Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

vojáci a jejich velitelé, politici

Moderátoři: Pátrač, Tkuh, kacermiroslav, Rase

Odpovědět
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11466
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od Zemakt »

Tak hlásím, že mi přišlo avízo o vyhotovení cédéčka. V pondělí nebo ve středu se pro něj zastavím a obratem posílám email 8-) .
Před kolegou v práci jsem se zmínil o Spolku rakouských námořníků v Chebu a on na oplátku, že praděda jeho současné přítelkyně byl taky u maríny. Prý má i nějakou památeční plaketu či kousek lana pocházejícího z lodě na které sloužil i s jejím jménem. A ze, snad i ta loď měla potopit nějakou italskou. Vypátrám více a uvidíme.
Takže se "bohužel" jednalo o námořníka Karla Kubištu z torpédoborce Balaton, který je již v seznamu uveden. Nicméně, uvedeno tam není, že to byl strojník a že na Balatonu strávil celou Velkou válku :wink: .
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
StanislavM
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 110
Registrován: 9/10/2012, 22:14
Bydliště: Vlašim

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od StanislavM »

Proč bohužel ? Je tady naopak možnost ,třeba přes tu přítelkyni získat fotku námořníka a třeba i ještě víc informací. Co se týka toho , že v seznamu není délka služby jednotlivých námořníků na určité lodi, tak si myslím ,že to už těžko někdo doplní.Zkus tu fotku.

Jinak se těším na poslání e-mailu.

A tady je něco od Kubišty.

Obrázek


Jestli potopila italskou lod´, to by mohl upřesnit jarl.
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4079
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od jarl »

To jestli Kubištova loď potopila nějakou italskou loď bez problémů dohledám, ale musím k tomu mít víc informací. Z té pohlednice bohužel nejsem schopen přečíst text, takže potřebuji vědět na jaké jednotce Kubišta sloužil (asi Balaton) a kdy k tomu potopení mělo dojít.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11466
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od Zemakt »

Tak jsem jen tak zběžně juknul na kariéru SMS Balaton: v rámci bitvy u Drače, potopil "načatou" fr. ponorku Monge. Dále pak v rámci druhé Otrantské bitvy: podíl na potopení torpédoborce Borea a nákladní lodě Carroccio a Veritä a snad i nějaký ze 14 trawlerů. Je vidět, že se výše uvedený K. Kubišta příliš nenudil.

A co více, prý s ním měl sloužit jistý Karel Houba, který se konce války bohužel nedožil. Zřejmě zahynul v boji. Otázkou pak je, zda-li rovněž sloužil na Balatonu, nebo se znali z nějakého kursu či výcviku. Nicméně vzhledem k faktu, že K. Kubišta jel úmrtí kamaráda oznámit pozůstalým, tak je služba K.H. na Balatonu asi dost dobře pravděpodobná. Říká se, že "co je špatné, je k něčemu dobré", přičemž K. Kubišta následně pojal za choť sestru K. Houby. Časem by jsem mohl dodat svatební fotku.

Krátce jsem nahlédl do seznamu a K. Houbu jsem nikde nenašel. Lze někde dohledat seznam padlích nebo alespoň jejich počty na jednotlivých R-U lodích v rámci jednotlivých kampaní?

P.S. s cédéčkem se to trochu opozdí, platbu chtěj převodem :???:
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
StanislavM
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 110
Registrován: 9/10/2012, 22:14
Bydliště: Vlašim

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od StanislavM »

To se asi opravdu nenudil.Ty boje jsou mimo Můj okruh zájmu a velmi rád si počtu když někdo umí a napíše něco o těchto událostech.Co se týká Houby , snad se někdy něco objeví aby jsme ho mohli zařadit do seznamu.Aby to nebylo ,, jedna paní povídala". Možná !! už třeba jestli byl původem z okolí Mostu se objeví na tom DVD co Ti pošlou.Ten Kubišta měl své příbuzné v Mostu tak možná...

Ta fotky by byly dobrý.
Ještě jsem zapoměl, počty námořníků na jednotlivých boj. lodích mám z katalogů. Co týká padlých námořníků, něco je v knížkách a jinak možná archív ve Vídni,nevím.
Jinak od Zemakta mě nechodí upozornění na příspěvek. Od ostatních jo,nevím proč?
Uživatelský avatar
kolarski
Příspěvky: 9
Registrován: 13/3/2014, 18:11

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od kolarski »

Ahoj, tak sem konečně měl čas doprohlídnout zbytek pohlednic z mé sbírky.

S.M.S. RADETZKY Josef Ždímal
S.M.S. ASPERN Václav Krejčík
Maschineschule POLA (1915) Gustav Škaloud
Festungartilerie POLA Josef Valeš
Marine Rekrutenschule II (1914) Josef Loužecký

Doplněk k tomu Františku Kučerovi z minula Matrosenkorps 12.Kompanie (1915) - nalezeno na další pohlednici, ta první byla hodně nečitelná.

Příští týden skusím přidat nějakou tu fotku.
StanislavM
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 110
Registrován: 9/10/2012, 22:14
Bydliště: Vlašim

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od StanislavM »

Ahoj, Ti dva námořníci byli doplněni.Ostatní až přijdeme na nějaký důkaz , že sloužili na lodi.Jinak za posledních 30 dnů se povedlo zařadit dalších 30 jmen námořníků do seznamu s příslušností k určité lodi.Díky za pomoc a doufám ,že to není Tvůj poslední příspěvek se jmény . :D
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od kacermiroslav »

Rudolf Wojtech z Trutnova
Sloužil na Szent Istvanu a zemřel na jeho palubě, když šla loď po italském útoku ke dnu. Koukám, že ho sice v seznamu máš, ale jako Vojtěch, i když na jeho náhrobním kameni je německá verze Wojtech.

http://www.trutnovinky.cz/zpravy/aktual ... -trutnova/
ObrázekObrázekObrázek
StanislavM
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 110
Registrován: 9/10/2012, 22:14
Bydliště: Vlašim

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od StanislavM »

Díky za upozornění, už jsem opravil a zároveň doplnil i o Alinče , kterého uvádíš ve Tvém článku o Zentě. Sám jsem přidal další dvě jména co jsem v poslední době zaregistroval na aukcích.
Jinak jak jsem již psal ,mám ještě spoustu kor. lístků ke kontrole ale ted´ v létě se k tomu nedostanu. Až v za dlouhejch zimních večerů.Budu ale rád pokud mě i ted´budete upozorňovat na jména do seznamu.
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4079
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od jarl »

Můj kamarád mi poslal fotku svého pradědy Josefa Linharta, který za Velké války sloužil u rakousko-uherského válečného námořnictva a účastnil se vzpoury v boce Kotorské. Podle té šavle u boku a vyznamenání na hrudi to asi nebyl jenom řadový námořník, ale na které lodí slouži neví.

Obrázek
Josef Linhart (narozen 27. 10. 1891, zemřel 22. 2. 1928)
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Pula
Příspěvky: 4
Registrován: 27/9/2014, 02:30

Re: Čeští námořníci v 1. světové válce

Příspěvek od Pula »

Zdravím Vás z Ústí n.L.
Můj praděda sloužil na hulku Don Juan d'Austria (= S.M.Dampfer IV ?) jako Ob. Heizer. Topič byl i v civilu v továrně v UL. Přiložil bych scany fotek, pohledu z 13.5.1915 z Puly, osobní visačky, kde je pozn. o choleře v září 1915 a dřevěné krabice z Puly s obrázkem sestřelení vzducholodě Citta di Ferrara 8.6.1915, ale jsou na poslání moc velké, něco s tím udělám.
Pradědova data:
Jan Šafránek
nar. 1.4.1881 - Jestřábí Lhota u Kolína
bydl. Předlice v UL
zemřel v r. 1953 v UL
Mám po něm také čepici K.u.K. Kriegsmarine, která ještě voní kouřem...
StanislavM
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 110
Registrován: 9/10/2012, 22:14
Bydliště: Vlašim

Re: Čeští námořníci v 1. světové válce

Příspěvek od StanislavM »

Ahoj , tak to je supr. Prosím udělej něco aby si sem mohl ten pohled a další dokumenty vložit. Pokud Ti to nepůjde poprosil bych adminy aby Ti stím poradil.Jak jsem dáš pohled s adresou tak jméno doplním do seznamu. A klidně by si mohl napsat i více o Tvém pradědovi, i jeho fotku.Ty lodě jsou dvě, tam = nepatří.Sloužil bud´na obou nebo se uvidí podle odeslání na pohledech pokud jich máš víc.Zatím ahoj
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4079
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od jarl »

Pula - Obrázky je možné vložit přímo na Palbu. Návod najdeš zde: http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=1&t=5875 Pokud by ti to nešlo, můžeš použít i jiný způsob a já je opravím.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Pula
Příspěvky: 4
Registrován: 27/9/2014, 02:30

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od Pula »

Tak jsem scany s pradědou Šafránkem snad uložil do alba "1.sv.válka - výzbroj a technika...
Pula

Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4079
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od jarl »

Moc pěkné obrázky. Vložil jsem je přímo do tvého příspěvku, a pokud máš ještě něco podobného, určitě to dej na Palbu.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
StanislavM
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 110
Registrován: 9/10/2012, 22:14
Bydliště: Vlašim

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od StanislavM »

Díky, jméno do seznamu jsem doplnil. Podle adresy i razítka je jasný Dampfer IV.Jestli máš ještě nějaké pohledy,neváhej a vlož je na do alba na Palbu.
Pula
Příspěvky: 4
Registrován: 27/9/2014, 02:30

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od Pula »

Zdravím z Ústí,
nechci zahltit Palbu fotkami mého pradědy, ale objevil jsem další, kde má zase jinou čepici - nápis začíná LU...
Tak ji spolu s fotkou té jeho krabice (s obrázkem sestřelení vzducholodě Citta di Ferrara 8.6.1915) snad uložím do alba "1.sv.válka - výzbroj a technika"... Nepoznáte co je to na krabičce za rakouskou loď?
Pula

Obrázek Obrázek

Obrázky do příspěvku vložil Jarl.
StanislavM
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 110
Registrován: 9/10/2012, 22:14
Bydliště: Vlašim

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od StanislavM »

Ahoj, díval jsem se na ty fota. Co je na krabičce ,tak to nevím.Fotka s čepicí mě nejde zvětšit abych mohl rozeznávat další písmena ale mám 3 lodě kde se LU objevuje a to LUSSIN (jachta,přestavěný torp. člun,torpédo depo- posádka 76 mužů) dále PLUTO ( čerpací tendr) a NAUTILUS (škola pro plavčíky).Třeba přijdeš ještě na další doklad co přinese jasno.
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od Pátrač »

Pula: tedy to jsou krásné věci. A musím uznat že Tvůj předek byl opravdový mořský vlk. Fešácký mariňák. :up:
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Pula
Příspěvky: 4
Registrován: 27/9/2014, 02:30

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od Pula »

Stanislave, zvětšil jsem čepici, co to šlo a řekl bych, že před "LU" nic není a nápis nebude dlouhý, tak to vypadá, že praděda také sloužil na LUSSIN...
díky Pula
Odpovědět

Zpět na „Osobnosti“