Příčiny vzniku 1. světové války

Moderátoři: Pátrač, kacermiroslav

Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

To že Němci vůbec nepočítali např. s hrdinským a překvapivě urputným odporem neutrální Belgie byla dokonalá ukázka německé arogance. BEF sice nebyl v tu chvíli zvlášť významný, ale také přispěl ke zdržení. A to si Němci nemohli dovolit.
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
Atlantis
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 819
Registrován: 7/4/2005, 15:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Atlantis »

Navíc dvě divize poslané na východ (naprosto zbytečně, Tannenberg vyhráli i bez nich)
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

Ano, Moltke zmatkoval. A nejen on. Plán sám o sobě byl dost napnutý i za podmínky, že se vše bude dařit. Jako by ani nepočítali s reakcí nepřítele...
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
jirka vrba
četař
četař
Příspěvky: 62
Registrován: 22/11/2005, 22:55
Bydliště: Brno

Příspěvek od jirka vrba »

Nevím, jestli to dobře chápu - němci si měli uvolnit ruce na východě, aby mohli zasadit všechny síly na západě?
Uživatelský avatar
jirka vrba
četař
četař
Příspěvky: 62
Registrován: 22/11/2005, 22:55
Bydliště: Brno

Příspěvek od jirka vrba »

Teda moje poznámka se vztahuje k předešlé stránce, tj. ke konci války ne k začátku - ptám se proto, že podle mš je výmluvný poměr sil použitých v r. 1918 na východě - operace Faustschlacht - 40pd a 4jd a na západě operace Kaiserschlacht (na celé frontě) 192 divizí - z tohoto důvodu si myslím, že lze považovat vých frontu od poloviny r. 1917 pro němce za "podružnou"
Uživatelský avatar
Atlantis
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 819
Registrován: 7/4/2005, 15:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Atlantis »

Taky že byla. Na východě se mohly opřít o C-K armády, na západě nikoliv. A i mizerní rakušáci s německou pomocí rusi poměrně slušně zvládaly. Takže nač tam něco držet?

Yamato:Kolikrát Němci jaksi nepočítaly s reakcí nepřítele? A každopádně i přes pád Paříže by se, pokud by se nezhroutila morálka Francouzů, asi mnoho nezměnilo. Jen by byla hlubší fronta.
Zorba
Příspěvky: 7
Registrován: 27/12/2005, 17:58

Příspěvek od Zorba »

První světovou válku vyvolali Němci stejně jako tu druhou. Obě světové války byli způsobeny Německou agresivitou a rozpínavostí. Němci se jak za první tak i za druhé světové snažili ovládnout celý svět. Je největším štěstím lidstva že byli v obou poraženi. Jejich režim byl sice v každé z válek jiný(v první demokracie, v druhé nacismus) ale cíl(světovláda) byl stejný. Dohoda za první světové bránila svobodu před Němci stejně jako spojenci za druhé světové.
Co se týká toho Fisherova plánu, podle mne je dobře že to nezkoušeli, byl to nesmysl a k ničemu by to nevedlo jen ke zbytečným ztrátám, dopadlo by to stejně jako u Galipoli.
Jinak je podle mne potřeba vyzdvyhnout především ohromné hrdinství těch kteří se tehdy bránili před Němci. Velkolepou částí války byla chrabrost Francouzů, kteří na Marně zastavili Němce a zachránili tak svoji vlast(zabránili tomu aby se opakoval scénář z roku 1870). Stejně tak proslulili neobyčejným hrdinstvím Srbové, kteří sami odolávali armádám Rakouské velmoci téměř rok a dokázali Rakušáky opakovaně porazit. A v neposlední řadě nesmíme zapomínat ani na ušlechtilé hrdinství našich předků-Čechů a Slováků, kteří se v legiích rovněž hrdině byli proti germánské bestii.
PS:Myslím že je škoda že zde na Palbě dáváte tak malí prostor první světové válce oproti té druhé, přitom jsou obě války stejně důležité.
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

Zorba píše:Myslím že je škoda že zde na Palbě dáváte tak malý prostor první světové válce oproti té druhé, přitom jsou obě války stejně důležité.
Ale kdepak, tak to tady nechodí, nějaké dirigování zde nefunguje. Prostě není dost zájemců. Já si vždy rád o WW I něco přečtu, sám však psát (mimo obrněné techniky) moc nemůžu, dostatečné znalosti chybí...

Čili v případě zájmu můžu říct jediné: piš! :wink:
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Na legionáře se nezapomína, zapomína se na padlé čechy na srbské, ruské a italské frontě. V Itálii byli české jednotky jedny z posledních co zasáhli do bojů. Národ je ale za první republiky zavrhl, přece bojovali za Rakouskou armádu.

Takový podmaršálek Podhajský dokázal na poválečném cvičení čs. armády porazit legionářské generály. Bohužel bojoval na špatné straně bojiště
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

Osobně se nedomnívám, že Německo bylo za WW I nějak horší, než ostatní strany konfliktu. Tu válku chtěli prakticky všichni!
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
Pegeucko
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 2793
Registrován: 14/7/2005, 10:40
Bydliště: jižní Čechy

Příspěvek od Pegeucko »

Navíc mi nesedí to označení Německa před r.1914 za demokracii.
Pokud vím - bylo císařstvím a o demokracii by se dalo s úspěchem pochybovat.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

Vím vše, protože mlčím, abych slyšel..... motto STASI
Nelson
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 857
Registrován: 11/6/2005, 10:25
Bydliště: Většinou doma

Příspěvek od Nelson »

YAMATO píše:Osobně se nedomnívám, že Německo bylo za WW I nějak horší, než ostatní strany konfliktu. Tu válku chtěli prakticky všichni!
Přesně Yamato. Tu válku opravdu chtěli víceméně všichni. Jenom se čekalo kdo první si dokáže najít dostatečný důvod. A první bylo Rakousko-Uhersko, potom už to jelo jeden za druhým.

Abych se přiznal Pege tak ten termín demokracie u Wilémovského Německa mně taky dostal. To byl stejně demokratický stát jako Japonsko v období před WWII.
Holt některý lidi mají zřejmě nějaké pokřivené chápání dějin, že by komunistická výchova? Je to vidět i u posledních příspěvků u Arabsko-Izraelských válek.
ObrázekObrázek

Z Palby jsem odešel, dotazy už na mě nesměrujte.
Uživatelský avatar
Atlantis
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 819
Registrován: 7/4/2005, 15:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Atlantis »

Ano, říšský sněm tam ¨byl...a byl s "prvními výstřely" rozpuštěn. V C-K to samé.
Uživatelský avatar
jirka vrba
četař
četař
Příspěvky: 62
Registrován: 22/11/2005, 22:55
Bydliště: Brno

Příspěvek od jirka vrba »

Pokud vím - bylo císařstvím a o demokracii by se dalo s úspěchem pochybovat.
Monarchie a demokracie se nevylučují - ovšem musím souhlasit, že označit Německo před Velkou válkou za demokraticé je pochybné.
Stejně tak proslulili neobyčejným hrdinstvím Srbové, kteří sami odolávali armádám Rakouské velmoci téměř rok a dokázali Rakušáky opakovaně porazit.
V zájmu objektivity je potřeba říct, že srbové neodolávali celé R-U armádě, ale pouze její části (většina sil bojovala proti Ruské armádě), která neměla nějak výraznou převahu.
Uživatelský avatar
Pegeucko
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 2793
Registrován: 14/7/2005, 10:40
Bydliště: jižní Čechy

Příspěvek od Pegeucko »

Záměrně jsem nepoužil pojem Monarchie,ale Císařství. A sloveso BYLO určuje i časové zařazení. Tj v té době se to vylučuje.

Jinak pojem: "......by se dalo s úspěchem pochybovat" se používá v případě, pokud nechci "na tvrdo" autora obvinit,že lže nebo si vymýšlí.
ObrázekObrázekObrázekObrázek

Vím vše, protože mlčím, abych slyšel..... motto STASI
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

No, na svou dobu kupodivu bylo Německé císařství poměrně hodně svobodné, zde bych souhlasil, jen ten pojem demokracie je možná poněkud přehnaný, ačkoliv v ledacčems...ona i demokracie se hodně mění.

Sněmy se rozpustili samy, dobrovolně...a to skutečně dobrovolně.
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Zorba
Příspěvky: 7
Registrován: 27/12/2005, 17:58

Příspěvek od Zorba »

sa58: Na legionáře se dnes zapomíná stejně jako na všechny naše hrdiny. Na Čechy odvlečené do C-K armády by se mělo vzpomínat jen jako na oběti Rakouské tiranie. Češi a Slováci v C a K armádě bojovali proti své vůli za zájmy svých vlastních vrahů a otrokářů(Němců a Madarů). Češi v legiích byli hrdinouvé, Češi v C a K armádě byli v naprosté většině nevinné oběti.

Yamato: Totéž někteří lidé tvrdí i o Němcích za druhé světové. Podle mne byli Němci za obou světových válek stejní agresoří a zločinci. Obě války vyvolali Němci s cílem ovládnout svět (Ostatně Vilém II a další čelní představitelé Německa o tom mezi členy Německého vedení běžně mluvili, stejně jako později Hitler).

Pegeucko, norad, Atlantis: Jak psal Yamato, je třeba si uvědomit že demokracie před sto lety nebyla totéž co demokracie dnes. Německo tedy bylo před první světovou a částečně i během ní demokratickou zemí. S císařstvím se to nevylučuje(neznáte pojem konstituční monarchie?). Před rokem 1914 patřilo Německo v některých směrech k nejdemokratičtějším zemím v Evropě. A stejně tak za války byla v Německo řada demokratických vymožeností zachována, zatímco ve Francii a Británii byla demokracie silně okleštěna. Stačí si zjistit fakta o vnitropolitických poměrech té doby a pochopíte.

jirka vrba: To s Rakouskou armádou je sice v podstatě pravda, ale to přece nijak nesnižuje obdivuhodné hrdinství Srbů kteří porazili armádu mnohem silnějšího státu-navíc jedné z předních mocností. Rakušani byli přesvědčeni že válka se Srbskem bude procházkou růžovým sadem. A Srbská armáda nakonec hnala Rakušáky až do Bosny.
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

Češi byli oběti? Češi odvlečení do C-K armády? Rakouská tyranie? Otrokáři?...Nějak si neuvědomuješ realitu té doby...většina Čechů (ale vlastně obyvatel R-U monarchie všeobecně) si žila na tu dobu dobře, byla spokojena, svoboda se pomalu ale jistě zvětšovala atd. Velká část Čechů byla pro válku!

Srovnávat Německo za císařství a za nacistů je ovšem nesmysl. jistě, sny o nadvládě měly obě, ale její představy o ní byly diametrálně odlišné! Nebo ty víš o třeba nějakých vyhlazovacích akcích Německa za WW II?
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Zorba
Příspěvky: 7
Registrován: 27/12/2005, 17:58

Příspěvek od Zorba »

Já samozřejmě vím že Rakousko bylo tehdy prosperující zemí, že jsme měli jednu z nejvyších životních úrovní na světě a že byla demokracie. To ale neznamená že to byl dobrý režim. Rakousko znamenalo otroctví, porobu a ponížení pro naši zem. Roku 1914 byli naším jediným skutečným nepřítelem právě Rakušani a Němci. Bohužel byli naši muži nuceni jít do boje na straně vrahů vlastního národa, proto byli oběti. Drtivá většina z nich ale za Rakousko bojovat nechtěla, přecházeli do zajetí a vstupovali do legií aby mohli bojovat proti skutečnému nepříteli. V legiích se pak ukázal opravdový bojový duch našeho národa.
Samozřejmě se tehdy našli lidé kteří Rakouský režim podporovali, stejně tak se našli lidé kteří podporovali a podporují nacistický, komunistický i "náš" dnešní režim.
A není snad jedno v duchu jaké ideologie dojde k něčí světovládě? Nadvláda jako nadvláda, jedno jestli nám vládne Německý demokrat nebo nacista nebo komunista nebo nějaký Amík. Je fakt že by Vilémovské Německo narozdíl od Hitlera nedělalo žádnou rasistickou politiku, i přesto ale bylo jejich cílem podmanit si svět a germanizovat(tedy zničit) Slovany. A Němci se dopouštěli genocid a vraždění za první světové stejně jako za druhé. Doufám že nechceš popírat i Německé zločiny za světových válek.
Naposledy upravil(a) Zorba dne 2/1/2006, 10:40, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

Takže 300 let "okupace" (protože ve skutečnosti to s nadvládou Rakouska bylo složitější) tedy ještě není dost...výborně. Kolik je tedy ale dost?

Drtivá většina Čechů ze začátku bojovat chtěla (Ferdinand d'Este byl nadějí pro zrovnoprávnění!) a pak nebyl z boje nadšený skoro nikdo, jedno z které strany.

Nechci popírat žádné zločiny.
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Odpovědět

Zpět na „Státy a národy zúčastněné ve WW1“