Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

vojáci a jejich velitelé, politici

Moderátoři: Pátrač, Tkuh, kacermiroslav, Rase

Odpovědět
Uživatelský avatar
Destroyman
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1288
Registrován: 25/6/2008, 08:35
Kontaktovat uživatele:

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od Destroyman »

StanislavM píše:1. Jaký počet mužů obsluhovalo dělo na bitevních lodích. Byla tato obsluha zdvojena ,kvůli pokrytí celého dne. Tím myslím od přesunu nábojů až k jejich uklizení po střelbě.[/url]
U Rakušáků nevím, ale dvoudělová věž s kanóny ráže 305 mm měla u Angličanů v roce 1913 posádku 49 mužů plus nějaký ten důstojník. Když v roce 1989 explodovala věž na americké bitevní lodi Iowa, zahynula kompletní obsluha, což bylo 47 mužů. Takže se zdá, že počty námořníků ve věžích se v průběhu let moc neměnily a myslím, že i u Rakušanů to mohlo být +/- 50 lidí - míněno včetně těch v muničáku pod věží. Zdvojení dělostřelců nebylo nutné. Zatímco topiči pracovali na tři směny (8 hodin práce, 8 hodin spánek, 8 hodin volno), tak u dělostřelců se nepředpokládaL několikadenní boj už jen proto, že pro něj nebylo tolik munice. Náboje po střelbě nikdo neuklízel, protože žádné nebyly. Střely byly dělené, tedy náboj a prachová náplň a to všechno se prostě vystřelilo. Po každé ráně se jen vymetala komora utěrákem. No a tady je schéma výstřelu. Sice je americké z druhé světové války, ale snad to pro ilustraci stačí.

Obrázek
さようなら。
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od Pátrač »

Destroymane - pěkná animace. Jiank musím uvést že tento projekt který se zde stává něčím výjimečným je nesmírně zajímavý a považuji ho za velmi přínosný.

Ale abych jen nepsal spam. Něco se mi mate, že se nám zde objevila nějaká slečna či mladá paní a zjišťovala zde něco ohledně svého dědečka, mariňáka. Možná měla jméno Katka. Nebylo by dobré se ji pokusit kontaktovat? Psala nějakou publikaci či co. co...
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Destroyman
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1288
Registrován: 25/6/2008, 08:35
Kontaktovat uživatele:

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od Destroyman »

Jojo, pamatuju. Dáma svého pradědečka pěkně zpracovala sem: http://pameti.webnode.cz/
さようなら。
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od Pátrač »

No to je ono příteli Destroymane. Odpusť mi, že sbírám třísky, zatímco ty kráčíš lesem. Myslím si, že jí zdroje by mohly tyto seznamy dále rozšířit. Ale to už je na autorech tohoto vlákna. :rotuj:
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4092
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od jarl »

StanislavM píše:1. Jaký počet mužů obsluhovalo dělo na bitevních lodích. Byla tato obsluha zdvojena ,kvůli pokrytí celého dne. Tím myslím od přesunu nábojů až k jejich uklizení po střelbě.
František Novotný uvádí, že obsluhu dělové věže bitevních lodí třídy Viribus Unitis tvořilo 91 mužů (velitel, 38 dělostřelců, 50 muničních skladníků, elektrikář a zbrojíř), což by dohromady činilo úctyhodných 364 mužů.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
StanislavM
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 110
Registrován: 9/10/2012, 22:14
Bydliště: Vlašim

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od StanislavM »

Destroymane supr. Zase jsem o něco chytřejší. Ted´by si tam mohl ještě dát animaci jak se topilo pod kotly. Nějak mě nejde na mysl , že by to hazeli lopatama.

Pro Pátrače. O té Katce vím a odkaz na ten článek jsem také dával.Napsal jsem jí již dřív e-mail ale zatím bez odpovědi

Jarle , tak ještě umístit na značky zhruba 700 námořníků a víme co tam vlastně dělali když byli v akci.

Ted´pro námořníky. Dostal jsem nabídku ke koupi pohledu s razítkem S.M.Kanonenboot 1. Tyto lodě prý byly zařazeny v tak zvané Lagunenflottille nebo S-Flottille ( okolí kanálu v oblasti Terstu). Já o tomto nevím nic. Má někdo o tomto povědomí a mohl by to tady sdělit. Destroymane,Jarle,Kacermiroslav ,Pátrač a další.Čekám netrpělivě.
StanislavM
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 110
Registrován: 9/10/2012, 22:14
Bydliště: Vlašim

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od StanislavM »

Těch otázek co by mě zajímalo je více. Např. Když ty bitevní lodě skoro nevyplouvaly a přitom posádka na každé znich byla více než 1000 mužů za a) byli ubytováni na pevnině nebo stále na lodi, za b) byla na těch bit. lodích kuchyň pro tolik mužů a jak to bylo při vyplutí do akce (my jsme na vojně dostali tzv. Kádéčka.

Dnes jsem doplnil další jména do seznamu.

a tady je foto výplatnice posádky ponorky U-4.

Obrázek


Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4092
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od jarl »

Pokud kotvila německá bitevní loď v mírové době v přístavu, tak část posádky obvykle přespávala v kasárnách, ale jak to konkrétně bylo za války a u rakousko-uherských lodí nevím. Lodní kuchyně na moři bezproblémů vařily pro celou posádku, takže žádné potravinové dávky námořníci před vyplutím nedostávali.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
Destroyman
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1288
Registrován: 25/6/2008, 08:35
Kontaktovat uživatele:

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od Destroyman »

StanislavM píše:Ted´by si tam mohl ještě dát animaci jak se topilo pod kotly. Nějak mě nejde na mysl , že by to hazeli lopatama.
Možná to pro nás dnes už zní nepředstavitelně, ale lopatama to skutečně házeli. Animaci bohužel nemám, ale bylo to zhruba podobné jako na lokomotivě. Jedinou mechanizaci představovaly jen jakási mechanická hrabla, kterými se uhlí přihrnovalo blíž ze vzdálenějších koutů uhelných bunkrů.
O Kanonenboote No 1 z války nevím bohužel nic. Pokud je mi známo, tak tehdy měly dělové čluny jména (Leopard, Blitz, Satellit atd.), ne čísla. Pokud je to z doby dřívější, o jakýchsi číslovaných kanonenboote jsem napsal tohle: http://www.palba.cz/viewtopic.php?p=52342
Ale třeba se pletu, je možné, že v rámci taktického velení flotily i pojmenované dělové čluny nějaká čísla měly.
さようなら。
StanislavM
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 110
Registrován: 9/10/2012, 22:14
Bydliště: Vlašim

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od StanislavM »

Zdravím, článek jsem přečetl se zájmem ale není to ono. Dávám sem foto pohledu s razítkem.Katalogy lodních razítek Kallis a Kohl ani Pithart toto razítko neuvádějí.Co lze ted´jenom říci je , že pokud je to RU razítko tak je velmi vzácné.

Obrázek
Uživatelský avatar
Tkuh
praporčík
praporčík
Příspěvky: 378
Registrován: 26/7/2009, 15:57

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od Tkuh »

Destroyman píše:O Kanonenboote No 1 z války nevím bohužel nic. Pokud je mi známo, tak tehdy měly dělové čluny jména (Leopard, Blitz, Satellit atd.), ne čísla. Pokud je to z doby dřívější, o jakýchsi číslovaných kanonenboote jsem napsal tohle: http://www.palba.cz/viewtopic.php?p=52342
Ale třeba se pletu, je možné, že v rámci taktického velení flotily i pojmenované dělové čluny nějaká čísla měly.
Přišlo mi to velice divné, ale viděl bych to na ty pojmenované dělové čluny nebo nějaké maličké lodičky, dejme tomu do 40 t.
Teď mě ještě napadá jeden zdroj, tak to zkusím tam.

Jinak StanislaveM děláš velice zajímavý počin, hodně štěstí, držím palečky.
Uživatelský avatar
Destroyman
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1288
Registrován: 25/6/2008, 08:35
Kontaktovat uživatele:

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od Destroyman »

Stanislave, tak to je opravdu gól! :D
Adresa Bodenbach-Kröglitz, je totiž do Podmokel-Chrochvic, dnes části Děčína. No a v Děčíně bydlim... :-?
Jestli chceš, můžu se v archívu přeptat jaká je dnešní adresa tehdejších "Chrochvic 568" a jestli tam nemají něco o té Marii Dörre. S ředitelem archívu občas chodím na pivo.

Obrázek
さようなら。
StanislavM
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 110
Registrován: 9/10/2012, 22:14
Bydliště: Vlašim

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od StanislavM »

Tkuh. Díky za podporu, sám jsem zvědavý kam až se dostanem.

Destroymane, pokud si nato uděláš čas tak už vidím velmi zajímavý článek.Nezapomeň při tom zjistit o jaké čluny šlo a kde operovaly a proč se o nich pomalu nic neví. :lol:
Uživatelský avatar
Destroyman
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1288
Registrován: 25/6/2008, 08:35
Kontaktovat uživatele:

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od Destroyman »

No, zatím jsem trošku zrychtoval strejdu Googla a zjistil, že Kanonenbooty I-III byly pomocné parní dělové čluny o nevelkém výtlaku a skutečně sloužily v Terstu. Konkrétně Jednička (a trojka taky) měla mít výtlak 159 tun a výzbroj 2 x 47 mm kanónek. Z toho asi plyne i to, že se o nich nic neví. Podle mě se hodily leda ke strašení italských torpédových člunů MAS, pokud by chtěly podniknout útok na Terst. K ničemu takovému však nedošlo. Možná zjistím něco o tý ženský v Chrochvicích, ale nechci jásat předčasně. V archívu jsou záznamy o Sudeťácích všelijaké, jen ne kompletní a hlavně přehledné.
さようなら。
Uživatelský avatar
Destroyman
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1288
Registrován: 25/6/2008, 08:35
Kontaktovat uživatele:

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od Destroyman »

Tak pan ředitel archívu byl rychlý jako ďas, právě mi odepsal toto:

Nejsou to Chrochvice, ale Bodenbach-Kröglitz čili Podmokly-Chrást, čp. 568 je na rohu dnešní Jiřího z Poděbrad v této době Bismarckstraße a Husitské, 1914 patřil ten barák nějakému Konradu Thammovi. Dnes tam jsou nějaká svítidla nebo co. O té frajli Marii nic nezjistím, prostě tam bydlela. Byla to taková dělnická čtvrť, lidi se tam asi dost měnili, žilo tam i hodně Čechů. Ten voják by měl být dohledatelný ve vojenském archivu, v Praze či Vídni, čtu ho s otazníkem jako Wenzel Moser. Píše jí jen, že jí děkuje za pohled, asi byl nesmělý ;-)
Měj se fajn
Otto
さようなら。
StanislavM
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 110
Registrován: 9/10/2012, 22:14
Bydliště: Vlašim

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od StanislavM »

Destroymane, Vy tam v Děčíně jste rychlí jako blesk.No kdyby to byl český námořník tak by stálo za to pátrat po něm dál. Takhle je zajímavé pouze ta mírně zapomenutá flotilka . Já bych se přimlouval aby jsi do toho šel a něco víc napsal. Ty na to máš já určitě ne.Pokud něco skutečně napíšeš tak to bude v učebnicích.Na tu nesmělost německého námořníka já tady odpovím pohledem.To čeští námořníci byli asi jiní kosi. Jeden psal holce a pět dalších se podepsalo(co kdyby).Hlavně je tam zajímavé , že je tam podepsán i všem známý Škába.

Obrázek

Obrázek :wink:


Jinak tady dám část korespondence k výše uvedenému, kterou vedu s jedním pánem obchodně.Už ted´co jsi mě Deystromane potvrdil tu flotilku tak si drbu hlavu , že jsem nábídku koupě odmítl. No, bylo to za hezkejch pár tisíc tak jsem prováhal.Jelikož jde o špičkového sběratele RU tak ty informace lze brát vážně. Oni filatelisti jsou velmi znalí a jdou hodně do hloubky věci.

(Ale jsou i lepší lodě než ponorky. Např.většina nemocničních lodí na Jadranu (kromě Dampfru X., ten je vidět), ještě lepší jsou lodě z Visly a nemocniční lodě z Dunaje (Spitalschiff s římskými čísly) – to totiž byly předělané vlečné čluny bez vlastního pohonu, takové provizorní špitály pro převoz raněných. Pak různé parníky (Dampfry) i malé pronajaté parníky a pomocné lodě na Jadranu, které razítko používaly sporadicky nebo krátkou dobu. Mnohé z nich pak koncem války byly v tzv.Lagunenflottille (okolí a kanály u Terstu) a S-Flottille, která vyhledávala cizí ponorky pomocí sonaru. Špatně se shánějí a identifikují i fota takových lodí. )
Uživatelský avatar
Destroyman
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1288
Registrován: 25/6/2008, 08:35
Kontaktovat uživatele:

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od Destroyman »

Děkuji vřele za důvěru ve mně vloženou, ale nevím... O tomhle tématu prakticky není žádná pořádná literatura, a aby to za něco stálo, musel bych poctivě projít archívy u nás, v Rakousku, Chorvatsku a možná i v Budapešti. No a na to bych musel bejt buď profesionální historik, u něhož by to byla součást placené práce a pracovní doby, anebo penzista, který má času dost. No a protože živím rodinu, tak už poslední dobou vlastně píšu jenom nevalnej bulvár, anebo koktám přednášky na témata, u kterých je předpoklad, že na ně někdo přijde, tudíž dostanu zaplaceno a smluvím další přednášku. Takže zase jenom bulvár. :(
さようなら。
StanislavM
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 110
Registrován: 9/10/2012, 22:14
Bydliště: Vlašim

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od StanislavM »

Škoda. :cry: ale ty tři tečky za nevím :D
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od Pátrač »

Tady se dějí věci že by jeden nevěřil. Ulovil jsem jakousi knihu o R-U maríně, ale když jsem ji hledal doma, tak díky předvánočnímu úklidu ji nemůžu najít. Ale ono to šílení už v sobotu umlkne a potom někdě vyplave. Myslím si že tam nějaké nacionále byly. Jakmile ji najdu, hned se ozvu v tomto vláknu a třeba to k čemu bude.

Škoda že Katka mlčí....
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
StanislavM
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 110
Registrován: 9/10/2012, 22:14
Bydliště: Vlašim

Re: Čeští námořníci v rakousko-uherském námořnictvu

Příspěvek od StanislavM »

Pátrači , už aby bylo po svátcích :D Opravdu jsem zvědavý a těším se.S Katkou uvidíme , kdyžtak se jí po Novém roce pokusím znovu kontaktovat.

Pro Tkuh.Zkusil si to?

Dnes jsem přidal dalších 7 jmen do seznamu. Jarle , co myslíš ,dáme do konce roku 400 kousků ? :-? :lol: :roll:

Už jsem se naučil dávat smajlíky.
Odpovědět

Zpět na „Osobnosti“