Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

vojáci a jejich velitelé, politici

Moderátoři: Pátrač, Tkuh, kacermiroslav, Rase

Odpovědět
StanislavM
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 110
Registrován: 9/10/2012, 22:14
Bydliště: Vlašim

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od StanislavM »

Pula: - Já si to také myslím.

Jinak dnes jsem doplnil do seznamu 6 jmen.Na Aukru jsem objevil zajímavé razítko na pohledu.Viděl jsem ho poprvé.To razítko sice uvadí Pithart ve svém katalogu, ale zároveň si uvědomuji co o Té době ještě nevíme.Možná ,že příběhy z takovéto lodi jsou zajímavější než z těch velkých bitevních,které byly skoro pořád zakotveny v přístavech.

Razítko:

Obrázek

Obrázek
EJI
Příspěvky: 3
Registrován: 13/11/2014, 17:27

Re: Čeští námořníci v 1. světové válce

Příspěvek od EJI »

Dobrý den,
hledám nějaké informace o mém dědečkovi a všimla jsem si vašeho seznamu. Bohužel nemám žádné doklady o jeho vojenských letech, jen propouštěcí list z Berouna z roku 1941, tento týden mi přišla i negativní odpověď z ÚVA - kmenový list nedohledali. Jediné informace tedy máme jen z ústního podání a to, že sloužil na ponorce jako radiotelegrafista. Sestra si pamatuje, že snad byl až v Sýrii. Dědeček se jmenoval Antonín Hurt, narodil se v Novosedlech ( Slabce ) na Rakovnicku 12.7. 1891. Z obecných poznatků předpokládám, že narukoval v roce 1912 v Berouně.
Při hledání informací o dědečkovi jsem narazila v pořadu ČT Naše velká válka na fotografii tří námořníků, z nichž prostřední je dědečkovi velice podobný - viz příloha. O fotografii jsem se bohužel nic bližšího nedozvěděla.

Nevím, jestli Vám moje sdělení k něčemu bude.

Kdybyste mi mohl poskytnout jakoukoli informaci, či radu ohledně válečných let mého dědečka, budu Vám velmi vděčná.

Předem děkuji

Eva Jindová
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Čeští námořníci v 1. světové válce

Příspěvek od Lord »

V příloze nic nevidím. Jinak na R-U ponorkách sloužilo přes 30 procent českých námořníků. Před válkou mělo R-U asi jen čtyři bojeschopné ponorky (U 3, 4, 5 a 6), na začátku války dodali Němci další. Pokud sloužil na ponorce ještě před válkou, tak se výběr podstatně zmenšuje. Mohla to být třeba U 3, ale spíše jiná :D http://www.uboat.cz/historie/clanky/cnp_1.htm
Ale snad Ti poradí někdo lépe. Pomohli by nějaké další indicie, co zažil, apod.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Tkuh
praporčík
praporčík
Příspěvky: 378
Registrován: 26/7/2009, 15:57

Re: Čeští námořníci v 1. světové válce

Příspěvek od Tkuh »

Jak píše Lord, pokud skutečně narukoval na ponorky již v roce 1912 neměl moc široký výběr. Velkým handicapem je absence jakýchkoliv artefaktů, pomoci by mohlo téměř cokoliv. Ty historky to je velmi dobrý nápad. To s tou Sýrií je super, rozhodně to nebyla jejich častá destinace. Namátkou třeba U-27 Josefa Holuba dorazila při své rekordní plavbě ze dnů 22.6.-26.9.1917 do Bejrútu - vím, že je to dnes Libanon, ale nejsem si jistý, zda tehdy nespadal pod území označované jako Sýrie.

Jinak ta příloha není vidět, asi byla špatně vložena.
EJI
Příspěvky: 3
Registrován: 13/11/2014, 17:27

Re: Čeští námořníci v 1. světové válce

Příspěvek od EJI »

http://www.ceskatelevize.cz/porady/1087 ... 033220004/


Omlouvám se za špatné umístění, moc se v tom zatím nevyznám a děkuji za příspěvky. Ta fotografie je na této adrese - viz výše. Jsou to ti tři námořníci čtoucí Humoristické listy - je to 59 ročník, č. 35 z 25.8. 1916. Jinak si myslím, že dědeček nešel rovnou k námořnictvu - byl vyučený švec, spíš myslím, že se tam dostal přes
telegraf. Četla jsem někde, že se telegrafní pluky začaly tvořit až někdy v roce 1912 a na ponorky se radiotelegrafisté dostali až od roku 1914.
Jinak dědeček o válce moc nemluvil, sestra si pamatuje akorát příhodu, kdy se najedli zřejmě čerstvých datlí a všichni dostali velký průjem.

Díky

Eva
StanislavM
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 110
Registrován: 9/10/2012, 22:14
Bydliště: Vlašim

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od StanislavM »

EJI - podle mě nápis na čepicích třech námořníků je SMS Radetzky.
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od Lord »

StanislavM píše:EJI - podle mě nápis na čepicích třech námořníků je SMS Radetzky.
Obrázek
Jsou to ti tři námořníci čtoucí Humoristické listy - je to 59 ročník, č. 35 z 25.8. 1916. Jinak si myslím, že dědeček nešel rovnou k námořnictvu - byl vyučený švec, spíš myslím, že se tam dostal přes telegraf. Četla jsem někde, že se telegrafní pluky začaly tvořit až někdy v roce 1912 a na ponorky se radiotelegrafisté dostali až od roku 1914.
Podle mě taky, což zase nemá s ponorkou nic společného. Leda, že by byl nejdříve na lodi a pak přešel na ponorku.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
EJI
Příspěvky: 3
Registrován: 13/11/2014, 17:27

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od EJI »

Já jsem ten nápis nemohla přeluštit, myslela jsem jestli to není ADRIA. Jinak dědeček určitě na ponorce za války sloužil, když mu asi měla končit vojna, tak už byla válka.
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od Lord »

Ty první písmena jsou určitě SMS a dále viz. http://en.wikipedia.org/wiki/SMS_Radetzky
Pak je otázka, zda na fotce je to skutečně on, protože kdyby sloužil na bitevní lodi, tak by se tím určitě taky pochlubil.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11465
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od Zemakt »

Trošku to tady spí, tak to oživíme:
Proč bohužel ? Je tady naopak možnost ,třeba přes tu přítelkyni získat fotku námořníka a třeba i ještě víc informací. Co se týka toho , že v seznamu není délka služby jednotlivých námořníků na určité lodi, tak si myslím ,že to už těžko někdo doplní.Zkus tu fotku.
Chvilku to trvalo, ale povedlo se. Kubišta v den své svatby.


Obrázek
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
StanislavM
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 110
Registrován: 9/10/2012, 22:14
Bydliště: Vlašim

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od StanislavM »

Ahoj, tak dneska jsem se dokopal abych zkontroloval alespoň část kor. lístků, které si ukládám do počítače jakmile na ně někde narazím.Věnoval jsem tomu celé odpoledne a podařilo se mě vypsat 8 nových jmen, které jsem dopsal do seznamu českých námořníků v 1. sv. válce. Takže jde to pomalu ale pořád.

Odkaz na seznam.
http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=92& ... 84#p132784
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4077
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od jarl »

Tak ať se ti dílo daří. Je jasné, že při současném rozsahu seznamu je jeho procházení časově náročné a jména budou přibývat pomalu.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Antonín
Příspěvky: 1
Registrován: 29/6/2017, 19:39

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od Antonín »

Zdravím všechny. Po odhalení těchto stránek jsem usoudil že jsem na správném místě neboť : Můj děda byl jedním z českých námořníků, sloužících v první světové válce na lodi Viribus Unitis. Jmenoval se František Bříza narozený v roce 1893 a pocházel z Moravy.Vím to z vyprávění mojí matky, která ještě žije. Při potopení této lodi ,dle vyprávění,můj děda zachránil ještě jednoho kolegu před utonutím. Dále pak jsem se dověděl,že po návratu do vlasti,si přečetl své jméno na pomníku padlých. Po té žil po zbytek života v Praze. Rád bych se dověděl více podrobností. Děkuji Vám,že jste si můj příspěvek přečetli.
Uživatelský avatar
fru
svobodník
svobodník
Příspěvky: 38
Registrován: 24/4/2010, 09:48
Bydliště: Iglau

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od fru »

Možná odpověď bude v archívu ve Vídni?

Já nemohu pro změnu sehnat knihu "Žraloci císaře Pána"
Vše je vyprodáno, v antikvariátech nic. Zajímám se osudy českých námořníků Velké války
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11465
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od Zemakt »

No, jestli jí chceš za každou cenu, tak zde je k mání

https://aukro.cz/vysledky-vyhledavani?t ... a&size=180

za litr to je ale fakt úlet, to bych si raději počkal.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
fru
svobodník
svobodník
Příspěvky: 38
Registrován: 24/4/2010, 09:48
Bydliště: Iglau

Re: Čeští námořníci v 1. světové válce

Příspěvek od fru »

existuje nějaký odkaz na zveřejněné deníky našich námořník z jejich osudů WW1?
Samozřejmě spousta z nich ještě před válkou narukovala k maríně a pak v roce 14 byli povoláni, taktéž hodně chlapů narukovalo v 15ti do námořních škol a kadetek s cílem zůstat u K.u.K maríny
Naposledy upravil(a) fru dne 17/2/2018, 13:00, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
fru
svobodník
svobodník
Příspěvky: 38
Registrován: 24/4/2010, 09:48
Bydliště: Iglau

Re: Čeští námořníci v 1. světové válce

Příspěvek od fru »

Lord píše:V příloze nic nevidím. Jinak na R-U ponorkách sloužilo přes 30 procent českých námořníků. Před válkou mělo R-U asi jen čtyři bojeschopné ponorky (U 3, 4, 5 a 6), na začátku války dodali Němci další. Pokud sloužil na ponorce ještě před válkou, tak se výběr podstatně zmenšuje. Mohla to být třeba U 3, ale spíše jiná :D http://www.uboat.cz/historie/clanky/cnp_1.htm
Ale snad Ti poradí někdo lépe. Pomohli by nějaké další indicie, co zažil, apod.
:D odkaz na dámský prádlo

@Zemakt:

díky moc, počkám snad se něco objeví. Je toho opravdu nedostatek, zvlášť když se problematikou zajímají hlavně dva autoři. Proč to znovu nevydají ví bůh
např" Torpédo pal!"
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11465
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od Zemakt »

Jo jo taky jí poptávám, ale za tyhle prachy fakt ne. Torpédo pal mám, a myslím, že je ještě na stránkách vydavatelství mare czech k dostání.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
fru
svobodník
svobodník
Příspěvky: 38
Registrován: 24/4/2010, 09:48
Bydliště: Iglau

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od fru »

dik, Torpedo je objednano :)
A mají tam v příprave deník z HMS Radeczky :)
Naposledy upravil(a) fru dne 17/2/2018, 16:39, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od kacermiroslav »

Antonín píše:Zdravím všechny. Po odhalení těchto stránek jsem usoudil že jsem na správném místě neboť : Můj děda byl jedním z českých námořníků, sloužících v první světové válce na lodi Viribus Unitis. Jmenoval se František Bříza narozený v roce 1893 a pocházel z Moravy.Vím to z vyprávění mojí matky, která ještě žije. Při potopení této lodi ,dle vyprávění,můj děda zachránil ještě jednoho kolegu před utonutím. Dále pak jsem se dověděl,že po návratu do vlasti,si přečetl své jméno na pomníku padlých. Po té žil po zbytek života v Praze. Rád bych se dověděl více podrobností. Děkuji Vám,že jste si můj příspěvek přečetli.
Spíše by bylo nejlepší si co nejvíce informací zjistit v rodinném kruhu, dokud ještě někdo kdo, kdo si dědu pamatuje. Ideálně projít fotky a vše si natočit a nahrát komentáře. Pak se je teprve možno věnovat archivům. Jestli jsem totiž správně pochopil, tak mamince bude úctyhodných skoro 100 let a tak je opravdu ideální hlavně si vyzpovídat jí a třeba její sourozence atd.
ObrázekObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „Osobnosti“