Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

vojáci a jejich velitelé, politici

Moderátoři: Pátrač, Tkuh, kacermiroslav, Rase

Odpovědět
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4085
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od jarl »

StanislavM píše:Dnes jsem přidal dalších 7 jmen do seznamu. Jarle , co myslíš ,dáme do konce roku 400 kousků ?
Myslým, že je to reálné. Já dnes přidal 23 jmén k lehkým křižníkům. Zatím sice nejsou řazená abecedně, ale to časem dopiluji.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
Tkuh
praporčík
praporčík
Příspěvky: 378
Registrován: 26/7/2009, 15:57

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od Tkuh »

Bohužel, nic jsem nezjistil, furt mi to ale tak trochu vrtá hlavou :smutek:
StanislavM
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 110
Registrován: 9/10/2012, 22:14
Bydliště: Vlašim

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od StanislavM »

Přeji Všem příjemné prožití vánočních svátků a štástný a veselý Nový rok.

Do seznamu jsem dnes přidal 10 jmen a něco opravil. Na silvestra to spočítám a napíši zde jak jsme Jarlem na tom.
StanislavM
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 110
Registrován: 9/10/2012, 22:14
Bydliště: Vlašim

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od StanislavM »

Zdravím. Dnes jsem spočítal počet českých námořníků v době 1. sv. války, které se Nám společně s Jarlem podařilo dosadit do seznamu. Zhruba za dva měsíce práce čítá seznam 485 jmen. Jsme si vědomi , že některá jména se objevují v seznamu vícekrát . Je to v důsledku toho, že námořníci byli převelováni na různé lodě. Nevím to přesně , bude to obsahem další zpřesňovací práce na seznamu ale ted´jsem to odhadl zhruba na 10 až 15 jmen. Takže čistý seznam je na počtu 470 až 475 jmen. Musím říci , že do ted´vypracovávat seznam byla ta snazší část práce ( bylo se kam podívat , hlavně archivy fil. aukcí , knihy). Čekám , že další doplňování bude pomalejší ale to nevadí, nejsou to dostihy.Chtěl bych vyzvat všechny ,pokud mají nějaké informace , které by Nám pomohli v doplňování aby je v tomto vlákně poskytli.Rád bych také tady v diskuzi rozběhl názory jak se vlastně žilo námořníkům ve válečné době v Pole.Myslím . že se o tom moc nenapsalo. Chtěl bych zde na ukázkách pošt. lístků ukázat co je trápilo co je zajímalo , jaké byly podmínky života na lodi i na pevnině.

Jinak přeji vše nejlepší do Nového roku 2013.


Odkaz na seznam.


http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=92&t=5483
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od Pátrač »

Stanislave, možná jen nesu dřevo do lesa, ale ta kniha kterou jsem dával k pozornosi se jmenuje POD RAKOUSKOU VLAJKOU, nese podtitul česští námořníci v létech 1900 - 1918 napsal ji Jindřich Marek. Vyšla v roce 2003

Je plná jmen našich lidí u rakouské maríny.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
StanislavM
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 110
Registrován: 9/10/2012, 22:14
Bydliště: Vlašim

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od StanislavM »

Pro Pátrače. Tato kniha je již uvedena jako zdroj a Jarl zní dělá výpisy. Dík .

Dnes bych tady chtěl nastolit již avizované otázky jak se vlastně žilo námořníkům v době války.Nevím , možná je to někde popsané ale zatím jsem na to nenarazil .Zkusil bych tedy se Vás poptat na některé věci a třeba se o tom rozvine diskuze.

a) Jaký nárok měli námořníci na dovolenou (jak dlouhou)
b) Měli rodiny námořníků (jakožto živitele rodiny) nějaký nárok na peněžní obnos určený k živobytí nebo námořníci brali "plat".

Níže uveřejněné beru jako jistý podnět k těmto otázkám. Na posledním lístku je uveden plat složený z něčeho co by tady germanisti mohli přeložit.Zároveň bych se zajímal i o jak velký obnos jde ( jedná se mě o to co ta částka v té době znamenala, jaké platy existovaly v té době doma?

Obrázek

Tady možná už začínala nespokojenost , která pak vyústila ve vzpouru .

Obrázek

nemůžu vyluštit co to vezli

Obrázek
Mirek58
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4794
Registrován: 31/7/2012, 19:15

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od Mirek58 »

Možná,že je to mimo mísu, ale před třiceti lety jsem na půdě u prarodičů na šel plno paperbackových vydání Kalendáře hospodáře asi od 1895 někdy do 1910 a tam se v každém roku vyskytovala zmínka o RU Marině,včetně kapitánů a důstojníků lodí a štábů. Vím ,že mne tenkrát zaujalo jak byli zařazováni mužští členové "panovnického domu" do systematizovaných funcí i když titulárně, už asi od devíti let věku
P:S: Možná že by to mohl být zdroj informací .
ObrázekObrázek
StanislavM
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 110
Registrován: 9/10/2012, 22:14
Bydliště: Vlašim

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od StanislavM »

Mirku58, mimo mísu to určitě není, naopak každý dobový materiál považuji za velmi užitečný. Jen doufám , že jsi to před třiceti lety nedal do sběru. :D Ale ted´vážně pokud by jsi z toho něco měl můžeš to sem naskenovat ? Pokud by jsi se stím nechtěl zdržovat tak mi napiš osobní zprávu a dohodneme se. Je to i výzva pro všechny návštěvníky Palby, pokud narazili na nějaký materiál s touto problematikou. Na seznamu je nyní cca 500 jmen. Jak to půjde dál uvidíme.Tak zatím díky . :lol:
Mirek58
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4794
Registrován: 31/7/2012, 19:15

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od Mirek58 »

Bohužel ,jsem toho nemohl zmocnit ,bylo toho moc,tak mi zbyl jen cestopis o cestě jezuitů do Tibetu z r. 1848/vydáno/ a pár drobnůstek.
Dal jsem to sem spíš jako tip kde hledat data.Ale někde v muzeu nebo archivu by se tyhle tiskoviny pro vesnici nacházejí.
Naposledy upravil(a) Mirek58 dne 28/1/2013, 12:37, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4085
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od jarl »

Stando, chystal jsem se začít do seznamu přidávat jména českých ponorkářů a ke svému údivu jsem zjistil, že jsi rakousko-uherské ponorky do seznamu nezařadil. Proč? Bez nich nebude zdaleka úplný.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
StanislavM
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 110
Registrován: 9/10/2012, 22:14
Bydliště: Vlašim

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od StanislavM »

Jarle, nezapoměl jsem na ponorky ale když jsem seznam začínal tak nebylo co vkládat. Nesbírám ponorky a to co jsem už v uvedených zdrojích prohlédl tak jsem korespondenci českého ponorkáře nenašel. Měl jsem jakýsi příslib od jednoho sběratele , že jeho známý má kompletní seznam českých ponorkářů tak jsem si říkal až ho dostanu , že ho potom nějak včlením .No, ted´už ten příslib beru s rezevou.Jarle, těch jmen nebude asi tolik ,zřejmě budeš vycházet z knížek tak když jsem o tom přemýšlel bude vhodné je zapisovat a doplňovat způsobem jako torpédové čluny. Já bych navrhoval a i jsem stím tak trochu počítal začít je zapisovat do oddílu nezařazených a to nahoru ( odklikat ty nezařazené dolů). Já si pak udělám čas a celé to posunu, myslím jednotlivé příspěvky.Jinak znovu jsem oslovil tu Katku , zatím nic. Pan Přikryl se mě omluvil , že s časových důvodů se taky k ničemu nedostal.

Jarle. mě ted´začátkem února čeká endoprotéza tak to tady ohlídej.
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4085
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od jarl »

Dobře, budu je tedy dávat mezi nezařazené a později se uvidí.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
Destroyman
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1288
Registrován: 25/6/2008, 08:35
Kontaktovat uživatele:

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od Destroyman »

StanislavM píše:Pan Přikryl se mě omluvil , že s časových důvodů se taky k ničemu nedostal.
Osobní zkušenost: Pan Přikryl zásadně nedělá nic, z čeho by neměl prachy. Na jednu stranu se mu nedivím (živí se tím), ale nic by se nemělo přehánět.
さようなら。
StanislavM
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 110
Registrován: 9/10/2012, 22:14
Bydliště: Vlašim

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od StanislavM »

Konečně taky dobrá zpráva. Před nedávnem jsem oslovil pana L. Kunce.

Dobrý den,
Vážený pane Kunci , zajímám se o české námořníky , kteří se zúčastnili 1.sv války v řadách RU kriegsmariny. Již nějaký čas vytvářím s jedním kolegou na intern. portálu seznam. Seznam vytvářím na základě české korespondence adresované do českých zemí a na základě zveřejňovaných publikací a knih. Chtěl bych Vás požádat o pomoc a to jak o pomoc Vašich znalostí i případně na kontakty sběratelů lodní pošty , které bych požádal o pomoc. Pokud budete mít čas a zájem mě pomoci tak prosím ozvěte se na Moji e-mail. adresu. Zatím zdravím

a dnes mě přišla odpověd´

Dobry den, pane
dekuji Vam za zajimavou zpravu. v breznu t.r. budeme mit v Praze schuzy Sekce sberatelu polnich post, o Vasem zameru rad jeji ucastniky budu informovat a zverejnime Vasi vyzvu i v nasem zpravodaji.

Pokud budete mit chut nekdy mezi nas zavitat, budeme samozrejme radi, schazime se vetsinou v Praze 5 - Smichove.
S pozdravem
Lubor Kunc


Přidávám zde odkaz na web. stránky p. Kunce. Je tam řada zajímavých věcí, pro mě zvláště oddíl 1. sv válka ve spodní části stránky.

http://philately.webpark.cz/textcz.htm


Jarle hezky si ted´přitlačil. :D
Segouš
Příspěvky: 2
Registrován: 11/2/2013, 22:49

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od Segouš »

Dobrý den,

dočetl jsem se na Vašem webu, že dáváte dohromady seznam českých námořníků u RU námořničtva. Můj pradědeček u námořničva sloužil prý cca 12let. Celkem byl na 8mi lodích. Szent Istvan, Zrinyi, Pelikan, Viribus unitis, Franz Jozef, zbývající musím ještě dohledat. Nevím přesně na které jakou dobu byl. K dispozici mám spoustu pohledníc odeslaných z těchto lodí a poslaných jemu od příbuzných a známých. K dispozici mám uniformu, deník, který si psal, nějaké bajonety atd. Rád bych se s Vámi podělil o tyto infomace a třeba i nějaké získal, ale nevím co kam a komu poslat. Průběžně to budu fotit. Jnak jeho jméno je Bedřich Dlouhý a pocházel z Ronova nad Doubravou (kousek od Čáslavi).

Díky
Jarda
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4085
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od jarl »

Jakékoliv další informace jsou vítané. Na Palbu je možné umístit oscenované pohlednice (s vkládáním do našeho Alba mohu pomoci) a určitě by jsme uvítali i nějaké ukázky z jeho deníku. Autentické zážitky pamětníků jsou vždy vítané, Na Palbě máme seriál pamětí Františka Maška http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=92&t=5246 a kdyby se u Bedřicha Dlouhého podařilo sestavit něco podobného, bylo by to skvělé.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Segouš
Příspěvky: 2
Registrován: 11/2/2013, 22:49

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od Segouš »

OK, fotky přetřídím podle lodí, ze kterých jsou a začnu je postupně skenovat včetně deníku.
Kristoff
Příspěvky: 5
Registrován: 19/2/2013, 00:20

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od Kristoff »

Dobrý den, můj praděd sloužil od 1914 do 1918 na S.M.S. Uskoke, tedy nejspíš, mám jeho fotku v námořnickém a na čepici má název lodi. Při hledání informací o lodi jsem narazil také na toto forum a toto téma. Nevím, jestli chcete zařadit jméno námořníka jen na základě mého sdělení, resp. fotky, ale pokud ano, tak je to Karel Schweighofer na S.M.S. USKOKE. Rád bych vás poprosil, jestli byste mi nemohli poradit, kde bych mohl najít nějaké další informace o lodi, popř. o příbuzném, pár fotografií lodi jsem už našel, ale je toho zoufale málo. Díky za pomoc. Kryštof

Dobrý den, děkuji za odpověď. Podle dochovaných záznamů se praděd měl zúčastnit vzpoury na lodi Radecky, zatím nic bližšího nevím, je to jen taková možná zajímavost, ani nevím, jestli tam sloužil nebo se jen zúčastnil. Tento týden se jdu podívat do archivu, možná tam najdu něco víc. Zdravím Kryštof

Dobrý den, tak po přesměrování na toto téma děkuji za přidání Karla Schweighofera do seznamu. Fotky naskenuji a pošlu, ale asi tak v příštím týdnu. Dozvěděl jsem se totiž, že nejspíše na lodi S.M.S. Radetzky také sloužil a prý existuje více fotografií, až to budu mít potvrzené, tak dám vědět. Dám to dohromady a vyberu to nejvhodnější. Navíc se v pátek chystám do archivu na ty jeho bedny, třeba tam najdu ještě nějaké další doklady nebo podklady.
Zdravím Kryštof

Jarl: Kryštofovy komentáře z vlákna "Čeští námořníci v 1. první světové" http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=92& ... 98%C3%ADha jsem přesunul do tohoto příspěvku.
StanislavM
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 110
Registrován: 9/10/2012, 22:14
Bydliště: Vlašim

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od StanislavM »

Ahoj, tak jsem po operaci zpátky a mám radost , že to v co jsem doufal že by se mohlo stát se pomalu uskutečňuje. Věřil jsem , že se přihlásí další uživatelé a budou chtít pomoci v té práci co jsme s Jarlem začali.

Pro Kristoffa. - Vše co objevíš bude supr.To foto praděda určitě naskenuj do alba a pak přenes do příspěvku. Pozor zajímavé jsou i druhé strany fota , jsou tam datumy atd.

Pro Segouše. - Navrhl bych Ti aby si sem do příspěvu opsal ukázku jedné stránky toho deníku. Dále napsal kolik těch stránek deník má a časový údaj od kdy do kdy byl psán.Na tomto základě se pak domluvit na dalším . Nezapomeň vyfotit i ten oblek.
Kristoff
Příspěvky: 5
Registrován: 19/2/2013, 00:20

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od Kristoff »

Pro StanislavM: Ano, ale tu fotku, co mám, táta nechal zapaspartovat, no nějak to zkusím udělat, ale měl bych snad mít další fotky, které jsou doufám volně.
Odpovědět

Zpět na „Osobnosti“