museli optimalizovat tepelnou ochranu (Sojuz, Zarja, TKS-VA, LKS, Buran), bylo zkušeností a testů vhodných materiálů více než dost.

https://en.wikipedia.org/wiki/Burya
https://en.wikipedia.org/wiki/RSS-40_Buran
HONZIK11
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3891
Registrován: 16/11/2014, 19:51

Re: Hypersonické střely a letouny

Příspěvek od HONZIK11 »

Kazdy rusky navratovy modul,pristavajici na Zem Mars, Venusi,byl zdrojem technologickych dat a prislusnych reseni.
HONZIK11
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3891
Registrován: 16/11/2014, 19:51

Re: Hypersonické střely a letouny

Příspěvek od HONZIK11 »

Cernakus me predbehl. Popsal to obsahleji.
seabee
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3504
Registrován: 18/7/2013, 18:59

Re: Hypersonické střely a letouny

Příspěvek od seabee »

cernakus píše:seabee:

koukáš se na to příliš americky.
Právě abych se toho pohledu zbavil, tak jsem se ptal! Howgh!
Slyší-li nechápaví, podobají se hluchým.
Hérakleitos z Efesu, zvaný Skoteinos (Temný – asi 544-484 př.n.l.),
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Hypersonické střely a letouny

Příspěvek od Rase »

Hypersonické střely pro americkou armádu - LRHW

Jednou z klíčových oblastí modernizace americké armády jsou zbraně velmi dlouhého dosahu LRPF (Long-Range Precision Fires). Součástí LRPF jsou hypersonické střely LRHW (Long-Range Hypersonic Weapon) schopné zasáhnout cíl vzdálený několik tisíc kilometrů. Vývoj hypersonických střel LRHW řídí armádní vývojová kancelář RCCTO (Army Rapid Capabilities and Critical Technologies Office) a řeší Sandia National Laboratories, které hypersonické zbraně testovaly v rámci programu SWERVE (Sandia Winged Energetic Reentry Vehicle Experiment) již v 70. a 80. letech minulého století. Americká armáda za vývoj hypersonických zbraní v příštích pěti letech utratí 1,2 mld dolarů. V případě pozemní verze se počítá s umístěním dvou kontejnerů na upravený návěs M870, který bude tažen nákladním automobilem Oshkosh M983A4 (8×8). Návěs M870 je ve spojení s tahači HEMTT (Heavy Expanded Mobility Tactical Truck) používán k transportu těžké obrněné techniky nebo ve specializované verzi jako odpalovací zařízení pro protivzdušný raketový komplet Patriot. Pro jednu baterii LRHW se počítá se čtyřmi odpalovacími vozidly a jedním místem velení a řízení palby. Armáda zahájí testování LRHW v roce 2021 a v roce 2023 vznikne první operační baterie LRHW, a to v rámci nového praporu pro vedení strategické palby (Strategic Fires Batallion). Dosah LRHW nebyl zveřejněn, ale hlavice AHW (Advanced Hypersonic Weapon) při jednom z testů konaných v letech 2011-2012, údajně zasáhla cíl vzdálený 6800 km. K cíli hypersonická střela letěla přibližně 35 minut.

https://defence-blog.com/army/u-s-army- ... pment.html
https://www.armadninoviny.cz/hypersonic ... rmadu.html
https://www.defensenews.com/land/2019/0 ... -transfer/
https://www.thedrive.com/the-war-zone/2 ... -look-like

351000449_1458877128190855_8500551633776945406_n.jpg
Naposledy upravil(a) Rase dne 3/6/2023, 11:07, celkem upraveno 1 x.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Hypersonické střely a letouny

Příspěvek od Rase »

Na hypersonických střelách nově pracuje rovněž Japonsko. Nadzvuková střela HVGP (Hyper Velocity Gliding Projectile) je určena k boji proti plavidlům nepřítele. Práce probíhají od roku 2019 (neoficiálně prý o rok dříve) a prototyp má být hotov do roku 2026. pokročilá varianta pak do roku 2028 nebo později. Japonsko je další země po USA, Rusku, Číně a Francii, která pracuje na hypersonických zbraňových systémech.

https://www.milmag.pl/news/view?news_id=3522
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Hypersonické střely a letouny

Příspěvek od Rase »

Spojené státy úspěšně vypustily hypersonický kluzák C-HGB. K tomuto úspěšnému testu došlo 19. března (kolem 22:30 místního času) z polygonu Kauia na Havaji a test navázal na předchozí test z roku 2017. Projekt C-HGB (Common Hypersonic Glide Body) je společným projektem armády a námořnictva, které zastřešuje agentura MDA (Missile Defense Agency). Následně by měla vzniknout hypersonická zbraň použitelná jak na lodích a ponorkách, tak mobilních nosičích. Již dopracovaný zbraňový celek by měl být testován v roce 2023 a cílem je mít hypersonické zbraně na počátku nebo v polovině dvacátých let. Podle ministerstva obrany by C-HGB měl sloužit jako základ pro ofenzivní hypersonickou zbraň, která by se odpalovala ze země i z moře a byla by vybavená bojovou hlavicí, naváděcím zařízením a tepelným štítem. Pokud jde o letectvo, tak zde se pracuje na hypersonickém kluzáku ARRW (AGM-183 Air-Launched Rapid Response Weapon), který byl upřednostněn nad zrušeným programem HCSW (Hypersonic Conventional Strike Weapon).

https://www.youtube.com/watch?v=0eoBD0czjxI

Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Pikujuci brizolit
poručík
poručík
Příspěvky: 723
Registrován: 13/12/2018, 16:47
Bydliště: občas aj SK

Re: Hypersonické střely a letouny

Příspěvek od Pikujuci brizolit »

Najväčšie lietadlo na svete pomôže americkej armáde vyskúšať nové generácie nadzvukových rakiet a lietadiel

Stratolaunch využije svoje 117 metrov široké lietadlo na zabezpečenie rutinného prístupu do nadzvukového prostredia pre vlastné komerčné a tajné vojenské náklady.

https://arstechnica.com/science/2020/04 ... -military/

https://cdn.arstechnica.net/wp-content/ ... 40x960.jpg

https://cdn.arstechnica.net/wp-content/ ... 40x960.jpg
“War is a matter not so much of arms as of money.”― Thucydides, History of the Peloponnesian War
Uživatelský avatar
Ataman
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 867
Registrován: 1/4/2008, 20:31

Re: Hypersonické střely a letouny

Příspěvek od Ataman »

Pikujuci brizolit píše:Najväčšie lietadlo na svete pomôže americkej armáde vyskúšať nové generácie nadzvukových rakiet a lietadiel
No jo, smutnej příběh, škoda toho. Tady to máme i česky:
https://www.kosmonautix.cz/2020/04/stra ... e-flotily/
Cerkev je blízko, ale je ledovice. Krčma je daleko, ale půjdem opatrně.
kenavf
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5997
Registrován: 15/12/2010, 23:13

Re: Hypersonické střely a letouny

Příspěvek od kenavf »

Ten koncept so Stratolaunchom je taký pochybný. Je to zaujímavé lietadlo ale musí byť neskutočne drahé ho zhotoviť a aj letová hodina musí byť veľmi drahá pretože je to unikát. A naskýta sa otázka , koľko potenciálnej a kinetickej energie "sa ušetrí" keď vynesie raketu do 10km výšky(len) a urýchli raketu na nejakých 700km/hod(len) a aj to vodorovne a nie smerom hore. Ušetrí to len pár percent energie= radšej mohli navrhnúť mohutnejšiu raketu a štartovať zo zeme. Koncept SpaceX je podstatne lepší.
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté sily k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

ObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „Výzbroj a výstroj“