Mým národům (23.5.1915)

Moderátoři: Pátrač, kacermiroslav

Odpovědět
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Mým národům (23.5.1915)

Příspěvek od kacermiroslav »

Jeho c. a k. Apoštolské Veličenstvo ráčil nejmilostivěji vydati tento Nejvyšší vlastnoruční list a manifest:
Milý hrabě Stürgkhu! Ukládám Vám, abyste připojený manifest Mým národům uvedl ve všeobecnou známost.

Ve Vídni, dne 23.května 1915.

[align=center]František Josef v. r.

Stürgkh v. r.

Mým národům!



Král Italský vypověděl Mi válku.
Věrolomnosti, již v dějinách není rovné, dopustilo se království Italské na obou svých spojencích.

Po spolčení v době více jak 30 let, za jehož trvání mohla svou územní državu rozmnožiti a se k netušenému rozkvětu vyvinouti, opustila Nás Itálie v hodině nebezpečí a přešla s vlajícími prapory do tábora Našich nepřátel. Neohrožovali jsme Itálie, neztenčili jsme její důstojnosti, nedotkli jsme se její cti ani jejich zájmů: vyhověli jsme vždy věrně Našim spojeneckým povinnostem a poskytli jí Naší záštity, když táhla do pole.

Více jsme vykonali: Když Itálie vysílal své žádostivé zraky přes Naše hranice, rozhodli jsme se, abychom zachovali spojenecký poměr a mír, k velikým a bolestným obětem, jež obzvláště se dotkly Našeho otcovského srdce. Avšak nebylo lze ukojiti žádostivosti Itálie, jež měla za to, že jest nutno z okamžiku těžiti.

A tak nutno, aby osud byl dovršen.
Moje armády vítězně čelily mocnému nepříteli na severu desetiměsíčním obrovským zápasem a v nejvěrnějším válečném sbratření s vojsky Mého vznešeného spojence. Nový potměšily nepřítel na jihu není jim nikterak novým odpůrcem. Veliké vzpomínky na Novaru, Mortaru, Custozzu a Vis, které jsou pýchou Mého mládí, a duch Radeckého, arcivévody Albrechta a Tegetthoffa, který na dále žije v Mé pozemní a námořní moci, zaručují Mi, že My i proti jihu uhájíme s úspěchem hranic mocnářství. Pozdravuji Moje v boji osvědčená, vítězná vojska, důvěřuji v ně a v jejich vůdce! Důvěřuji v Mé národy, jejichž bezpříkladné zmužilé obětovnosti přísluší Můj nejvřelejší otcovský dík.

Prosím Všemohoucího, by žehnal Našim zbraním a milostivě vzal Naši spravedlivou věc v ochranu.


Ve Vídni, 23. května 1915

František Josef v. r.

Stürgkh v. r.

Obrázek
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Tak to už je druhé provolání "MÝM NÁRODŮM" které od nynějška znám.

Doposud jsem měl na paměti pouze to první, vydané dne 28. července 1914 a týkalo se vyhlášení války Srbsku.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kacermiroslav »

Další provolání Mým národům najdeš v sekci Novověk, a vztahuje se k vyhlášení války z roku 1866. Zdá se že si starej Procházka v tomto oslovení svým poddaným docela liboval:-)

Ovšem v tomto případě vyhlášení války Itálii, se mi líbí to poukazování na Italskou zradu (Itálie byla spolu s Německem a Rakousko-Uherskem součástí trojspolku od roku 1879) a na četná vítězství na úkor Italů.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Však miro těch národů bylo. Představ si jak by to vypadalo kdyby to začalo po našem - "Hele volové, ...."
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Odpovědět

Zpět na „Státy a národy zúčastněné ve WW1“